تاریخچه ی مدیریت مالی در سال 1900، مدیریت مالی یک رشته ی علمی شد.

تاریخچه ی مدیریت مالی

اشتراک گذاری :
تاریخچه ی مدیریت مالی

پیدایش مدیریت مالی

در سال ۱۹۰۰، مدیریت مالی یک رشته ی علمی شد. از آن زمان تاکنون وظایف و مسئولیت های مدیریت مالی همواره دستخوش تغییر بوده است و تردیدی نیست که در آینده نیز شاهد تغییرات بیشتری خواهد بود.

تا سال ۱۹۰۰، مدیریت مالی جزئی از اقتصاد کاربردی بود. طی دو دهه ۱۸۹۰ و ۱۹۰۰، چندین شرکت بزرگ آمریکایی در هم ادغام شدند. ۷۸ شرکتی که به دنبال این ادغام ها به وجود آمدند، نیمی از کل تولیدات صنایع مربوط را در دست گرفتند.

این ادغام ها نیازمند سرمایه های هنگفت بود. مدیریت ساختار سرمایه یکی از وظایف مهم مدیران شد و “مدیریت مالی” رشته خاصی از مدیریت بازرگانی شد. یادآوری این نکته که در آن زمان، چگونگی تهیه ی صورت های مالی و تجزیه و تحلیل آن ها دوران طفولیت خود را می گذارند. تجزیه و تحلیل های مالی فقط در داخل شرکت ها انجام می شد. به آنان که در خارج از سازمان قرار داشتند، مانند سرمایه گذاران، گزارش هایی در مورد وضع مالی و عملکرد شرکت ها داده نمی شد تا بتوانند در زمینه های سرمایه گذاری تصمیم گیری کنند.

تاریخچه ی مدیریت مالیدر دهه ۱۹۲۰، شرکت های تولیدی مقادیر فراوانی کالا تولید کردند و سودهای کلانی بردند. این امر باعث شد مسائل برنامه ریزی و کنترل به تدریج در مبحث مدیریت مالی مورد توجه قرار گیرد. ولی تأمین مالی این شرکت ها و مسائل مبتلا به ساختار سرمایه باعث شد که موسسات تامین سرمایه به سرعت رشد یابند. اتحادیه هایی که در سایه ی وجود موسسات تامین سرمایه پدید آمدند، به تامین مالی شرکت ها از راه تضمین خرید اوراق بهادار منتشر شده کمک های شایانی کردند.

مدیریت مالی یکی از عوامل پیشرفت صنایع

با پیدایش صنایع جدید و اقدامات صنایع قدیم در راه دستیابی به تغییرات ناشی از تکنولوژی نوین و سازش با آن، مبحث مدیریت مالی نیز بر پایه علمی استوار گردید. این رشته علمی با استفاده از علوم کامپیوتر، پژوهش عملیاتی و اقتصادسنجی همچنان راه تکامل می پیماید. این روش های علمی که از سال ۱۹۵۰ یکی پس از دیگری عرضه شد، به صورت ابزاری در آمد که شرکت ها برای تجزیه و تحلیل طرح های مختلف سرمایه گذاری و محاسبه ریسک و بازده، از آن ها استفاده می کنند. برای محاسبه حداقل بازده مورد نظر، تجزیه و تحلیل و تحقیقات زیادی انجام شده است.

در دهه ۱۹۵۰، نظریه ای عرضه شد به نام “نظر نوین مدیریت مجموعه اوراق بهادار” یا “نظریه ی نوین مدیریت پرتفوی”. اساس و مبنای این نظریه، میزان ریسک و بازدهی است که دارنده ی مجموعه اوراق بهادار از آن بهره‌مند می شود. مسئله ای که این نظریه یا آن روبروست، درجه ی ریسکی است که سرمایه گذار با توجه به مجموعه ی اوراق بهادار خود محاسبه می کند.

تاریخچه ی مدیریت مالیسیر تکاملی مدیریت مالی

بنابر مطالب گفته شده، سیر تکاملی مدیریت مالی دارای سه ویژگی مهم به شرح زیر است:

۱- مدیریت مالی رشته ای نسبتاً جدید و از شاخه های علم مدیریت است.

۲- مدیریت مالی آن گونه که در حال حاضر به کار می رود، بر تصمیم گیری استوار است و از ابزارها یا روش های تجزیه و تحلیل داده ها، کامپیوتر، اقتصاد و حسابداری مالی استفاده می کند.

۳- حرکت مستمر و سرعت فزاینده پیشرفت های اقتصادی، نوید بخش این است که مدیریت مالی نه تنها نقش مهم تر بر عهده می گیرد، بلکه بر سرعت پیشرفت این رشته علمی باز هم افزوده خواهد شد تا بتواند راه گشای مدیران شرکت هایی باشد که همواره با مسائل و مشکلات تازه روبرو هستند.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz