تست مدیریت زمان : چگونه مدیریت زمان خود را بهبود دهم؟ - بهینگی

تست مدیریت زمان : چگونه مدیریت زمان خود را بهبود دهم؟

اشتراک گذاری :
تست مدیریت زمان : چگونه مدیریت زمان خود را بهبود دهم؟

هرچندوقت یکبار احساس می کنید که زمان کافی ندارید؟ هر هفته، هر روز یا هر ساعت؟ اکثر افراد اینطور فکر می کنند که زمان کافی برای اجرای کارهای روزانه شان ندارند. به منظور تشخیص اینکه در ابعاد مختلف مدیریت زمان چه وضعیتی دارید، در این مطلب تست مدیریت زمان ارائه شده است.

پاسخ به این تست مشخص می کند که در کدام ابعاد مدیریت زمان ضعف داشته یا قوی هستید. نتایج این تست کمک می کند مستقیما به سراغ ابزارهایی از مدیریت زمان بروید که تاثیر بیشتری بر بهبود مهارت مدیریت زمان در شما داشته باشد.

تست مدیریت زمان

برای هر سوال زیر، یکی از گزینه های “اصلا، به ندرت، گاهی، اغلب و همیشه” را انتخاب کنید که بهتر شما را توصیف می کند. لطفا به سوالات همانگونه که واقعا هستید پاسخ دهید، نه آنگونه که می خواهید باشید. وقتی تمام شد، به دستورالعمل محاسبه نتیجه بروید و امتیاز خود را حساب کنید.

تست مدیریت زمان : چگونه مدیریت زمان خود را بهبود دهم؟

دستورالعمل محاسبه نتیجه

به ترتیب هریک از گزینه های اصلا، به ندرت، گاهی، اغلب و همیشه دارای امتیاز یک الی ۵ هستند. یعنی اصلا یک امتیاز و همیشه ۵ امتیاز حساب می شود. امتیاز خود را در هر سوال مشخص کرده، سپس مجموع امتیازات را بدست آورید.

تفسیر امتیازات

امتیاز ۱۵ -۳۰ : خب، بهترین خبر اینست که فرصت زیادی برای بهبود اثربخشی در محیط کار و موفقیت بلندمدت خود دارید. البته بایستی به طور اساسی مهارتهای مدیریت زمان خود را بهبود دهید. ادامه این مطلب را بخوانید تا بدانید از کجا شروع کنید.

امتیاز ۳۱ – ۴۵ : در برخی مواد مدیریت زمان خوب هستید اما هنوز جا برای بهبود دارید. روی بعضی مهارتهای مدیریت زمان که در ادامه بیان شده است بیشتر تمرین کنید. با تقویت این مهارتها، استرس محیط کار برای شما کاسته می شود.

امتیاز ۴۶-۷۵ : تبریک می گوییم، مدیریت اثربخشی بر زمان خود دارید. اما بازهم ادامه مطلب را نگاه کنید، شاید مواردی باشد که نیاز به بهبود داشته باشد.

کدام بخش یا مهارت از مدیریت زمان را بایستی ارتقا دهم؟

پس از اینکه به سوالات پاسخ دادید، می توانید از بخشها و مهارتهای مدیریت زمان که باید تقویت کنید، شناخت پیدا کنید. در ادامه توضیح مختصری بر هریک از بخشها و مهارتهای مدیریت زمان ارائه می شود که در پرسشنامه گنجانده شده است.

هدف گذاری

سوالات مرتبط : سوالات ۶ و ۱۰

امتیاز دو سوال فوق را جمع بزنید. حداکثر امتیاز ۱۰ است و امتیاز شما نشان دهنده قوت یا ضعف شما در مهارت هدف گذاری است.

برای شروع مدیریت اثربخش زمان، بایستی اهداف خود را تعیین کنید. اگر بدانید کجا می خواهید بروید، می توانید کارهایی که برای رسیدن به هدف نیاز است را تعیین کنید. بدون تعیین هدف مناسب، زمان خود را بین پروژه ها و کارهای متفاوت و بعضا متناقض هدر می دهید.

افراد معمولا هدفگذاری را نادیده می گیرند. چراکه تعیین اهداف نیاز به صرف انرژی، زمان و دورنگری دارد. زمان اندکی که در مرحله هدف گذاری صرف می کنید، حقیقتا حجم زیادی از زمان، تلاش و فرسودگی در آینده را که صرف دوباره کاری و اصلاح می شود را صرفه جویی خواهد کرد.

تست مدیریت زمان : چگونه مدیریت زمان خود را بهبود دهم؟
تست مدیریت زمان : چگونه مدیریت زمان خود را بهبود دهم؟

اولویت بندی

سوالات مرتبط : ۱، ۴، ۸، ۱۳، ۱۴، ۱۵٫

حداکثر امتیاز قابل کسب ۳۰ می باشد که مجموع امتیاز شما در این سوالات، نشان دهنده قدرت و ضعف در اولویت بندی است.

اولویت بندی کارها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بدون اولویت بندی، ممکن است به سختی و با پشتکار فراوان کار کنید، اما نتوانید به نتایج مطلوب دست یابید. چرا که ممکن است مشغول فعالیتهایی شوید که اهمیت بالا و ضرورت بالا نداشته باشد.

اغلب افراد به هر نحوی می توانند لیست کاری (To Do List) تهیه کنند. اما اغلب این لیست ها فقط مجموعه کارهایی است که نیاز است انجام شود. مشکل اصلی اینست که کدام یک از این کارها اولویت دارد؟ لیست کارها را باید از بالا به پایین، پایین به بالا، از سخت به آسان یا بالعکس انجام داد؟

برای کارایی هر چه بیشتر، بایستی روی کارهای با بیشترین اهمیت و با ارزش ترین کارها تمرکز کنید.

تست مدیریت زمان : چگونه مدیریت زمان خود را بهبود دهم؟

مدیریت وقفه ها و اختلالات بین کار

سوالات مرتبط :  ۵،۹، ۱۱، ۱۲

حداکثر امتیاز قابل کسب از  این ۴ سوال ۲۰ امتیاز است. امتیازی که از این سوالات گرفته اید، نشان دهنده قدرت و ضعف شما در موضوع مدیریت وقفه ها و اختلالات کاری است.

اینکه هدفگذاری کرده و اقدامات موجود در برنامه را اولویت بندی کنید، یک موضوع است. موضوع بعدی اینست که چگونه وقفه ها و اختلالات بین کار را حداقل کنید. بسیاری از تحقیقات نشان می دهد که مدیران وقت بسیار کمی دارند تا بدون وقفه بتوانند روی امور با اولویت بالا کار کنند. تماسهای متعدد تلفنی، درخواست اطلاعات، سوالات کارکنان و حجم زیادی از رویدادهایی که به صورت غیر منتظره رخ می دهند، می تواند موجب وقفه در کار شود. برخی از این موارد غیرمنتظره را بایستی به سرعت پاسخ داد و برخی نیز بایستی کنترل شده و در فرصت بهتر انجام گیرد.

اهمال کاری

سوال مرتبط : ۲

این فکر که “این کار را بعدا انجام میدهم!” موجب سقوط و پسرفت بسیاری از کارکنان خوب شده است. بعد از  بارها به تعویق انداختن، حجم زیادی از کارهای عقب افتاده جمع می شود که دیگر قابل انجام نخواهند بود. به تاخیر انداختن کارها همان قدر که وسوسه کننده است، کشنده نیز هست. بهترین راه برای ممانعت از اهمال کاری اینست که بدانید آیا واقعا اهمال کار هستید؟ سپس به بررسی چرایی آن بپردازید. مثلا شاید ترس از عدم موفقیت در کار موجب به تعویق انداختن شروع کار می شد؟

وقتی فهمیدید که اهمال کارید، می توانید برنامه ریزی کنید تا از این عادت رهایی پیدا کنید. وقتی کارها را انجام می دهید، به خودتان جایزه بدهید و همچنین با گوشزد کردن پیامدهای انجام ندادن کارها به خودتان هشدار بدهید.

تست مدیریت زمان : چگونه مدیریت زمان خود را بهبود دهم؟

زمانبندی

سوالات مرتبط : ۳ و ۷

حداکثر امتیاز قابل کسب ۱۰ امتیاز می باشد.

بخش زیادی از مدیریت زمان به زمانبندی اثربخش برمی گردد. بعد از اینکه اهداف خود را شناختید و اولویت بندی کردید، بایستی بدانید چطور زمانبندی مناسب برای اجرای کارها تهیه کنید.

زمانبندی باعث می شود بدانید زمان در دسترس چقدر است و  چه عواملی بر آن اثر می گذارد. زمانبندی خود را فقط با کارهای با اولویت بالا پر نکنید، بلکه باید زمانی برای وقفه های کاری و زمانهای احتمالی نیز در نظر بگیرید. در غیراین صورت زمانبندی از واقعیت دور می شود. با ایجاد زمانبندی استوار که حاکی از اولویت های شما بوده و در راستای اهداف فردی شما باشد، در واقع کلید مدیریت زمان را در دست خود گرفته اید. زمانبندی مناسب موجب می شود که تعادل در زندگی ایجاد شده و کنترل زمان را به دست بگیرید.

تست مدیریت زمان : چگونه مدیریت زمان خود را بهبود دهم؟

نکات کلیدی:

  • مدیریت زمان یک مهارت ضروری برای کنترل داشتن روی کارهاست، در حالیکه موجب کاهش استرس کاری نیز می شود.
  • اگر چه همه ی ما دوست داریم بیشتر از ۲۴ ساعت در روز وقت داشته باشیم، اما این امکان پذیر نیست. بهترین راه حل اینست که هوشمندانه تر کار کرده و بر کارهای با اولویت بالا تمرکز کنیم. سپس برای کارهای اولویت بالا زمانبندی ارائه کنیم تا هم اولویتهای شخصی و هم کاری توامان در نظرگرفته شود.

 

 

 

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz