کتاب زن بودن اثر تونی گرنت - بهینگی

خلاصه کتاب زن بودن: چهار جنبه زن

797
1
اشتراک گذاری :
کتاب زن بودن: چهار جنبه زن

خلاصه کتاب زن بودن: چهار جنبه زن

توضیح: این مطلب خلاصه ای از فصل سوم کتاب “هنر زن بودن” تالیف دکتر تونی گرنت می باشد. تونی گرنت می نویسد:

طی تحقیقاتم، به طور تصادفی به مقاله ی ۴ صفحه ای جذابی نوشته یک تحلیلگر زوریخی به نام تونی ولف  که تحقیقاتش را زیرنظر وی انجام می داد، رسیدم. خانم ولف در این مقاله ۴ نمونه اصلی هویت زنان را تببین کرده است. ولف این ۴ نمونه اصلی را تحت عناوین زن آمازون، مادر، مدیال  و هتایرا  نامگذاری کرده است؛ آمازون به خاطر هوشمندی و قوه ی ادراکش، مادر به خاطر قابلیت های پرورشی اش، زن مدیال به خاطر توانایی های الهام بخشش و هتایرا به خاطر رابطه ی شخصی اش با مرد به عنوان ۴ نمونه هویت اصلی زنان تبیین شده اند.
تونی گرنت در ادامه می نویسد:  من نیز در تقسیم بندی خود اصطلاحات “جنبه ی آمازون” و “جنبه ی مادر” را که اصطلاحات بسیار واضحی هستند، به کار برده ام.

آمازون

زن آمازون شدیدا دارای تمرکز حواس و فزون خواه است، ابزار وجود می کند، هدفدار و متکی به نفس و خودکفا است و ارتباط او با مردان زندگی اش در قالب رفیق، همکار و رقیب می باشد.

مادر

مادر حامی و سرپرست است؛ زنی است که با وابستگی اش به دیگران کامیاب می شود. او نه تنها فرزندانش را بزرگ می کند، بلکه سایر خویشاوندان و دوستان مونث و همچنین مردان زندگی اش را می پرورد.

مادونا(مدیال)

جنبه ای از زن را که خانم ولف از آن به عنوان مدیال یاد می کند، تونی گرنت تحت عنوان مادونا استفاده می کند. مادونا دارای سرشتی الهام بخش است، معیارها، ارزشها و ایده ها را منتقل می کند. مادونا بازتابنده و تجسم محسنات کامل زنانه از لحاظ بردباری، وقار و وفای به عهد است. به عبارتی نزدیک ترین جنبه ی زنانه ی یک زن به طبیعت و روح اوست. مردان از این جنبه لذت می برند زیرا نسبت به حالات روحی و احساسات آنها دقیق است. این نوع زن در پی کسب عظمت برای خود نیست؛ او ترجیحا مرد را در زندگی به سوی عظمت می کشاند و بدون هیچ قید و شرطی از تلاش وی در جستجوی خرسندی و موفقیت حمایت می کند.

هتایرا(معشوقه)

تونی گرنت جنبه هتایرا را نیز معشوقه نامگذاری می کند. گیشا، رفیقه، زن بدکاره، اصطلاحات دیگری برای این جنبه زنانه هستند، ولی هیچ کدام نمی توانند به تمامی دربردارنده ی معنای کامل اصطلاح یونانی هتایرا، به مفهوم زنی باشد که در روابط شخصی خود با مرد در سطوح مختلف عقلانی، عاطفی و جنسی بیش از هرچیز دارای نقشی تعیین کننده و فعال است. حقیقت این است که معشوقه به نوعی با مردش همخوانی می کند، ولی هرگز دست به سینه ی او نیست و به خاطر نقشی که ایفا می کند، خود را به دیده ی تحقیر نمی نگرد. به راستی، معشوقه جنبه ای از زن است که مردان همواره آن را ستایش و تحسین کرده اند. چنین زنانی غالبا در زندگی مردان، جایگاه بسیار قدرتمندی تصاحب می کنند.

چهار جنبه ی زن:

تونی گرنت بر این باور است که زن باید نهایتا در طول دوره ی حیاتش تمام چهار جنبه ی روان خود را (آمازون، مادر، مادونا و معشوقه) را تجربه کند و در هم بیامیزد.  بنابراین هر زنی باید به درون خود بنگرد و آن جوانبی از شخصیتش را که هنوز نیازمند رشد است، کشف کند.
تونی گرنت در ادامه می گوید که این چهار جنبه با یکدیگر به صورت دوتایی تلفیق شده و شش جنبه ی دوتایی مختلف ایجاد می کنند: آمازون – معشوقه، آمازون – مادر، آمازون – مادونا، مادر- مادونا، مادونا – معشوقه و مادر – معشوقه. وی در ادامه با مثالهایی هریک از انواع این زنان را مشخص می کند که به آسانی قابل شناسایی هستند.

 

خلاصه کتاب زن بودن: چهار جنبه زن
زن بودن : “به زنانگی خود تحقق بخشید و عشق را بیابید”
نویسنده: تونی گرنت
مترجم: فروزان گنجی زاده
ناشر: نشر ورجاوند

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "خلاصه کتاب زن بودن: چهار جنبه زن"

به من اطلاع بده
avatar
نمایش بر اساس:   جدیدترین ها | قدیمی ترین ها | محبوب ترین ها
محسن
مهمان

ممنون از توضیحات کاملتون،
مطالعه کتاب رو نه تنها به بانوان بلکه به همه بزرگسالان توصیه می‌کنم.

wpDiscuz