تفکر مثبت و عقلانی در رویارویی با استرس - بهینگی

تفکر مثبت و عقلانی در رویارویی با استرس

اشتراک گذاری :
تفکر مثبت و عقلانی در رویارویی با استرس

برای مقابله با افکار منفی و عواقب استرس زای آن نیاز به استفاده از ابزار هایی داریم که مهمترین آن ها شناخت فکر و طبقه بندی آن است و سپس بهره گیری از تفکر مثبت و تفکر عقلانی.

شناخت فکر تکنیکی است که به وسیله آن می توان ترس ها، اضطراب ها، دلهره ها و کلا افکار منفی خود را شناخت و آنگاه با کمک ابزار هایی چون تفکر مثبت و عقلانی به جنگ آن ها رفت و تار و مارشان کرد.

ابتدا به کالبد شکافی ترسی که از آن نام بردیم می پردازیم:

شخصی که دچار این حالت(ترس یا فوبیا شده است) از آینده ی خود بیمناک است و این خوف و هراس باعث می شود تا خود را دست کم بگیرد و به خاطر خطاها و اشتباهاتی که مرتکب شده خویشتن را سرزنش و ملامت نماید و نسبت به توانایی ها و قابلیت های خود دچار شک و تردید شود و همواره در انتظار شکست و ناکامی و چشم به راه بدبختی، مصیبت و واقعه ای تلخ و دردناک می ماند.

در واقع این هجوم افکار منفی است که اعتماد به نفس وی را تخریب می کند  و مهارت های ذهنی او را فلج و بی اعتبار می سازد.

بیشتر بخوانید:  اعتماد به نفس و انگیزش (قسمت سوم)

شناخت افکار منفی

مشکل اصلی در مورد افکار منفی، طرز نفوذ و شیوه ی رسوخ آن به ذهن و ضمیر است که پس از تاثیری که بر آن می نهد دوباره به جای نخست برمی گردد و تنها نشانه و مفاهیمی از خود به جای می گذارد و اگر ما آن ها را به چالش نخوانیم طبعا به همان صورت باقی می ماند.

تفکر مثبت و عقلانی در رویارویی با استرس

یک روش، مطالعه و تحقیق و نوشتن استرس هایی است که در طول شبانه روز شخص را مورد حمله های خود قرار می دهد. این برنامه را می توان به مدت دو هفته ادامه داد و حتی اضطراب ها و ترس ها و موضوعات ناخوشایند و خاطرات تلخ و دلهره و افکار منفی را نیز در آن گنجاند.

پس از سپری شدن این مدت که برای ترسیم و ثبت این وقایع استرس آور و ناگوار منظور نموده اید طبعا به این نتیجه می رسید که با آنالیز و تحلیل یادداشت های روزانه خود می توانید وجوه مشترکی بین افکار منفی و مخرب خود بیابید و روش هایی برای مقابله و رویارویی با آن ها پیدا کنید.

تفکر عقلانی

روش دیگر شناخت افکار منفی از طریق یادداشت، تفکیک، ملاحظه، بررسی آن ها با روش تفکر عقلانی است:

یعنی با پرسشی که از خود می کنید می توان این گونه پندار ها و اندیشه ها را از قلمرو تفکر خود حذف کرد.

مثال: از خود می پرسید که آیا این فکر عقلانی به نظر می رسد؟ آنگاه با بررسی نکاتی که ثبت کرده اید به نمونه هایی از افکار منفی که توجه تان را به خود جلب کرده، برمیخورید:

  • احساس بی کفایتی و نداشتن لیاقت و شایستگی در کار و شغل.
  • احساس نگرانی و تشویش از اینکه کار هایتان را به خوبی انجام نداده اید.
  • اضطراب ناشی از این موضوع که تلاش های شما به عللی، خارج از کنترل شماست و بی ثمر گشته است.
  • نگرانی ها و اضطراب های ناشی از قضاوت دیگران در مورد کار و حرفه ای که دارید.

در این گونه مواقع، شایسته تر آن است که خود دلسوز و یار مشفق و ناصح خود باشید و به صورت یک مربی، راهنما و یا مشاور با خویش رفتار کنید.

به هنگام چالش و درگیری با افکار منفی بایستی از قدرت تشخیص ایده ها، افکار غلط و درست برخوردار باشید و بتوانید سره را از ناسره تشخیص دهید و بفهمید که هر فکر چه جوهره و پیامی در خود دارد و افکار منفی را در جهت درست سوق دهید و از کژراهه به درآورید.تفکر مثبت و عقلانی در رویارویی با استرس

بیشتر بخوانید:  تفکر ناب چیست؟

نیروی تفکر مثبت

افکار مثبت که معمولا با عقلانیت، برهان، منطق و استدلال درست همراه است، می تواند افکار منفی را تصحیح کرده و با قدرت با آن ها تعامل و برخورد کند و فرصت ها و امکانات مفید و مؤثری به وجود آورد که یکی از این موارد ساختن، نوسازی، ترمیم و احیاء اعتماد به نفس از دست رفته است.

شیوه ی مثبت اندیشی قادر است به جنگ خرابی های که تفکر منفی ایجاد کرده برود و ساختار نیرو های نفسانی را دگرگون سازد و افکار منفی را یکسره پراکنده سازد؛ این امر هنگامی از قوه و قدرت مضاعفی برخوردار خواهد شد که در زمان حال صورت پذیرد و از پشتوانه احساسی و هیجانی نیرومند و مناسبی برخوردار شود.

در زیر به ذکر نمونه هایی می پردازیم تا بدانیم که نیروی تفکر مثبت تا چه اندازه از اهمیت برخوردار می باشد:

احساس بی لیاقتی

آیا برای این کار و شغلی که بر عهده دارم به قدر کافی آموزش و تعلیم دیده ام؟

پاسخ: من به قدر کافی تجربه اندوخته ام و ابزار لازم و همچنین منابع مناسب را در اختیار دارم و برای هر رخداد آماده هستم.

مسائل خارج از کنترل

من آمادگی کامل دارم تا با مسائلی که ناگهانی و غیر مترقبه روی می دهد برخورد کنم. پیش بینی های لازم را هم انجام داده ام و می دانم چگونه به موقع از این ابزار یا افراد استفاده کنم.

احساس نگرانی از قضاوت و واکنش های مردم

من برای هر واکنشی کاملا آماده هستم. کارم را به بهترین وجه انجام می دهم. مردم خوب و مهربان و صادق برایم احترام قائل هستند و با روش هایی عاقلانه و ترفندهای حرفه ای می توانم از عهده ی هر اتفاق و حادثه ای برآیم و جواب هر مشکل و مسئله ای را که پیش آید می دانم.تفکر مثبت و عقلانی در رویارویی با استرس

بیشتر بخوانید:  سه راهکار ساده برای کاهش استرس در کار

نتیجه:

روشن است که در جریان تقابل با افکار منفی و پیامد های ناشی از آن، به کسب تجاربی ارزنده نائل خواهید شد که در طول زندگی حرفه ای و انفرادی، یار و مددکار شخص شما خواهد گشت و در خواهید یافت که در کشاکش ها چگونه از آموزه های افکار مثبت خود استفاده کنید و بهره بگیرید و مهارت های لازم را در رویارویی با شغل و پیشه تان کسب کنید و در ارتباط و تماس با آدم هایی که با آن ها سروکار پیدا می کنید چه تجربه هایی به دست آورید.

به هر حال همواره در خاطر داشته باشید که این فرصت ها و موقعیت ها جزئی از تمرین های تفکر مثبت است که راه روشن و هموار زندگی را نشان می دهد.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که مثبت اندیشی همیشه بایستی با عقل سلیم همراه باشد تا اثرات پربار و مفید خود را بر جای گذارد و آشکار سازد.

دیگر اینکه منظور و هدف از سختکوشی و تلاش چیست و مقصود کدام است تا نیروی تفکر مثبت راه رسیدن به آن را سریع تر و امن تر سازد.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz