درونگرا و برونگرا در کلاس درس : توصیه هایی به معلمان برای درخشش هر دانش آموز - بهینگی

درونگرا و برونگرا در کلاس درس : توصیه هایی به معلمان برای درخشش هر دانش آموز

169
0
اشتراک گذاری :
درونگرا و برونگرا در کلاس درس : توصیه هایی برای درخشش هر دانش آموز

مقالات بسیار زیادی درباره اینکه کارکرد مغز از لحاظ بیولوژیک چه تفاوتهایی دارد، منتشر شده است. در برخی از این مقالات به دو تیپ شخصیتی متفاوت اشاره شده است: درونگرا و برونگرا. در این مطلب به بررسی درون گرا و برونگرا در کلاس درس می پردازیم. به نظر می رسد آموزش کودک درونگرا و برونگرا تفاوت هایی با یکدیگر داشته باشد.

محرکهای محیطی عامل تفاوت درونگرا و برونگرا

در تحقیقی که در دانشگاه کرنل (Cornell) انجام شد، محققین متوجه شدند که درونگراها و برونگراها دارای تفاوتهای اساسی در نحوه پردازش پاداشهای محیطی هستند. درونگراها علائق بیشتری به محرکهای درونی داشته در حالیکه برونگراها توجه بیشتری به محرکهای بیرونی دارند.

در حالیکه برونگراها ممکن است آسایش و انرژی بیشتری از تعامل با دیگر افراد کسب کنند، درونگراها در جمع احساس کاهش انرژی کرده و نیازمند شارژ مجدد در تنهایی هستند. در کلاس درس که جمعی از دانش آموزان حضور دارند، چگونه می توان هر دو طیف کودکان درونگرا و برونگرا را پرورش داد در حالیکه نیازها و ترجیحات آنها اینچنین متفاوت است؟

درونگرا و برونگرا در کلاس درس : توصیه هایی برای درخشش هر دانش آموز

آموزش درونگراها

درونگراها افرادی هستند که سکوت و تنهایی را ترجیح می دهند. آنها معمولا تمایل دارند زمان زیادی صرف پردازش افکار خود نمایند و از تنهایی لذت ببرند. انرژی آنها از درون خودشان نشات می گیرد و وقتی در معرض بمباران محرک های بیرونی قرار گیرند، احساس می کنند نیاز دارند تا از سروصدا فرار کنند. به اعتقاد بسیاری از محققین درونگراها در دنیای برونگراها به قدر کافی ارزش داده نمی شوند.

بسیاری از کلاسهای درسی مدرن برای کودکان برونگرا طراحی شده اند به طوریکه فضای کافی برای جنب و جوش بیشتر برونگراها فراهم می کند. معلم ها بایستی توجه ویژه ای به نیازهای دانش آموزان درونگرا داشته باشند. بایستی به دانش آموزان برونگرا زمان لازم برای گرم شدن با گروه های جدید همکلاسی داده شود و همچنین بایستی زمان بیشتری در ابتدای سال برای آشنایی دانش آموزان با یکدیگر در نظر گرفت.

فرصت به درونگرا برای پردازش افکار در درون

بخش زیادی از روزهای مدرسه در کلاس درس با فعالیتهای گروهی می گذرد. معلم ها می توانند تعادل لازم بین کارهای گروهی کل کلاس، گروهی کوچک و کارهای فردی ایجاد کنند. دانش آموزان درونگرا قادرند تا افکار و اعمال خود را مستقلا روی وظایف کلاسی پردازش کنند. این مهارت درونگراها قابل تحسین است چرا که برای اغلب افراد کار بسیار سختی است. وقتی معلم از دانش آموز درونگرا سوالی می پرسد، بایستی به اندازه کافی صبر کند تا جواب پخته توسط درونگرا آماده شود. وقتی کودک درونگرا دست خود را برای پرسیدن یا پاسخ به سوالی بالا می برد، حتما معلمین بایستی به او فرصت اظهار نظر بدهند.

درونگرا و برونگرا در کلاس درس : توصیه هایی برای درخشش هر دانش آموز

استفاده از تکنیک Thinkpairshare (TPS)

استراتژی دیگری که کاملا در کلاس درس اثر بخش است، استفاده از تکنیک Thinkpairshare (TPS) است. در این تکنیک وقتی معلم سوالی می پرسد، ابتدا هریک از دانشجویان فکر می کنند. سپس ایده خود را با همگروهی خود در میان می گذارند، به جای اینکه در مقابل کل کلاس بیان کنند. دانش آموزان درونگرا دارای مهارت داستانگویی هستند و از مطالعه کتاب لذت می برند. بنابراین بایستی زمانهایی در کلاس درس برای نوشتن مقاله یا مطلب، مطالعه کتاب و جلسات کوچک مطالعاتی وجود داشته باشد.

قانون کلیدی: احترام به درونگرا

و مهمتر از همه، معلمین بایستی به یاد بسپارند که هیچگاه به دنبال تبدیل دانش آموز درونگرا به دانش آموز برونگرا نباشند. بلکه بایستی استقلال، تفکر خاموش و شادمانی آنها از فرورفتن در خود بایستی تحسین شده و احترام گذارده شود.

آموزش برونگراها

اگرچه شاید تعمیم این موارد برای همه افراد صادق نباشد، اما برونگراها عمدتا پر انرژی و افراد اجتماعی هستند که منشا انرژی آنها از افراد پیرامون است. آنها معمولا دوستان زیادی داشته و بیشتر مورد توجه هستند. این گروه از دانش آموزان می دانند چگونه نظرات خود را مطرح کنند و از این کار نیز لذت می برند.

کودکان برونگرا در هنگام کار به صورت گروهی پیشرفت بیشتری نشان می دهند و از بحث های کلاسی نیز استقبال می کنند. معلمین هم بایستی از آنها بخواهند تا با افراد دیگر درس بخوانند، چرا که انجام کارها به تنهایی برای آنها بسیار دشوار است. همچنین آنها در محیط هایی مانند حلقه های یادگیری، بازیهای گروهی، بحثهای گروهی بزرگ موفق تر هستند. همچنین کارهایی که با نمایش و بازیگری سروکار داشته باشد نیز ترجیح می دهند.

این دانش آموزان به شدت علاقمند هستند که در کلاس کانون توجه باشند و نگاه معلم همواره بر آنها باشد.

جمع بندی درونگرا و برونگرا در کلاس درس

معلمین بایستی توجه ویژه به کلاس درس متوازن و متعادل برای دانشجویان درونگرا و برونگرا داشته باشد. ایجاد این جو کلاسی موجب سود و منفعت همه ی دانش آموزان می شود. نهایتا اینکه توجه به شخصیت ذاتی هر دانش آموز و تشخیص نقاط قوت و ضعف هر دانش آموز نه تنها منجر به مشارکت و عملکرد بیشتر دانش آموزان شده، بلکه کمک می کند تا محیط کلاسی اثربخش و پیشرفت دهنده ایجاد شود.

درونگرا و برونگرا در کلاس درس : توصیه هایی برای درخشش هر دانش آموز

فیلم کوتاه درونگرایی و برونگرایی در دانش آموزان

داستان یک دختر درونگرا: این انیمیشن در یک داستان کوتاه به روایت زندگی یک دختر درونگرا در جامعه برونگراها می پردازد.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz