روانشناسی مدیریت زمان - بهینگی

روانشناسی مدیریت زمان

اشتراک گذاری :
روانشناسی مدیریت زمان

رفتارهای شما در حوزه مدیریت زمان اغلب مربوط به مسئله انتخاب است. این که شما منظم باشید یا نامنظم، انتخاب خودتان است و این شما هستید که تصمیم می گیرید بر وظایفی با ارزش بالا تمرکز نمایید یا وقت خود را صرف فعالیت هایی کنید که ارزش کمی به زندگیتان می بخشند.

تصمیم گیری واضح و بدون ابهام برای دستیابی به برتری کامل در استفاده از زمان، نقطه آغازی است برای برا غلبه کردن بر برنامه ریزی قبلی و رفع کردن موانع ذهنی مدیریت زمان. همین حالا باید تصمیم بگیرید که می خواهید در مدیریت زمان متخصص شوید.

روش های برنامه ریزی ذهنیروانشناسی مدیریت زمان

۱-صحبت مثبت با خود

اولین روش، صحبت های مثبت با خود یا تایید های مثبت است. این ها فرمان هایی هستند که از ضمیر خودآگاه به ضمیر ناخودآگاه شما می آیند. تاییدیه ها سخنانی هستند که با صدای بلند آن ها را ابراز می کنید یا با احساس و اشتیاقی که کلمات را به صورت دستورالعمل جدیدی به ضمیر ناخودآگاه وارد می کند، به خود می گویید. در ادامه مثال هایی درباره فرمان های تاییدیه را می بینید که می توانید آن ها را برای بهبود مهارت های مدیریت زمانی خود به کار ببندید.

می توانید با تکرار چندین باره این جمله شروع کنید: ” من در مدیریت زمان عالی هستم ” اگر فرمانی را بارها و بارها با ایمان و باور و پذیرش کافی تکرار کنید، سرانجام ضمیر ناخودآگاه آن را می پذیرد. ضمیر ناخودآگاه شما کلمات، عملکرد ها و احساساتی را که با این فرمان های جدید هماهنگ و سازگار باشد، سامان دهی خواهد کرد.

تاییدیه های مثبتی که به طور مداوم به کار می روند، کم کم بر رفتارهای خارجی شما تاثیر خواهند گذاشت.

۲-خود را فردی با کارایی بالا تصور کنید

ضمیر ناخودآگاه شما بلافاصله تحت تاثیر تصاویر ذهنی شما قرار می گیرد، در روانشناسی خویشتن بینی، در آینده به همان فردی تبدیل خواهید شد که اکنون در ذهن خود می بینید. سعی کنید خود را فردی منظم، کارآمد و موثر تصور نمایید. خاطرات و تصاویری را که در آن، به بهترین نحو کار خود را انجام داده اید، به یاد بیاورید و بازسازی کنید، تصاویر خود را بارها و بارها روی پرده ذهنتان نمایش دهید.

در پزشکی ورزشی به این کار “تمرین ذهنی” می گویند. این کار نیازمند تمرین و تکرار کارها در ذهن قبل از پرداختن به آن فعالیت فیزیکی است. هر چه آرامش بیشتری داشته باشید، آن فرمان سریع تر در ضمیر ناخودآگاه شما پذیرفته می شود و بعدا به بخشی از تفکر و رفتارهای شما تبدیل می شود.

روانشناسی مدیریت زمانتمرین ذهنی

بهترین زمان برای انجام دادن تمرین ذهنی، شب ها در رختخواب است، درست قبل از این که بخوابید، آخرین کاری که قبل از خوابیدن باید انجام دهید، این است که خود را در بهترین حالت ممکن در حال انجام کارهای روز بعد تصور کنید. از این که ببینید هر چند وقت به چند وقت این کار دقیقا همان طور که تصور می کردید، اتفاق می افتد متعجب خواهید شد.

برای این که در مدیریت زمان مهارت یابید، مهم است که تمرین ذهنی را به صورت مداوم انجام دهید و خود را طوری تصور کنید که گویی یکی از منظم ترین و کارآمد ترین افرادی هستید که می توان تصور کرد. سرانجام، این تصاویر نهادینه خواهند شد. وقتی این اتفاق بیفتد، خواهید دید که به طور خودکار از وقت خود در تمام کارهایتان، به صورت کارآمد استفاده می کنید.

۳-ایفای نقش

تصور کنید برای بازی نقشی در یک فیلم یا تئاتر انتخاب شده اید و باید نقش فردی را بازی کنید که در همه امور بسیار منظم است. همان طور که کارهای روزمره خود را پیش می برید، تصور کنید بازیگری هستید که این نقش را بازی می کند و در مدیریت زمان بسیار موفق است. طوری عمل کنید که انگار همیشه از زمان خود به صورت کارآمد و درست استفاده می کرده اید.

وانمود کنید که در راندمان شخصی مهارت دارید. تا زمانی که رفتارتان همین گونه شود، وانمود کنید که چنین فردی هستید. وقتی وانمود می کنید که در مدیریت زمان مهارت دارید، عملکرد هایتان که کاملا تحت کنترل هستند، ذهنیت یا باوری را در ضمیر ناخودآگاه شما ایجاد می کنند که با آن ها سازگاری دارد.

۴-محک بهترین ها

در این روش باید زندگی خود را بر اساس رفتار افرادی برنامه ریزی کنید که از وقتشان به خوبی استفاده می کنند. به اشخاصی فکر کنید که بخاطر مهارت های خوبشان در مدیریت زمان مورد تحسین هستند، چنین افرادی را معیار و الگوی خود قرار دهید، تصور کنید یک چنین شخصی در موقعیت های مختلف چه می کند و بعد خودتان همان کارها را انجام دهید.

روانشناسی مدیریت زمان

۵-معلم شوید

طبق یافته های کارشناسان چنانچه ضمن یادگیری، به این فکر کنید که چطور این مطلب را آموزش خواهید داد، می توانید آن را بسیار سریع تر از زمانی که مطلبی را صرفا آموخته و برای خود به کار می برید، در ذهن خود نهادینه کنید.

همین طور که این مباحث را درباره ی مدیریت زمان می آموزید، به نحوه آموزش آن به دیگران نیز فکر کنید. به افرادی فکر کنید که می توانند از آموخته های شما بهره ببرند. وقتی به خود آرمانی تان فکر می کنید، می توانید به همان چیزی برسید که آن را آموزش می دهید. همیشه به مطالبی فکر کنید که بیش از سایر چیزها دوستش دارید و نیاز دارید آن را بیاموزید. تمرکز لازم برای توضیح مطالب جدید به زبان خود برای دیگران، موجب نهادینه شدن اطلاعات در اعماق ضمیر ناخودآگاه تان شده و آن را بخشی از حافظه بلند مدت می کند.

۶-الگوی اصلی دیگران شوید

تصور کنید دیگران شما را فردی نمونه و برجسته در مدیریت زمان می دانند. فرض کنید استاندارد های سازمان یا شرکت خود را تعیین می نمایید، تصور کنید همه درباره این که چطور زمان خود را سامان دهی و برنامه ریزی کنند، از شما الگو می گیرند.

اگر توجه همه به شما باشد، هر روز چه رفتاری خواهید داشت؟ کارهای روزمره تان را چطور انجام خواهید داد؟ اگر احساس کنید همه شما را الگوی برنامه ریزی برای وقت می دانند و استاندارد های زمانی خود را بر اساس شما و برنامه هایتان تعیین می کنند، چه رفتاری خواهید داشت؟

وقتی خود را الگو و نمونه یک فرد موفق در عملکرد بدانید، بسیار بهتر و کارآمد تر عمل خواهید کرد. هر چه بیشتر خود را یک مدیر موفق در مدیریت زمان بدانید، ممتازتر خواهید شد. هر چه بیشتر خود را الگوی دیگران بدانید، در سازمان دهی وقت و زندگی خود نیز بهتر عمل خواهید کرد.

روانشناسی مدیریت زمانعزت نفس

شاید مهم ترین بخش از روانشناسی مدیریت زمان و نقشی که خودانگاره شما در عملکرد و رفتارتان دارد، تاثیر عزت نفس یا خودباوری در تعیین تمام رویدادهای زندگی تان است.

اغلب روانشناسان بر این باورند که اساسی ترین عامل در شکل گیری یک شخصیت سالم، عزت نفس می باشد. بهترین تعریف از عزت نفس این است که ” چقدر خود را دوست دارید. ” وقتی خود را دوست داشته و به خود احترام بگذارید، رفتار و عملکردتان بهتر از زمانی خواهد بود که چنین تفکری نسبت به خود نداشته باشید. هر چه خود را بیشتر دوست داشته باشید، اعتماد به نفستان بیشتر می شود، عزت نفس راه رسیدن به اوج عملکرد است.

خودباوری به قدری برای سلامت احساسی شما اهمیت دارد که هدف تمام کارهایتان، افزایش احساس عزت نفس و ارزش شخصی یا جلوگیری از شکست خوردن از افراد و شرایط محسوب می شود. عزت نفس، اصل بنیادین و موفقیت و خوشبختی است. برای این که واقعا احساس کنید زنده هستید، باید خودباوری داشته باشید.

راه رسیدن به اوج عملکرد

بخش ثانوی عزت نفس، خودبازدهی نام دارد. خودبازدهی، برداشت شما از میزان تاثیرگذاری و کارآمدی خودتان هنگام انجام کار است. وقتی احساس می کنید در کارتان خیلی موفق هستید، احساس مثبت خودبازدهی را تجربه می کنید.

یکی از بزرگترین دستاورد های روانشناسی، کشف رابطه بین عزت نفس و خودبازدهی است. حال می دانید که هر چه بیشتر خود را دوست بدارید، تقریبا در تمام کارهایتان بهتر عمل خواهید کرد و هر چه بهتر کاری را انجام دهید، بیشتر خود را دوست خواهید داشت.

عزت نفس و خودبازدهی رابطه متقابلی دارند و این یافته، دلیل اهمیت داشتن مدیریت زمان در هر بخش از زندگی تان محسوب می شود. هر چه بهتر از زمان خود استفاده کنید، کارهای بیشتر و بهتری را نیز انجام می دهید و به خودبازدهی بیشتری دست می یابید. بنابراین خود را بیشتر دوست دارید و کیفیت و کمیت کارهایتان بیشتر می شود. در نتیجه کل زندگی تان بهبود می یابد.

سه عامل سازنده عزت نفس

سه عامل دیگر بر عزت نفس تاثیر می گذارند که به مدیریت زمان ارتباط دارند

۱-تعیین ارزش ها

زندگی به روشی سازگار و هماهنگ با عمیق ترین ارزش های شما، برای رسیدن به عزت نفس بالا بسیار ضروری است. افرادی که باور ها و ارزش های خود را خوب می شناسند و از به خطر افتادن آن ها جلوگیری می کنند، بیش از کسانی که ارزش های خود را نمی شناسند، خود را دوست داشته و به خود احترام می گذارند.

این امر بلافاصله این سوال را به ذهن متبادر می سازد که ” چقدر برای زندگی ارزش قائلید؟” کسانی که واقعا برای زندگی شان ارزش قائلند، افرادی هستند که به شدت بر خود ارزش می گذارند. کسانی که ارزش زیادی برای خود قائلند، از زمان خود به خوبی استفاده می کنند و می دانند وقت و زمان همان زندگی است.

قانون تناظر

این قانون می گوید احساسات و رفتار رابطه ای متقابل دارند. اگر درباره چیزی احساس خاصی دارید، طوری رفتار کنید که با احساساتتان هماهنگ و سازگار باشد. اما خلاف این مسئله هم صدق می کند. اگر کاری را به روش خاصی انجام می دهید، عملکردتان احساساتی را در شما بر می انگیزد که با رفتارتان سازگار و هماهنگ است. این بدین معنی است که وقتی طوری کار می کنید که گویی زمان بسیار ارزشمند است، رفتارتان باعث می شود خود را انسان ارزشمند و مهمی بدانید. با مدیریت زمان در واقع عزت نفس خود را افزایش داده و در نتیجه در انجام کارهایتان بسیار بهتر عمل می کنید.

اگر هماهنگ با ارزش های خود زندگی کنید و زمانتان را به خوبی و به شکل موثری مورد استفاده قرار دهید، خویشتن شناسی تان بهبود یافته و عزت نفس و اعتماد به نفس را در شما شکل داده و مناعت طبع را افزایش می دهد.

۲-تلاش برای تسلط داشتن

دومین عاملی که بر عزت نفس شما تاثیر می گذارد، حس کنترل داشتن بر کار و زندگی است به عبارت دیگر، حس تسلط بر تمام امور زندگی. هر چیزی که درباره مدیریت زمان یاد می گیرید و بعد در کار خود اعمال می کنید، باعث می شود کنترل بیش تری را بر خود و زندگی تان احساس کنید. در نتیجه، احساس می کنید کارآمد تر و موثر تر، پربازده تر و قدرتمند تر هستید. افزایش حس کارایی و بازدهی، عزت نفس را افزایش داده و حس رفاه شخصی را بهبود می بخشد.روانشناسی مدیریت زمان

۳-شناخت خواسته ها

عامل سومی که مستقیما بر عزت نفس شما تاثیر می گذارد، مربوط به اهداف حال حاضر و فعالیت هایی است که برای رسیدن به آن ها انجام می دهید. هر چه اهداف و فعالیت های شما با ارزش هایتان هماهنگ تر باشد، احساس بهتری خواهید داشت. وقتی برای رسیدن به چیزی که به آن باور دارید، تلاش می کنید، خود را بیش تر دوست داشته و کار ها را بهتر انجام می دهید.

وقتی این سه کار را انجام دادید و زمان خود را برای رسیدن به اهداف با ارزش خود مدیریت کردید، تمام روز احساس خوبی نسبت به خود خواهید داشت، انرژی و اشتیاق بیشتری به دست می آورید، متعهد تر خواهید شد و اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهید کرد، خلاق تر، شایسته تر و مصرتر می شوید.

جمع بندی

وقتی از زمانتان به درستی استفاده می کنید، حجم بیشتری از کارها را می توانید انجام دهید و کیفیت کارهایتان ارتقا می یابد. از سطح بالای عزت نفس و مناعت طبع بهره خواهید برد. استفاده از روش های مدیریت زمان، تاثیر مثبتی روی شخصیت و روابط شما دارد، کیفیت زندگی تان بیشتر بر اساس کیفیت مدیریت زمان تعیین می شود، هر چه در مدیریت و برنامه ریزی دقایق و ساعات روز که بلوک های زندگی تان را تشکیل می دهند، موثر تر و بهتر عمل کنید، بیشتر خود را دوست داشته و به خود احترام خواهید گذاشت و تمام جنبه های زندگی درونی و بیرونی شما بهبود خواهند یافت.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz