تصویر عاطفی: یاد بگیرید فرد مورد نظرتان از چه میزان عزت نفس برخوردار است (قسمت دوم) - بهینگی

تصویر عاطفی: یاد بگیرید فرد مورد نظرتان از چه میزان عزت نفس برخوردار است (قسمت دوم)

اشتراک گذاری :
تصویر عاطفی: یاد بگیرید فرد مورد نظرتان از چه میزان عزت نفس برخوردار است (قسمت دوم)

براساس تعریف، فردی که عزت نفس پایینی دارد، نمی تواند کنترل بر خویش داشته باشد. به خاطر داشته باشید که عزت نفس و مناعت طبع، از کنترل بر خود ایجاد می شود. بنابراین هر شرایطی که باعث شود آزادی فرد زیر سوال برود، باعث می شود فرد بیشتر کنترلش را از دست دهد! بر همین اساس، به منبع شخصی عزت نفس او آسیب وارد می شود. او منتظر است تا دنیا احساس خوبی در او ایجاد کند بنابراین، بر اساس نفس خود، توجیه عقایدش، ارزش ها و اعمالش و همچنین حق شنیده شدن، با دنیا مبارزه می کند. او از قبل احساس می کند که از کنترل خارج شده است و به همین دلیل، از هر قطره نهایی آزادی واقعی اش دفاع می نماید تا بتواند آن را حفظ کند.

عکس العمل فرد بدون عزت نفس

فردی که احساس بی حرمتی و عدم کنترل می کند، فقدان عزت نفس باعث می شود که به هر موقعیتی، پاسخی بی ربط بدهد. تنها منبع او از تغذیه ی روان شناختی، جهانی است که به سمت نفس اماره ی او باریک شده است! وقتی احساس می کند احترامی را که آرزو دارد دریافت نمی کند، سلاح نهایی نفسش که عصبانیت است، به عنوان مکانیسمی دفاعی در مقابل حس آسیب پذیری، وارد عمل می شود. او با در گیر شدن بیش تر و بیش تر به سلامت عاطفی اش آسیب می رساند و درک نمی کند که هر قدر بیش تر عصبانی شود، کنترل کمتری بر خود خواهد داشت!تصویر عاطفی: یاد بگیرید فرد مورد نظرتان از چه میزان عزت نفس برخوردار است (قسمت دوم)

نحوه بروز عصبانیت

برخی از افراد، عصبانیت خود را به بیرون هدایت می کنند و بدجنس، پرصدا و منفور شناخته می شوند، در حالی که دیگران آن را به درون هدایت می نمایند و به یک کفش پاک کن دائمی تبدیل می شوند! همچنین سعی می کنند برای کسب عشق و تقدیر، جهان را راضی نگه دارند.

بسیار خوب، او عزت نفس پایینی دارد و از لحاظ هیجانی متعادل نیست. اما، آیا این موضوع به معنای آن است که او خشن است؟ نه. ولی زمینه ی هیجانی او بر هم خورده است و می تواند خشن هم باشد. اکنون برخی از علایم قوی توان مربوط به خشونت را بیان می کنیم که باید از آن ها آگاه باشید. این علایم به سه بخش اصلی تقسیم می شوند.

الف: علایم کلی ای که توان مربوط به خشونت را نشان می دهند.

ب: برخوردهای رمانتیک و خودمانی.

ج: محل کار: آیا شما در خطر هستید؟

بیشتر بخوانید:  تصویر عاطفی: یاد بگیرید فرد مورد نظرتان از چه میزان عزت نفس برخوردار است (قسمت اول)

الف: پرچم های قرمزی که توان مربوط به خشونت را نشان می دهند

در مورد روان شناسی، علاوه بر بحث قبلی به دنبال علایم زیر هم باشید که نشانگر یک احتمال رو به افزایش برای خشونت است.

پرچم قرمز خشونت ۱

او در دوران کودکی اش، خواهر و برادرهایش، بقیه ی اقوام، دوستان دوران کودکی خود و دیگران، چگونه صحبت می کند؟ فردی که در مورد دوران کودکی اش یا اقوامش، با تندی صحبت می کند، از زبانی قوی و شاید خشن بهره می برد؛ مطمئنا او مسائل حل نشده ای دارد که می توانند به نتایجی انفجاری منجر گردند!

پرچم قرمز خشونت تصویر عاطفی: یاد بگیرید فرد مورد نظرتان از چه میزان عزت نفس برخوردار است (قسمت دوم)۲

آیا او هرگز مورد بهره کشی قرار گرفته است؟ دانشمند رفتار گرای FBI که اصطلاح ” قاتل سریالی” را ابداع کرد، رابرت رسلر بود. او در کتاب چه کسی با هیولا می جنگد، بیان می کند که به طور وحشتناکی، ۱۰۰ درصد قاتلان سریالی در دوران کودکی توسط خشونت، غفلت یا تحقیر، مورد بهره کشی قرار گرفته اند! ما نمی گوییم که یک قربانی تجاوز، به یک متجاوز تبدیل خواهد شد، ولی از لحاظ آماری، احتمال بیشتری دارد که او به دیگران آسیب وارد کند زیرا او خودش یک قربانی بوده است!

پرچم قرمز خشونت ۳

آیا در تلاش برای حل چالش ها، او تمایل دارد از زور و خشونت استفاده کند؟ آیا فرد مورد نظر از مبارزه دوری می کند، یا سعی دارد بر خلاف متوسل شدن به تعارضات فیزیکی، از نظر شفاهی آن را گسترش دهد؟

پرچم قرمز خشونت ۴

آیا او در برابر موضوعات کوچک، واکنشی افراطی از خود نشان می دهد و آن را انگیزه ای شخصی قلمداد می کند؟ برای مثال، وقتی صندوقدار پول خرد اشتباهی به او پس می دهد یا فردی مسیر را اشتباهی به او معرفی می کند، آیا خشمگین می شود و باور دارد که انگیزه ی مربوط به این کار عمدی و شخصی بوده است؟

پرچم قرمز خشونت ۵

آیا او نسبت به حیوانات ظالم است یا برای این مساله به انسان ها ظلم می کند؟ آیا او حرف های آزار دهنده به زبان می آورد یا تمایل دارد دیگران را خجالت زده کرده یا تحقیر نماید، به خصوص افرادی که به راحتی نمی توانند از خودشان دفاع کنند؟

پرچم قرمز خشونت ۶

آیا او بیش از حد مشروب می خورد؟ آیا از داروهای تجویز نشده استفاده می کند یا بدون توجه به آرامش و امنیت خودش یا دیگران، در هر رفتار پرخطری در گیر می شود؟تصویر عاطفی: یاد بگیرید فرد مورد نظرتان از چه میزان عزت نفس برخوردار است (قسمت دوم)

این فهرست جامع نیست و همه ی ماجرا های ممکن را پوشش نمی دهد، اما تا حدودی مشخص می کند که آیا فردی توان خشن بودن را دارد یا خیر. البته، اگر او در مورد تسویه ی بدهی ها و یا کسب احترام صحبت کند و دسترسی آسانی به یک اسلحه داشته باشد و برنامه هایی جزیی برای اعمال خشونت هم داشته باشد تا حدودی می توانید مطمئن باشید که خشونت قریب الوقوع است! باید با مقامات مناسب سریعا تماس گرفته شود زیرا ممکن است امنیت یک نفر در خطر باشد!

ب: پرچم های قرمز در برخورد های رمانتیک و خودمانی

علاوه بر تحلیل قبلی ما در مورد علایم خشونت کلی، از پرچم های قرمز زیر استفاده کنید تا مشخص نمایید که آیا ممکن است یک همراه همیشگی، در نهایت باعث آسیب رساندن به شما شود.

بیشتر بخوانید:  هوش هیجانی: نقش دانش و فهم هیجانی در ازدواج

پرچم قرمز احساسی ۱

ممکن است کمی حسادت، شیرین باشد ولی حسادت زیاد سم است! حسادت فرد ارتباط زیادی ندارد با چگونگی احساس او نسبت به شما، حسادت او مربوط می شود به اینکه او چه احساسی در مورد خودش دارد. این حس یک هیجان و احساس ناسالمی است که در نا ایمنی ریشه دارد. آیا او بر روی شما تمرکز دارد و دائما می خواهد بداند کجا هستید؟ آگاه باشید، اگر او به دیگران حسادت می ورزد، اگر به عنوان یکی از اعضای خانواده تان یا یک دوست، شما را به حرکات تند و سبک متهم می کند، اگر وقتی خودش در فعالیتی شرکت ندارد، سعی دارد فعالیت های شما را هم محدود کند و اگر تلاش می کند زمان شما را با دوستان و خانواده کنترل کرده یا محدود کند، شما با مشکلی بسیار جدی روبه رو هستید!تصویر عاطفی: یاد بگیرید فرد مورد نظرتان از چه میزان عزت نفس برخوردار است (قسمت دوم)

پرچم قرمز احساسی ۲

آیا برخی از اوقات ترسیده اید؟ آیا او تهدیدتان کرده است؟ آیا نگران هستید که اگر از او جدا شوید، چه کار خواهد کرد؟ آیا او با لباس مبدل مضحک، چیزی شبیه به این گفته است: “هرگز نمی توانم بدون تو زندگی کنم و تو هم نمی توانی.” اظهار نظرهایی این چنینی عاشقانه نیستند، فقط دلیلی هستند برای نگرانی!

پرچم قرمز احساسی ۳

مراقب انسان های دورو باشید، اگر شخصیت او ناپایدار است، هشیار باشید. ممکن است او مهربانانه با شما رفتار کند و با دیگران رفتار بدی داشته باشد. البته، اگر او با شما بد رفتاری کرد و با دیگران رفتار خوبی داشت، باید بدانید که مشکل از خودتان است. ولی مورد اولی، دلیلی بر نگرانی به شمار می رود، چون او برای دستاوردهایش، رفتار خود را با شما تنظیم می کند، رفتار او انعکاسی واقعی از طبیعت واقعی اش نیست! وقتی از دیگران چیزی نمی خواهد، چگونگی رفتارش با آن ها، شاخصی قوی تر از یک شخصیت هسته ای است. به این نکته توجه کنید: وقتی او نیازی به افراد ندارد، چگونه با آنها رفتار می کند، مانند رفتارش با خدمتکاران، یک متصدی پذیرش یا یک نگهبان؟ این تعاملات، شاخص های خوبی از شخصیت حقیقی او به شمار می روند.

پرچم قرمز احساسی ۴

اگر او به طور شفاهی به هر شکلی، توهین آمیز رفتار می کند، باید بدانید از لحاظ آماری، بهره کشی فیزیکی هم خیلی دور از انتظار نیست! شاید هم در همان حد شفاهی باقی بماند.

پرچم قرمز احساسی ۵

در آغاز رابطه، آیا او خیلی قوی و یا خیلی سریع جلو آمد و گرفتار شما و هر چیزی در مورد شما شد؟ در حالی که ممکن بود شما چاپلوسی کرده باشید. باید مراقب باشید. در مورد این رابطه، او نگرشی واقعی ندارد و تایید و توجهی را که برای یک رابطه ی جدید نیاز است، بیش از حد اعمال می کند! رفتار او نشانگر فردی است که واقعیت را به خوبی نمی بیند.تصویر عاطفی: یاد بگیرید فرد مورد نظرتان از چه میزان عزت نفس برخوردار است (قسمت دوم)

پرچم قرمز احساسی ۶

آیا دوستان و خانواده تان به شما گفته اند که او را دوست ندارند؟ آیا گفته اند که یک چیزی در مورد او وجود دارد که دوست ندارند و نمی توانند دقیقا بگویند آن چیز چیست؟ اگر این طور است، ممکن است نگرش تان را گم کرده باشید! یک گام به عقب بردارید و تا جایی که می توانید به طور عینی این رابطه را مد نظر قرار دهید. سعی کنید چند روزی را جدا از او باشید؛ اگر می توانید به بیرون شهر بروید و بیندیشید که آیا چیزی در این رابطه از دست داده اید که باید به آن توجه می کردید.

ج: پرچم های قرمز خطر در محل کار

از پرچم های قرمز مربوط به دو مقوله ی قبلی، به علاوه ی پرچم های قرمزی که در زیر بیان می شود، استفاده کنید تا بتوانید مشخص کنید که آیا ممکن است فردی در محل کارتان، برای شما خطر محسوب شود یا خیر.

بیشتر بخوانید:  میزان همکاری و همفکری افراد در کار: در واقع او طرف کیست؟

پرچم های قرمز خطر در محل کار ۱

آیا او فردی است تنها و بیش از حد حساس؟ آیا او روابط دشواری با همکاران دارد؟ فردی که به خوبی با افراد کنار نمی آید، ممکن است بی ضرر باشد اما، همچنان می تواند خطر ناک باشد! در هر صورت هشیار باشید، به خصوص اگر او تمایل شدیدی برای خشونت داشته باشد، همان طور که در دو سناریوی قبلی بیان شد.

پرچم های قرمز خطر در محل کار ۲

آیا او اخیرا بحران مالی و یا شخصی داشته، مانند ورشکستگی، جدایی، طلاق، کارهای اجباری، مبارزه ی توقیفی و مواردی از این قبیل؟ هر تغییر منفی شدیدی در زندگی او یا سبک زندگی اش، در ترکیب با عوامل دیگر، ممکن است دلیلی برای نگرانی به شمار بروند.تصویر عاطفی: یاد بگیرید فرد مورد نظرتان از چه میزان عزت نفس برخوردار است (قسمت دوم)

پرچم های قرمز خطر در محل کار ۳

آیا او همکاری نمی کند و به دلیل عدم پیشروی خود، نا امید است؟ آیا برای همین موضوع و در جهت ترفیعات، معلق باقی می ماند و از پیشرفت چشم پوشی می نماید؟ اگر او از کار نا امید شده و نمی تواند آنچه را تغییر دهد که غیر منصفانه و نا عادلانه می داند، باز هم توجه داشته باشید، ممکن است این موضوع چیزی نباشد و یا ممکن است مساله ای محسوب شود!

پرچم های قرمز خطر در محل کار ۴

آیا کاهشی ناگهانی در نگرش، عملکرد و یا رفتار، در محل کار به وجود آمده است؟ آیا او به طور ناگهانی نسبت به کار کردن بی علاقه شده است؟ اگر این طور است، به دنبال وجود علایم دیگری باشید، هم در این بخش و هم در دوبخش قبل.

این علایم هشدار، باید شما را آگاه کند. اگر او در مورد مشکلاتش یا برنامه ای برای حل آن ها اصلا صحبت نکرد، کاملا هشیار باشید.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz