تاثیر تجارت الکترونیک بر مدیریت زنجیره تامین - بهینگی

تاثیر تجارت الکترونیک بر مدیریت زنجیره تامین

اشتراک گذاری :
تاثیر تجارت الکترونیک بر مدیریت زنجیره تامین

امروزه با رشد سریع فناوری اطلاعات شاهد بروز تغییراتی در بازار رقابتی هستیم. استفاده از مدیریت زنجیره ی تامین مهمترین عاملی است که می توان از طریق آن بر این تغییر و تحولات چیره شد. برای پیش بینی ها، برنامه ریزی های زمانی تحویل  کالا و خدمات، بسیار مهم است که میان اجزای زنجیره ی تامین هماهنگی وجود داشته باشد. وجود این هماهنگی مزایای رقابتی زیادی در پی خواهد داشت.

تجارت الکترونیک علاوه بر مسئولیتی که در قبال ایجاد تغییرات در مدیریت زنجیره تامین بر عهده دارد، جریان بهتر اطلاعات را نیز به شیوه های تبادل الکترونیکی داده ها، ارتباط مستقیم با تامین کنندگان، اینترنت و… امکان پذیر ساخته تا سازمان ها بتوانند از طریق مزیت هایی که این روش ها برایشان به ارمغان می آورد، در بهبود وضعیت رقابتی خود گام بردارند.

مدیریت زنجیره تامین یعنی چه؟

معادل لاتین: (supply chain management(SCM

در نتیجه ی به هم پیوستن حلقه های عملیاتی مختلف، مدیریت زنجیره ی تامین حاصل می شود که در یک سمت آن تامین کنندگان و در سمت دیگر مشتریان قرار می گیرند. مدیریت زنجیره ی تامین، اولین بار در سیستم JIL تویوتا و بر اثر تکامل مدیریت انبارداری ابداع شد. بنا به تعریفی، مدیریت زنجیره تامین، تمامی فعالیت های مربوط به جریان و تبدیل کالا از مرحله ی مواد خام اولیه تا مرحله ی تحویل به مصرف کننده نهایی و همچین جریان های اطلاعاتی مرتبط با آن ها را در برمی گیرد.

بیشتر بخوانید:  مدیریت زنجیره تامین یعنی چی؟

اهداف مدیریت زنجیره تامین

 • کاهش هزینه های کلی تولید؛ به وسیله ی روان سازی جریان محصولات با فرآیند های تولید و توسعه ی جریان اطلاعات میان شرکای تجاری
 • کاهش هزینه های موجودی؛ از طریق هماهنگ سازی تولید و تقاضا
 • افزایش رضایت مشتری؛ از طریق ارائه ی خدمات، ارسال سریع سفارش و انعطاف بیشتر در همکاری با توزیع کننده

SCM  معادل است با هماهنگ سازی همه ی فعالیت های یک سازمان.

تاثیر تجارت الکترونیک بر مدیریت زنجیره تامینتجارت الکترونیک چیست؟

معادل لاتین: (electronic commerce(EC

حدودا سه سال از ورود اینترنت به عرصه ی تجارت می گذشت که واژه ی«تجارت الکترونیک» بر سر زبان ها افتاد. فرآیند اداره و راهبرد کسب و کارها به صورت الکترونیکی را تجارت الکترونیکی می نامند. مبادله ی کالا، خدمات و اطلاعات، از راه شبکه های کامپیوتری نظیر اینترنت، رکن اصلی در این فرآیند می باشد. تمامی فعالیت هایی را که در دسته ی فعالیت های تجارتی قرار می گیرند، می توان به صورت تجارت الکترونیک درآورده و از این طریق نیز اداره کرد. در واقع تجارت الکترونیک، تجارتی است که با بهره گیری از فناوری سبب افزایش اثربخشی روابط داد و ستد می گردد.

انواع دیدگاه ها درمورد تجارت الکترونیک

کالاکوتا و وینستون برای تعریف تجارت الکترونیک چهار جنبه تعیین کرده اند که عبارتند از:

۱-جنبه ارتباطی

بر اساس این دیدگاه، تجارت الکترونیکی رساننده ی اطلاعات، محصولات، خدمات یا پرداخت ها از راه خطوط تلفن، شبکه های کامپیوتری و یا دیگر وسایل الکترونیکی تعریف می شود.

۲-جنبه فرایند کسب و کار

ازمنظر این دیدگاه، تجارت الکترونیکی از طریق کاربرد فناوری، سبب بهینه سازی تراکنش های کسب و کار و جریان های کاری می گردد.

۳-جنبه خدمات

این دیدگاه تجارت الکترونیکی را ابزاری می داند که نشان می دهد شرکت ها، مصرف کننده ها و مدیریت تمایل دارند تا همزمان با بهبود کیفیت کالاها و افزایش سرعت تحویل خدمات، هزینه های خدمات را از بین ببرند.

۴-جنبه آنلاین

فراهم کننده ی فضایی در اینترنت برای خرید و فروش محصولات و اطلاعات و دیگر خدمات آنلاین تعریفی است که این دیدگاه از تجارت الکترونیک دارد.

بیشتر بخوانید:  چرا تجارت الکترونیکی متفاوت است؟ هفت ویژگی منحصربفرد تجارت الکترونیکی

مبادله ی الکترونیک داده ها

معادل لاتین: (electronic data interchange(EDI

مبادله ی الکترونیکی داده ها را می توان به عنوان نمونه ای از تجارت الکترونیکی نام برد که عبارت است از: انتقال اسناد و مدارک تجاری به صورت الکترونیک، از سازمانی به سازمان دیگر. از طریق مبادله ی الکترونیکی داده ها می توان موجودی نگهداری شده را حداقل کرد و هزینه های ذخیره سازی، بیمه، انبارداری و امنیت را به صفر رساند. EDI پیچیده است و پیاده سازی آن به هزینه های نسبتا بالایی نیاز دارد. به همین سبب فقط در سازمان های بزرگ از آن استفاده می شود.

مبادله ی الکترونیکی داده ها دارای مزایایی چون تسریع فرایند های خرید، کاهش زمان چرخه ی تراکنش ها، برگشت کالاهای اضافی، پاسخگویی سریع و بهبود خدمات می باشد که برای آشکار شدن هریک از این مزایا نیاز به یکپارچه شدن EDI در سیستم تجارت الکترونیکِ یک سازمان داریم.

تاثیر تجارت الکترونیک بر مدیریت زنجیره تامین

بررسی تاثیر تجارت الکترونیک بر مدیریت زنجیره تامین

در عصر حاضر، تجارت الکترونیک و به ویژه اینترنت از طریق فناوری اطلاعات، کاهش هزینه و زمان، سبب شده است تا ارتباطی هماهنگ و مطلوب بین اعضای زنجیره ی تامین ایجاد شود و نتیجه ی این هماهنگی،  کمک به سوددهی بیشتر و کیفیت بهتر محصول با هزینه های کم برای SCM می باشد. تجارت الکترونیک علاوه بر این که سبب رشد اقتصاد جهان شده، دارای نقشی اساسی در مدیریت شبکه ی درون سازمانی اعضای زنجیره تامین نیز می باشد.

به دلیل پیشرفت هایی که تجارت الکترونیکی داشته و پیچیده بودن مدیریت زنجیره تامین، سازمان ها وادار به استفاده از سیستم های ارتباطی آنلاین مانند اینترنت شده اند. از نظر متخصصان حوزه ی تجارت الکترونیک، ساده ترین اثر اینترنت، تغییر و انتقال قدرت از فروشنده به خریدار بیان شده است. اینترنت به طور مستمر در حال تغییر روش تجارت سازمان ها بوده و از این طریق اقتصاد صنعتی را به سمت اقتصاد شبکه ای سوق می دهد. در این شرایط ضروررت دارد میان تجارت الکترونیک و سیستم های مدیریت زنجیره تامین هماهنگی وجود داشته باشد.

از طریق فناوری های شبکه، سازمان ها می توانند  برای بالا بردن سود، کاهش هزینه ها، افزایش رضایت مشتریان و فاکتور های دیگری که برای برتری در رقابت وجود دارند، با شرکای تجاری خود همکاری داشته باشند. از طریق توزیع اینترنتی می توان هم هزینه های حمل و نقل را به میزان قابل توجهی کم کرده و هم محصول را سریع تر به دست مشتری رساند. بنابراین فروش به قیمت رقابتی کافی نبوده و به منظور ایجاد مزیت رقابتی نسبت به خرده فروشی های سنتی، باید مدت زمان تحویل محصول به مشتری را نیز کم کنیم.

تاثیر تجارت الکترونیک بر مدیریت زنجیره تامینمزایای تجارت الکترونیک در مدیریت زنجیره تامین

تجارت الکترونیکی با استفاده از اینترنت، بیشترین تاثیر را بر مدیریت زنجیره ی تامین داشته و دارای مزایایی چون اطمینان از به روز بودن محصولات، اطلاعات بازاریابی و قیمت ها، افزایش سرعت ارتباطات، دستیابی به سود بازارهای جهانی به وسیله ی شکست هزینه های سنتی و… می باشد. در زیر به صورت تیتروار به ذکر برخی از این مزیت ها می پردازیم:

 • تحول عمیق در بازاریابی
 • انتقال واسطه های سنتی مانند خرده فروش ها و استفاده از کامپیوتر به جای آن ها
 • ترفیع محصول
 • پس انداز مستقیم
 • کاهش زمان چرخه
 • ارائه ی خدمات به مشتری
 • انتظار عدم مداخله
 • واسطه گری در مقیاس بزرگ
 • حذف دلال ها از زنجیره

بررسی موانع همکاری تجارت الکترونیک با مدیریت زنجیره تامین

تجارت الکترونیک با وجود همه ی نکات مثبتی که گفته شد، محدودیت هایی نیز دارد که از جمله ی آن می توان به نگرانی های فرهنگی و فنی که برای پیاده سازی SCM بر مبنای وب وجود دارد اشاره کرد. برای این که تجارت الکترونیکی موفقی داشته باشیم باید عادت های جدید را بپذیریم، با محیط سازگار باشیم و به آن اعتماد کنیم، اعضای زنجیره ی تامین با هم همکاری متقابل داشته باشند و…. آنچه که از شواهد بر می آید کارکنان خرید در تطبیق خود با این عادت های جدید مشکل دارند.

تامین کننده ها نیز ممکن است تمایلی به آشکارسازی قیمت ها یا هزینه ها در وب نداشته باشند(به دلیل ترسی که از استفاده شدن این اطلاعات توسط مشتری، در جهت از بین بردن حاشیه ی سود یا آشکار سازی هزینه های رقبایشان دارند). به عنوان یکی از بزرگترین نگرانی های مدیریت زنجیره ی تامین بر مبنای وب، می توان به فضای ناامن اینترنت اشاره کرد. در فضای باز اینترنت، امکان دستبرد به وب سایت ها وجود دارد. این در حالی است که امنیت داده ها فاکتور مهمی بوده و نمی شود آن را نادیده گرفت. یکپارچه سازی در کل زنجیره تامین، نگرانی فنی دیگر در این زمینه است.

تاثیر تجارت الکترونیک بر مدیریت زنجیره تامیننتیجه گیری کلی

نقش تجارت الکترونیک در مدیریت زنجیره تامین از یک ابزار تجاری، به یک راهبرد تجاری تغییر یافته و برای کسب مزیت های رقابتی و موفقیت در دنیای امروز، ضروری است که راهبرد های تجاری موثر را توسعه داد.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz