تاریخچه ی ورزش! برای پی بردن به اهمیت ورزش و جداناپذیر بودن آن از زندگی

تاریخچه ی ورزش!

57
0
اشتراک گذاری :
تاریخچه ی ورزش!

برای پی بردن به اهمیت ورزش و جدا ناپذیر بودن آن از زندگی انسان ها در طول تاریخ، خوب است بحثی پیرامون تاریخچه ی ورزش داشته باشیم.

پبدایش ورزش

اصل ورزش را از یونان دانسته اند که به منظور چابکی بدن و ایجاد قوت انجام می یافت و پارو زنی، کشتی، شنا، شمشیر زنی، تیر اندازی، اسکی و ورزش هایی چون بیس بال، سافت بال و بستکبال و انواع فوتبال و چوگان بازی، والیبال، گلف، انواع تنیس، شنا، پرتاب وزنه و … جزو ورزش محسوب می شوند.

اولین ملیتی که ژیمناستیک را بنیان و آن را نام نهاده اند، یونانانیان قدیم می باشند، که در ابتدا اصول ورزش در یونان خیلی خشن و نا صحیح بود و اولین نتیجه از ورزش را بزرگ نمودن عضلات بدن می دانستند. بعداها ورزش در یونان به شکل ریسمان بازی (جان بازی) در آمد و به همین دلیل اهمیت زیادی قائل بودند و عمل کنندگان آن را آکروبات می نامیدند و این نوع حرکات را آکروباتیک می گفتند.

تاریخچه ی ورزش!

به محل هایی که در آن جا ورزش می کردند، ژیمنازیوم گفته می شد، که مهم ترین آن ها یکی لیسه و دیگری آکادمی نام داشت و چون مردم در آن محل ها بدون لباس ورزش می کردند، کلمه ی ژیمنار از کلمه ی گیمنوس که به معنای عریانی است گرفته و آن محل ها را نام نهادند و بعدها به عموم ورزش های بدنی نیز ژیمناستیکگفته شد.

مورخ مشهور، ویل دورانت می نویسد:

“آن فنون خانه داری را به دختران و فنون شکار و جنگ را به پسران می آموختند و به پسران آموزش می دادند که چگونه شکار کنند و ماهی بگیرند و شنا کنند و همچنین شخم زدن کشت زارها، دام گستری، دامپروری و نشانه روی با تیر و نیزه را می آموختند، تا در جمیع مخاطرات زندگی توان محافظت و حراست از خویش را دارا باشند.”

ضرورت ورزش و آمادگی جسمانی

اما اگر بیشتر در مساله دقت کنیم، در خواهیم یافت تعلیم و تربیت در حقیقت با پیدایش و سکنا گزیدن بشر در روی زمین آغاز شده است. خاک و سنگ و کوه و تپه و دریا و جنگل و جویبار و دیگر مظاهر طبیعت و نیز خود زندگی و نیازهای آن، نخستین کتاب های بشر بوده اند.

از قدیم ترین روزگاران و حتی پیش از پیدایش خط، نیاز به تامین خوراک و پوشاک راه شکار حیوانات و احتیاج به کسب توانایی برای مقابله با خطر های طبیعی دشمنان گوناگون، جوامع کهن بشری را واداشته بود که به امر تربیت بدنی، به عنوان یکی از مهم ترین امور زندگی توجه نمایند و این حقیقت را دریابند که قدرت، استقامت، مهارت و سرعت را که در زندگی انسان ها از اهمیتی برخوردار است، می توان با بهره گیری از تمرین ها و فعالیت های جسمانی تا حد قابل قبولی تقویت کرد.تاریخچه ی ورزش!

وقتی دولت ها و حکومت ها تشکیل و تاسیس شدند، رهبران آن ها متوجه شدند که برای حفظ گسترش مرزهای خود، نیازمند بازوان توانایی هستند که در جنگ ها بتوانند پیروزی را برای آن ها به ارمغان آورند؛ ویل دورانت در این باره می نویسد:

“از ضروریات دولت ها و تاکید بر روی حفظ نیروی جسمانی، پیروزمندی در جنگ هایی بوده است که متکی بر قدرت بدنی و نیرومندی جسمانی بوده است و نیرومندی و مهارت بدنی، حاصل نخواهد شد، مگر در ورزش هایی که مقرر گردیده است.”

در توجه انسان به تربیت جسم و توانمندی، عوامل زیر نقش اساسی داشته است:
  • انسان اولیه در جناح مبارزه با طبیعت، که از بدو تولد تا سپری شدن عمر او را تهدید می کرده، ضرورت نیرومندی را دریافته است.
  • از طرفی بر اثر قهر طبیعت، ناچار به مهارجرت برای یافتن معاش بوده و در این مهاجرت در برخورد با دیگر اقوام، برای حفظ بقای خویش و بقای اجتماعی نیازمند به نیرومندی بوده است.
  • از جناج نیاز های فیزیولوژیک که برای ارضای نیازهای طبیعی خویش و خانواده، به نظام معیشتی جدیدی که در اثر مهاجرت برای او ایجاد می گردید لازم می دانست تا به تربیت جسم بپردازد.

ورزش در ایران

اما در خصوص تاریخچه ی ورزش در ایران. در میان کشور های مشرق زمین، بی گمان ایران تنها کشوری بوده است که در نظام تربیت و تعلیم خود بیش ترین اولویت را به ورزش و تربیت بدنی داده بود، چه در حالی که چینی ها به امر ورزش و تربیت بدنی توجه چندانی نداشتند و مردم هند نیز پرورش تن و فعالیت های بدنی را گاه مذموم هم می دانستند، ایرانیان به اهمیت و ارزش توانایی و سلامتی بدن به عنوان وسیله ی بسیار مهمی فراهم آوردن ارتشی سلحشور و پیروزمند، پی برده بودند.

تاریخچه ی ورزش!

هرودوت، مورخ و مشهور یونانی با شهرتی جهانی می نویسد:

“ایرانیان از پنج سالگی تا ۲۰ سالگی سه چیز را می آموختند: ۱- سوارکاری، ۲- تیر و کمان، ۳- راستگویی. جوانان تمرینات روزانه را از طلوع آفتاب با دویدن و پرتاب سنگ و پرتاب نیزه آغاز می کردند. از جمله تمریناتشان، ساختن با جیره ی اندک و تحمل گرمای بسیار و پیاده روی های طولانی و عبور از رودخانه، بدون تر شدن سلاح ها و خواب در هوای آزاد بود. سواری و شکار نیز دو فعالیت معمول و رایج بود و جستن بر روی اسب و فرو پریدن از روی آن در حال دویدن و به طور کلی سرعت و چالاکی، از ویژگی های سوارکاران ایرانی بود.

به خصوص درباره ی دوران پارت ها و اشکانیان و پیدایش کلمه ی پهلوان باید گفت:

” شرح فتوحات این قوم آریایی و حکومت پانصد ساله ی آن ها پر از دلاوری ها و کوشش های این مردم است. کلمه ی پهلوان و پهلوانی، ریشه ی پارتی است که هر فرد زورمند را متناسب به پارت یا پرتو یا پلو دانسته اند. اینان مردانی جنگجو و شکارچی بودند.”

هنستین، مورخ یونانی می نویسد:

“پارت ها شکار را دوست داشتند. این قوم از دوران طفولیت تا هنگام کهولت همیشه با ورزش و تمرینات سخت جنگی شکار بار آمده بودند.”

 

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz