توسعه و تکامل مدل ذهنی در سیستم های اطلاعاتی - بهینگی

توسعه و تکامل مدل ذهنی در سیستم های اطلاعاتی

اشتراک گذاری :

 

مقدمه

برای اینکه به موضوع توسعه و تکامل مدل ذهنی در سیستم های اطلاعاتی بپردازیم، ابتدا بایستی دو مقوله‌ی مدل ذهنی و سیستم های اطلاعاتی را تشریح کنیم. مدل ذهنی تصویر و شکلی که یک فرد از اتفاقات و وقایع پیرامون خود می‌سازد، هست. در مقابل، سیستم های اطلاعاتی، همان مجموعه ای از پدیده های اطراف می باشند.

به طور واضح ارتباط بین این دو مقوله وجود دارد.
ارتباطی که سبب خواهد شد مسئله ی توسعه و تکامل محقق شود.

 

مدل ذهنی و نظام های اطلاعاتی

در طول سه دهه پژوهش های بسیاری در زمینه ی مدل های ذهنی در بافت نظام های اطلاعاتی انجام شده است. یکی از نخستین افرادی که مدل های ذهنی را در قلمرو نظام های اطلاعاتی مطرح کرده است. مدل ذهنی را استدلال فرد، درباره ی یک نظام می داند که در ذخیره و بازیابی اطلاعات به کار می رود.

افراد بنیان اطلاعاتی شخصی خود را هنگام جست و جوی اطلاعات توسعه می دهند، در این فرآیند، مدل ذهنی، بخش مهمی از این بنیان را تشکیل می دهد.

در این فرآیند مدل ذهنی شامل؛

 • انتظارها
 • یادگیری
 • تغییر رفتار آن ها
  می باشد.

بخشی از پژوهشگران بر همین مهم تاکید دارند و ارتباط بین مدل ذهنی و رفتار اطلاعاتی را با نقش مهم و مفید تر مدل ذهنی بیان می کنند.با این حال، طی سال های بعد باید شاهد جنبه های دیگر این تعاریف باشیم تا در راستای تکامل آن، گام هایی برداشته شود.

کاربرد استفاده از مدل ذهنی در نظام های اطلاعاتی

کاربرد این مفهوم در شناسایی جنبه های گوناگون دانش کاربران از نظام ها در نظر گرفته می شود که محتوای دانش آن ها می تواند زمینه ای را برای درک رفتار آن ها فراهم کند.

کاربرهای دیگر این مفهوم در نظر سایر محققان نیز وجود دارد.

به طور مثال؛ برخی این مفهوم را

 • دانش چگونگی کارکرد اجرای یک نظام
 • چگونگی ارتباط بین اجزا
 • فرآیند های درونی
 • تاثیر آن ها در یک نظام
  تعریف کرده اند. آن ها با افزودن مفاهیمی چون چگونگی کارکرد به این مفهوم، جنبه ی عینی تری به آن بخشیدند.

در سال های بعد محققان به این نتیجه دست یافتند که مدل ذهنی، چارچوبی مفهومی می باشد که براساس تجربه ها و دانش افراد شکل گرفته است. آن ها کاربرد آن را در مواجهه با یک نظام و تفسیر و درک بهتر آن نظام می دانند.

بیشتر بخوانید:  مدلهای ذهنی یعنی چی؟

جمع بندی

بر این اساس، می توان گفت مدل ذهنی کاربران تحت تاثیر دانش و تجربه ی آن ها قرار دارد. به بیان دیگر، مدل ذهنی کاربران تحت تاثیر برخی از شرایط و موقعیت هایی است که در آن قرار می گیرند.طراح یک نظام اطلاعاتی باید از دانش و تجربه کاربران استفاده کند. در هنگام طراحی یک نظام اطلاعاتی شکاف بین تصویر نظام و مدل ذهنی کاربران را کمتر کند. این امر سبب می شود تا فرآیند توسعه و تکامل مدل ذهنی بهتر شکل گیرد و محقق شود.با توجه به تعریف مدل های ذهنی و عوامل موثر بر شکل گیری آن ها، مدل ذهنی ساختارمند تر و گسترده تر توسط کاربران با تجربه ترساخته می شود و این یک امر طبیعی بشمار می رود.

 

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz