زندگی نامه زیگموند فروید (پدر علم روان کاوی) - بهینگی

زندگی نامه زیگموند فروید (پدر علم روان کاوی)

81
0
اشتراک گذاری :
زندگی نامه زیگموند فروید (پدر علم روان کاوی)

از کودکی تا جوانی

زیگموند فروید در ششم می ۱۸۵۶ در فریبرگ اتریش، که اکنون در جمهوری چک قرار دارد متولد شد. اما به احتمال زیاد، فروید در ششم مارس به دنیا آمده است. او با یک کائول به دنیا آمد. یعنی در لحظه تولد، قسمت از کیسه جنین سر او را پوشانده بود. طبق باورهای عامیانه به دنیا آمدن با کائول به معنای شهرت یافتن در آینده بود. فروید در ۴ سالگی به همراه خانواده اش به وین نقل مکان کرد و حدود ۸۰ سال در آنجا زندگی کرد.

زندگی نامه زیگموند فروید (پدر علم روان کاوی)پدرش جاکوب، تاجری نه چندان موفق و بسیار مستبد بود. فروید به پدرش احترام می گذاشت، اما رابطه اش با او سرد و گاهی خصمانه بود. بعد ها از طریق تحلیل روانی متوجه شد احساساتش نسبت به والدینش آمیخته از ترس و نفرت، احترام و عشق بود. به هنگام تولد فروید پدرش ۴۰ سال و مادرش، آمالی ناتانسون، که سومین زن پدرش بود، ۲۰ سال داشت. فروید اولین فرزند آن دو بود آنها در طول ده سال هشت فرزند به دنیا آوردند. یکی از فرزندان، در هفت ماهگی هنگامی که فروید دو سال داشت درگذشت.

فروید و مادرش رابطه محکمی داشتند و فروید، در تمام طول زندگی خود آثار این رابطه را احساس می کرد. فروید موفقیت خود را تا حد زیادی مدیون باور داشتن مادرش به وی می دانست. مادر فروید در ۱۲ سپتامبر ۱۹۳۰ در ۹۵ سالگی، تنها ۹ سال پیش از پسرش فوت کرد.

دوران تحصیل  زیگموند فروید

فروید دانش آموز ممتازی بود و همیشه شاگرد اول می شد. او دیپلم خود را نیز یک سال زودتر و با شاگرد اولی گرفت. در خانه، برادران و خواهرانش اجازه نداشتند ادوات موسیقی یاد بگیرند زیرا صدایش مزاحم درس خواندن فروید می شد. در خانواده فقیر آنها، او تنها کسی بود که برای خودش یک اتاق داشت. همچنین فروید با نور چراغ گردسوز درس می خواند، در حالی که برادران و خواهرانش با نور شمع درس می خواندند. او تشنه مطالعه بود و آثارنویسندگان، شاعران و فلاسفه را با ولع می خواند.

فروید همه ی آثار شکسپیر، کانت، هگل،شوپهناور و نیچه را خوانده بود. عشق او به خواندن باعث شد که به کتاب فروشی محل بدهکار شود و عصبانیت پدرش را فراهم آورد. زیرا به زحمت توانست این بدهی را پرداخت کند. او در ۱۷ سالگی وارد دانشکده پزشکی دانشگاه وین شد اما دوره چهار سالۀ پزشکی را در عرض هشت سال تمام کرد، زیرا به چیزهای دیگری غیر از پزشکی علاقه مند بود.

علت انتخاب رشته پرشکی این بود که، در آن زمان یهودیان تنها می توانستند چند شغل انتخاب کنند که پزشکی یکی از آنها بود. فروید به پزشکی علاقه نداشت اما درس خواندن در این رشته را وسیله ای برای انجام دادن تحقیقات علمی می دانست.

دستاوردها و شهرت زیگموند فروید

فروید دوست داشت استاد نورولوژی شود و دراین رابطه چندین مقاله نوشت که بسیار معتبر و علمی محسوب می شوند اما متوجه شد که به علت یهودی بودن، پیشرفت در رتبه های آکادمیک برای او بی نهایت آهسته خواهد بود. این کشف و نیاز به پول، باعث شد که یک مطب خصوصی بزند و با عنوان نورولوژیست بالینی مشغول به کار شود. او در۲۵ آوریل ۱۸۸۶ مطب خود را باز کرد. زندگی نامه زیگموند فروید (پدر علم روان کاوی)

حدود ۶ سال بعد، در ۱۳ سپتامبر ۱۸۹۲، بعد از چهار سال نامزدی، موفق شد به اندازه کافی پول درآورد تا بتواند با مارتا بری ازدواج کند.

در طول چند سال نامزدی، فروید بیش از ۴۰۰ نامه به مارتا نوشت. آنها بیش از پنجاه سال و تا زمان فوت فروید باهم زندگی کردند و صاحب شش فرزند شدند، سه پسر و سه دختر. یکی از آن دختر ها بعد ها در لندن روان شناس معروفی شد.

ابزار خود تحلیلی زیگموند فروید

فروید در۱۸۹۷ کندو کاو در اعماق درون خود و تحلیل آن را آغاز کرد او برای این کار هم دلایل نظری هم دلایل شخصی داشت، مثلا از مسافرت با قطار به شدت می ترسید و همیشه به مرگ خودش فکر می کرد و درباره آن نگران می شد. ابزاری که معمولا برای تحلیل خود به کار می برد تعبیر خواب یا رویا بود. این کار به چاپ کتابی منجر شد که که به عقیده بسیاری از صاحب نظران بزرگترین کار فروید محسوب می شود؛ « تحلیل رویا » در سال ۱۸۹۰ به چاپ رسید.

زندگی نامه زیگموند فروید (پدر علم روان کاوی)این کتاب نیز با نقد های منفی مواجه شد و ۸ سال طول کشید تا ۶۰۰ نسخه از آن به فروش رود. فروید برای این کتاب جمعا ۲۰۹ دلار حق تألیف کتاب کرد. اما سرانجام، صاحب نظران به اهمیت کتاب پی بردند آن را ترجمه کردند و در سر تا سر دنیا به چاپ رسید. پس ازچاپ کتاب تحلیل رویا بود که روان کاوی جان گرفت.

در۱۹۰۹ استنلی هال از فروید و چند تن از پیروانش دعوت کرد که به دانشگاه کلارک بروند و در آنجا سخنرانی کنند. این مسافرت باعث شد که فروید به شهرت جهانی برسد. فروید زیاد به آمریکا اهمیت نمی داد و بعد از این سفر هرگز به آنجا برنگشت، اما دیدار خود از دانشگاه کلارک را برای پیشرفت روان کاوی بسیار مهم می دانست.

پایان زندگی زیگموند فروید

او در ۱۹۲۳ فروید به سرطان دهان مبتلا شد که علت آن کشیدن روزی ۲۰ نخ سیگار برگ بود؛ او حتی بعد از آگاهی از سرطان این عادت را کنار نگذاشت. از ۱۹۲۳ تا ۱۹۳۹، ۳۳ بار تحت عمل جراحی قرار گرفت. او قبول نمی کرد که برای کاهش درد مسکن مصرف کند. پروتزی که مجبور بود در دهان خود نگه دارد به درد او می افزود ولی به رغم درد شدید از لحاظ ذهنی بسیار هوشیار بود. تا آخر عمر روی نظریه خود کار کرد.

فروید با پزشک خود، مکس شور، به توافق رسید که وقتی به وضعیتی افتاد که دیگر امیدی برایش باقی نمانده، به مرگ وی کمک کرد.زندگی نامه زیگموند فروید (پدر علم روان کاوی)

پیترگی آخرین روزهای فروید را چنین توصیف می کند: « دکتر شورچون دید که فروید با عزت، کرامت و بدون هیچ گونه تأسف با مرگ روبرو می شود، نزدیک بود گریه کند. او هزگز ندیده بود که یک انسان این چنین با شکوه بمیرد. در ۲۱ سپتامبر، شور به فروید سه سانتی گرم مورفین زد(دوز معمولی برای بی حسی دو سانتی گرم است). فروید به خوابی آرام فرو می رفت و هر وقت بیدار می شد شور تزریق را تکرار می کرد. او روز بعد، ۲۲ سپتامبر آخرین دوز را تزریق کرد. فروید به کمایی فرو رفت که از آن بیرون نیامد و ساعت ۳ صبح ۲۳ سپتامبر ۱۹۳۹ در گذشت».

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz