خدایان باستان-کهن الگوهای یونانی - بهینگی

خدایان باستان-کهن الگوهای یونانی

اشتراک گذاری :
خدایان باستان-کهن الگوهای یونانی

خدایان باستان

خدایان باستان در فرهنگ هر قومی به گونه ای خاص تصویر شده اند. نحوه ی نگرش مردم به جهان اطراف خود ریشه ی این واقعیت بوده است. به عنوان مثال در فرهنگ های مصری، آشوری و بین النهرین تصویر خدایان به صورت موجوداتی است که هیچ گاه بشر به خود ندیده است، در مصر خدایان به شکل انسان های غول پیکر با سر پرندگان و یا حیوانات درنده تصویر شده. در بین النهرین سنگ نگاره ها، تصویر خدایان را به صورت حیوانات ماورالطبیعی که به عنوان مثال بدن شیر و سر گاو دارند، تصویر شده است.

خدایان یونان

خدایان باستان-کهن الگوهای یونانی

اما تصویر سازی یونانیان از خدایان باعث همزیستی زیبایی بین خدایان و انسان ها شد، به طوری که مردم یونان مثل دیگر مردم نام برده شده، تنها دلیل پرستش خدایانشان برتری از آنها نبود.

یونانیان خدایانشان را به شکل بشر تصویر کرده بودند و حتی صفت های انسانی به آنها نسبت داده بودند. خدایان یونان غذا می خورند، می نوشند، موسیقی می نواختند و حتی صفاتی همچون حسادت، کینه توزی و… در آنها جریان داشت.

خدایان یونان گاه کانون خنده و مزاح مردم بودند. به عنوان مثال حسودی های هِرا همسر زئوس و رفتارهای کینه توزانه اش نسبت به همسرانی که زئوس می گزید از جمله موضوعاتی بود که همواره موجب سرگرمی و خنده مردم می شد.

البته یونانیان از خدایان خود می ترسیدند، آنها به خوبی می دانستند که برانگیختن خشم خدایان تبعات شدیدی به دنبال دارد و از این رو از خدایانی که از آنها داناتر و قدرتمندتر بودند می ترسیدند.

یونانیان خدایانشان را به خاطر عدالت، شادی، نعمت و چیزهای دیگری که برایشان به ارمغان می آورد ستایش می کردند و از این همزیستی لذت می بردند.

خدایان یونان در روانشناسی

همان طور که قبلا اشاره کردیم خدایان یونان، صفت هایی انسان گونه داشتند و همچون انسان ها عاشق می شدند، می نوشیدند، می خوردند و رفتار می کردند. از این رو الگوهای خوبی برای شخصیت شناسی به حساب می آیند، به ویژه با توجه به اینکه اساطیر ریشه در اندیشه ی بشریت دارند.

بیشتر بخوانید:  تاریخ اساطیر ایران : معرفی و گزیده ای از کتاب تاریخ اساطیر ایران

شباهت خدایان یونان به بشر و رفتارهای انسان گونه ی آنها شاید اولین دلیل برای انتخاب خدایان یونان به عنوان مرجع شخصیت شناسی بوده است ولی مسئله ی دیگر که شاید روانشناسان را بر آن داشته است که از الگوهای یونانی استفاده کنند، واقع نگری مردم یونان می باشد.

همان طور که قبلا اشاره شد خدایان یونان بسیار روشن و شناخته شده بودند، یونانیان می دانستند که خدایانشان چه می نوشند، چه می خورند و حتی کجا زندگی می کنند و همین اطلاعات و فاصله گیری آنها از بیان اساطیر خود به صورتی ماورالطبیعی باعث شد که اساطیر یونان الگویی مناسبی برای شخصیت شناسی شوند.

تایتان ها

خدایان باستان-کهن الگوهای یونانی

داستان آفرینش به نقل یونانیان بسیار شیرین و زیبا می باشد و برای خواندن این داستان کتاب اساطیر یونان و رم نوشته ی ادیت همیلتون به ترجمه ی عبدالحسین شریفیان را به شما معرفی می کنیم.

بیشتر بخوانید:  نقش اساطیر در نظریه های روانشناسی-عقده اودیپ و الکترا

اولین خدایان یونان، اورانوس(ملکوت) و گایا (زمین) بودند. اورانوس و گایا صاحب فرزندانی شدند ولی اورانوس از فرزندانش خوشش نمی آمد، آنها موجوداتی مشمئز کننده از دیدگاه اورانوس بودند به گونه ای که اصلا نمی خواست آنها را ببیند و آنها را در اعماق زمین زندانی کرده بود. گایا از رفتار اورانوس به شدت ناراضی بود و قصد جانش را کرد. از میان فرزندانش فقط کرونوس شهامت این کار را داشت و در کمین پدر نشست و او را از پای درآورد. بعد از آن کرونوس فرمانروای عالم شد و عصر فرمانروایی کرونوس  را، عصر خدایان تایتان نامیدند.

کرونوس از خدای سرنوشت شنیده بود که یکی از فرزندانش او را به زیر خواهد کشید و فرمانروای جهان می شود. به همین خاطر هر یک از فرزندانش که به دنیا می آمد را می بلعید. رئا همسر کرونوس که از این واقعه ناراحت بود فرزند آخر خود یعنی زئوس را با سنگ عوض کرد و کرونوس در حالی که در حالت عادی نبود، فریب خورد و به جای زئوس، سنگ را بلعید و زئوس در منطقه ای دور از چشم کرونوس پرورش یافت تا قدرتمند شود.

پس از آنکه زئوس نیرومند شد بر ضد پدرش قیام کرد و به همکاری مادرش باعث شد که کرونوس خواهران و برادران بلعیده شده اش را باز پس دهد و با کمک آنها و تدابیر زیبای خود کرونوس را شکست داد و او را در اعماق تارتاروس زندانی کرد و عصر جدید خدایان که آنان را خدایان المپ نامگذاری می کردند، آغاز شد.

خدایان المپ

خدایان باستان-کهن الگوهای یونانی

خدایان بزرگ المپ دوازده تن بودند که ۵ تن از آنها فرزندان کرونوس و رئا و بقیه فرزندان زئوس بودند.

فرزندان کرونوس و رئا عبارتند از:

زئوس، پوسایدون، هادس، هرا، هستیا

خدایان باستان-کهن الگوهای یونانی

(البته شمار فرزندان کرونوس و رئا شش تن می باشد ولی دیمیتر در جمع خدایان المپ نشین معرفی نشده او خدای باروری زمین است و به زمین حیات می بخشد)

دیگر خدایان المپ عبارتند از:

آپولو و آرتمیس فرزندان زئوس و لتو، آرس و هفائیستوس فرزندان زئوس و هرا، هرمس فرزند زئوس و مایا، آفرودیت فرزند زئوس و دیونه و آتنا فرزند زئوس.

البته خدایانی که از آنها برای تعیین شخصیت استفاده می شود سه ایزد از جمع بالا بیشتر می باشد و به آنان دیمیتر، پرسفونه (فرزند زئوس و دیمیتر) و دیونیزوس اضافه می شود.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz