یادداشتی درباره نقش سایه های روانی در فساد مالی در ایران - بهینگی

یادداشتی درباره نقش سایه های روانی در فساد مالی در ایران

اشتراک گذاری :
دلایل فساد مالی در ایران

پیش از نوشتن این مطلب در مطلبی دیگر به بیان سایه ها پرداخته شد که لینک آن در پایین گذاشته شده است.

بیشتر بخوانید:  کهن الگو ها : سایه، پرسونا، آنیما و آنیموس

سایه ها در واقع آن ویژگی هایی از ما هستند که آنها را واپس رانی، سرکوب و یا به روشی به آنها بی توجهی کرده و سعی در مخفی کردن آنها در ناهشیار خود داریم.

در واقع با زندانی کردن این ویژگی ها در قسمت ناهشیار روان خود، آنها را در خفا تغدیه کرده (طبق قانون آنتروپی که انرژی روان از جایی از روان که اهمیت بیشتری به آن می دهیم به جایی که کمتر اهمیت می دهیم جاری می شود) و رشد می دهیم تا آنجایی که راهی برای خروج خود پیدا می کنند و با قدرت، خود را بروز می دهند.

پول چرک کف دست

بی قدر شمردن پول در جامعه ی ما کاملا امری روزمره است. در صورتی که همه ی ما مادی هستیم و این ویژگی در ما وجود دارد و جزیی از وجودمان است. با سرکوب کردن این حس و در پی آن سایه ای که از آن به وجود می آید، بذر فساد مالی را در کشورمان می پاشیم.

فقر من فخر من است

برداشت بجای ما از این حدیث پیامبر اکرم سبب شده که اغلب مردم مسلمان، فقیر بودن را به عنوان یک عیب ندانند و اینکه فقیر بودن یک ویژگی بد می باشد را سرکوب کنند.

همه ی ما خوب می دانیم که وابستگی به مادیات نه تنها خوشی و مسرت پایدار برایمان نمی آورد بلکه افراط در آن موجب بیماری های روحی و روانی می شود ولی از طرفی دیگر بی توجهی به مسائل مادی سبب می شود که فقر ما را فرا گیرد تا جایی که از بر طرف کردن نیازهای خود باز بمانیم.

پیامبر اکرم منظورشان از فقر در این جمله عدم وابستگی به مادیات بوده است نه اینکه نداشتن آن.

دلایل رشوه گیری در ایران

دلایل فساد مالی در ایران

من برای نوشتن این قسمت از مطلب از کتاب «پدر پولدار، پدر فقیر» نوشته رابرت کیوساکی کمک می گیرم. در دیالوگی زیبا بین پدر پولدار و رابرت، پدر پولدار بیان می کند که قسمت هایی در روان بشر وجود دارد که میتوان آنها را تحت تاثیر قرار داد و همین قسمت های نرم روان بشر هستند که قیمت هر فرد را مشخص می کنند و میتوان آنها را با مبلغی خرید.

من از این قسمت های نرم به نام سایه ها و عقده های مالی در فرد یاد می کنم، یعنی همان قسمت هایی از روان ما که توجهی به آنها نشده است.

به عنوان مثال پسرکی که همه ی دوستانش دوچرخه دارند و او از داشتن آن محروم است و این احساس مدام در او سرکوب می شود، تا به او پیشنهاد دوچرخه می شود دست و پایش شل می شود و همین تنش در وجود او باعث لغزش می شود به گونه ای که (بسته به شدت سرکوب و ایگوی فرد)  میتوان آن فرد را مطیع خود برای انجام کارهایی که در شرایط عادی انجام نمی دهد، کرد.

بیشتر بخوانید:  آموزه های پدر پول دار، پدر بی پول : پدرم فقر آموخته است یا ثروت؟

 حقوق پایین کارمندان دلیلی بر فساد مالی در ادارات

در سازمان ها مطلبی که در بالا به آن اشاره شد سبب بروز فساد مالی می شود. اغلب کارمندان، حقوقشان در ادارات آنقدر نمی باشد که بتوانند جواب گوی نیازهای جامعه ی امروزی باشند. پس همواره پول نیازی است که در فرد ارضا نمی شود، پس برای رهایی از اضطراب بی پولی مجبور به سرکوب و یا واپس رانی آن می شود که همین امر باعث ایجاد سایه ( همان قسمت های نرم) در روان فرد می شود.

اگر به دنبال راهی برای جلوگیری از این فاجعه هستید باید خود را از این سایه ها رها کرده و راهی بجز در آغوش کشیدن آن و پذیرفتن مشکل وجود ندارید.

 دلایل اختلاس های میلیاردی

دلایل فساد مالی در ایران

از جمله مسائلی که در جامعه ما به عنوان یک حس سرکوب شده میتوان از آن یاد کرد، اشرافی گری می باشد. هر جایی که سخن از اشرافی گری باشد واکنش احساسی مردم را در قبال این پدیده خواهید دید.

می توانید تایید این مطلب را در نظرسنجی های مردم در قبال معیارهایشان برای یک نماینده ی خوب چه در مجلس، چه در شورای اسلامی شهر، چه در ریاست جمهوری و… ببینید.

یکی از ویژگی هایی که مدام مردم به آن اشاره می کنند عدم اشرافی بودن و از قشر مردم بودن نماینده ی مورد نظر می باشد. سرکوب کردن این حس در خودمان باعث شده است که اژدهای بزرگ دیگری در زیر پوست این کشور رشد دهیم که حاصل ویرانگری های این اژدها تمایل به زندگی اشرافی به صورتی افسار گسیخته و به وجود آمدن سودجویی در جامعه و به وجود آمدن دلال ها و در سطح دولت اختلاس های کلان می باشد.

بازدید بیشمار ایرانی ها از صفحه های اجتماعی با داشتن اسم لاکچری و جا افتادن این کلمه در صحبت های روزانه دلیلی خوبی برای آنچه در بالا بیان شد می باشد.

در واقع در یک کلمه باید گفت که ریشه ی مشکلات جامعه افراد اختلاسگر و دلال ها نمی باشند بلکه طرز فکر غلط ما در مورد زندگی می باشد.

در واقع هر چه در زمین بکاریم، همان را درو می کنیم و حاصل طرز فکری تا بدین حد اشتباه سبب می شود که اینگونه دچار مشکلات شویم.

 هر پدیده ی به ظاهر منفی ویژگی های مثبتی در درون خود دارد

اشرافی گری جزو صفاتی می باشد که از نظر اجتماعی رد شده است و موجب اختلاف طبقاتی و پایمال شدن حقوق افراد کم درآمد جامعه می شود. ولی در آغوش کشیدن اشرافی گری و عدم سرکوب آن باعث می شود روی مفید خود را هم به ما نشان دهد. اشرافی گری به ما می آموزد که در رفاه بیشتری زندگی کنیم و این اتفاق خوبیست و برای زندگی در رفاه بیشتر تلاش کنیم و آرامش زندگی خود را افزایش دهیم.

به مثال دروغ در اینباره توجه کنید: وقتی ویژگی دروغ گویی را در خود می پذیریم و قبول می کنیم که امکان دارد ما هم دروغ بگوییم، ضمن اینکه سایه دروغ را در خود به وجود نمی آوریم که روزی ما را تسخیر کند بلکه به جنبه های خوب دروغ که یکی از آنها داستان نویسی می باشد پی می بریم و در این باب از آن استفاده می کنیم.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz