تقویت یادگیری فرزندان توسط اعضای خانواده - بهینگی

تقویت یادگیری فرزندان توسط اعضای خانواده

اشتراک گذاری :
تقویت یادگیری در فرزندان توسط اعضای خانواده

والدین می توانند لذت افزایش قدرت یادگیری فرزندان خود را از طریق روشهای مشارکتی گوناگون تجربه کنند؛ روشهایی نظیر پرورش عشق به مطالعه در کودکان که شامل شناخت فرهنگ، انواع هنرها، محیط زیست، اکتشاف، علوم رایج، مسائل سیاسی و جهانی و سایر موارد دیگر است. با مطالعه کتب مناسب، می توانید دامنه یادگیری کودک را گسترش دهید. در این مطلب برخی یادآوری های ساده در خصوص تقویت یادگیری کودکان توسط اعضای خانواده خصوصا والدین ارائه می شود.

خانه اولین آزمایشگاه یادگیری برای کودک

خانه در واقع اولین آزمایشگاه یادگیری است. آموزش مهارت آشپزی و آگاهی هایی درباره آشپزخانه، ابزار موثری برای آموزش است.

دایره المعارف ها، اطلسها و کره های جغرافیایی، به گسترش افق دید فرندتان کمک می کنند و عشق آشنایی با جغرافیا را در او فراتر از اتاق نشیمن می برند.

تقویت یادگیری در فرزندان توسط اعضای خانواده

نواختن پیانو یا گیتار یا هر ساز دیگری توسط والدین که بطور آماتور در زمینه موسیقی کار می کند، می تواند مبنایی برای همراهی کودک در آواز خواندن یا نواختن گروهی باشد. جمع آوری صفحه یا نوارهای صوتی و گوش دادن به نوارهای قصه (منظور نوارهای بدون تصویر هستند)، باعث پرورش مهارتهای شنیداری کودکان می شود.

بازی ها و تقویت یادگیری کودک

خمیر بازی، نقاشی با آبرنگ، شن بازی و سفالگری، به کودکتان امکان می دهد در زمینه هنرهای مختلف، چیزهای خلاقانه ای کشف کند.

بازی کردن با انواع پازل، لگو، قطعات ساختمان سازی و دیگر انواع اسباب بازی سازه ای، مهارتهای تجسمی را به کودکتان می آموزد و خلاقیتشان را پرورش می دهد.

بازیهای صفحه ای، به کودکان کمک می کند تا برد و باخت را یاد بگیرند و برای پرورش روحیه سالم رقابت جویانه در آنها، از اهمیت بسیاری برخوردار است. اجازه ندهید که همیشه فرزندتان برنده بازی باشد.

تقویت یادگیری در فرزندان توسط اعضای خانواده

فعالیتهای بیرون خانه و یادگیری کودک

حتما به دنبال یافتن فرصتهای مناسبی برای حضور در اجتماعات باشید؛ شاید موزه های هنری، سالن های کنسرت، پارک ها، موزه های تاریخ طبیعی، آکواریوم ها، رصدخانه ها، مراکز آشنایی با طبیعت، موزه های کودک و مراکز نمایشی، بسیار نزدیکتر از آن باشد که فکر می کنید.

در برنامه ریزی مسافرت ها و بازدیدها کودکتان همراهتان باشد؛ در واقع اینگونه برای او ارزش قائل می شوید و ضمن ایجاد مهارت در زمینه رشد وی، مسافرت برایش جذاب تر می شود.

استفاده از دوربین و ضبط صوت در طول مسافرت، به یادگیری در ثبت خاطرات و دانسته هایشان غنای بیشتری می بخشد. وقتی بتوانید مسافرت یا فعالیت های اجتماعی خود را با آموزشهای مربوط به مدرسه فرزند خود ارتباط دهید، ضمن تثبیت آن آموزش، زمینه ساز کشف های بزرگ در کودک می شوید.

تقویت یادگیری در فرزندان توسط اعضای خانواده

علائق پدر و مادر و علائق کودک درباره یادگیری کودکان

نکته مهم در این آموزش ها، آن است که والدین، علاقه یکسانی نسبت به موضوع داشته باشند. متاسفانه اگر یکی از والدین، مثلا درباره ادامه یک فعالیت هنری، ساز مخالف بزند و نظر منفی داشته باشد، احتمالا بعضی از کودکان مجبور می شوند برای دستیابی به تجربه های فرهنگی مبارزه کنند. بنظر می رسد راه حل این مشکل، آن باشد که علائق و دلبستگی های حقیقی کودک را پرورش دهید و از افراط در این باره خودداری نمایید.

بیشتر بخوانید:  خلاقیت و حل مساله کودکان در بازی

والدین موثرترین آموزگاران کودکان

اگرچه مدرسه زمان زیادی را صرف آموزش مهارت های لازم به فرزندتان می کند، در واقع والدین تاثیرگذارترین آموزگاران کودک هستند. اگر بتوانید از تحت فشار گذاشتن کودک خود بپرهیزید و قبول کنید که فشار بیش از حد می تواند موجب بی علاقگی شود، الگویی که از عشق به زندگی و یادگیری به آنها می دهید، بهترین فرصت را برای فرزندتان به ارمغان خواهد آورد.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz