معرفی کتاب "جغرافیای تفکر" اثر ریچارد ای.نیسبت - بهینگی

معرفی کتاب “جغرافیای تفکر” اثر ریچارد ای.نیسبت

41
0
اشتراک گذاری :
معرفی کتاب "جغرافیای تفکر" اثر ریچارد ای.نیسبت

درباره ی نویسنده کتاب جغرافیای تفکر

دکتر ریچارد ای. نیسبت در طی سالیان اخیر به تدریس روانشناسی در دانشگاه ییل آمریکا پرداخته و در حال حاضر در دانشگاه میشیگان و در دانشکده ی مشهور و معتبر تئودور ام. نیوکمب مشغول به تدریس می باشد. وی موفق به دریافت جایزه بورسیه ی علمی معتبر انجمن روانشناسی آمریکا معروف به بورسیه ی تحقیقاتی ویلیام جیمز شد و همچنین در سال ۲۰۰۲ بورسیه تحقیقاتی موسسه جان سیمون گوگن هیم را نیز دریافت نمود. وی نویسنده و ویراستار عناوین چندین نشریه دانشگاهی بوده و هم اکنون نیز در ایالت میشیگان آمریکا زندگی می کند.

چگونه آسیایی ها و غربی ها به طور متفاوتی می اندیشند؟

معرفی کتاب "جغرافیای تفکر" اثر ریچارد ای.نیسبتکتاب جغرافیای تفکر اثری برجسته از دکتر ریچارد ای. نیسبت می باشد که به مقایسه ی جامعی پیرامون نحوه ی تفکر در فرهنگ شرق و غرب دست زده است. البته منظور مولف از غرب عمدتاً اروپا و آمریکای شمالی و منظور از شرق، آسیای شرقی و به خصوص چین است. وی با هدف شناخت ریشه های تفکر از یک سو زمینه های فلسفی، تاریخی، بوم شناختی و جغرافیایی را مورد توجه قرار داده و از سوی دیگر با طرح سوالات و فرضیات چالش انگیز به کاوش در فرآیند های شناختی از منظر روان شناختی اجتماعی و بین فرهنگی پرداخته است.

شایان ذکر است که دکتر ریچارد نیسبت بر مبنای دیدگاهی قوم نگارانه با نگارش مراحل و نتایج آزمون های تجربی که با هوشمندی، طراحی و تفسیر شده اند، نه تنها به وضوح معنا کمک کرده، بلکه وارد لایه های عمیق تر ساختارهای اقتصادی، اجتماعی، تربیتی و زبان شناختی نیز شده است.

وی باور دارد این اثر تقابل بین روش ها و جهت گیری های اجتماعی و فرآیند های شناختی است، به طوری که تغییر یکی منجر به تغییر دیگری می گردد. نیسبت که خود منتقد عادات تفکر رایج در غرب است در این مجموعه کوشیده تا با ارج نهادن به عادات تفکر و ویژگی ها و تمایزات موجود در فرهنگ ها، مواجهه ی عقلانی افراد بشر با یکدیگر  و آموختن از سایر فرهنگ ها را ترغیب کند.

بیشتر بخوانید:  سبک تفکر یعنی چی؟

موضوعات اصلی کتاب جغرافیای تفکر

بخش اول: قیاس منطقی و تائو

در جهان امروز بیش از یک میلیارد نفر دارای میراث عقلی یونانی باستان بوده و بیش از دو میلیارد نفر وارث سنن تفکر چین می باشند. فلسفه و عمل نزد یونانی ها و چینی ها در ۲۵۰۰ سال گذشته کاملاً با هم تفاوت داشت، علاوه بر آن ساختارهای اجتماعی و مفاهیم مربوط به آن نیز در دو فرهنگ متفاوت بود. در این بخش سعی شده است تا اینکه آشکار شود که جنبه های عقلی و ذهنی هر اجتماع در پرتو خصوصیات اجتماعی مربوط به آن شکل می گیرد.

بخش دوم: ریشه های اجتماعی تفکر

ریشه های اجتماعی متفاوت در فرهنگ غرب و شرق به بزرگان و ادیبان آن ها بر می گردد. روزی از فیلسوفی چینی پرسیدند: “چرا در شرق و غرب چنین عادات متفاوتی در باره نحوه اندیشیدن گسترش یافته است؟ “ او به شوخی پاسخ داد: ” زیرا آن ها ارسطو و ما کنفسیوس داشتیم.” علیرغم ایجاد تاثیرات فراوان ارسطو و کنفسیوس بر تاریخ عقلی و ذهنی، اجتماعی و سیاسی افرادی که پس از آن ها آمدند، آن ها در زمان خودشان به عنوان راهنما و پیشرو تاثیر کمی بر فرهنگ گذاشتند. در این بخش تلاش شده است تا ریشه های تفاوت تفکر از منظر اجتماعی بیان شود.

بیشتر بخوانید:  تفکر از مبدا صفر ؛ تاثیر عادات مولد بر زندگی

معرفی کتاب "جغرافیای تفکر" اثر ریچارد ای.نیسبتبخش سوم: زندگی با یکدیگر در مقابل تنها به سر بردن

همه غربی ها و به ویژه بیشتر آمریکایی ۶ اصل را در مورد همه ی افراد بکار می برند.

  1. هر فردی مجموعه ای از ویژگی های خاص و نگرش های متمایز را دارا است. علاوه بر آن افراد می خواهند که از سایرین در شیوه های مهم زندگی، متفاوت باشند.
  2. هنگامی که افراد کنترل بسیاری بر رفتارهای خود دارند و در موقعیت هایی قرار می گیرند که انتخاب و ترجیح شخصی شان ما حصل امور را تعیین می کند، احساس بهتری پیدا می کنند.
  3. افراد به دنبال موفقیت و پیشرفت در اهداف شخصی خود هستند و در می یابند که ارتباطات و عضویت در گروه ها در بعضی مواقع منجر به اکتساب چنبن هدف هایی می شود.
  4. افراد کوشش می کنند تا احساس مثبتی در مورد خود به دست آورند. موفقیت های شخصی و اطمینان به کیفیت های مثبت فردی در جهت دستیابی به رفاه و بهزیستی دارای اهمیت می باشد.
  5. افراد در ارتباط های خود خواهان برابری هستند و در روابط سلسله مراتبی ترجیح می دهند که از جایگاه بالاتری برخوردار باشند.
  6. افراد بر این باورند که قوانین مشابه در ارتباط با همه اشخاص به کار می روند. حتی کسانی که نگرش های شخصی یا روابط خاص دارند، نباید جدا از این اصول و قوانین در نظر گرفته شده و مورد قضاوت واقع شوند.

سایر موضوعات کتاب

موضوعات دیگر این کتاب در زیر بیان شده است، شایسته است که آنها را مطالعه نمایید و با دیدگاه دکتر ریچارد ای. نیسبت در مورد نحوه تفکر فرهنگ غرب و شرق بیشتر آشنا شوید.

بخش چهارم: ” آیا چشم ها را در پشت سر خود گذاشته اید ” یا ” آن ها را روی توپ قرار داده اید؟ “

بخش پنجم: ” آیا ذات بد، فرد را به کار زشت وا می دارد ” یا ” دیگران باعث می شوند که این کار را انجام دهد ؟ “

بخش ششم: آیا جهان از اسامی تشکیل شده یا افعال؟

بخش هفتم: ” آیا منطقی نیست؟ ” یا ” آیا شما نکته ای منطقی در آن پیدا کرده اید؟ “

بخش هشتم: آیا ماهیت تفکر در همه جا یکسان نیست؟

سخن آخر: پایان روانشناسی یا برخورد عقلانیت؟

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz