تئوری های انگیزش : روشهای مختلف انگیزش در سازمان - بهینگی

تئوری های انگیزش : روشهای مختلف انگیزش در سازمان

اشتراک گذاری :
تئوری های انگیزش : روشهای مختلف انگیزش در سازمان

گروه مطالعات انگیزش وبسایت بهینگی به بررسی تئوریهای مختلف انگیزش از دیدگاه علمی، آکادمیک و همچنین کاربردی می پردازند. قبلا مطالبی مانند  مبانی انگیزش در فرد و سازمان : انگیزش بیرونی و درونی و سلسله مراتب نیازهای مازلو : مفهوم، کاربردها، اهمیت از حاصل تحقیقات این گروه منتشر شده بود. در مطلب حاضر، به دنبال معرفی تئوری های انگیزش در سازمانها هستیم. سعی شده است تا در این مطلب به شکل جدید و تاحدی کاربردی روشهای مختلف انگیزش در سازمان ارائه شود. مطالب بهینگی در این حوزه همچنان ادامه دارد!

بیکاری یا بیگاری : نقش مهم انگیزه در کار

کار بخش مهمی از زندگی روزانه انسان و حیات بشری است. انگیزه را می توان روح کار دانست. اگر این روح در کالبد خود نباشد، این قسمت از حیات بشری خالی و بی معنا خواهد شد.

اهمیت این موضوع تا اندازه ای زیاد است که دانشمندان زیادی به خصوص در قرون اخیر در خصوص آن تحقیقات و جست و جو های علمی فراوانی کرده اند. تئوری های انگیزش متعددی در خصوص ایجاد انگیزه، حفظ انگیزه و روشهای ارتقای آن در افراد ارائه شده است.

از جمله این نظریات و تئوری های انگیزش می توان به مدل روابط انسانی، مدل سلسله مراتب نیازهای مازلو، نظریه هدف گذاری انگیزش، نظریه برابری، نظریه مک کله لند و … اشاره کرد. هر یک از این نظریه ها به ما کمک می کند تا این روح از کالبد خود جدا نشده و همواره نیروی محرکی برای افراد به منظور ادامه کار باشد. چه اینکه به جای اینکه بیگاری کنند، کار کنند!. در ادامه نگاهی گذرا و در حد آشنایی با این تئوری ها خواهیم داشت.

تئوری های انگیزش : دیدگاه سنتی

کار فرمایان سنتی بر این باور بودند که پول و دستمزد تنها راه انگیزش دادن به کارگران برای رسیدن به اهدافشان بود. اعتقاد آن ها در زمان خود بسیار به جا بود زیرا که در جامعه ی آن زمان  رفاه امری عمومی نبود و فرهنگ برابری نهادینه نشده بود. تعداد بسیاری در جامعه از مشکلات بسیاری رنج می بردند و این وضعیت برای کارگران کاملا عادی بود.

طبق مدل انگیزشی مازلو، در آن زمان دسته ی اول نیازهای کارگران یعنی نیاز زیستی بر طرف نشده بود و بهترین پیشنهاد برای انگیزش آن ها طبق اصل توالی شکوفایی مازلو، پیشنهاد رفع نیاز های مادی بود.

تئوری های انگیزش : روشهای مختلف انگیزش در سازمان

رد پای تئوری مازلو در پیدایش بیمه

نظریه مازلو را میتوان به خوبی در تاریخچه ی پیدایش بیمه مشاهده کرد. بیمه مفهومی است که در سطح دوم هرم مازلو یعنی نیاز به امنیت دیده می شود. دریانوردان چینی درآمد خوبی از تجارت دریایی به دست می آوردند. ولی خطر های دریایی مثل طوفان و باد و دزدان دریایی همیشه سود آن ها را تحت تاثیر و خیلی از آن ها را ورشکسته می کرد. از این رو به دنبال ساز و کاری بودند تا بتوانند امنیت در کار را برای خود حفظ کنند و اینگونه بود که بیمه امری مهم برای کشور تبدیل شد.

با همین دیدگاه، پیشرفت های بشری در صنعت اتوماسیون و توان آن ها برای تامین نیاز زیستی باعث ایجاد متمدن ترین جامعه های بشری در دوران اخیر شده است.

نقش و اهمیت MBTI در تعیین موقعیت های شغلی

تا الان هرچه گفته ایم صحبت درباره بشریت بوده است ولی باید به این امر توجه داشت که افرادی که دارای شصیت های مختلف هستند، افراد با ویژگی هایی مختلف مطمئنا راه های مختلفی برای انگیزش آنها وجود دارد. علاوه بر این برای هر شغلی فرد مناسب آن نیز باید در نظرگرفته شود. از این رو باید توجه ویژه ای به تیپ شخصیتی افراد براساس شخصیت شناسی MBTI داشته باشیم.

به عنوان مثال شما نمی توانید یک فرد درونگرا را مسئول فروش خود قرار دهید زیرا که با فروشندگی شغلی تعاملی است و افراد در این شغل باید انرژی زیادی برای صحبت کردن در زمان های طولانی با افراد متعدد و زیادی داشته باشند. با توجه به اینکه درونگراها در صحبت های طولانی رفته رفته انرژی خود را از دست می دهند، نمی توانند گزینه مناسبی برای این شغل باشند و با هیچ پیشنهاد اغوا کننده ای نمی توانید این فرد را به یک فرد علاقه مند به این کار تبدیل کنید. باید به این مهم توجه کنید که داشتن انگیزه درونی در کار باعث بروز خلاقیت می شود پس با قرار دادن هر فرد در جای مناسب خود به طور خود به خودی به حفظ انگیزه کارکنان و افزایش خلاقیت که در نهایت باعث بهره وری بیشتر می شود کمک می کنید.

تئوری هدف گذاری

می دانید تا هدفی نباشد حرکتی هم نیست. وجود قله است که کوهنورد را برای رسیدن به آن ترغیب می کند از این رو یکی از نظریه های انگیزش به نام هدف گذاری انگیزش معرفی می شود.

در این نظریه این موضوع مورد بررسی قرار می گیرد که در یک سازمان حتما باید هدف گذاری شغلی برای هر بخش وجود داشته باشد که بتوان تحرک انگیزه برای حرکت در افراد ایجاد شود.

تئوری های انگیزش : روشهای مختلف انگیزش در سازمان

تئوری برابری و اعتراضات به حقوق های نجومی

در سال ۹۵ اعتراضات شدیدی از مردم کشورمان در خصوص حقوق های نجومی رسانه ای شد، فکر می کنید که این اعتراضات کدام یک از حساسیت های مردم را بر انگیخته است؟

نظریه برابری بیان می کند که افراد در یک سازمان باید بصورت عادلانه و منصفانه حقوق و مزایا بگیرند. یعنی نسبت دریافتی(ورودی) به خروجی کارکنان یکسان باشد. به عبارت ساده تر هر کارمند نسبت به فعالیتی که انجام می دهد باید حقوق متناسب با آن را  دریافت کند. به عنوان مثال باید تخصیص حقوق یک آبدارچی و مدیر در یک سازمان به گونه ای باشد که فرد آبدارچی بابت کاری که انجام می دهد حقوقی را دریافت کند. که احساس برابری نسبت به مزایایی که به مدیر با حجم و حساسیت کاریش اختصاص می یابد، داشته باشد. به طور کل تناسب کار انجام شده به حقوق دریافتی در یک سازمان و یا جامعه باید برای هر فرد یکسان باشد تا اعتراضی از جنس اعتراضات مردم با حقوق بگیران نجومی در سال ۹۵ نداشته باشیم.

نظریه انتظار

نظریه دیگری که شاید با آن بیشتر از بقیه نظریات انگیزش آشنایی داشته باشیم، نظریه انتظار است در یک جمله ساده هدف از بیان این نظریه این است که هر کس در ازای کار یا رفتاری که انجام می دهد انتظاراتی دارد، به میزانی که پاداش تعیین شده از طرف کار فرما با انتظار فرد از پاداشی که می گیرد نزدیک باشد، کار برایش جذابیت بیشتر و انگیزه بیشتری برای انجام دادن آن دارد.

بیشتر بخوانید:  شادترین افراد به دنبال دشوارترین مسائل هستند

نظریه مک کله لند

همانطور که در طول مطلب به این امر اشاره شد که هر فرد باید در جایگاهی کار کند که با تیپ شخصیتی آن تطابق داشته باشد، در نظریه دیگر به نام نظریه مک کله لند به این مهم اشاره شده است. آقای کله لند نیازهای سطح بالای انسان(نیاز های درونی) را به سه قسمت تقسیم می کند:

نیاز به موفقیت، نیاز به قدرت و نیاز به تعلق.

ر هر انسانی یکی از این نیاز ها به نیاز های دیگر می چربد. البته این نیازها اکتسابی هستند و می توان سطح آن را در افراد کم یا زیاد نمود.

نیاز به موفقیت

افرادی با نیاز به موفقیت بالا، افراد خودکار می باشند و برای پیشبرد اهداف خود برنامه ریزی می کنند. کارها را در ضرب العجل معین یا شاید زودتر به سرانجام می رسانند. از دسته این افراد می توان شاگرد اول هایی که این عنوان را حفظ می کنند اشاره کرد. این افراد معمولا ترجیح می دهند کارهای خود را شخصا انجام دهند و بر انجام یک کار تمرکز کرده و نمی توانند چند پروژه را با هم پیش برند.

این افراد کارمندان ممتازی در یک سازمان می شوند. ولی در پست های مدیریتی نمی توانند عملکرد خوبی داشته باشند. از آن جا که آن ها نمی توانند امور را به افراد غیر واگذار کنند، کارسپاری ضعیف داشته، بیش از توان کار برعهده گرفته و انرژی آن ها را کاهش می دهد. این افراد معمولا تمام زندگیشان کارشان می باشد و از آن دسته کارمندهایی هستند که ساعات اضافه کار زیادی در سازمان کار می کنند.

نیاز به قدرت

افرادی با نیاز به قدرت بالا از آن دسته افرادی می باشند برای انجام کارها از نفود خود بر دیگران استفاده می کنند. از توانایی افراد دیگر را برای پیشبرد اهدافشان استفاده می کنند، این افراد در پست های مدیریتی خوب عمل می کنند و توانایی بالایی در آن دارند.

تئوری های انگیزش : روشهای مختلف انگیزش در سازماننیاز به تعلق

افراد با نیاز به تعلق بالا همواره به دنبال تائید بقیه نسبت به کارشان هستند. اگر این افراد در یک سازمان پست مدیریتی داشته باشند. در هر فرایند سازمان – کوچک یا بزرگ – باید تائید آن ها باشد تا اهمیت خود در سازمان را در امضایی که می زنند یاد آور شوند. افرادی با نیاز به تعلق بالا معمولا معلم هایی خوب برای دوره های ابتدایی می شوند و دانش آموزان خوبی را تربیت می کنند.

تذکر:

اطلاعات ذکر شده در این مطلب مطمئنا برای انگیزش سازمان کافی نمی باشد ولی می تواند سر نخ های بسیار مفیدی برای مطالعات در این زمینه به شما بدهد.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz