عصر تغییرات و توسعه ی تکنولوژی اطلاعاتی - بهینگی

عصر تغییرات و توسعه ی تکنولوژی اطلاعاتی

اشتراک گذاری :
عصر تغییرات و توسعه ی تکنولوژی اطلاعاتی

در عصر اطلاعات، جنبه های اقتصادی امور دگرگون گشته است. برای مثال، ما در جست و جوی روش هایی هستیم تا پردازش اطلاعات را به نحوی ارزان برای منابع با ارزش و گران قیمتی چون نیروی انسانی، موجودی کالا، وجوه نقد، زمین و کارخانه و تجهیزات فراهم نماید. شیوه های سنتی و کلاسیک کامپیوتری کردن، نیز موجب صرفه جویی در نیروی کار نیز می شود.

به عنوان مثال:

– در عملیات انبار داری، همه ی اقلام مربوط به سفارشات مشتری در محلی خاص قرار داده تا مسافت و تعداد دفعات جمع آوری مواد لازم جهت حمل و ارسال کالا به مشتری را بتوان کاهش داد.

– سیستم مدیریت وجوه نقد، پیش بینی های زمانی دقیقی را از جریانات ورود و خروج وجوه به عمل آورده تا عدم کارایی وجوه را مینیمم نماید.

– سیستم های ارسال با کامیون، جدول زمانبندی بار روی کامیون های خاص را طوری طرحریزی می نمایند که کل مسافت پیموده شده مینیمم گشته و در سوخت، نیروی کار، وجوه سرمایه گذاری شده در کامیون ها صرفه جویی لازم را به عمل آید.

عصر تغییرات و توسعه ی تکنولوژی اطلاعاتیخصوصیات سیستم های اطلاعاتی استراتژیک

سیستم های اطلاعاتی امروز، محدود به انجام عملکرد اداری روتین پردازش داده ها نبوده بلکه به عنوان منبعی استراتژیک نقش و نفوذ موثری بر توانایی رقابتی سازمان دارند.

این موضوع برای سیستم های بازرگانی که در آن ها عملیات اطلاعاتی متمرکز انجام می شود، ملموس تر و بحرانی تر جلوه می نماید.

سیستم های اطلاعاتی همچنین برای سایر سازمان ها نظیر سازمان های تولیدی، توزیعی، خرده فروشی، دولتی، بهداشتی و آموزشی نیز عامل موفقیت و حتی بقا به شمار می رود.

سیستم های اطلاعاتی استراتژیک بر عملیاتی تمرکز می کنند که در نیل به عوامل بحرانی موفقیت سازمان تاثیر به سزایی دارند.

بیشتر بخوانید:  سیستم های اطلاعاتی مدیریت : ابزاری کارآمد برای سازمانها

به عنوان مثال:

 • توزیع کننده ای که به فروشگاه های خرده فروشی کالا می فروشد، جهت تهیه ی گزارشی از مشتریانش، سیر تاریخی سفارشات گذشته را بررسی می نماید تا الگو های تقاضا را تحلیل و پیشنهادات سفارشات جدید را تخمین بزند.
 • یک شرکت خدماتی مالی، داده های گذشته مربوط به معاملات گذشته را تحلیل نموده تا شیوه ی بازاریابی خود را با خدمات جدید متناسب سازد.

در تمامی موارد فوق،  جهت برخورداری از مزیت مهم، از سیستم های اطلاعاتی بهره گرفته می شود. این برخورداری ممکن است از طریق عملیات حاصل از افزایش ارتباطات کوتاه مدت و بلند مدت  با مشتریان به صورت درون سازمان تحقق پذیرد و یا ممکن است که با استفاده از سیستم Telecommunication، با ماورای سازمان مورد نظرش هم ارتباط برقرار نماید.

عصر تغییرات و توسعه ی تکنولوژی اطلاعاتیمدیریت بر مبنای سیستم های اطلاعاتی

سیستم های جامع و مؤثر به عنوان سیستم های عصبی و مرکزی سازمان قادر است تا اطلاعات را جمع آوری نموده، انتقال داده، ذخیره کرده، دستکاری کرده و یا آن ها را به نمایش و اجرا در آورد. تصمیمات بر اینگونه سازمان ها بر پایه ی داده ها یا بانک اطلاعاتی اتخاذ می گردد.

این بخش علاوه بر تصمیمات سازمان یافته، مشخص و روتین، در تصمیم گیری های کمتر سازمان یافته و بحرانی تر سازمان نیز نقش مهمی را ایفا می نماید و جهت تهیه ی اطلاعات مناسب تصمیم گیری از مدل های خاصی بهره می گیرد تا پیامدهای راهکارها یا گزینه های مختلف تصمیم را پیش بینی نماید.

سیستم های اطلاعاتی که در فوق ذکر شد، تمامی بخش های سازمان را به هم مرتبط می نماید. در سطح عملیاتی، کامپیوتر حجم زیادی از داده ها را پردازش نموده  تا عملیات روتین تسهیل گردد.

در سطح تاکتیکی یا میانی که با تخصیص منابع کوتاه مدت سروکار دارد، کامپیوتر نقش اساسی داشته ولی مسئولیت بیشتر متوجه تصمیم گیرندگان می باشد. در سطح استراتژیکی که با خط و مشی های بلند مدت و وسیع سروکار دارد، سیستم های اطلاعاتی رسمی نقشی مهم ولی دنباله رویی را بر عهده دارد.

بیشتر بخوانید:  سیستم های اطلاعاتی و مدیریت زنجیره تامین

دلایل مشکل بودن اجرای سیستم اطلاعاتی مؤثر متعدد است. اهم آن به شرح زیر است:

مشکل مفهومی:

اینکه سازمان چگونه باید اداره شود و ارزش ها و رویه های کاری آن چیست و تبدیل چنین شناختی به شکلی که با کامپیوتر قابل تفسیر و تعبیر باشد کاری بس مشکل است.

شکاف تکنولوژی:

علی رغم پیشرفت های زیاد حاصله در این زمینه و با وجود تکنولوژی ضروری، کار مشکل متناسب سازی آن ها با هم می باشد، به خصوص وقتی که استانداردهای صنعتی خاصی جهت ایجاد انسجام در امور سخت افزاری و نرم افزاری فروشندگان متعدد و مختلف وجود نداشته باشد.

نرخ تغییر سریع:

با توجه به تغییرات سریع و ضرورت انطباق فوری با تغییرات، گاها این عمل در کوتاه مدت و با هزینه های کم تحقق نمی یابد.

عصر تغییرات و توسعه ی تکنولوژی اطلاعاتیفقدان بصیرت پرسنل فعلی:

در بعضی از مواقع، مدیران سیستم های اطلاعات فاقد درکی صحیح از نیاز های سازمان بوده و بیشتر تاکید خود را بر  پیشرفت های فنی معطوف می دارند و به جای دیدن جنگل به نظاره ی درخت مشغول می گردند.

فقدان بصیرت مدیران مالی:

گاها مدیران مالی چنین می اندیشند که پیاده کردن سیستم اطلاعات کامپیوتری پرهزینه و ناتوان بوده و در پاسخگویی به نیازها نارساست و اجرا نمودن آن در سازمان، کاری مشکل است و لذا توجهی به تخصیص منابع لازم جهت ایجاد سیستم اطلاعاتی مؤثر و راه اندازی آن نمی نمایند.

بیشتر بخوانید:  بررسی نقش سیستم های اطلاعاتی در ایجاد مزیت رقابتی + مطالعه موردی

اقدامات لازم برای دستیابی به سیستم اطلاعاتی موفق

 • مدیریت باید نقش اصلی و اولیه را در برقراری خط مشی های وسیع جهت به کارگیری تکنولوژی اطلاعاتی ایفا نماید.
 • گرچه سیستم اطلاعات باید به پردازش داده های روتین بپردازد ولی همچنین باید قسمتی از منابع خود را صرف دستیابی به عوامل بحرانی در موفقیت سازمان نماید.
 • باید به کاربردهای جدیدی که حمایتی مستقیم از عملیات و تصمیم گیری های سازمانی به عمل می آورند توجه خاصی مبذول داشت. مثل استفاده از pc متصل از طریق Telecommunicartion جهت بهره گیری مشترک از بانک اطلاعاتی و کامپیوترها.
 • سیستم باید سبک دگرگون کنندگی را توسعه بخشد، به طوری که قابلیت های سیستم را در انطباق با نیازمندی های متغییر سازمان افزایش دهد.
 • سیستم باید از زبان های کامپیوتری نسل چهارم و سایر ابزارهای کارا بهره گیرد تا موجبات کاهش در زمان و هزینه ی توسعه ی نرم افزاری فراهم شود و انعطاف پذیری سیستم افزایش یابد.

دیدگاه های مدیران ارشد غیرفنی نسبت به تکنولوژی اطلاعاتی متفاوت است. اهم این دیدگاه ها عبارتند از:

 • تکنولوژی اطلاعاتی برای سازمان و مدیریت مهم نیست و لذا توجه خاصی را نمی طلبد.
 • تکنولوژی اطلاعاتی برای انجام مؤثر مشاغل روتین و تکراری مناسب است ولی با مدیران ارشد ارتباط کمی دارد.
 • تکنولوژی اطلاعاتی برای سازمان و مدیریت اهمیت دارد ولی جزئیات فنی آن از سوی مدیران ارشد قابل درک نیست.
 • تکنولوژی اطلاعاتی یک نوع دارایی استراتژیک مهم و با ارزش است و درک آن ضروری است.

عصر تغییرات و توسعه ی تکنولوژی اطلاعاتیاز لحاظ طراحی، سیستم اطلاعاتی مناسب، سیستمی است که توازن معقولی بین هزینه ها و منافع آن وجود داشته باشد. منافع و ارزش سیستم اطلاعاتی از اثراتش بر رفتار سازمان نشأت می گیرد که موضوعی مدیریتی است و هزینه ی آن موضوعی فنی است و بستگی به این دارد که سیستم جهت پاسخگویی به نیازمندی های خاص مصرف کنندگان آن چگونه طراحی شده است.

این بدان معنی است که پایه گذاران این سیستم علاوه بر درک و شناخت کافی از اطلاعات اثربخش و نوع آن ها باید از بینش لازم در خصوص تکنولوژی اطلاعاتی  و گام های اجرایی مؤثر آن نیز برخوردار باشند.

راز عدم موفقیت در تدوین و توسعه ی سیستم اطلاعاتی موفق، در عدم توانایی در شناخت نقاط قدرت و محدودیت های تکنولوژی اطلاعاتی نهفته است.

دانش و اطلاعات کم در خصوص موضوعی خاص خطرناک است. همینطور هم اطلاعات سطح تکنولوژی، اطلاعاتی بدون درک و شناخت دقیق مضامین آن توأم با ریسک می باشد. از این رو مدیریت با مساعدت سایر کارکنان سازمان قادر به کسب اطلاعات لازم خواهد بود.

در عمر مشارکت در توسعه و بهره گیری موثر از سیستم اطلاعاتی مدیریت، مدیر باید تا حدودی از فعالیت ها و وظایف اصلی درون سازمان اطلاعات حاصل نماید. همچنین باید از زمینه های اطلاعاتی در خصوص ساختار سازمانی، سیستم های اندازه گیری و گزارشگری عملکرد، سیستم های کنترل و طرحریزی، رفتار سازمانی و انگیزش کارکنان برخوردار باشد.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz