تفکر خلاق در کودکان (راهکارهایی برای پرورش ویژگی های خلاق در کودکان) - بهینگی

تفکر خلاق در کودکان (راهکارهایی برای پرورش ویژگی های خلاق در کودکان)

اشتراک گذاری :
تفکر خلاق در کودکان (راهکارهایی برای پرورش ویژگی های خلاق در کودکان)

تفکر خلاق نوعی تیزهوشی است که احتمالا در یک زمینه با استعداد خاص بروز می کند و یا به تمام سطوح زندگی تعمیم می یابد. متفکران خلاق، تفکری ورای عقاید آشکار بکر یا منحصر بفرد و منظم دارند و در واقع سرشار از خلاقیتند. احتمالا آنها بیشتر در خانه و یا کلاسهایی به شکوفایی می رسند که برای تفکرات غیر معمول ارزش قائل شده و آنها را مورد تشویق قرار داده اند و قرار گرفتن آنها در محیطی که قوانین سخت و غیر قابل تحمل متفاوتی بر آن حاکم است، سبب از دست رفتن اعتماد به نفسشان می شود.

شاید بچه های کوچکی که از چنین تفکر خلاقی برخوردارند، در کلاسهایی که بر سرعت انجام تکالیف و صحیح بودن پاسخ آنها تاکید می شود، احساس آشفتگی کنند. شاید پاسخ آنها به سوالات صریح و واضح نباشد. آنها بیشتر تمایل دارندکه به چند رنگ فکر کنند تا فقط به رنگ سیاه یا سفید بیندیشند. به همین ترتیب پاسخ آنها به سوالهای ساده، نوعا پیچیده و مفصل و یا مبهم است. هر چند بعید نیست برای پاسخ به سوالات آزمونهای استاندارد، آنهاسوالات را بیش از اندازه و یا غلط تفسیر کنند و یا وقتشان را از دست بدهند.

خلاقیت از آغاز تولد

هر چند به نظر می رسد برخی کودکان با نوعی بینش خلاق متولد شده اند ولی همه کودکان می توانند برای رشد قدرت تفکر خلاق، تحت آموزش قرار بگیرند تا تواناییهای کودک در هر یک از زمینه هایی که به آن علاقمند است، تقویت شود. تحقیقات حاکی از آن است که ویژگی های کودکانی که از قدرت خلاقیت بالایی برخوردارند، شامل اعتماد، استقلال ، هیجان،کنجکاوی، بازیگوشی، شوخ طبعی، علائق هنری ، خطر پذیری و… بیشتری احساس می کنند و بیشتر تمایل دارند تا تعداد اندکی دوست داشته باشند و البته سن و علائق اغلب دوستان آنها متفاوت است.

افراد خلاق به خوبی می توانند پیچیدگی ها را تحمل کنند و حتی از آن لذت ببرند.

بیشتر بخوانید:  تقویت خلاقیت کودکان با آموزش روش های نقاشی

تفکر خلاق در کودکان (راهکارهایی برای پرورش ویژگی های خلاق در کودکان)راه های پرورش ویژگی های تفکر خلاق در کودکان

  • کودک خود را تشویق کنید تا گاهی تنها باشد. اگر او مدام در احاطه دوستان خود باشد، نمی تواند لذت یادگیری را بیاموزد و فرصتی نخواهد داشت که علائق خلاقانه خود را پرورش دهد.
  • شاید کودکتان با افرادی دوست شود که از او بزرگتر یا کوچکترند و علاقمندی های متفاوتی دارند؛ این دوستی ها را هرچند غیر معمول، قبول کنید.( همراه با توصیه های ارزشمند و معقول)
  • علائق خلاقانه خود را دنبال کنید و کودک خود را در آنها شرکت دهید، شما به الگوی خلاقیت او تبدیل خواهید شد.
  • برای افکار و ابداعات خلاقانه او ارزش قائل شوید و نگاه خلاقانه اش را تشویق کنید.

روشهای عمومی برای واکنش مناسب در قبال جرقه های فکری

روش خلاق حل مسئله برای کمک به شما و دوستانتان

گاهی شاید مورد اذیت دیگران قرار بگیرید. در زیر راه هایی برای حل این مشکل پیشنهاد شده است.

  1. ابتدا از خودتان بپرسید مشکل چیست؟ به خودتان بگویید چه اتفاقی افتاده که برایتان ناخوشایند است؟
  2. سپس درباره همه انتخاب هایی که پیش رو دارید، فکر کنید. به همه واکنش هایی که می توانید نسبت به مسئله داشته باشید، بیندیشید. به دنبال ایده های بکر باشید. واکنشهای گوناگون دیگران را در نظر بگیرید و برای راه های پیشنهادی دیگر، از بزرگترها کمک بگیرید.
  3. بهترین روش را انتخاب کنید و بکار ببندید.
  4. موفقیت آزمون خود را ارزیابی کنید. آیا مفید بوده است؟
  5. مشخص کنید که چگونه می توانید تحت شرایط جدید، روش خود را توسعه دهید. شاید لازم باشد روش دیگری را انتخاب کنید.
  6. به یاد داشته باشید که شما احتمالا به بهترین نحو با دیگران رو به رو شده یا با مشکلات زندگی خصوصی خود، به مناسب ترین روش کنار آمده اید. اگر سعی کنید که در حضور کودکان دیگر واکنش نشان دهید، شخص مقابل شرمنده خواهد شد و این شیوه چندان نتیجه ای نخواهد داشت.

همچنان که خلاقیت کودک خود را پرورش می دهید به یاد داشته باشید که در خلاقیت نیز میتوان افراط داشت و گاهی این افراط می تواند شرایط فرد را به آشفتگی تبدیل کند و به نام خلاقیت مشکلات زیادی را برای کودکان تیزهوش بوجود آورد که از جمله آنها می توان به تنبلی و کم آموزی اشاره کرد.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz