جیم ران ، شخصی که بر زندگی میلیون ها نفر تاثیر مثبت گذاشت - بهینگی

جیم ران ، شخصی که بر زندگی میلیون ها نفر تاثیر مثبت گذاشت

52
0
اشتراک گذاری :
جیم ران ، شخصی که بر زندگی میلیون ها نفر تاثیر مثبت گذاشت

شاید به قول خود جیم ران او فقط بچه کشاورزی اهل آیداهو بوده است. اما توانست در طول نزدیک به پنج دهه، انسان های بسیاری را با فلسفه ها و درس های متنوع خود تحت تاثیر قرار دهد. او با سخنرانی ها، گزینش گویه ها، سمینارها و محصولات رسانه ای متفاوت، تاثیر عمیقی بر زندگی بسیاری از افراد گذاشته است.

جیم ران ، شخصی که بر زندگی میلیون ها نفر تاثیر مثبت گذاشت

از آیداهو تا مینسوتا و ترک از تحصیل

امانوئل جیم ران یا به اختصار جیم ران در تاریخ ۲۶ شهریور ۱۳۰۹ در شهر یاکیما ایالت واشینگتن به دنیا آمد. وی تنها فرزند امانوئل و کلارا بود. دوران کودکی اش در مزرعه ی خانوادگی در کالدول آیداهو سپری شد. او پس از به پایان رساندن دبیرستان، یک سال هم به کالج بران(Brown) واقع در ایالت مینسوتا رفت، ولی در نهایت از ادامه تحصیل انصراف داد. او چند سال بعد در این باره در سخنرانی هایش عنوان می کرد که(یک سال به کالج رفتم و فکر می کردم که علامه ی دهر شده ام.) سپس به این نتیجه رسید که بهتر است به جای ادامه تحصیل، شغلی برای امرار معاش پیدا کند.

بیشتر بخوانید:  عاقبت فرار از مدرسه! (میلیاردرهای ترک تحصیل کرده)

نارضایتی از عملکرد

تا چندین سال پس از انصراف از تحصیل، انباردار شرکت سیرز(sears) بود و هدف مشخصی را در کار دنبال نمی کرد. جیم در ۲۵ سالگی فهمید که هیچ وقت چنین زندگی ای را نمی خواسته است. در آن سال ها جیم ران، مقروض و بی پول بود. در همین موقع بود که جیم ران ازدواج کرد و بچه دار شد و به سختی کار می کرد ولی با دشواری، گذران زندگی می کرد. او غمگین و ناامید بود چون حس می کرد که نمی تواند قول و قرارهایی را که برای زندگی بهتر با خود و خانواده اش گذاشته است محقق سازد.

ارل شف، عامل پیشرفت جیم ران

همین جا بود که یکی از دوستان جیم ران او را برای گوش دادن به سخنرانی شخص کارآفرینی به نام جان ارل شف دعوت کرد. جان ارل شف، سخنرانی انگیزشی و فروشنده ای چیره دست بود به طوری که جیم ران در آن از او الهام گرفت و خواست تا شبیه او باشد. از آن پس، به مدت پنج سال، شف، ران را آموزش داد تا برخی از فلسفه های ساده ولی در عین حال مهم و کلیدی را در زندگی خود به کار بندد و به دیگران نیز یاد دهد تا برای آن ها هم مفید واقع شوند.

جیم ران ، شخصی که بر زندگی میلیون ها نفر تاثیر مثبت گذاشتچالش میلیونر شدن

شف به او یاد داد که(سود بردن بهتر از مزد گرفتن است) و همین باعث شد که جیم شروع به ساختن کسب و کاری کند تا بتواند جایگزین درآمد اندک او به عنوان کارمند ناخشنود فروشگاه زنجیره ای شود. چنین شد که شف، جیم ران جوان را برای میلیونر شدن به چالش کشید.

تنها پنج سال پس از نخستین دیدارشان، شف در ۴۹ سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد. ولی تنها یک سال پس از مرگ شف، جیم ران از چالش استادش سربلند بیرون آمد و در ۳۱ سالگی میلیونر شد. از آن پس، جیم ران مکررا از آموزه ها و فلسفه های استاد خود به عنوان عنصر کلیدی در دگرگونی زندگی اش نام برده است.

بیشتر بخوانید:  چهار گوشه پول نقد: کارمندی، شغل آزاد، صاحبان شرکت های بزرگ، سرمایه گذاران

میراث جیم ران؛ سمینارهایی در کل آمریکا

در ابتدای دهه شصت میلادی، جیم ران فرد ثروتمندی بود و تصمیم گرفت تا از خانه ی پدری اش در آیداهو به محله ی ثروتمند نشین بورلی هیلز کالیفرنیا نقل مکان کند. در این جا بود که دوستی از او دعوت کرد تا در یک کلوپ روتاری محلی حضور یابد و داستان زندگی خود را برای دیگران بازگو کند. او این دعوت را پذیرفت و بنا به درخواست، در ضیافت ها و مناسبت های مختلف شروع به سخنرانی نمود و این سرآغاز راهی بود که به میراث جیم ران منجر شد.

در سال ۱۹۶۳ م، در هتل بورلی هیلز، جیم ران نخستین سمینار عمومی خود را برگزار کرد. پس از این رویداد او سمینارهایی در سراسر آمریکا برگزار کرد تا داستان زندگی خویش را بیان کند و درس هایی را که در طول زندگی آموخته بود آموزش دهد.
در دهه هفتاد میلادی، او سمینارهایی را برای شرکت استاندارد ایل برگزار کرد و نام آن را “ماجراهای موفقیت” نهاد که شامل سمینار و کارگاه آموزشی بود، چیزی بسیار شبیه به سمینارها و کارگاه های امروز آنتونی رابینز.

ارین ک. کیسی، نویسنده ی مجله ی ساکسس(success) می گوید: «جیم ران به ما یاد داد که موفق شدن ساده است و موفقیت نتیجه پیروی کردن از اصولی بنیادین است. اصول بنیادینی که اغلب مورد غفلت قرار گرفته اند. درس هایی که او به ما یاد داد از دو هزار سال پیش، نتیجه بخش بوده اند و تا دویست سال دیگر هم چنین خواهند بود.»

آثار جیم ران

جیم ران در طول حیات خویش سمینارهای آموزشی بسیاری در اقصی نقاط دنیا برگزار کرد و کتاب های ماندگاری را به رشته تحریر در آورد.جیم ران ، شخصی که بر زندگی میلیون ها نفر تاثیر مثبت گذاشت

از جمله آثار مکتوب او می توان به فصل های زندگی، فلسفه ی زندگی موفق، هفت کلید دست یابی به ثروت و شادکامی، پنج قطعه ی پازل زندگی، دوازده ستون موفقیت و کتاب های صوتی جادوی کار پاره وقت، چالش موفقیت و هنر زندگی استثنایی اشاره کرد. او همانند استادش ارل شف انسانی تاثیرگذار و الهام بخش برای دیگران بود و افراد مشهوری چون آنتونی رابینز، مارک ر. هیوز(مدیر شرکت هربالایف اینترنشنال) از شاگردان او بوده اند.

تعریف برایان تریسی از جیم ران

او همچنین تاثیر عمیقی بر زندگی افراد سرشناسی از جمله برایان تریسی، کریس وایدنر و ت. هارو اکر، داشته است این تاثیرگذاری به حدی بوده است که به او لقب استاد استادان (Mentor of Masters) داده اند. برایان تریسی درباره ی جیم ران می گوید: «جیم ران انسان برجسته ای است. وی سلیس ترین بیان را دارد و حرفه ای ترین سخنران آمریکا است. حرف های او برای هرکسی پیامی دارد که آن فرد باید بشنود.»

جیم ران برنده جایزه CPAE

در سال ۱۹۸۵ م، جیم ران نایل به دریافت جایزه ی CPAE انجمن سخنرانان ملی به عنوان (برترین سخنران) شد. او سپس جایزه ی (استاد تفوق و تاثیرگذاری) را در سال ۲۰۰۴م. دریافت کرد.

در مراسم اهدای این جایزه، کریس وایدنر نویسنده و سخنران که در مراسم شرکت کرده بود، آن لحظه را این گونه توصیف می کند: «درست پیش از این که مارک جایزه را به جیم بدهد، از حضار پرسید: چند نفر از شما اذعان می کند که جیم ران نقش مهمی و یا تاثیر مهمی در زندگی شما داشته است؟ من نگاهی به حضار انداختم که حدودا شامل ۲۵۰۰ سخنران می شدند و دیدم که تقریبا دو سوم آن ها یعنی ۱۸۰۰ نفر دست خود را بالا بردند.»

بیشتر بخوانید:  قدرت بیان! حرف بزن تا برنده شوی (معرفی کتاب)

و اما زندگی او چگونه پایان یافت؟

جیم ران به عنوان مربی و استادی چیره دست در زمینه رشد شخصی، شناخته می شود به طوری که در طول حیاتش بیش از ۵ میلیون نفر در سراسر دنیا در سمینارهای او شرکت کرده بودند و میلیون ها نفر نیز آموزه های او را از طرق کتاب ها و محصولات صوتی و تصویری جیم ران، مطالعه کرده اند و همچنان مطالعه می کنند.

جیم ران به علت تصلب بافت های ریوی در ۱۴ آذر ماه ۱۳۸۸ در گذشت و هم اکنون در آرامگاه فارست لاون در گلندیل لوس آنجلس، کالیفرنیا مدفون است. پس از مرگش، هزاران نفر سوگواری کردند و زندگی گران مایه و پربار او را ارج نهادند. در وب سایتی که اختصاصا به منظور تکریم از جیم ران ایجاد شده بود، ویدیوهای تکریم از او تنها در نخستین روزها بیش از یکصد هزار بار دیده شدند. نظراتی که در این سایت گذاشته شدند، نشان از تاثیر ژرفی است که جیم ران بر زندگی افراد بیشماری در سراسر دنیا داشته است.

برخی از این نظرات بدین ترتیب هستند:

«من می دانم که تنها کسی نیستم که امروز یک دوست، آموزگار و مربی را ازدست داده ام. جیم ران بر زندگی میلیون ها نفر در سراسر دنیا تاثیر مثبت داشت.»

«جیم ران همواره سخنران مورد علاقه ی من بود. او قادر بود با دل و جان آدم چنان ساده سخن گوید تا شخصی مثل من هم بفهمد.»

میراث جیم ران همواره در دل و جان و زبان دوستدارانش باقی خواهد ماند. او کسی بود که با فروش، کار خود را آغاز کرد و موفق شد و پس از موفقیت فلسفه ها و تجربه هایش را با دیگران در میان گذاشت. او از معدود افرادی بود که آموزه ها و فلسفه هایش را خود به تمامی زندگی کرده است، از این رو است که روح کلام جیم ران به جان شنوندگان و خوانندگان می نشیند.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz