تکنیک های مدیریت زمان : راهکارهای عملی و ساده - بهینگی

تکنیک های مدیریت زمان : راهکارهای عملی و ساده

اشتراک گذاری :
تکنیک های مدیریت زمان : راهکارهای عملی

بهینگی در یکی از موضوعات ویژه خود به سراغ موضوع مدیریت زمان رفته است. مطالعه مجموعه مطالب بهینگی در خصوص مدیریت زمان می تواند دانش کافی و کاربردی در این حوزه در اختیار علاقمندان قرار دهد. در مطلب قبلی در خصوص مفهوم و اهمیت مدیریت زمان صحبت کردیم، در این مطلب به بررسی تکنیک های مدیریت زمان به زبان ساده می پردازیم.

تکنیک های مدیریت زمان

مدیریت زمان به استفاده صحیح از زمان برای رسیدن به موفقیت در زندگی اشاره دارد. مدیریت زمان کمک می کند تا  بتوانیم به بهترین شکل ممکن از زمان استفاده کنیم. مهارت اختصاص زمان مناسب برای فعالیت مناسب برای موفقیت در زندگی ضروری است.

اجازه بدهید در ادامه برخی از تکنیک های مدیریت زمان را مرور کنیم.

اولویت های کاری من چیست؟

تکنیک های مدیریت زمان : راهکارهای عملی

در ابتدا همه کارهایی که باید انجام شود، را مشخص کنید. یک لیست انجام(to do list) یا یک برنامه کاری(task plan) آماده کنید. در مقابل هریک از فعالیتهای بیست باید زمانی که می توان به آن اختصاص داد را نوشت. سپس کارهای با اولویت بالا را جدا کرده و به ابتدای لیست بیاورید. این کارها بالاتر از فعالیت هایی قرار می گیرند که می توانند کمی دیرتر( با تاخیر ) انجام شوند.

پس از اولویت بندی، باید واقعا به لیست کاری خود اعتقاد داشته باشید. مطمئن شوید که وظایف خود را در چارچوب زمانی مقرر به پایان می رسانید. اگر وظایفتان را زودتر از موعد مقرر به پایان رساندید، به خودتان جایزه بدهید.  حتی یک شکلات نیز می تواند جایزه ی خوبی باشد!

بعضی کارها مهم هستند ولی ضروری نیستند!تکنیک های مدیریت زمان : راهکارهای عملی

فعالیت ها را خوب مدیریت کنید. روز خود را با کاری که مهم نیست و می تواند مقداری دیرتر انجام شود، شروع نکنید. در ابتدا کارهایی که هم ضروری و هم مهم است، را انجام دهید. منتظر تذکر مجدد یا یادآوری رئیس یا مدیر خود برای اینگونه کارها نباشید.

متمرکز بمانید

اگر هنوز در لیست تان کارهای ضروری وجود دارد، محل کار را ترک نکنید. پرسه زدن و حواس پرتی در حین کار مهم، موجب قطع شدن تداوم فکری و همچنین از بین رفتن تمرکز می شود.

بیشتر بخوانید:  5 ابزار مدیریت زمان که باید بشناسید

تکنیک های مدیریت زمان : راهکارهای عملی

شما ربات نیستید!

زمان برای صرف چای، وبگردی، تماسهای شخصی و مواردی از این قبیل را در زمانبندی روزانه خود بگنجانید. این موضوع بسیار مهم است. انسان یک ماشین نیست که بتواند برای ۸ یا ۹ ساعت کاری دوام بیاورد. نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه از کل زمان کاری را به چک کردن شبکه های اجتماعی، تماس با دوستان، صرف چایی یا این قیبل موارد کنار بگذارید.

اهداف جزئی واقعی و قابل دستیابی برای خود تعیین کنید

آن چیزی که برای رسیدن به هدف لازم است را شناسایی کنید. سپس  زمان موردنیاز  آن را نیز تعیین کنید. با خودتان صادق باشید. تخصیص یک ساعت زمان به کاری که می دانید خیلی بیشتر طول می کشد، بی معناست.

تکنیک های مدیریت زمان : راهکارهای عملیچالش کارهای بیش از حد!

خود را بیش از حد مشغول نکنید. اگر فکر می کنید نمی توانید وظیفه محوله را در مدت تعیین شده انجام دهید، یک نه قاطع به رئیس خود بگویید.
نگران نباشید، رییستان احساس بدی نخواهد داشت. احتمالا او می تواند آن کار را به یکی دیگر از همکاران محول کند. کارهایی را بپذیرید که نسبت به آنها مطمئن هستید.

وقت شناس و منظم باشید!

سر موقع به محل کار خود بروید. اینکار باعث می شود تا روز خود را بهتر برنامه ریزی کنید.

نظم را فراموش نکنید. وسایل هایی خود را در مکان مناسب خود نگهداری کنید. فایل ها و اسناد مهم را باید در پوشه های مخصوص خود نگهداری شود. با حذف جست و جو های بی مورد و غیر ضروری، می تواند وقت زیادی ذخیره کنید. صفحه ی دسکتاپ خود را در هم برهم نکنید.

همیشه همراه خود دفترچه یادداشت و خودکار داشته باشید. شماره تماس ها و شناسه ایمیل ها را در کاغذ های جداگانه ننویسید. زیرا نیمی از وقت خود را برای یافتن آن ها تلف می کنید. ایمیل های خود را مدیریت کنید.

بیشتر بخوانید:  ساختار شکست کار یعنی چی؟

سازمان به کارهای حاشیه ای شما پول نمی دهد!

به سازمان خود به عنوان منبع صرف پول نگاه نکنید. روش خود را تغییر دهید. در ساعات اداری، خود را مشغول بازی های کامپیوتری و موبایل نکنید. اینکار کاملا غیر حرفه ای است. به طور مداوم کار کنید نه فقط هنگامی که رئیس بالای سرتان ایستاده است.

تکنیک های مدیریت زمان : راهکارهای عملی

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz