ترسیم نقشه ذهنی : تشخیص کلمات کلیدی در نقشه ذهنی - بهینگی

ترسیم نقشه ذهنی : تشخیص کلمات کلیدی در نقشه ذهنی

91
0
اشتراک گذاری :
ترسیم نقشه ذهنی : تشخیص کلمات کلیدی در نقشه ذهنی

در مطالب اخیر به کاربردهای نقشه ذهنی پرداختیم و در بخشی به عملکرد نقشه ذهنی در راستای ایجاد خلاقیت اشاره کردیم حال با شناختی که از نقشه ذهنی پیدا کردیم، می خواهیم به رسم بهتر و دقیق تر آن بپردازیم!

هنگامی که یک کتاب، یک درس یا یک مطلب مطالعه می کنید، ممکن است برای یادآوری بهتر یکسری کلمه کلیدی از آن یادداشت کنید. در نقشه ذهنی نیز که راهی خلاقانه برای ثبت و یادداشت برداری می باشد، بایستی کلمات کلیدی را شناسایی و تعیین کرد. کلمات کلیدی در نقشه ذهنی در واقع محتوی اصلی و جهت دهنده نقشه ذهنی می باشند.

بیشتر بخوانید:  چگونه نقشه ذهنی رسم کنیم؟

کلمات کلیدی در نقشه ذهنی

یادآوری کلمات کلیدی در یادداشت ها، کار خواننده را بسیار آسان تر می کند و مغز را بر روی مبنایی از کلمات کلیدی فعال می سازد. مغز به طور خودکار چیزهای بی اهمیت و غیر ضروری را کنار می گذارد و ما نیز باید همان روش را در یادداشت برداری و ترسیم نقشه ذهنی اعمال کنیم. اینکار مزایایی را به دنبال دارد:

  • تعداد کلمات به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته، تجدید نظر و بازنگری را تسهیل می کند.
  • کلمات ثبت شده، اگر درست انتخاب شوند، شکل بندی و مرتب سازی یادداشت اثر بخش خواهد بود.
  • تلاش زیاد در استخراج کلمات کلیدی، تمرکز، درک کردن و عمق بخشیدن به مطالعه را بهبود می بخشد.

ترسیم نقشه ذهنی : تشخیص کلمات کلیدی در نقشه ذهنی

شناسایی کلمات کلیدی

بخش مهمی از فرآیند طراحی نقشه ذهنی شناسایی کلمات کلیدی است. آنچه در ادامه بیان می شود در امر گزینش نکات کلیدی موضوع به هنگام ترسیم نقشه ذهنی، به شما کمک خواهد کرد.

۱- سلسه مراتب اهداف

وقتی نقشه ذهنی را از متن استخراج می کنید از مفهوم سلسله مراتب اهداف برای انتخاب کلمات کلیدی استفاده کنید. سر فصل یا عنوان باید به شما ایده ی مهمی را بدهد. عناوین بخش را برای نظرات عمده مشخص کنید. بخش های فرعی باید به شما نکات حمایت گر مهمی را بدهد.

به عبارت دیگر ، ساختار ذهنی نویسنده را پیگیری کنید.

روان شناسان دریافته اند، موضوعاتی که در آن ها سلسله مراتب  رعایت شده اند، یادآوری آن ها بهتر از آن هایی است که به طور تصادی فهرست بندی شده است. بنابراین، ساختار و سازمان در نقشه های ذهنی، به یادآوری مطالب کمک می کند. به طور کلی تیترهای کلیدی هر فصل یا بخش، منابع کلیدی نقشه ذهنی تان باشد.ترسیم نقشه ذهنی : تشخیص کلمات کلیدی در نقشه ذهنی

۲- پارگراف ها

این تصمیم خوبی است که جمله اول هر پارگراف معمول شامل ایده مهمی از پارگراف باشد. اگر چنین است نویسنده ایده مهمی را برای شما مشخص کرده است. همچنین به خاطر داشته باشید جمله آخر هر پارگراف ممکن است به شما یک پیش بینی سریع بدهد، در صورتی که پارگراف آخر ممکن است اتفاقات قبل یا بعد را خلاصه کند.

ترسیم نقشه ذهنی : تشخیص کلمات کلیدی در نقشه ذهنی

۳- علائم بصری

علائم بصری در یک موضوع ، بر نکات مهم تاکید دارند. این علائم می توانند به صورت زیر باشد:

کلماتی که به صورت ایتالیک هستند.

کلماتی که در زیر آن ها خط کشیده شده است.

کلماتی که با شکل متفاوت از بقیه و یا به صورت بر جسته نوشته شده اند.

حروف بندی نکات.

دیگر علائم بصری ممکن است در قالب جدول، شکل ها، نمودار و … باشند.

بیشتر بخوانید:  نقشه ذهنی زنجیره تامین : اطلاعات کامل از مبانی زنجیره تامین

۴- علائم کلامی

نویسندگان از علائم کلامی برای معرفی نکات مهم بهره می گیرند. برای مثال “اول”، “دوم” و …، برای طبقه بندی جزئیات هستند.

ترسیم نقشه ذهنی : تشخیص کلمات کلیدی در نقشه ذهنی

۵- اصل پارتو

قانون ۸۰ به ۲۰ یا اصل پارتو بیان می کند که بخش کوچکی (۲۰%) از مشتریان ممکن است بخش بزرگی (۸۰%) از ارزش تحولات بازاریابی را باعث شوند. به کارگیری این قانون در نویسندگی عنوان می کند که نسبت زیادی از کلمات زائد و اضافی هستند. کلمات دستوری “و”، “آن” و “به” که به کار برده می شوند جزء مفاهیم کلیدی نیستند. کار خواننده شناسایی کلمات است و این یکی از اصولی است که نقشه های ذهنی انسان بر آن اساس بنا شده اند.

۶- کلمات یادآورنده

روان شناسان از مدت ها قبل به این مطلب رسیده اند که یادگیرندگان کارآمد، مفاهیم و اصول کاری را بیش از مطالب جزئی و مشروح که ذهنش را پر می کند یاد می گیرند. بدین ترتیب کلمات کلیدی می باید مفاهیمی باشند که تصورات کلیدی را به مغز انتقال می دهند.

هرچه کلمات واقعی تر باشند بیشتر قابل یادآوری هستند. لذا بر کلماتی تمرکز کنید که همراه با تصاویر بصری هستند که در حالت کلی آسان تر از کلمات صرف حفظ می گردند.

ترسیم نقشه ذهنی : تشخیص کلمات کلیدی در نقشه ذهنی

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz