تیپ آموزشی فرزند من چگونه است؟ (پرسشنامه تیپ آموزشی) - بهینگی

تیپ آموزشی فرزند من چگونه است؟ (پرسشنامه تیپ آموزشی)

اشتراک گذاری :
تیپ آموزشی فرزند من چگونه است؟ (پرسشنامه تیپ آموزشی)

در این مطلب از بهینگی قصد داریم شما را با تیپ آموزشی فرزندتان آشنا کنیم. شما می توانید با انجام تستی که معرفی شده است، دریابید که فرزندتان با کدام تیپ آموزشی مطابقت بیشتری دارد و فراگیری و یاد گرفتن درس برایش آسانتر است.

هر کسی روش آموزش خود را دارد، روشی که برای آموزش کودک شما منطقی و مفید است، ممکن است در مورد کودک دیگر پاسخ ندهد.

کانال های دریافت یکی از نکات اساسی آموزش هستند؛ بعضی از کودکان هنگامی بهترین وضعیت آموزشی را دارند که همراه با یادگیری مطلبی را بنویسند یا نقاشی کنند، بعضی ها دوست دارند شنونده باشند، بعضی ها دوست دارند آموخته های خود را بیان کنند و بعضی ها آموزش همراه با تجربه و آزمایش را دوست دارند.

منظور از تیپ اصلی آموزش آموختن از طریق مشاهده و دیدن، آموختن از طریق شنیدن و آموختن از طریق فعالیت و عمل است.

پرسشنامه زیر به شما کمک می کند که رفتار آموزشی کودک را بهتر بشناسید. سوال ها را پیش خود مرور کنید و وضعیت کودک را با آن بسنجید. اگر در مورد پاسخ برخی سوالات مردد هستید، برای کودکان کوچکتر به هر صورت حتما یک گزینه را انتخاب کنید و برای کودکان بزرگتر می توانید از خود آنها سوال کنید و یکی از گزینه های همیشه، گاهی، هرگز را علامت بزنید. توجه داشته باشید که این تست برای دانش آموزان کلاس دوم به بالا مناسب است زیرا خواندن و نوشتن قبل از این مرحله سنی موضوعیت ندارد.

تیپ آموزشی فرزند من چگونه است؟ (پرسشنامه تیپ آموزشی)

ارزشیابی تست تیپ آموزشی

در جدول زیر شماره سوالات در سه ردیف نوشته شده اند. به هر سوال که با «همیشه» پاسخ داده اید ۲ نمره، برای «گاهی» ۱ نمره و برای «هرگز» صفر منظور کنید.

تیپ آموزشی فرزند من چگونه است؟ (پرسشنامه تیپ آموزشی)

از این تست چه نتیجه ای می گیرید؟

اگر کودک را با واقع بینی ارزیابی کرده باشید اکنون می دانید که او به کدام تیپ آموزشی تعلق دارد، یعنی همان گروهی که در جدول بالا بیشترین نمره را کسب کرده است. توجه داشته باشید که در عمل هیچ یک از این سه گروه به تنهایی و انحصاری عمل نمی کنند.

نتیجه کار همیشه ترکیبی از این سه گروه خواهد بود ولی بیشتر انسان ها حداقل با یکی از این تیپ های آموزشی تناسب بیشتری دارند یعنی بیشترین بهره فراگیری و آموزش را از طریق یکی از این کانال های آموزشی کسب می کنند. با این تست می توانید بفهمید کدام یک از کانال های آموزشی را باید بیشتر مورد تاکید و پرورش قرار دهید تا کودک شما شانس بیشتری برای یادگیری و به خاطر سپردن مطالب داشته باشد.

بیشتر بخوانید:  نحوه یادگیری کودکان در سال های اول دبستان

تیپ مشاهده ای : فراگیری از طریق دیدن

تیپ مشاهده ای هنگامی به بهترین نتیجه آموزشی می رسد که ضمن مطالعه، نقشه و تصویری از مطلب را در ذهن خود مجسم کند یا جریان عملیاتی را حضوری با چشم خود مشاهده کند. توصیه های دیگر برای این گروه آموزشی یادداشت کردن نکات مهم یا عنوان موضوع ها با استفاده از قلم مارکر است. همین کار را می توان با خط کشیدن زیر نکات مورد نظر هم انجام داد. درک و حفظ مطالب گفتاری برای این تیپ آموزشی مشکل تر است.

وسایل کمک آموزشی برای این تیپ عبارتند از: عکس، پوستر آموزشی، کارت های آموزشی، ویدیو، طرح و نقشه، کتاب و مارکر.تیپ آموزشی فرزند من چگونه است؟ (پرسشنامه تیپ آموزشی)

تیپ شنیداری: فراگیری از طریق گوش دادن

تیپ آموزشی شنیداری از طریق شنیدن بهتر یاد می گیرد. مطالبی را که می شنود یا زبانی برای او توضیح می دهند بهتر درک، حفظ و بازگو می کند. تکرار مطلب و توضیح دادن برای خود هم در یادگیری به او کمک می کند. از دوستان یا افراد خانواده می خواهد درس هایی را که خوانده است از او بپرسند. صداهای متفرقه در حین درس خواندن تمرکز او را بر هم می زند و در یادآوری مطالبی که فقط دیده است ضعیف است.

وسایل کمک آموزشی برای این تیپ: نوارهای آموزشی شنیداری، ویدیو، مکالمه و توضیح زبانی.

بیشتر بخوانید:  تقویت یادگیری فرزندان توسط اعضای خانواده

تیپ تجربی: آموزش از طریق فعالیت

برای تیپ تجربی خیلی مهم است که هنگام یادگیری از تمام اعضای بدن استفاده کند. این تیپ وقتی به معنی واقعی کلمه یاد می گیرد که موضوعی را تجربه کند. هنگام یادگیری نیاز به فضای تحرک کافی دارد تا بتواند تمرکز فکر خود را حفظ کند.

وسایل کمک آموزشی برای این تیپ: بازی کردن نقش های آموزشی، تقلید کردن و تحرک.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz