تغذیه در ماه رمضان - نقش تغذیه در حفظ انگیزه - بهینگی

تغذیه در ماه رمضان – نقش تغذیه در حفظ انگیزه

اشتراک گذاری :
تغذیه در ماه رمضان

مقدمه

نشاط و شادمانی مهمترین عامل برای حفظ انگیزه کاری می باشد. در کشور های اسلامی با توجه به وجود ماه مبارک رمضان و انجام فریضه مقدس روزه، باید روزه داران دقت بسیاری در برنامه غذایی خود در این ماه داشته باشند تا هم تعادل مزاجی خود را حفظ کرده و هم جلوگیری از خمودگی در محیط های اجتماعی و کاری کنند.

مزاج و تغذیه در ماه رمضان

افراد به تفکیک مزاج به هشت دسته تقسیم می شوند مزاج های مختلف افراد به علت رژیم غذایی آن ها به وجود می آید. به عنوان مثال افراد پر خور مزاجی دموی و افرادی که اغلب از غذاهای چرب استفاده می کنند مزاجی صفرایی دارند از این رو باید دقت داشته باشیم که با توجه به مزاجمان تغذیه کنیم.

در ماه مبارک رمضان چون در طول روز شما قادر به خوردن چیزی نمی باشید اهمیت مصرف مواد غذایی مناسب با مزاج تان افزایش میابد، به عنوان مثال اگر مزاج تان دموی است، پر خوری و استفاده از مواد غذایی پر چرب در وعده سحر تعادل بدنتان را به هم می زند و باعث بروز مشکلاتی برای شما می شود و این مشکلات هم بر روند کاری شما تاثیر گذار است هم سلامت شما را به خطر می اندازد و در نهایت شما را برای حفظ سلامتی مجبور به شکستن روزه می کند.

تغذیه و زندگی

شما همانطور که تغذیه می کنید زندگی می کنید. این مثال انگلیسی به خوبی اهمیت تغذیه در زندگی روزمره را بیان می کند. پس بهتر است که به تغذیه خود اهمیت بدهید تا بتوانید زندگی بهتر و در نهایت جامعه بهتری داشته باشید. این جمله و درستی آن به خوبی در مطالعه در مورد مزاج ها اثبات می شود، خوراک مناسب با مزاج فردی باعث ایجاد تعادل در بدن و جلوگیری از بروز بیماری در فرد می شود. جامعه ای با سلامتی بیشتر مطمئنا جامعه موفق تری نسبت به جامعه ای با عدم این موهبت می باشد.

بیشتر بخوانید:  شادترین افراد به دنبال دشوارترین مسائل هستند

حفظ آب در بدن و کاهش تشنگی

حفظ آب در بدن و کاهش تشنگی در رمصان

تحمل انسان در برابر بی آبی بسیار کم از تاب آن در برابر بی غذایی می باشد پس اهمیت به حفظ آب در بدن در ماه رمضان از مهم ترین مسائل تغذیه مناسب این ماه می باشد. با توجه به این تغذیه که آخرین وعده مصرفی بدن پیش از روزه گرفتن سحری می باشد، در این وعده باید از مواد غذایی استفاده شود که بیشترین میزان ماندگاری در بدن را دارد، در حوزه حفظ آب در بدن بهترین پیشنهاد پزشکان استفاده از مواد غذایی فیبردار می باشد، وجود فیبر در بدن باعث حفظ آب در مدت زمان بیشتری می باشد از این رو استفاده از صیفیجات و میوه ها که حاوی فیبر می باشند اهمیت پیدا می کند.

تشنگی و سلامت روان

از طرفی که حفظ آب در بدن بسیار مفید و از طرف دیگر بحث روانی بی آبی یعنی تشنگی بسیار اهمیت دارد، تشنگی در فرد کلافگی ایجاد می کند و این عدم تمرکز در محیط های کاری گاهی همراه با هزینه های مالی و جانی می باشد به همین دلیل برای جلوگیری تشدید این حس در خودتان از خوردن مواد غذایی که به زبان عامیانه آب کش می باشند مثل فست فود، غذاهای شور و پر ادویه و نوشابه های گازدار جلوگیری فرمایید.

اگر در وعده ی افطار خود به علت مصرف پیش غذاهای گرم و روان که لازمه ی شروع خوردن بعد از ساعت ها گرسنگی است و با تناول غذای اصلی از لذت خوردن سالاد محروم می شوید چه خوب است که از سالاد در وعده سحری استفاده کنید ضمن کمک به تامین ویتامین بدن بخشی از آب مورد نیاز بدن در طول روز را تامین می کند.

اگر از آن دسته افرادی هستید که در این وعده اشتهای لازم برای خوردن غذا را ندارید بهتر است از شیر و لبنیات و میوه های فصل برای افزایش میل به غذا استفاده کنید، که نیز کمک کننده به تامین آب بدن هستند.

باید توجه داشته باشید که مواد غذایی که ادرار آور هستند نباید در وعده سحری استفاده کنیم به عنوان مثال استفاده از آب لیمو ترش و میوه های آب دار مثل انگور و هندوانه و…  باعث افزایش ادرار شده و همین امر باعث می شود که برای وعده سحری گزینه مناسبی نباشند.

اگر تمایل به مصرف سبزیجات برای تامین فیبر بدن در وعده سحری دارید توجه داشته باشید که صیفیجات آبدار و ادرار آور همانند گوجه فرنگی، کاهو، خیار و… استفاده نکنید.

یکی از مهمترین اخلاقیات مومن حفظ روحیه ی خود در زمان روزه داری و جلوگیری از اهمال کاری به خاطر انجام این فریضه می باشد شمایی که در طول روز آب مصرف نکرده اید و فعالیت های خود را همچون ۱۱ ماه سابق انجام داده اید باالطبع سموم بدن شما به طور کامل خارج نشده و کلیه شما حال نیاز به آب برای دفع کامل این سموم دارد. پس بهتر است که در وعده ی افطار خود مواد غذایی ادرار آور که در بالا به آن ها اشاره شد را مصرف کنید که حجم ادرار و استفاده از آب را در شما افزایش داده و جلوگیری از بیماری های کلیوی در شما کند.

خوراک مناسب در ماه مبارک رمضان

خوراک مناسب در ماه مبارک رمضان

خوراک مناسب در ماه رمضان از اهمیتی بسیار برخوردار می باشد و داشتن برنامه برای انجام این کار الزامی است، می دانیم که برای تامین انرژی در طول روز به مواد قندی نیاز داریم پس استفاده از مواد قندی در وعده سحری الزامی است ولی نکته مهم قابل توجه اینجاست که به دسته ای از مواد قندی نیاز داریم که مدت زمان بیشتری در بدن باقی بمانند به همین دلیل استفاده از مواد دارای نشاسته در این وعده توصیه می شود پس خوردن غذاهای همراه با برنج در این وعده می تواند توصیه مناسبی برای روزه داران محترم باشد.

افطار اولین وعده غذایی بعد از ساعت ها روزه داری میباشد پس باید این وعده را به خوردن مواد غذایی که معمولا در صبحانه ی روزهای عادی مصرف می شود سر کنیم. خوردن  آب زیاد در این وعده باعث پر شدن حجم معده و جلوگیری از مصرف به اندازه مواد غذایی می شود، همچنین استفاده از دسرهای شیرین در این وعده باعث کوری اشتها می شود در ضمن بهتر است که از خوردن مواد غذایی سخت هضم و مغذی مثل حلیم در این وعده جلوگیری کنیم.

میوه نقش مهمی در حفظ تعادل بدن ایفا می کند، ویتامین به عنوان الزامات حیاتی بدن باید توجه ویژه ای به آن در این ماه شود پس برای جلوگیری از کمبود ویتامین ها و بروز بیماری حتما خوردن میوه ها در زمان مناسب را فراموش نکنید.

اگر آدم کم اشتهایی در وعده سحری می باشید بهتر است از مواد مغذی کم حجم استفاده کنیم توصیه سنتی و بسیار کار آمد خوردن حلیم البته با کنترل مصرف روغن می باشد.

به این مهم توجه داشته باشید که خوردن مواد غذایی مسهل و افزایش دهنده میزان ادرار در وعده سحری به هیچ وجه توصیه نمی شود. به عنوان مثال خوردن شربت خاکشیر با آبلیمو حس تشنگی شما در وعده سحری شکسته شود ولی باید به این مهم توجه کرد که مسهل بودن این ماده باعث خالی شدن سریع دستگاه گوارشی افزایش حس گرسنگی را دارد.

همه ی ما میدانیم که برقراری ارتباط در محیط های کاری در پیشبرد کارها و حتی تامین انرژی و نشاط برونگراها نیاز می باشد یکی از معضل های مهم در این ماه در برقراری ارتباط، بوی بد دهان می باشد که آزار دهنده و باعث پایین آمدن سطح کیفیت ارتباط می شود. دو راه کار برای جلوگیری از این نقیصه شستن دهان با محلول آب و نمک پس از مسواک زدن در وعده سحری و عدم استفاده از سیر، پیاز و سبزیجات در این وعده می باشد.

 

نوشیدنی ها

 نوشیدنی ها

پس از انجام ی روز کاری که سختی آن با روزه گرفتن تا حدودی افزایش یافته است میتواند تاثیرات منفی بر آرامش خانواده داشته باشد از این رو اولین کار لازم برای جلو گیری از ناآرامی رفع یکی از محرک های منفی عصبی یعنی تشنگی می باشد.

از دیر باز شربت آب لیمو به عنوان مهترین نوشیدنی برای رفع تشنگی بین ایرانیان معرفی شده است، اما تنها شربت آب لیمو به عنوان تنها نوشیدنی مناسب ماه مبارک رمضان معرفی شده است شربت خاکشیر و تخم شربتی از نوشیدنی های مفید برای رفع تشنگی و حتی تداوم این حس به علت نگهداشتن آب در خود می باشد.

عرق کاسنی معجزه ای در خنک کردن بدن می باشد پس می توانید با درست کردن شربت آن یا اضافه کردن به شربت خاکشیر به خنک کردن بدن در فصول گرم سال کمک کنید.

از دیگر نوشیدنی های مناسب این ماه میتوان به شربت سکنجبین، دم رده نعنا و دم کرده گل گاو زبان همراه با لیمو عمانی اشاره کرد.

در مصرف مواد توصیه شده به طبع آنها دقت نید که آیا با مزاج شما سازگار میباشد یا نه . حفظ تعادل بدن و به ویژه برقراری تعادل اخلاط در بدن از مهم ترین کارها در حفظ سلامتی بدن به خصوص در ماه مبار رمضان می باشد. امید است با داشتن تغذیه ای مناسب به حفظ نشاط و روحیه خود در ماه ضیافت الهی کمک کنید.

بیشتر بخوانید:  مقابله با اهمال کاری : 8 نکته مدیریت کارها برای انجام کارهای بیشتر
با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz