بهره وری عوامل تولید (قسمت سوم): بهره وری مواد اولیه - بهینگی

بهره وری عوامل تولید (قسمت سوم): بهره وری مواد اولیه

74
0
اشتراک گذاری :
بهره وری عوامل تولید (قسمت سوم): بهره وری مواد اولیه

در قسمت های پیشین به شرح دو عامل مهم در بهره وری تولید از عوامل شش گانه یعنی نیروی انسانی و تکنولوژی پرداختیم. در این مطلب به بهره وری مواد اولیه در تولید و عوامل تاثیر گذار بر آن می پردازیم.

بهره وری مواد اولیه

کیفیت و مرغوبیت مواد اولیه می تواند کیفیت محصول و بهره وری سازمان را افزایش دهد. از آنجا که با ارزشترین و بیشترین منابع معدنی از طریق استخراج به دست می آیند. لذا برای استخراج منابع بیشتر و در وضعیتهای مشکلتر نیاز به استفاده از سرمایه و نیروی انسانی بیشتری است که باید نهایت بهره وری از مواد اولیه موجود به عمل آید.

در کشور ما ایران که قیمت انرژی و دستمزدها در یکی از پایین ترین سطوح بین المللی قرار دارد، مواد اولیه بسیار گران می باشد و معمولا اصلی ترین رقم هزینه های تولید را تشکیل می دهد.

چه در مورد اقلام فلزی نظیر فولاد، مس و آلومینیوم که خود ما تولیدکننده آن می باشیم و چه در مورد اقلامی که هنوز باید مواد را از خارج تامین کنیم، این موضوع اغلب صدق می کند.

اگر از مسئله قیمت مواد اولیه بگذریم، تامین آن نیز مستلزم طی مراحل دشواری است. بخصوص در مورد اقلام وارداتی دردسرها و هزینه های زیادی را نصیب خریدار می کند که شامل هزینه های سفارش دهی، نگهداری موجودی در انبار و حمل و نقل این مواد می باشد.

تمام نکات گفته شده برای تاکید بر این مطلب است که باید تلاش کافی در جهت کاهش مصرف مواد اولیه به عمل آید تا در حجم تولید معین، بهره وری مواد اولیه بالاتری داشته باشیم.

بیشتر بخوانید:  تولید ناب : اهداف، مفاهیم و ابزارها

نکته مهمی که باید در سنجش بهره وری مواد اولیه مورد نظر قرار داد این است که منظور از داده در فرمول بهره وری، میزان موادی نیست که وارد سازمان شده است بلکه میزان موادی است که مصرف شده است.

بهره وری عوامل تولید (قسمت سوم): بهره وری مواد اولیه

پیشنهادات کاهش مصرف مواد اولیه

برای کاهش مصرف مواد اولیه اعم از مستقیم و غیرمستقیم (شامل روغنها، سوختها، قطعات یدکی و …) میتوان پیشنهادات زیر را ارائه داد:

انتخاب مواد اولیه

خروجی حاصل از مصرف مواد که بصورت هر واحد محصول در می آید بستگی به انتخاب صحیح و درست مواد اولیه و کیفیت آنها، کنترل فرآیندها و برگشتی ها دارد؛ پس باید دقت کافی مبذول شود.

کنترل فرآیندها

تا حد امکان با استفاده از کنترل فرآیندها از ایجاد قطعات معیوب جلوگیری شود. با بکارگیری تکنیکهای برش و … از ضایعات ناشی از مصرف مواد اولیه با اندازه های استاندارد کاسته گردد. ضایعات حاصله تا سر حد امکان دوباره بکار گرفته شوند، بازیابی شوند و یا حداقل به فروش برسند.

مواد جایگزین

در مواردی که کیفیت و خواص عمومی محصول مصرف نوع خاصی را ایجاب نمی کند، از مواد جایگزین ارزانتر و درجه پایینتر استفاده شود.

سرمایه لازم برای مواد

گردش سرمایه بکار رفته در موجودیها تا حد امکان تسریع شود تا نسبت درآمد حاصل از موجودی به سرمایه صرف شده در آن بهبود یافته و سرمایه لازم کاهش یابد.

بیشتر بخوانید:  تعریف بهره وری و دیدگاه سازمان ها و موسسات بین المللی نسبت به آن

مدیریت انبار

برای جلوگیری از انبار شدن بیش از حد موجودی، مدیریت انبار و سفارشدهی از روشهای تخصصی در این زمینه استفاده کند.

نگهداشت مواد

دقت لازم در نگهداری مواد حین حمل ونقل، انبار، تحویل و تحول و … مبذول شود تا ضایعات در این موارد کاهش یابد.

کیفیت مواد

با کنترل کیفی قوی از وجود ضایعات ناشی از تضمین کیفیت حتی المقدور جلوگیری شود.

اصول علمی در فرآیندها

رعایت اصول علمی در بهینه سازی در ترکیب مواد مصرفی نظیر تولید آلیاژها و … که می تواند نیازهای مورد نظر محصول را با حداقل هزینه برآورد نماید.

بهره وری عوامل تولید (قسمت سوم): بهره وری مواد اولیهسرویس به موقع ماشین آلات

تعمیر و سرویس به موقع ماشین آلات و نگهداری آنها در حد استاندارد از ایجاد تلفات بیش از حد مجاز و تعیین شده جلوگیری می کند.

برای نمونه یک ماشین معیوب (مثلا یک پرس با قالب غیر استاندارد) می تواند صدها قطعه تولید کند که فروش هر یک از آنها مشکلات زیادی به دنبال دارد و اکثرا جزء ضایعات محسوب می شود.

آموزش کارکنان

تاثیر آموزشهای کاربردی و ایجاد انگیزش های لازم در کارکنان در بهره وری مواد نیز عامل مهمی است. توجیه افراد در استفاده از ماشین آلات و روشهای مناسب و استفاده از ابتکارات آنان که نزدیکتر از هرکسی به مواد و فرآیندها هستند می تواند حداقل شدن ضایعات را به همراه داشته باشد.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz