تفکر از مبدا صفر ؛ تاثیر عادات مولد بر زندگی - بهینگی

تفکر از مبدا صفر ؛ تاثیر عادات مولد بر زندگی

30
0
اشتراک گذاری :

” عادت ” تقریبا از ۱۰۰ درصد انجام کاری که می کنید تعیین می شود. از آغاز تا پایان یک روز، عادات شما تا حدود زیادی می توانند صحبت ها، اقدامات و برخوردهای تان را مشخص سازند. ارتباط عمیقی میان عادت های ما و نحوه زندگی مان وجود دارد. در زندگی افراد موفق و همیشه خوشحال، به عادت بسیار مولدشان برخورد می کنیم. در حالی که افراد شکست خورده اغلب عاداتی را دارند که به آن ها صدمه می زند و هرگز اجازه و فرصت پیشرفت را به آن ها نمی دهند.

توجه و دقت لازم به تفکر از مبدا صفر یکی از مقتدرانه ترین عاداتی است که می توانید داشته باشید. برای کسب این امر مهم باید بطور منظم جهت یافتن پاسخ مشخص این سوال را از خودتان جویا شوید که:

آیا چیزی در زندگی من وجود دارد که اگر آنچه را که اکنون می دانم قبلا هم از آن مطلع بودم هرگز درگیرش نمی شدم؟

کند و کاوی بر روابط شخصی و شغلی

برای شروع بهتر است از روابط شغلی و شخصی تان آغاز کنید. آیا درگیر ارتباطی هستید که اگر قبلا از آن علم و شناخت داشتید خودتان را هرگز درگیر آن نمی کردید؟

در این میان به کار و تجارت خود نگاه دقیقی بیاندازید، آیا در سازمان و موسسه ای مشغول به فعالیت می باشید که با ارزش ها، مهارت ها و توانمندی های تان همخوانی ندارد؟ آیا در شرکت خود یا در واحدی که در آن فعالیت می کنید ارتباطی را ایجاد نموده اید که دیگر مولد نیستید و کارآیی خودتان را از دست داده اید؟ اگر در کار تجارت مشغول هستید آیا در بین فراورده های تان کالاها یا خدماتی وجود دارند که اگر قبلا از آن دانش و شناخت امروز را داشتید برای تولید آن ها اقدام نمی کردید؟تفکر از مبدا صفر ؛ تاثیر عادات مولد بر زندگی

آیا بازاری وجود دارد که اگر قبلا از آن علم و شناخت امروز را داشتید وارد فعالیت در آن نمی شدید؟ آیا مشتریانی نیز وجود دارند که تا به حال با آن ها معامله نکرده اید؟ آیا کارمندانی وجود دارند که آن ها را استخدام نکرده اید؟ آیا اگر شناخت و علم امروز را در گذشته داشتید، شبکه های توزیعی فعلی را انتخاب می کردید؟ آیا روش های فروش و بازاریابی خود را تغییر می دادید؟

بیشتر بخوانید:  هفت سوال کلیدی در خصوص زندگی، شغل و تجارت (قسمت اول)

چرا عملکرد خود را تغییر نمی دهید؟

اگر به هر یک از سوالات فوق پاسخ مثبت بدهید، بی درنگ باید به سوال مهم دیگری رسیدگی کنید که چرا هنوز در این شرکت و در این مقام فعالیت دارید؟ چرا هنوز درگیر این ارتباط هستید؟ چرا هنوز این نوع کالا یا خدمات را ارائه می دهید؟ چرا هنوز در این بازار و با این دسته از مشتریان همکاری می کنید؟ چرا هنوز این دسته از کارمندان را در مجموعه کاری خود نگه داشته اید؟ چرا هنوز از این سیاست کاری برای کسب موفقیت استفاده می کنید؟ و بسیاری از سوالات دیگر…

تاثیر زمان بر عملکرد

هیچ آدم عاقلی دست به انجام کاری نمی زند که از عقل و منطق برخوردار نباشد. زمانی که وارد برقراری ارتباطی می شوید یا دست به اقدام کاری برای سرمایه گذاری می زنید و حتی از یک روش خاص برای بازاریابی استفاده می کنید در حقیقت این قبیل کارها را به خاطر آن انجام می دهید که فکر می کنید به واسطه آن ها می توانید سود و منفعت زیادی ببرید.

تفکر از مبدا صفر ؛ تاثیر عادات مولد بر زندگی

اما با گذشت زمان به تدریج نیازهای تان تحت تغییر اوضاع و شرایط متحول می شوند. آنچه که دیروز دارای معنا و مفهوم بود امکان دارد امروز از معنا و مفهوم خاصی برخوردار نباشد. با این اوصاف، اغلب حواسمان به قدری پرت است که متوجه این تغییرات نمی شویم و از روی عادت به روش هایی که دیگر متناسب اوضاع و شرایط فعلی مان نمی باشد، ادامه می دهیم.

در به کارگیری تفکر از مبدا صفر، این بخش های عادت شده زندگی تان را به معرض نمایش می گذارید. بعد از آن، خواهید توانست سوال بعدی را جویا شوید.

نظیر: چه کاری قصد دارم در این مورد انجام دهم؟ گاهی اوقات پاسخ این است که آن را رها کنید و به زندگی تان ادامه دهید. البته در بعضی مواقع، موضوع تا به این حد عادی و پیش پا افتاده نیست.

به عنوان مثال

در یک ازدواج ناموفق امکان دارد تصمیم عاقلانه ترک آن رابطه نباشد. در این میان امکان دارد شرط عقل سلیم این باشد که برای حل مشکلات آن در زمان مشخص به یک مشاور در امور زناشویی مراجعه کنید و روابط جدیدی را در ازدواج تان حاکم کنید. اما در اکثر مواقع لازم است در کار، حرفه و زندگی تان تغییراتی را ایجاد نمایید.

بیشتر بخوانید:  هوش هیجانی: نقش دانش و فهم هیجانی در ازدواج

داستان مرد دونات فروش

فردی را تصورکنید که صبح ها به مشتریان سطح بالای خود دونات می داد. زمانی که او به این کار اقدام نکرد توانست فرصتی را به دست آورد که هفته ای ده ساعت در وقت و انرژی خود صرفه جویی کند و به کارهای مهم تری رسیدگی نماید. او توانست درآمد خودش را در مدت ده ماه دو برابر افزایش دهد.

نکته جالب توجه این است که او از خودش پرسید اگر قبلا از این دانش و علوم فعلی برخوردار بود اصولا دست به چنین اقدامی می زد یا خیر؟! او به این نتیجه رسید در حالی که در شروع فعالیتش این اقدام، روش مناسبی برای جلب مشتری بود اما اکنون او را از صحنه رقابت دور می کند. با این اوصاف، برای حفظ ارتباط با مشتریان خویش به این نتیجه رسید که به توزیع دونات ادامه دهد با این تفاوت که به جای این که خودش این کار را کند کسی را استخدام نماید که این کار را برایش انجام دهد.

تفکر از مبدا صفر ؛ تاثیر عادات مولد بر زندگینتیجه گیری

رعایت اصول تفکر از مبدا صفر و انجام اقدامات مناسب در این زمینه نیازمند برخورداری از شجاعت و تعهد است. باید در بررسی شرایط خود رفتار کاملا صادقانه ای داشته باشید و باید برای تغییر دادن شرایط متعهد باشید.

بنابراین از همین الان شروع کنید و به طور دقیق و منظم این سوال را از خودتان بپرسید: با توجه به شناخت و علمی که امروز دارم آیا کاری هست که اگر قبلا می دانستم آن را انجام نمی دادم؟ اگر به جواب مثبت دست یافتید در کار یا فعالیت خود تجدید نظر کنید. این نوع فعالیت ها را کنار بگذارید و از روش های جدید استفاده نمایید. در این جور مواقع می توانید از آرامش زیادی برخوردار شوید و انرژی زیادی را تحت تولید و بهره در بالا به دست آورید.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz