داستان هایی برای فکر کردن ، عاملی برای رشد تفکر و یادگیری (معرفی کتاب) - بهینگی

داستان هایی برای فکر کردن ، عاملی برای رشد تفکر و یادگیری (معرفی کتاب)

اشتراک گذاری :
داستان هایی برای فکر کردن ، عاملی برای رشد تفکر و یادگیری (معرفی کتاب)

داستان هایی برای فکر کردن کتابی است که با هدف رشد و پرورش مهارت های فکر کردن، یادگیری و مهارت های زبانی کودکان کم سن و سال تدوین شده است. در این کتاب مجموعه ای از داستان های فرهنگ های مختلف برای بچه های ۷ تا ۱۱ سال ارائه شده است تا هم از آنها لذت ببرند و هم درباره آنها فکر کنند.

بعد از هر داستان، سوال هایی برای بحث طرح شده است که با آنها اندیشه کودکان درباره داستان به چالش کشیده و رشد داده می شود. سوال ها روی موضوع اصلی داستان که مسائلی کلیدی مثل ماهیت حقیقت، خوبی، انصاف و دوستی را در بر می گیرد، متمرکز شده است. برای تشویق کودکان به افزایش فهمشان از مفاهیمی که از داستان ها استنباط می شود، فعالیت های تکمیلی نیز پیشنهاد شده است.داستان هایی برای فکر کردن ، عاملی برای رشد تفکر و یادگیری (معرفی کتاب)

داستان ها و طرح سوال ها را به روش های مختلف می توان به کار برد. ازجمله به عنوان محرکی برای فکر کردن به شکل های زیر.

  • تک تک کودکان
  • دو به دو کار کردن کودکان
  • گروه های کوچک
  • کل کلاس
  • گروه های بزرگتر کودکان، مثل انجمن مدرسه
بیشتر بخوانید:  کتاب درمانی و قصه گویی چه نقشی در پرورش هوش هیجانی کودک من دارد؟

داستان ها را چگونه به کار ببریم؟

از داستان هایی برای فکر کردن می توان هم برای کار انفرادی و هم برای ایجاد گروه های فکری و یادگیری در کلاس درس از طریق پرسش و پاسخ، بحث گروهی، نوشتن متفکرانه، هنر، نمایش نامه و فعالیت های دیگری که می تواند در کنار برنامه آموزش ابتدایی مفید باشد، استفاده کرد.

مولف این کتاب، رابرت فیشر، استاد رشته تعلیم و تربیت در دانشگاه برونل است که با این اندیشه، تاکنون مجموعه های زیادی را تالیف کرده است. چمد نمونه از آنها در زیر آمده است.

  • به بچه ها یاد بدهیم فکر کنند
  • به بچه ها یاد بدهیم یاد بگیرند

و مجموعه هایی از سری داستان هایی برای فکر کردن که در زیر بیان شده است.

  • اشعاری برای فکر کردن
  • معیارهایی برای فکر کردن
  • بازی هایی برای فکر کردن

داستان ها

بخش  داستان از سی داستان تشکیل شده است که معلم یا کودک (یا گروه های کودکان) می تواند آنها را فقط به عنوان نقل داستان، بلند بخواند یا می توان از آنها برای به تصویر کشیدن موضوعی برای فکر کردن و بحث استفاده کرد. داستان ها گستره ای از کشورها و فرهنگ ها را در بر می گیرد، ازجمله قصه های عامیانه ای از آفریقا، چین، اروپا، هند و هند غربی. با این داستان ها زمینه ای عالی و ایده آل برای افزایش قابلیت های صحبت کردن، گوش کردن و پاسخ به مسائل ادبی فراهم می آید. مخاطبان تشویق می شوند داستان ها را آن طور که فکر می کنند مناسب است، بسط دهند.داستان هایی برای فکر کردن ، عاملی برای رشد تفکر و یادگیری (معرفی کتاب)

بیشتر بخوانید:  چرا باید اندیشیدن را یاد بگیریم؟ (برگرفته از کتاب آموزش تفکر)

چرا داستان؟

در هر زبان، در هر نقطه از دنیا، داستان پایه اصلی تفکر و ارتباط است. با گفتن داستان است که در می یابیم چه اتفاقی برای چه کسی و چرا افتاده است. با نقل داستان است که نه تنها چیزهایی درباره خودمان و دنیا در می یابیم، بلکه همچنین یاد می گیریم چطور خود و دنیای خودمان را عوض کنیم و بسازیم. با داستان –چه داستا ن های شخصی باشند و چه روایت داستان های سنتی یا معاصر- این امکان برای ما فراهم می آید که فکر خود را بسط دهیم و نیز چیزهایی درباره ساختار، نقش و اهداف زبان بیاموزیم.

یکی از دلایل اینکه چرا داستان های سنتی قدرت تاثیرگذاری بالایی دارند، این است که «داستان ها یک ویژگی مهم دارند که زندگی و تاریخ، آن ویژگی را ندارد و آن این است که ابتدا و انتها دارند و بنابراین مفاهیم رویدادها را جا می اندازند.» داستان ها از یک نظر «معین و مشخص» هستند ولی زندگی با وجود آشفتگی ها و نواقص موجود در آن، چنین نیست. ما در فضایی از تکه های ناپیوسته و نامرتبط تجربه زندگی می کنیم.

داستان ها برخلاف پیچیدگی رخدادهای روزمره، پایان و اتمام دارند. آنچه داستان را داستان می سازد، این است که در پایان آن، هر آنچه در ابتدا مطرح و در وسط توضیح داده شده است، (از نظر منطقی) کامل یا (به روشی تاثیر گذار) گره گشایی می شود.داستان هایی برای فکر کردن ، عاملی برای رشد تفکر و یادگیری (معرفی کتاب)

داستان ها چه کمکی به کودکان می کنند؟

داستان می تواند ما را که یادگیرنده هستیم، در یادگیری توانمند کند. با گوش دادن به داستان ها، ویژگی های نقل داستان ملکه ذهن بچه ها می شود. همچنین از آنها خواسته می شود در برابر ایده ها و عواطف قدرتمند واکنش نشان دهند. داستان هایی برای فکر کردن فرصت هایی در اختیار بچه ها قرار می دهد تا هم درباره داستان هایی که مجموعه ای از فرهنگ ها و سنت ها را در بر می گیرد، فکر و هم آنها را ملکه ذهن خود کنند.

در انتها شایسته است که این مطلب را با یک سخن از “امبرتو اکو” به پایان برسانیم.

کتاب ها برای این تولید نمی شوند که همه آنچه را در آنها نوشته شده است بپذیریم، بلکه هدف از تولید  آنها این است که در معرض تحقیق قرار گیرند. وقتی کتابی را مطالعه می کنیم، نباید از خود بپرسیم چه در آن نوشته شده است، بلکه باید روی مفاهیم و مقاصد آن دقیق شویم.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz