راه اندازی وبسایت جدید : دوره آموزشی وبمستری گوگل (درس دوم) - بهینگی

راه اندازی وبسایت جدید : دوره آموزشی وبمستری گوگل (درس دوم)

32
0
اشتراک گذاری :
راه اندازی وبسایت جدید : دوره آموزشی وبمستری گوگل (درس دوم)

در مطلب قبلی آموزش وبمستر گوگل، به این نتیجه رسیدیم که آیا به وبسایت نیاز داریم یا نه؟ اکنون می خواهیم نکاتی برای راه اندازی وبسایت جدید ارائه کنیم.

برای راه اندازی وبسایت جدید، بایستی نام دامین (domain name) انتخاب کنید. نام دامین در واقع آدرس وبسایت شماست که در نوار آدرس مرورگر مشاهده خواهد شد. بعد از انتخاب نام، آن را ثبت کرده و سپس هاست وبسایت را انتخاب می کنید.

در ادامه برخی مطالب ابتدایی در خصوص نام دامین و هاست وبسایت ارائه می شود.

انتخاب نام دامین (domain name )

نام دامین همان آدرس وبسایت است. تقریبا جزو  اولین مواردی است که بازدید کننده وبسایت به آن توجه می کند. لذا مثل لوگو و برند شرکت است که تاثیری زیادی در جذب مشتریان آنلاین دارد. بنابراین بایستی در انتخاب آن دقت کافی داشته باشید:

  • توصیف گر محتویات یا کار وبسایت باشد : به اسم کسب و کار یا محتوایی که در وبسایت قرار خواهید داد، فکر کنید. نام دامنه بایستی در نگاه اول توصیف کند که وبسایت شما درباره ی چه چیزی است.
  • به سادگی به خاطر سپرده و یادآوری شود : نام دامین را کوتاه و ساده انتخاب کنید. اگر طولانی و پیچیده باشد، یادآوری آن برای افراد سخت خواهد بود.
  • قابل تطبیق باشد : نام دامین در طول عمر وبسایت شما به آن تعلق دارد. لذا نام دامنه را طوری انتخاب کنید که اگر محتویات سایت در طول زمان تغییر کرد، باز هم نام دامین سازگاری داشته باشد. مثلا وبسایت تمرینی این درس را در نظر بگیرید : brandonsbaseballcards.com. اگر در آینده سایر محصولات Brandon نیز در سایت عرضه شود، نام brandonscollectibles.com شاید بهتر باشد.

راه اندازی وبسایت جدید : دوره آموزشی وبمستری گوگل (درس دوم)

مرکز ثبت دامین و ارائه دهنده هاست را انتخاب کنید

بعد از انتخاب نام دامین بایستی آن را در مراکز ثبت دامین (domain name registrar) نام نویسی کنید. ارائه دهنده هاست نیز فضایی برای نگهداری وبسایت و دسترسی به آن از طریق اینترنت فراهم می کند. در واقع میزبان وبسایت محسوب می شود. برخی شرکتها هم ثبت دامین و هم هاست موردنیاز را ارائه می دهند. در این حوزه شرکتهای مختلفی حضور دارند که بایستی جستجوی کافی قبل از انتخاب انجام دهید.

توصیه هایی برای انتخاب ارائه دهنده هاست ( میزبان وبسایت)

برخی از معیارها و نکاتی که در انتخاب دهنده میزبان وبسایت (ارائه دهنده هاست) ممکن است در نظر بگیرید، به شرح زیر است:

  • زمان بالا بودن هاست (uptime) : زمان بالابودن (uptime) مدتی است که سرورهای میزبان به خدمت ادامه داده و فعال بمانند. همه ی میزبان ها ( هاست ها) ممکن است برخی مواقع از کار بیفتند. بنابراین بهتر است هاستی انتخاب کنید که کمترین زمانهای خرابی یا غیرفعال بودن را داشته باشد.
  • پهنای باند (Bandwidth) : پهنای باند نشان می دهد که وبسایت شما چه مقدار داده می تواند به اینترنت فرستاده و چه مقدار ترافیک وبسایت شما پشتیبانی می کند. برخی ارائه دهنده های هاست مقدار پهنای باند وبسایت را محدود می کنند که ممکن است در زمان های ترافیک وبسایت مانع دسترسی برخی مشتریان شود.
  • امنیت : در خصوص حفاظهای امنیتی که ارائه دهنده هاست برای محافظت از آسیب پذیری های بیرونی استفاده می کند، تحقیق کنید. همچنین دقت کنید که پشتیبانی لازم در هنگام وقوع مشکلات امنیتی نیز ارائه شود. به عنوان مثال وقتی سایت هک شده یا آسیب پذیرفته است.
  • پشتیبانی از مشتریان: اگر مشکلی برای سایت بوجود آمد، نحوه پشتیبانی برای حل مشکلات توسط  ارائه دهنده هاست چگونه است؟

راه اندازی وبسایت جدید : دوره آموزشی وبمستری گوگل (درس دوم)

  • قیمت : معمولا شرکتهای میزبان هاست قیمتهای مختلفی برای خدمات خود ارائه می دهند. حتی برخی از این وب هاست ها ممکن است رایگان باشد. بنابراین نیاز است بین بهای خدمات و خدماتی که لازم دارید، موازنه کنید.
  • سهولت استفاده: مطمئن شوید که رابط کاربری هاست ساده باشد و استفاده از آن راحت باشد.
  • خدمات و امکانات اضافی: مطمئن شوید که ارائه دهنده هاست می تواند امکانات و خدمات اضافی ارائه دهد که مورد نیاز شماست. مثلا حسابهای ایمیل.
بیشتر بخوانید:  اینترنت امن و بی خطر در بین کودکان

هاست رایگان

همچنین روشهای رایگان برای ایجاد وبسایت وجود دارد. برخی ارائه دهندگان رایگان هاست مانند Blogger و Google Sites امکان ثبت دامین و همچنین هاست رایگان در اختیار می گذارند.

اگر کسب و کار کوچکی دارید، شاید روشهای رایگان برای ایجاد وبسایت گزینه خوبی باشد. اما دقت کنید که هرچقدر هزینه پایین تر است، معمولا قابلیت های راهبری کمتری نیز در اختیار دارید.

برای این که این ارائه دهنده ها را پیدا کنید، عبارت هاست رایگان را در گوگل سرچ کنید!

راه اندازی وبسایت جدید : دوره آموزشی وبمستری گوگل (درس دوم)

درسهای بعدی

خب، بعد از اینکه نام دامین و هاست خود را انتخاب کردید، اکنون بایستی مراحل فنی برای برقراری ارتباط بین نام دامین و خدمات هاست وبسایت برقرار کنید. بعد از اینکه ارتباط بین نام دامین و هاست وبسایت برقرار شد، وبسایت شما ایجاد شده است!

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz