راهنمای کودک خجالتی : توصیه های کاربردی برای والدین کودکان خجالتی - بهینگی

راهنمای کودک خجالتی : توصیه های کاربردی برای والدین کودکان خجالتی

33
0
اشتراک گذاری :
راهنمای کودک خجالتی : توصیه های کاربردی برای والدین کودکان خجالتی

همین که تصمیم گرفته اید، این صفحه را باز کنید، نشان میدهد نگران کودک خجالتی خود یا نزدیکان خود هستید. در این مطلب قصد داریم راهنمای کاربردی برای کمک به کودکان خجالتی ارائه کنیم. این راهنما برای والدین کودکان خجالتی می تواند مورد استفاده باشد. حتی اگر در درمان کودکان خجالتی و کمرو به ناامیدی رسیده اید، توصیه می کنیم نکات ریز و کاربردی زیر را بخوانید. در همین ابتدا باید بگوییم بعضی کودکان از بدو تولد خجالتی هستند اما همه کودکان میتوانند یادبگیرند که به نحو مناسبی با این مشکل روبرو شوند.

نگاه خود را اصلاح کنید

 • قدم اول این است که والدین کلمه خجالتی را از تمام صحبت های خود حذف نمایند. این صفت معمولا وصله ای منفی و محدود کننده برای کودک بشمار می آید که چه مستقیم و چه غیر مستقیم از سوی والدین و اطرافیان مطرح شود، به حس خویشتن داری او آسیب می زند. هرچه بیشتر کودک را خجالتی بنامیم، او کمتر میتواند این حس را تحت کنترل خود درآورد. در عوض فرض را بر این بگذارید که کودکتان در فعالیتهای مختلف شرکت خواهد کرد و والدین باید نگرش مثبتی به این قضیه داشته باشند.
 • وقتی متوجه شدید کودک خجالتی شما برای پیوستن به جمع تلاش می کند، به روشی آرام و بدون هیجان، به شکلی واقع گرایانه او را تحسین کنید. البته بیش از حد این کار را انجام ندهید، چرا که ممکن است حس کند بدلیل خجالتی بودن تحت فشار است.
 • از جنگ قدرت بپرهیزید. چنین الگویی را اجرا نکنید که به کودکتان بگویید باید فلان فعالیت شرکت کند و سپس کودک شما را متقاعد سازد که تصمیم خود را تغییر دهید.

تشویق، حمایت و اجبار برای شرکت در فعالیتها

 • کودکان خجالتی به تشویق، حمایت و اجبار (بله، اجبار) نیاز دارند تا در بعضی فعالیتهای خاص شرکت کنند. با این وجود فعالیت های مهم را انتخاب کنید و چاره ای نیست جز اینکه قاطع باشید. حتی به کودکتان اجازه دهید از بین چند فعالیت یکی را انتخاب نماید ولی باید روی حرفش بایستد و تغییر نظر ندهد.

راهنمای کودک خجالتی : توصیه های کاربردی برای والدین کودکان خجالتی

توصیه کاربردی برای روز اول مدرسه  کودک خجالتی

 • پافشاری کنید که کودکتان در یک فعالیت درسی یا بهداشتی، حفاظت از خود و سلامتی شرکت کند. برای تصمیم گیری وقت محدودی را برای او تعیین کنید و سپس اسمش را در گروهی که انتخاب کرده است، بنویسید. کودک را به محل فعالیت برسانید و سپس محل را ترک کنید. در آنجا نمانید تا شاهد ناراحتی آنها باشید. به این ترتیب آنها کمتر سر و صدا راه می اندازند. به گریه زاری آنها نیز توجه نکنید، خود بخود آرام خواهند شد و پرداختن به این فعالیت کم کم برای آنها عادی میشود. به آنها اعتماد کنید … خواهید دید که به زودی در فعالیتهای گروهی شرکت خواهند کرد.

کودک خجالتی در میان اعضای خانواده

 • بهتر است برخی رفتار های ماجراجویانه تر را به کودکان خجالتی یاد بدهید. در منزل بازی های رقابتی راه بیندازید و به کودکتان اجازه ندهید که حتما برنده باشد. اگرخود را کنار کشید و ناراحت شد، به این رفتار او توجه نکنید و به سرگرمی خانوادگی خود بپردازید. البته اگر دوباره خواست شرکت کند، حتما او را در بازی بپذیرید ولی به این موضوع که او دوباره به شما پیوسته واکنش و توجهی نشان ندهید.
 • اگر دیگر اعضای خانواده به دلیل داشتن مهارت کم در بازی، آنها را اذیت میکنند، حمایتشان نکنید؛ آنها به زودی یاد میگیرند تا خود بر مشکلات چیره شوند و از خود دفاع کنند.
 • ارتباطات خانوادگی و نزدیک موقعی ممکن است که منزل دوستان فرزندتان نزدیک منزل شما نباشد. در غیر اینصورت ذهن کودک همواره درگیر دوستانش خواهد بود. اجازه دهید که کودک بداند همیشه می تواند روی علائق خانوادگی و حمایت خانواده از خودش حساب کند.به این ترتیب کمتر احساس تنهایی خواهد کرد.
بیشتر بخوانید:  انواع هراس ها در سنین مختلف کودکی

ارتباط با دیگران برای کودک خجالتی

 • سعی کنید کودکتان را در مسابقات گروهی شرکت دهید، مثل مسابقات ورزشی و موسیقی. با این روش کودکتان بعدا می تواند اعتماد بیشتری به خود یابد و در رقابت های فردی مثل فعالیت های هنری، موسیقی، درسی و بازی های خلاق شرکت نماید.
 • اگر کودکتان احساس تنهایی میکند، با او همدردی کنید ولی برایش توضیح دهید که بسیاری از کودکان این حس را تجربه میکنند تا اینگونه روحیه مستقل خود را تقویت نماید.
 • کودکان خجالتی وقتی اموری داشته باشند که درباره آنها صحبت نمایند بیشتر از صحبت کردن درباره آن لذت می برند. مثل جمع آوری تمبر، اجرای نمایش، موسیقی، علوم، کامپیوتر، پیاده روی و … که باعث تشویق و برانگیختگی کودکان و در میان گذاشتن تجربه ایشان با دیگران می شود.
 • شرکت در اردوها و همایش های مورد علاقه این کودکان میتواند او را به دوستان و همسالانش معرفی کند و با ارسال نامه، تلفن زدن و یا ارتباطات مجازی می تواند این دوستی ها را ادامه دهد و برای سالها استوار نگه دارد.

راهنمای کودک خجالتی : توصیه های کاربردی برای والدین کودکان خجالتی

و در پایان

کودک خجالتی شما نیاز دارد قدمهای کوچک رو به جلو بردارد. به همین دلیل این پیشنهادات را در برنامه های طولانی مدت خود به اجرا درآورید. البته منظور آن نیست که از همان ابتدا آنها را درگیر فعالیت های رقابت جویانه قرار دهید ولی همچنان که اعتماد به نفس کودک پرورش پیدا میکند، هربار یک پیشنهاد تازه برای او داشته باشید. مهمتر از آن، اینکه مثبت نگر باشید. توجه خود را بر گامهای کوتاه رو به جلو متمرکز کنید و بکوشید اگر کودکی گامی به عقب برداشت، آن را نادیده بگیرید.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz