دارایی و مدیریت دارایی یعنی چی؟ - بهینگی

دارایی و مدیریت دارایی یعنی چی؟

43
0
اشتراک گذاری :
دارایی و مدیریت دارایی یعنی چی؟

مخارج طراحی، خرید، ساخت، نگهداری و تعمیر امکانات و تجهیزات برای شرکت های بزرگ روز به روز در حال افزایش است. از طرف دیگر خرابی و اسقاط این تجهیزات می تواند منجر به توقف فرآیند شود و در دنیای رقابتی کسب و کار که سود سرمایه گذاری در حال کاهش و چه بسا بازگشت سرمایه نیز در حال کاهش است، می تواند بقای شرکت ها و سازمان را به خطر بیندازد. این شرایط موجب توسعه مفهوم مدیریت دارایی شده است.

معادل لاتین مدیریت دارایی : Asset management

دارایی و مدیریت دارایی : استفاده بهینه از منابع

از این رو باید تدابیری اندیشید که علاوه بر رعایت قوانین و استفاده درست از منابع، با کاهش هزینه ها و افزایش عمر تجهیزات کاری کنند که صنایع مادام العمر به فعالیت خود ادامه دهند.

مدیریت دارایی یکی از راه هایی است که برای مدیریت درست شرکت ها از تجهیزات تدبیر شده است. مدیریت دارایی به صورت پایش مداوم تجهیزات از کوچکترین تجهیز تا بزرگترین آن است که این کار باعث افزایش طول عمر تجهیزات شده و عدم خرابی تجهیزات و از کار افتادن خط تولید موجب افزایش تولید شده و باعث کاهش عظیم هزینه ها می گردد و با رسیدگی مداوم به تجهیزات عوامل زیست محیطی را نیز می توان کاهش داد.

قبل از ادامه بحث به چند تعریف در حوزه مدیریت دارایی می پردازیم.

دارایی و مدیریت دارایی یعنی چی؟

دارایی

به طور کلی به هرچیزی که نیازمند پشتیبانی و نگهداری و برای سازمان ها و مالکانشان دارای ارزش باشد اعم از تجهیزات، ابزار آلات، منابع مالی، نیروی انسانی و دانش و مهارت افراد دارایی می گویند.

مدیریت دارایی

مدیریت دارایی به معنای مدیریت همه جانبه طول عمر دارایی های یک سازمان یا واحد صنعتی از لحظه ورود به سازمان یا واحد صنعتی  تا زمان اسقاط و از بین رفتن آن ها می باشد. مدیریت دارایی فرایندی است که با سازماندهی و استفاده بهینه از منابع بیشترین ارزش را برای سازمان ایجاد می کند.

سیستم مدیریت دارایی

سیستم مدیریت دارایی به گروهی از اجزای وابسته بهم می گویند که با سازمان تعامل دارند و وظیفه به وجود آوردن این سیستم برعهده کسانی است که مسئولیتشان پایه گذاری اهداف و سیاست های مدیریت دارایی است.

بیشتر بخوانید:  برنامه ریزی منابع بنگاه : سیستم های سازمانی

نتایج مدیریت دارایی بر سازمان

مدیریت دارایی روی ارزشی که دارایی برای سازمان می آفریند تمرکز دارد و سازمان را مجاب به درک ارزش دارایی برای رسیدن به اهداف می کند. از این رو تاثیرات ارزش دارایی ها به مرور بر سازمان مشخص می گردد. از اثرات مثبت مدیریت دارایی میتوان موارد زیر را نام برد اما محدود به این ها نیست.

  • بهبود چرخه مالی:  بدون آسیب رساندن به اهداف سازمان، ارزش دارایی ها در بلند مدت حفظ می شود و همچنین بازگشت سرمایه بهبود می یابد و باعث سود آوری میشود.
  • کمینه کردن هزینه های سرمایه گذاری: مطلع بودن از چرخه عمر دستگاه و افزایش طول عمر آنان باعث کم شدن هزینه های اضافه سرمایه گذاری می شود.
  • کاهش آلودگی های زیستی: با دانستن چرخه عمر دستگاه، سالم بودن آن ها، عدم خرابی و کاهش آلودگی های ناشی از آنان و… باعث کاهش آلودگی های زیست محیطی می شوند.
  • افزایش رضایت مشتری: با خدمات دادن به موقع به مشتری و افزایش کیفیت تولیدات رضایت مشتری فراهم می شود.
  • پیش بینی برای سرمایه گذاری های آتی: با دانستن روند عمر تجهیزات، سازمان می تواند برای سرمایه گذاری هایی که در آینده باید انجام گیرد تصمیم گیری کند.
  • مدیریت زمان: عدم خرابی تجهیزات و توقف خط تولید موجب افزایش تولیدات می شود و سازمان می تواند برای برنامه های پیش رو مانند تعطیلی کاراخانه، تعویض تجهیزات و… برنامه ریزی کند.
  • افزایش سود دهی سازمان: جلوگیری از هدر رفت بی رویه سرمایه های سازمان و برنامه ریزی دقیق برای استفاده از دارایی ها موجب افزایش سود سازمان می شود.

دارایی و مدیریت دارایی یعنی چی؟

استاندارد های مدیریت دارایی

آخرین ویرایش استاندارد مدیریت دارایی های فیزیکی مربوط بهPas55:2008 بود که در دو بخش ارائه نیازمندی ها و راهنمای پیاده سازی استاندارد Pas55:2008 بود.

سازمان بین المللی استاندارد سازی (ISO) پس از دو سال (۲۰۱۲-۲۰۱۴) کار بر روی استاندارد سازی مدیریت دارایی به استاندارد های (ISO 55000:2014), (ISO 55001:2014), (ISO 55002:2014) رسید و آن ها را نشر داد. و اتخاذ این استاندارد ها سازمان را قادر به رسیدن به اهدافش از طریق مدیریت کارآمد و اثر بخش دارایی ها می سازد.

بیشتر بخوانید:  لجستیک قطعات یدکی
  • (ISO 55000:2014)

این استاندارد به بررسی کلی مدیریت دارایی و سیستم مدیریت دارایی می پردازد و زمینه سازی برای دو استاندارد دیگر است.

دارایی و مدیریت دارایی یعنی چی؟

  • (ISO 55001:2014)

استاندارد فوق ملزومات سیستم مدیریت دارایی در چارچوب سازمان را تعیین می کند. و برای همه دارایی ها و همه سازمان ها با هر اندازه ای کاربرد دارد و توجه آن معطوف به مدیریت دارایی های فیزیکی است ولی محدود به آن نیست.

  • (ISO 55002:2014)

به شرح ملزومات مشخص شده در ISO 55001 می پردازد و راهنمایی برای کارایی سیستم مدیریت دارایی مطابق ملزومات تعیین شده در ISO 55001 را فراهم می کند.

در مطالب بعدی بهینگی به موضوع مدیریت دارایی بیشتر می پردازیم.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz