آیا زمینه ی استرس در شما وجود دارد؟ (رابطه بین تیپ های شخصیتی و مشکلات استرس) - بهینگی

آیا زمینه ی استرس در شما وجود دارد؟ (رابطه بین تیپ های شخصیتی و مشکلات استرس)

اشتراک گذاری :
آیا زمینه ی استرس در شما وجود دارد؟ (رابطه بین تیپ های شخصیتی و مشکلات استرس)

چگونگی درک هر کس از تغییرات و عوامل استرس زا، متفاوت و منحصر بفرد است. اگر خود را در غلبه بر استرس موفقتر از همکاران یا دوستان خود می بینیم، این موفقیت را مدیون زمینه های فردی، طرز تربیت و شرایط فعلیمان هستیم. برخورداری ذاتی برخی از ما از انعطاف پذیری بیشتر، حفظ خونسردی را در شرایط دشوار آسانتر می کند.

گذشته از انعطاف پذیری و سازگاری با تغییرات، هر کدام از ما همان بدو تولد مقتضیات بالقوه و خصوصیات منحصربفردی داریم. هر کس که فرزندی دارد یا به نحوی با کودکان سروکار دارد، تایید می کند که چقدر بچه ها از همان ابتدا با هم تفاوت دارند. یک کودک آرام است و شب به آسانی به خواب می رود؛ در حالیکه کودک دیگر ناآرام و بیقرار است. کودکی به تنهایی برای مدت طولانی با خود بازی می کند؛ در حالیکه برای سرگرم کردن کودک دیگر زمان زیادی لازم است. این خصوصیات ذاتی به همراه شیوه های تربیتی خانواده ها، منجربه بروز شخصیت های گوناگون و متعددی می شود که از این بین، برخی نسبت به استرس آسیب پذیرتر خواهند بود.

بیشتر بخوانید:  چگونه استرس کودکان در کلاس درس را کنترل کنیم؟

تیپ مضطرب

این تیپ شخصیتی به اندازه کافی اعتماد به نفس ندارد و از توانایی ها و استعدادهای خود نامطمئن است؛ هرچند دیگران سعی می کنند که او را از استعدادهایش آگاه کنند. افراد مضطرب احساسات ناخوشایندشان را ابراز نمی کنند و اغلب نمی توانند به تقاضای غیرمعقول دیگران “نه” بگویند. این بی ارادگی و ترس از روی پای خود ایستادن ناشی از یک حس انجام وظیفه ی منحرف شده – یعنی چیزی که معمولا در کودکی سعی می کردند در مغز او فرو کنند – و یا برخاسته از این باور غلط است که برآورده نساختن خواسته های دیگران مساوی با از دست دادن محبوبیت است.

اگرچه افراد مضطرب مطیع و رام به نظر می رسند، ولی اغلب نسبت به کسی که به ظاهر خواسته او را با میل انجام داده اند، احساس خشم و تنفر زیادی دارند.

آیا زمینه ی استرس در شما وجود دارد؟ (رابطه بین تیپ های شخصیتی و مشکلات استرس)مشکلات استرس

افراد مضطرب به انجام کارهای سبک و آسان تمایل دارند؛ در حالیکه همین کارها نیز آنها را به آسانی خسته می کند. اگر این افراد به سراغ کارهای سنگین تر و پرمسئولیت تر بروند، خیلی زود با افزایش حجم کار، اعصابشان به هم می ریزد و ناراحتی خود را سر دیگران خالی می کنند.

تیپ ایده آل گرا (کمال جو)

ایده آل گراها دوست دارند همه چیز سر جایش باشد و همه کارها در زمان خودش انجام شود. برای آنها نظم و روال کاری از اهمیت زیادی برخوردار است و جزئیات نیز به هیچ وجه مورد غفلت قرار نمی گیرد. اشتباهات، قابل تحمل نیستند. آنها یک نامه غیررسمی دست نویس را اگر حتی خودکارشان کمی لغزیده باشد و یا املای کلمه ای نادرست نوشته شده باشد، دوباره از اول می نویسند.

این طرز زندگی اگرچه نوعی جان کندن و زندگی کردن است؛ ولی اوضاع تا زمانی که کارها ثابت و قابل پیش بینی هستند، به خوبی پیش می رود. این افراد معمولا سخت کوش، پرکار و قابل اعتماد هستند؛ ولی به هبچ وجه آمادگی مواجهه با تغییرات ناگهانی و موقعیت های اورژانسی را ندارند.

مشکلات استرس

ناتوانی افراد ایده آل گرا در امر سازگاری با تغییرات و عدم تمایل آنها برای ترک روال عادی کارها، سبب می شود در مواقع اختلال در جریان عادی کارها به شدت دچار استرس شوند. از طرفی توجه مفرط آنها به جزئیات نشان می دهد که آنها مدام در حال ایجاد استرس برای خود هستند؛ در حالیکه با یک اولویت بندی معقول و برخوردی ساده تر با امور کم اهمیت تر، می توانستند به راحتی از این همه اتلاف وقت جلوگیری کنند.

تیپ ماجراجو یا هیجان طلب

این تیپ شخصیتی به ریسک کردن و کارهای پرهیجان علاقه زیادی دارد و اغلب به افزایش ناگهانی آدرنالین که همیشه همراه با خطر کردن و انجام کارهای هیجانی است، عادت کرده است. افراد ماجراجو معمولا شجاع و نترس هستند و قادر هستند در کارهایی که انجام می دهند – چه در ورزش، چه در تجارت – کاملا موفق باشند.

با این حال حوزه دقت و توجه آنها بسیار محدود است. آنها معمولا خاطر خود را با جزئیات پریشان نمی کنند و در حالیکه خود به اصل موضوع و قسمت پر سر و صدای کار می پردازند، جزئیات و کارهای کم اهمیت را برای دیگران باقی می گذارند. ماجراجوها بطور عمده حرفه هایی را برمی گزینند که گونه ای ریسک در آنها باشد تا به این وسیله بتوانند پول و اعتبار زیادی برای خود کسب کنند.آیا زمینه ی استرس در شما وجود دارد؟ (رابطه بین تیپ های شخصیتی و مشکلات استرس)

بیشتر بخوانید:  اهمیت ریسک در رسیدن به موفقیت

مشکلات استرس

این افراد استرس ناشی از خطرات و کارهای هیجانی خود را به منزله یک استرس مفید می دانند و خیلی راحت با آن کنار می آیند. آنها به جای نگرانی، مدام در حال محاسبه احتمالات هستند. درنتیجه هنگام اینگونه محاسبات به شدت از دخانیات و الکل استفاده می کنند. استفاده افراطی از این مواد و عوارض جانبی مخرب آنها در این افراد، به مراتب بیشتر از بیماری های جسمی و روانی ناشی از استرس به چشم می خورد.

تیپ زیاده خواه

این افراد تمایل وافری به انجام کار زیاد دارند و بطور عمده افراد با پشتکاری هستند که در کارشان از همه انرژی خود بهره می گیرند. آنها برای پرداختن به زندگی اجتماعی و سرگرمی های مورد علاقه شان وقتی ندارند. زندگی، فکر و رویای آنها “کار” است و بس. محول کردن کارها به دیگران برایشان سخت است و افرادی بسیار خرده گیر و عیب جو هستند. اگر اوضاع آنطور که باید پیش نرود صبرشان طاق می شود. نمی توانند آرام یک جا بنشینند و کاری انجام ندهند. مدام در حال راه رفتن هستند، یا زانوهای خود را تکان می دهند و یا با انگشتان خود روی میز و صندلی صدا درمی آورند.

در مواقع استرس می خواهند چندین کار را همزمان انجام دهند. تمرکز کامل روی کلمات برای آنها بسیار دشوار است؛ چون در آن لحظه فکرشان جلوتر می رود و به کار بعدی که قرار است انجام دهند، فکر می کنند.

این تیپ شخصیتی از آن گروه های استرسی است که تا به حال بسیار مورد مطالعه قرار گرفته است. این افراد فقط در شغل های سطح بالا و درجه یک یافت نمی شوند، بلکه در تمام طبقات جامعه به چشم می خورند.

مشکلات استرس

افراد دارای این تیپ شخصیتی در تلاش برای به دست گرفتن کنترل همه چیز و همه کس در اطرافشان، از لحاظ جسمی و روانی فشار زیادی به خود وارد می کنند. آنها نمی توانند بفهمند از چه حدی نباید فراتر روند و به همین خاطر مدام از فشارخون بالا رنج می برند. این افراد برای ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی، زخم معده و تصلب شرایین (سخت شدن شریان ها) مستعد هستند.

آیا زمینه ی استرس در شما وجود دارد؟ (رابطه بین تیپ های شخصیتی و مشکلات استرس)همه افراد مستعد استرس، توسط یک عامل تحریک می شوند: ترس! فرد مضطرب از این می ترسد که مبادا محبوبیت خود را از دست بدهد  و به عنوان یک فرد بی استفاده تلقی شود؛ فرد ایده آل گرا می ترسد فقط یک “انسان” باشد و چیزی فراتر از یک انسان را در خود می جوید. ماجراجو از یکنواختی می ترسد و از آن می گریزد. فرد کمال جو از این که دیگران او را موفق نپندارند می هراسد.

بیشتر بخوانید:  انواع هراس ها در سنین مختلف کودکی

اگرچه همه ی این ترس ها ناشی از ویژگی های شخصیتی خاصی هستند؛ ولی در این امور طرز تربیت شخص نیز نقش بسزایی دارد. در زیر عواملی را که به نحوی به ایجاد شخصیت های آسیب پذیر منجر می شود، مورد بررسی قرار می دهیم.

فشار برای موفقیت

اعمال فشار مداوم از جانب والدین و معلم ها بر روی کودکان برای کسب بهترین نتایج و منوط بودن علاقه و رضایت آنها به این مسئله، سبب می شود این امر در ذهن کودک باقی بماند و همیشه سعی کند در جهت رضایت والدین زندگی کند. چنین کودکی تصور می کند تنها زمانی که موفق باشد برای دیگران ارزش دارد، بدون موفقیت فرد بی ارزشی است و هیچ کس به او احترام نخواهد گذاشت.

انتقاد

انتقاد مکرر و غیرسازنده از کودک سبب می شود او برای اجتناب از اهانت ها و تحقیرهای احتمالی، خود را از کارها عقب بکشد و ارزشی برای خود قائل نشود. چنین کودکی دست به انجام کارهای تازه نمی زند، مضطرب و پریشان است، نسبت به توانایی های خود بی اعتماد است و یاد می گیرد برای حقظ اعتبار و احترام خود، در جهت خشنودی و کسب رضایت دیگران قدم بردارد.

تنهایی

عدم برخورداری کودکان از عاطفه و توجه والدین، باعث می شود تا اعتماد به نفس و ارزش خود را به عنوان یک انسان گم کنند و در نتیجه ورود آنها به دنیای کار بزرگسالان، فراری از این حس بیهودگی و بی ارزشی است و متاسفانه آنان برای توجیه وجود خود و اثبات توانایی هایشان، ممکن است همه ی زندگی خود را به پای کارشان بریزند.

مراقبت بیش از حد

پدر و مادری که از انجام هیچ کاری برای فرزندشان دریغ نمی کنند و خود را برای آنها به آب و آتش می زنند، مانع استقلال کودک می شوند و این فرصت آن که توانایی خود را در مقابله با دنیای هر روز محک بزند از او سلب می کنند. این طرز تربیت وجود کودک را نسبت به آنچه در “بیرون” می گذرد سرشار از ترس و نفرت می کند. این ترس همیشه گریبانگیر افرادی است که در کودکی بیش از حد تحت مراقبت قرار گرفته اند. این افراد از یک طرف نمی خواهند تحت کنترل باشند و از طرفی دیگر از آزاد و مستقل بودن می هراسند.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz