ترک عادت: عادت چیست؟ عادتهای خوب و عادتهای بد - بهینگی

ترک عادت: عادت چیست؟ عادتهای خوب و عادتهای بد

اشتراک گذاری :
عادت ها : عادت خوب، عادت بد، ترک عادت

یکی از موضوعاتی که زندگی روزمره همه ی ما را دچار خود کرده است، مساله عادتهای هریک از ماست. نمی توان فردی را پیدا کرد که هیچ گاه در زندگی خود به ترک عادت فکر یا اقدام نکرده باشد. برای اینکه واقعا بتوانیم ترک عادت های بد انجام دهیم، این مطلب رو بخوانید.

معادل لاتین عادت : habit

عادت یعنی چی؟
هر کار یا فرایندی که به طور مرتب تکرار شود را عادت میگوییم .
در واژه نامه مریام وبستر واژه عادت اینگونه تعریف شده است : عادت، اکتسابی از رفتار است که غیرارادی است. ارسطو میگوید: ما تکرار همان چیزهایی هستیم که انجام میدهیم.

آیا ترک عادت مساله اصلی است؟

عادت ها هر چه قدیمی تر باشند، تلاش بیشتری برای ترک آنها لازم است. تا جایی که بعضی از آنها آنقدر بزرگ می شوند که حتی برای ترک آنها مردد میشویم. وقتی به انجام کاری عادت می کنید، آن را به صورت ناخودآگاه انجام می دهید. این ناخودآگاهی انجام دادن کار ها در بعضی از کارها لازم است. مثل این که وقتی در ماشین می نشینید، کمربند ایمنی تان را می بندید زیرا اگر بخواهید به هر کاری که انجام میدهید، فکر کنید، زندگی برایتان سخت میشود.

عادت ها : عادت خوب، عادت بد، ترک عادت

تغییر عادت

همه فکر میکنند که افراد موفق باهوش تر هستند در حالی که اینطور نیست. بلکه آنها عادت هایشان را طوری تغییر داده اند که آنها را به سوی آگاهی، دانایی، توانایی و آمادگی بیشتر سوق میدهد.
عادت های بد معمولا به دلیل لذت های آنی آنها به وجود می آید. در حالی که پیامد های آن در دراز مدت اتفاق می افتد مثل خوردن شیرینی به طور مکرر ( در لحظه بهترین لذت را دارد ولی در دراز مدت باعث چاقی و قند خود و بیماری های دیگر می شود).
برای شروع این که به هدف خود برسید با تغییرهای کوچک شروع کنید ودر دراز مدت تاثیر همین کارهای کوچک تغییری بزرگ در زندگیتان به وجود می آورد. مثل همان حکیمی که در خواست پاداشش این بود که در هر خانه شطرنج دو برابر خانه قبلی به او گندم بدهند.در ابتدا مقدار گندم کم بود ولی در آخر مقدار آن از خزانه نیز بیشتر بود.

بیشتر بخوانید:  بهره وری فردی: سه عادت روزانه و راهکار کاربردی

سه گام برای تغییر عادت

تنها زمانی میتوانید عادت هایتان را تغییر دهید که بدانید برای چه دارید آن عادت را تغییر می دهید. زیرا اگر بدون دلیل عادتی را کنار بگذارید، بعد از مدتی اگر به آن هدف دلخواهتان نرسید دوباره به حالت اول برگشته و عادت قبلی را تکرار میکنید. بنابراین دلیل خود را برای تغییر پیدا کنید. زیرا اگر دلیلتان به اندازه کافی بزرگ باشد تمایل به انجام هر کاری را دارید.

گام یک : ارزشها و انگیزه های  اصلی من در زندگی چیست؟

برای پیدا کردن دلیل در مرحله قبل باید ارزش های اصلیتان (انگیزه اصلی ) را پیدا کنید ، زیرا آنها مانند فیلتر عمل میکنند و مطابق با نیاز هایتان شما را هدایت میکند و اگر ارزشهایتان با عملتان یکی نباشد، در شما استرس ایجاد میکند . برای اینکه این اتفاق نیفتد از خود بپرسید آیا کاری که دارم انجام میدهم، با چیزی که میخواهم به آن برسم همخوانی دارد ؟

گام دو : قرار است به چه فردی تبدیل شوم ؟

برای این که بتوانیم عادتی را ترک کنیم، یا یک کار را به عادت تبدیل کنیم و به هدفمان برسیم باید از خود بپرسیم که میخواهیم به چه کسی تبدیل شویم. زیرا تنها با فکر کردن به هدف به آن نمیرسیم، بلکه باید یک سری رفتار و عادت را درون خود کم ویک سری رفتار و عادت را اضافه کنیم و ببینیم آیا رفتاری که داریم انجام میدهیم، ما را به هدفمان میرساند یا نه.

گام سه :چگونه عادت های خودم را بشناسم؟

برای این که عادت هایتان را شناسایی کنید، تمام فعالیت هایتان در طول یک هفته را ثبت کنید. سپس ببینید که هر فعالیت به طور متوسط چه مدت از زمانتان در طول روز را به خود اختصاص می دهد.
بعد از طی کردن مراحل بالا بررسی کنید که کدام عادت شما را به هدفتان نزدیک میکند (عادت های خوب ) یا این که شما را از اهدافتان دور میکند (عادت های بد ) سپس عادت های بد را کنار بگذارید.

عادت ها : عادت خوب، عادت بد، ترک عادت

۵ روش برای از بین بردن عادت های بد

۱- محرکتان را مشخص کنید : یک عادت بد را در نظر بگیرید و ببینید ( چه کسی، چه چیزی، کجا، چه زمانی، چرا ) باعث تحریکتان برای انجام آن کار می شود و آن را حذف کنید.
۲- خانه تکانی کنید : به معنای واقعی خانه تکانی کنید، یعنی اگر می خواهید غذای سالم بخورید هر تنقلات که در خانه هست را بیرون بریزید.
۳- جایگزین کنید : هر عادت بدی را که می خواهید ترک کنید، آن را با یک عادت خوب جایگزین کنید.
۴- آرام عمل کنید : بعضی از عادت ها را باید کم کم ترک کرد. مثل فردی که می خواهد سیگار را ترک کند، مصرف سیگار خود را به مرور زمان کم میکند.
۵- بپرید : بعضی عادت ها را یک دفعه ترک کرد. زیرا به آرامی انجام دادن آن سخت تر است مثل زمانی که می خواهید به داخل استخر آب سرد بروید، اگر یک دفعه داخل آب بروید بهتر از کم کم رفتن است.
نکته : لازم نیست که همه عادت های بدتان را ترک کنید، بلکه باید تعادل و میانه روی را رعایت کنید.

عادت ها : عادت خوب، عادت بد، ترک عادت

۶ روش برای ایجاد عادت خوب

۱- مطابقت داشتن : عادت های جدیدتان باید با سبک زندگیتان مطابقت داشته باشد. یعنی اگر میخواهید غذاهای سالم بخورید پس باید در یخچالتان هم غذای سالم باشد.
۲- به اضافه کردن فکر کنید نه کم کردن : به جای این که به این فکر کنید که چه کاری را نمیتوانید انجام دهید، به این فکر کنید که چه کاری را به جای آن باید انجام دهید.
۳- نمایش عمومی از مسئولیت پذیریتان : برای این که یک عادت خوب را در خود ایجاد کنید به صورت عمومی آن را اعلام کنید (به دوستان و خانواده خود بگویید ).
۴- همراهی موفق پیدا کنید : برای این که عادت های جدید را در خود ایجاد کنید، همراهی را پیدا کنید که شما را فردی مسئولیت پذیر تربیت کند.
۵- رقابت و رفاقت : هیچ چیز مانند رقابت، نمی تواند شما را به انجام عادت جدیدتان وادار کند.
۶- جشن گرفتن : پس از رسیدن به موفقیتتان جشن بگیرید و به خود پاداش دهید. این باعث می شود انگیزه تان برای ادامه دادن افزایش یابد.

عادت ها : عادت خوب، عادت بد، ترک عادت

جمع بندی

تغییر عادت ها سخت است . اگر تغییر آسان بود برای من و شما دشوار بود که برتر از دیگران باشیم و موفقیت خاص کسب کنیم. معمولی بودن راحت است، غیر معمول بودن چیزی ایست که از انبوه دیگران متمایزتان می کند .
ابتدا عادت هایی که میخواهید حذف (عادت های بد) یا اضافه (عادت های خوب) کنید را مشخص کنید. سپس یک دلیل قانع کننده (دلیلی که باعث ایجاد انگیزه در شما میشود) برای آن پیدا کنید. بعد از اینکه دلیلتان را پیدا کردید با توجه به شرایط خود یکی از روش های گفته شده را انتخاب کنید .

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz