راهکارهای مبارزه با اهمال کاری (درمان زیربنایی اهمال) - بهینگی

راهکارهای مبارزه با اهمال کاری (درمان زیربنایی اهمال)

اشتراک گذاری :
راهکارهای مبارزه با اهمال کاری (درمان زیربنایی اهمال)

در مطالب پیشین ریشه ها و علل اساسی اهمال کاری را بیان کردیم. در این مطلب با تکیه بر گفته های پیش، بطور کلی راهکارهای عملی را که می تواند بنیان اهمال را فرو ریزد، بیان می کنیم.

راهکارهای مبارزه با اهمال کاری

تلاش برای ایجاد انگیزه و پرهیز از تنبلی و بی حالی

انسان با اندیشه تکامل گرایی، پیوسته در تلاش برای رفع کمبودهای ذهنی خویش است. چراکه انسانها از نقطه ضعف های خود آگاهی داشته اند و برای رفع آن تلاش می کنند. تنها کسانی که تحمل ناکامی ندارند و خود را در برابر ناملایمات زندگی ضعیف می بینند، دهان به شکوه می گشایند و دچار یاس و تنبلی می شوند.

پرهیز از توجیه

توجیه گرایی برای حفظ موقعیت شخصی، بستر اهمال کاری است. اهمال کار هرچند بخواهد برای اهمال خود دلیل و برهان ارائه کند، ولی خودش می داند که دلایلش قانع کننده نیست، بلکه برای فرار از مسئولیت، آن توجیهات ساختگی را عنوان می کند.

در ابتدای امر استفاده از این روش برای فرد اهمال کار قدری شرم آور است، ولی به تدریج با گذشت زمان آوردن این گونه دلایل بی اساس برای او عادی می شود.

تلقین درمانی

بسیاری از روانشناسان بر این باورند که روان درمانی عقلانی-هیجانی، سه جنبه شناختی، انگیرشی و رفتاری دارد. این بنیان فکری به فعالیت و کار اهمیت می دهد، زیرا کار کردن رفتار منطقی انسان است. اگر رفتار انسان با روشی هدف دار باشد، جایی برای اهمال کاری نخواهد گذاشت؛ چراکه تنها انجام کار، انسان را از تردید و بی تکلیفی  و ترس نجات می دهد.

برای مثال کسی که از سخنرانی در برابر جمع می ترسد، هرچه آمادگی او برای سخن گفتن کمتر باشد ترس او بیشتر می شود چراکه ترسش ناشی از ضعف روحی اوست. پس باید تلاش کند تا با جرات و بدون واهمه سخنرانی کند.

بیشتر بخوانید:  قدرت بیان! حرف بزن تا برنده شوی (معرفی کتاب)

تنبیه و شرطی شدن اجتنابی

امروزه بسیاری از روانشناسان تربیت از طریق تنبیه را چندان ارج نمی نهند، اما با تکیه بر قرآن که کلامی وحیانی و درست است، میتوان دریافت که راه تربیت برخی از انسانها با شیوه تنبیه هموار می شود؛ چنان که برخی به وسیله پاداش به حرکت می آیند.

راهکارهای مبارزه با اهمال کاری (درمان زیربنایی اهمال)تغییر محیط

شرایط و محیط می تواند در وضع فرد اهمال کار تاثیرگذار باشد. بسیاری از شاگردان در اتاق دربسته ای که کتابهای متنوعی دارد، نمی توانند برای مطالعه یک موضوع خاص تمرکز کنند، چون با مطالعه کتابهای گوناگون و نیز با رادیو، تلویزیون، لم دادن و خوابیدن وقت خود را از دست می دهند. همه این ها به این جهت است که شخص اهمال کار به دنبال فرصتی برای طفره رفتن است.

ایجاد عشق و علاقه

گاهی دلیل اهمال کاری، بی انگیزگی است؛ یعنی اهمال کار برای پرداختن به کار انگیزه ای ندارد و از این رو در انجام آن اهمال می کند.

یافتن دوست منضبط

اهمال کاران به دلیل نداشتن برنامه معین و مشخص در زندگی روزمره و نیز به جهت نداشتن اراده ای قوی و تاثیرگذار، همیشه به محرک و عاملی برای به حرکت در آمدن نیاز دارند. یکی از موثرترین عوامل محرک دوست با ارداه و منظم است.

افراد کسانی را که از جهات مختلف با آنها هم نظر و با سلیقه آنان هماهنگ باشند، به عنوان دوست بر می گزینند. در این میان اگر دوستی را که اهمال کار برای خود برمی گزیند همانند او اهمال کار باشد، این خلق و خو در وی اثر مستقیم می گذارد.

بازی با احتمالات

بیشتر اهمال کاران منتظر فرصت مناسب اند تا حال کار پیدا شود. غافل از اینکه این روش، خود بهانه ای برای به عقب انداختن فرصتهای مناسب است. ممکن است پرسیده شود که چرا نباید از نظریه احتمالات بهره بگیریم؟ پاسخ این است که اگر کار را با تاخیر انجام دهیم، بی شک شانس بهتر انجام دادن آن را صددرصد از دست داده ایم.

بیشتر بخوانید:  برداشتی از کتاب معروف قورباغه را قورت بده : برخی راهکارهای عملی اهمال کاری

خودتنظیمی و یادآورنده هاراهکارهای مبارزه با اهمال کاری (درمان زیربنایی اهمال)

خوب است که فرد هر وقت کاری را به تعویق انداخت، آن را در تقویم خود (یا دفتری که به این منظور تهیه کرده) یادداشت کند. هر روز که به آن نگاه می کند احساس نفرت از ارتکاب اهمال کاری در او ایجاد می شود و در صدد درمان بر می آید. در این روش هم تنبیه وجود دارد و هم تشویق؛ در واقع کاهش دفعات اهمال کاری با تشویق همراه است و زیاد شدن دفعات آن تنبیه به شمار می رود.

استفاده از شیوه هم پیمانی

راه دیگر درمان اهمال کاری، این است که شخص با خود پیمان ببندد که اهمال نکند و اگر با خود قراری گذاشت تلاش کند که آن را انجام دهد.

عدم انتظار پیشرفت سریع

اهمال کاری به مرور زمان به حالت اعتیاد در می آید. نکته ای که در اینجا باید بدان توجه کرد این است که در برابر این نوع اهمال کاری هرگز نباید خود را باخت؛ بلکه باید با امید و تلاش خود را برای درمان آماده کرد. نکته اساسی توجه به این مطلب است که کارها همیشه در گرو وقت خود است.

روش هیجانی غلبه بر اهمال کاری

این شیوه همان روش رفتارشناختی است که از روش عقلانی-درمانی “کارل لاجرز” گرفته شده است. چون در این روش مراجعین اعتماد به نفس دارند و تاکید بیشتر بر باقی ماندن آن حالت و به تحرک آمدن است.

برخی از تکنیکهای عقلانی- هیجانی را ارائه می کنیم:

وادار کردن فرد به انجام کار با استفاده از زور: اگر فرد قصد انجام کاری را دارد ناگزیر باید وقت و تلاش بیشتری بکند. فرد باید انگیزه بگیرد و بداند که کار دشواری نیست و از پس آن برمی آید.

تمرین مبارزه با شرم و کم رویی: شخص از این که نمی تواند کارش را به موقع یا به نحو مطلوب انجام دهد دچار کم رویی می شود.

خودآشکاری حقیقی: گاهی فرد به این دلیل که می ترسد کاری را انجام دهد و مورد قضاوت قرار بگیرد به اهمال کاری روی می آورد.

نقش بازی کردن: برای مثال فردی که سخنرانی دارد می تواند برای آشنایان سخنرانی اش را انجام دهد و از آنها بخواهد کارش را ارزیابی کنند و مورد نقد قرار دهند.

راهکارهای مبارزه با اهمال کاری (درمان زیربنایی اهمال)ابزار احساسات: گاه شخص اهمال کار بر اثر اهمال کاری از خود خسته می شود و دیدگاه بدی نسبت به خود پیدا می کند زیرا شکستهایش او را خشمگین کرده است.

صحنه پردازی های ذهنی: بهتر است فرد اهمال کار تا حد امکان موضوع اهمال کاری خود را زیاد جلوه ندهد بلکه در عوض در جهت جبران کردن آن تلاش کند.

دسترسی به استعدادهای انسانی: اهمال کاری زاییده بینش منفی انسان به کار است و چون این کار را مشکل دیده، به آن رغبت نشان نمی دهد.

خودباوری لحظه ای: گاهی اوقات فرد بر اثر شکست های گذشته به اهمال کاری مبتلا می شود. چون پیش از این خود را از انجام کار ناتوان دیده و رغبتی برای شروع مجدد کار در خود نمی بیند.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz