تعیین اهداف فردی : برنامه ریزی برای همه عمر - بهینگی

تعیین اهداف فردی : برنامه ریزی برای همه عمر

اشتراک گذاری :
تعیین اهداف فردی : برنامه ریزی برای همه عمر

بسیاری از مردم در زندگی خود و در دنیا سرگردان هستند. به سختی کار می کنند، پشتکار بالایی دارند، اما به نتایج ارزشمندی به اندازه زحماتشان نمی رسند. اهداف فردی خود را نمی دانند و نهایتا نیز از موفقیت خود نشاط چندانی نخواهند داشت.

یک دلیل اصلی که این گروه کثیر از مردم خودشان را سردرگم می دانند، اینست که زمان کافی برای تفکر درباره هر آنچه از زندگی می خواهند، صرف نکرده اند. بررسی نکرده اند که واقعا نیازهای آنان و خواسته های آنها از زندگی چیست؟ به عبارت بهتر برای خودشان اهداف فردی تعیین نکرده اند.

به کجا می روم آخر؟

بذارید با یک تلنگر ادامه دهیم. حتما تاکنون مسافرت رفته اید. خب اولین سوالی که در هر سفر می پرسیم چیست؟ اصولا می پرسیم کجا بریم؟ مقصد سفر اولین سوال یا مهمترین سوالی است که در هر مسافرت در زندگی خود می پرسیم. حالا به سوال سخت تر زیر پاسخ دهید.

مهمترین سفری که در عمر خودمان طی می کنیم، چیست؟ به نظرم بدیهی است که مهمترین سفر ما زندگی است. آیا ممکن است که برای این سفر مهم مقصد را تعیین نکرده باشیم؟ ولی متاسفانه، اغلب همینطور است. برای مهمترین سفر زندگیمان مقصد و هدفی تعیین نکرده ایم.

تعیین اهداف فردی : برنامه ریزی برای همه عمر

تفکر درباره هدف در زندگی

برای تعیین هدف در زندگی، ابتدا ببینید به کجا می خواهید برسید، سپس برای رسیدن به آن پایبند بمانید. سپس مراحلی که برای رسیدن به هدف باید طی کنید را برنامه ریزی کنید و هر بار که یکی از مراحل را با موفقیت طی کردید، آن را خط بزنید. کنار آن مرحله بنویسید: موفق شدم!

تعیین اهداف (goal setting) یک فرایند قدرتمند برای تفکر درباره آینده ایده آل شماست. برای انگیزش شما تا چشم انداز آینده خود را به واقعیت تبدیل کنید.

فرایند تعیین اهداف به شما کمک می کند تا انتخاب کنید چه جاهایی در زندگی خواهید رفت. با دانستن اینکه دقیقا به کجا می خواهید برسید، می توانید تلاشها و کارهای خود را متمرکز کنید. این تمرکز می تواند شما را از سردرگمی در زندگی نجات دهد.

بیشتر بخوانید:  بهره وری فردی: سه عادت روزانه و راهکار کاربردی

چرا باید اهداف تعیین کنیم؟

ورزشکاران حرفه ای، تجار و افراد موفق در هر زمینه ای اهداف خود را تعیین می کنند. تعیین اهداف به شما یک رویای بلند مدت و یک انگیزه کوتاه مدت می دهد. همچنین کمک می کند تا زمان و منابع خود را سازماندهی کرده و سبب می شود که از حداکثر توان و ظرفیت خود استفاده کنید.

با تنظیم اهداف روشن و قابل اندازه گیری، می توانید میزان تحقق آنها را ارزیابی نمایید. از تحقق آنها، احساس موفقیت و غرور داشته باشید. به این ترتیب، پیشرفت رو به جلوی خود را می توانید به خوبی لمس و مشاهده کنید. همان سفری که قبلا به نظر می رسید، سردرگم و پر از ابهام باشد.

همچنین اعتماد به نفس خود را با این کار افزایش می دهید، چون به این باور میرسید که توانایی و صلاحیت در بدست آوردن اهدافتان دارید.

مراحل تعیین اهداف فردی

ابتدا تصویری بزرگ از آنچه می خواهید در مدت زمان مشخص مثلا ده سال آینده، کلِ عمر، یا شاید اهدافی فراتر از ظرف دنیا تجسم کنید. به این ترتیب در مقیاسی بزرگ آنچه که می خواهید به دست بیاورید را شناسایی کرده اید. در نتیجه شاید لیستی داشته باشید از اهدافی که طی سالهای آینده برای رسیدن به آن تلاش می کنید.

تعیین اهداف فردی : برنامه ریزی برای همه عمر

در ادامه این گستره ی بزرگ اهداف را غربال کرده تا چند هدف اصلی باقی بماند. در نهایت یکبار طرح رسیدن به هدفتان را می ریزید و برروی آن کار می کنید تا به هدفتان خود برسید.

قدم اول: تعیین اهداف زندگی

اولین مرحله برای تعیین اهداف فردی این است که بررسی کنید که به چه اهدافی در طول زندگی خود، می خواهید برسید (یا حداقل در سن و زمانی مشخص، تعیین کنید به چه اهدافی می خواهید برسید).

نعیین اهداف زندگی، چشم انداز کلی را به شما نشان می دهد که با توجه به تمام جنبه ها، تصمیم گیری کنید. همچنین تمام بخش های زندگی را به طور جامع و متوازن پوشش می دهد. سعی کنید اهداف خود مانند مثال های زیر دسته بندی کنید. می توانید دسته بندی های دیگری به موارد زیر اضافه کنید.

دسته بندی اهداف

حرفه / شغل:  به چه سطحی می خواهید در حرفه خود، برسید؟ و یا به چه چیزهایی می خواهید دست پیدا کنید؟

مالی: در چه مرحله ای، چه مقدار می خواهید درآمد کسب کنید؟ به اهداف شغلی شما ارتباطی دارد؟

تحصیلات: آیا دانشی هست که بخواهید به طور جدی یاد بگیرید؟ برای دستیابی به اهداف دیگر، چه دانشها و مهارت هایی لازم است؟

خانواده: آیا می خواهید ازدواج کنید؟ آیا می خواهد پدر یا مادر شوید؟ در نظر اعضای خانواده خود می خواهید چگونه دیده شوید؟

هنر: آیا اهدافی در زمینه ی هنر دارید؟

نگرش: آیا ذهنیتی دارید که باعث پسرفت شما شود؟ آیا بعضی از رفتار هایی که می کنید شما را آزرده خاطر می سازد؟ اگر چنین است، اهدافی را تعیین کنید که رفتار شما را بهبود دهد و راه حلی برای مشکلات پیدا کند.

جسمی: آیا اهدافی در رشته های ورزشی دارید که تمایل داشته باشید به آن برسید؟ آیا دوست دارید در کهنسالی کاملا سالم و تندرست باشید؟ چه مراحلی را برای رسیدن به این اهداف می خواهید طی کنید؟

اوقات فراغت و سرگرمی: چگونه می خواهید از زندگی لذت ببرید؟ بدانید هر کسی باید در طول زندگی، بخشی را برای خود زندگی کند.

مسئولیت های اجتماعی: آیا می خواهید جهان بهتری بسازید؟ اگر چنین است، چطور؟

تعیین اهداف فردی : برنامه ریزی برای همه عمر

تعیین اهداف فردی در هر دسته و اولویت بندی آنها

برای تعیین اهداف فردی در هر یک از دسته های فوق وقت بگذارید. می توانید طوفان فکری داشته باشید و اهداف فردی بیشتری برای هر دسته مشخص کنید. سپس یک یا چند هدف در هر دسته انتخاب کنید که بهتر می تواند خواسته های شما را منعکس کند. دوباره اهداف را بخوانید، سعی کنید باز هم اصلاح یا اولویت بندی کنید، به طوریکه نهایتا تعداد محدودی از اهداف واقعا معنادار داشته باشید. به این ترتیب می توانید تمرکز بیشتر و بهتر داشته باشید.

وقتی این کار را انجام می دهید، دقت کنید که اهدافی را انتخاب کرده باشید که حقیقتا خواسته های شما باشند. بعضی موقعها ما در این تله می افتیم که اهداف والدین، خانواده، یا کارفرمایان خود را دنبال می کنیم. در انتخاب این اهداف حواستان باشد که آگاهانه به دنبال این اهداف هستید.

نکته:
برای تعیین اهداف شخصی، دوره ها و مطالب آموزشی در خصوص تعیین چشم انداز فردی هم برای مطالعه توصیه می شود.

گام دوم: تعیین اهداف کوچکتر

تعیین اهداف فردی : برنامه ریزی برای همه عمرپس از اینکه اهداف زندگی خود را مشخص کردید، یک برنامه ۵ ساله شامل اهداف کوچکتر بنویسید. برای رسیدن به اهداف زندگی، بایستی این اهداف کوچکتر را محقق کنید.

سپس برنامه یکساله، شش ماهه و برنامه یک ماهه متشکل از اهداف کوچکتر و کوچکتر تهیه کنید. اهدافی که مرحله به مرحله باید برسید تا به اهداف بزرگتر زندگی خود دست یابید. هر یک از این برنامه ها بایستی منطبق با برنامه بزرگتر باشد، مثلا برنامه ماهانه شما بایستی بر اساس برنامه شش ماهه نوشته شده باشد.

ماندن در مسیر اهداف

به این ترتیب اهداف کوچکتری دارید که می توانید برای آنها لیست کاری (to do list) آماده کنید. لیست کاری عبارت از کارهایی است که بایستی روزانه انجام دهید.

به عنوان نمونه، مواردی مانند مطالعه کتابها و جمع آوری اطلاعات ممکن است نمونه ی اهداف کوچکتر باشد.

در نهایت، برنامه های خود را بازبینی کنید و مطمئن باشید که این برنامه ها با مسیری که می خواهید در زندگی طی کنید، مطابقت داشته باشد. این بازبینی را می توانید در دوره های زمانی انجام دهید تا مطمئن باشید که اهداف بلندمدت با اولویتها و انتظارات شما که در طول زندگی ممکن است تغییر کند همخوانی دارند یا نه.

اهداف اسمارت (Smart goal)

روش هدف گذاری smart یکی از روشهای شناخته شده و رایج هدف گذاری است. درحالی که تعابیر زیاد و متنوعی برای تحلیل سر واژه نویس smart وجود دارد، smart مخفف شده کلمه زیر می باشد:

تعیین اهداف فردی : برنامه ریزی برای همه عمر

S: مشخص بودن (specific ،significant)

M: قابل اندازه گیری، با معنا بودن (measurable ،meaningful)

A: قابل دستیابی، عمل گرا (attainable ،action oriented )

R: مرتبط بودن، سود دهنده بودن (relevant ،rewarding)

T: محدودیت زمانی، قابل ردیابی (time bound، trackable )

به عنوان مثال به جای داشتن این هدف “گشتن دور دنیا” بهتر است این هدف را داشت “دور دنیا را تا قبل از ۱۵ مهر بزنم”. این هدف اثربخش تر می باشد به شرط اینکه تدارکات زیادی از قبل از شروعش فراهم شده باشد.

بیشتر بخوانید:  تست مدیریت زمان : چگونه مدیریت زمان خود را بهبود دهم؟

نکاتی بیشتر برای تعیین اهدافمان:

یک راهکار کار آمد در تنظیم اهداف تاثیر گذار و قابل دستیابی:

 • هدفهایتان را با بیانی مثبت ابراز کنید. “این کار را به خوبی انجام بده” جمله ی بهتری برای انجام کار می باشد در مقایسه با “این اشتباه ابلهانه را انجام ندهی”
 • دقیق باشید. اهدافی دقیق تنظیم کنید. زمان رسیدن به آنها را مشخص کرده و جزییات هر هدف را تعیین کنید. اگر این کار را انجام دهید کاملا متوجه خواهید شد که به آنچه باید می رسیده اید، رسیده اید. و می توانید رضایت کامل از آنچه بدست آورده اید داشته باشید.
 • اولویت بندی کنید. وقتی چندین هدف دارید، به هر یک اولویت بدهید. اولویت بندی باعث می شود که با هدف های بیش از حد سردرگم نشوید و تمرکز و توجه خود را معطوف به اهداف اصلی و با اولویت نمایید.
 • اهداف خود را بنویسید. این کار باعث شکل دهی به اهداف و نیرو بخشی به آنها می شود.
 • اهداف عملی کوچک داشته باشید. اگر هدفی کوچک و قابل دسترس باشد در راستای انجام آن حرکت می کنید. اگر هدف بسیار بزرگ باشد، این گونه می نماید که شما نمی توانید به آن برسید و همین امر باعث عدم تحرک در دستیابی به هدف می شود. پس اهدافتان را کوچک کنید تا شانس موفقیتتان را افزایش دهید.
 • اهداف عملکردی تعیین کنید، نه اهداف خروجی. اهدافی تعیین کنید که روی آن به اندازه کافی کنترل دارید. شکست در دستیابی به اهداف شخصی به خاطر کارهایی که دیگران انجام نمی دهند، موجب دلسردی می شود. به عنوان نمونه در کسب و کار این دلایل می توانند شرایط بد کسب و کار، یا عوامل غیر منتظره سیاست های دولت باشد، که در کنترل شما نبوده و مانع رسیدن به اهداف می شود. در ورزش، می تواند شامل داوری ضعیف، هوای بد، مصدومیت، یا بد شانسی شود. اگر اهدافتان را بر مبنای عملکرد فردی قرار دهید، سپس می توانید دستیابی به اهداف شخصی تان را کنترل کنید و احساس رضایت کنید.
 • اهداف واقعی تعیین کنید. مهم است اهدافی تعیین کنید که می توانید به آن دست یابید. افراد مختلف (برای مثال کارفرماها، والدین، رسانه یا جامعه) می توانند اهداف غیرواقعی برای شما تعیین کنند. آنها اغلب این کار را بخاطر نداشتن آگاهی از آرزوها و خواسته های شما انجام می دهند. همچنین ممکن است اهدافی تعیین کنید که خیلی برای شما سخت است. شاید احساس خوبی به موانع در راه ندارید یا نمی دانید که برای دستیابی به سطح مشخصی از عملکرد، چه مقدار مهارت نیاز است.

دستیابی به اهداف

تعیین اهداف فردی : برنامه ریزی برای همه عمر

وقتی به هدفی رسیده اید، برای لذت بردن از حس رضایت کار انجام شده، وقت بگذارید. اگر هدف مهم بود، به خودتان پاداش مناسبی دهید. همه اینها به شما کمک می کند آن طور که شایسته هستید، اعتماد به نفس خود را بدست آورید.

با داشتن تجربه دستیابی این هدف، سایر برنامه اهداف را مرور کنید. اگر خیلی آسان به هدف دست یافتید، هدف بعدی خود را سخت تر کنید. اگر دست یافتن به هدف خیلی به طول انجامید، هدف بعدی را کمی آسانتر کنید.

اگر چیزی یاد گرفتید که منجر به تغییر سایر اهداف می شود، پس انجام دهید. اگر با وجود دستیابی به هدف، متوجه کمبودی در مهارت خود شدید، تصمیم به تنظیم اهداف برای تصحیح آن، بگیرید.

مهم است بخاطر داشته باشید که شکست در رسیدن به اهداف تا زمانی که از تجربه ها یاد می گیرید، خیلی مشکلی ندارد. درسهایی که آموختید در تعیین اهداف بعدی خود به کار برید. همچنین بخاطر داشته باشید، همانطورکه زمان می گذرد اهدافتان تغییر خواهد کرد. آنها را به صورت مرتب تنظیم کنید تا رشد شما در دانش و تجربه را نشان دهد و اگر جذابیت بیشتری ندارند آنها را رها کنید.

مثال هایی از اهداف فردی

سوزان در سال جدید، تصمیم گرفت به اهدافی که می خواهد در زندگی دست پیدا کند، فکر کند. اهداف زندگی او به شرح زیر است:

 • حرفه: مدیریت ویراستاری مجله ای که برای آن کار می کنم را به عهده بگیرم.
 • هنر: مهارتی که در تصویر برداری دارم را ادامه دهم. درنهایت عکس هایی که گرفتم را در گالری مرکز شهر به نمایش بگذارم.
 • فیزیکی: در مسابقه دو ماراتون شرکت کنم.

ابتدا سوزان تمام اهداف زندگی خود را یادداشت کرده، سپس هر یک را به اهداف کوچک تر و قابل کنترل تقسیم می کند حال می خواهیم ببینیم که چه طور، اهدافی که در حرفه ی خود تعیین کرده را به قسمت های کوچکتری تقسیم می کند تا مدیریت ویراستاری مجله را به عهده بگیرد.

 • هدف پنج ساله: معاونت ویراستاری را به عهده بگیرم.
 • هدف یک ساله: برای انجام پروژه هایی که مدیر فعلی برگزار می کند، داوطلب شوم.
 • اهدف شش ماهه: به مدرسه بازگردم و مدرک روزنامه نگاری را بگیرم.
 • هدف یک ماهه: با مدیر فعلی در مورد توانایی هایی که برای انجام این کار لازم است، صحبت کنم.

اگر همانند این مثال بتوانید اهداف بزرگ را به اهدافی کوچکتر و قابل کنترل تر تبدیل کنید، می بینید که خیلی ساده اهداف قابل دستیابی هستند.

جمع بندی نکات کلیدی اهداف فردی

تعیین اهداف یکی از مهمترین روش هایی است تا:

 • تصمیم بگیرید که به چه چیزهایی در زندگی می خواهید دست پیدا کنید.
 • مواردی را که مهم ترند را از موضوعاتی که بی اهمیت هستند یا اختلال ایجاد می کنند جدا کنید.
 • برای خود انگیزه ایجاد کنید.
 • اعتماد به نفس خود را بر اساس این که حتما به اهداف و موفقیت می رسید بالا ببرید.
 • ابتدا اهداف خود را تعیین کنید بعد از تقسیم آن ها به قسمت های کوچکتر، برنامه ی ۵ ساله ای طرح کنید.
 • همراه با بازبینی منظم عملکرد های گذشته، این روند را طی کنید. اهداف خود را به روز کنید. به یاد داشته باشید هنگامی این روش را ادامه می دهید، از حس رضایتی که پس از رسیدن به اهداف ایجاد می شود لذت می برید.
 • اگر تا کنون اهداف خود را تعیین نکردید، همین حالا شروع کنید. اگر این روش، بخشی از زندگی شما شود. به سرعت می توانید حرفه ی خود را پیدا کنید و متعجب می شوید که چرا در گذشته از این روش بهره نبردید.
با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 5

میانگین امتیاز 4٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "تعیین اهداف فردی : برنامه ریزی برای همه عمر"

به من اطلاع بده
avatar
نمایش بر اساس:   جدیدترین ها | قدیمی ترین ها | محبوب ترین ها
علی رشیدی
مهمان

ممنون از مطلبتون خیلی عالی بود تقریبا یک سری چراغ در راه برای من روشن شد و امیدوارم با بهره‌گیری از مطالب بالا در بهترین راه قدم بگذارم .متشکرم

wpDiscuz