بهره وری عوامل تولید (قسمت دوم): بهره وری در تکنولوژی - بهینگی

بهره وری عوامل تولید (قسمت دوم): بهره وری در تکنولوژی

70
0
اشتراک گذاری :
بهره وری عوامل تولید (قسمت دوم): بهره وری در تکنولوژی

بهینگی قصد دارد در مجموعه مطالبی که از کتاب ارزیابی کار و زمان تالیف دکتر علیرضا علی احمدی تهیه شده است، مباحث و عوامل مربوط به بهره وری را شرح دهد.

در قسمت قبل بهره وری عوامل شش گانه تولید، بهره وری نیروی کار شرح داده شد. در این قسمت بهره وری در تکنولوژی بیان می شود.

بهره وری در تکنولوژی (ماشین آلات، دانش فنی و اطلاعات)

در طی قرون گذشته ساعات متوسط کار در هفته در بعضی کشورهای پیشرفته از ۷۰ ساعت به ۴۰ ساعت یا کمتر تقلیل یافته است اما در عین حال هم دستمزد واقعی و هم بهره وری کلی افزایش یافته است.

نائل شدن کشورهای پیشرفته به چنین پیشرفتی به دلیل سخت تر کار کردن کارگران نبوده بلکه به دلیل توسعه و بکارگیری تجهیزات و تکنولوژهای جدید برای کاراتر نمودن تولید بوده است.

مورد بالا یک نماد خوب از اهمیت بهره وری از تکنولوژی در صنایع می باشد.

اگر قصد داشته باشیم بهره وری در ماشین آلات را بصورت فرمول نمایش دهیم می توانیم بگوییم که برابر خارج قسمت ارزش ریالی ستاده سیستم بر کل هزینه های ماشین آلات می باشد که این هزینه ها شامل استهلاک، هزینه های نگهداری و تعمیرات، دانش فنی و … است.

بهره وری عوامل تولید (قسمت دوم): بهره وری در تکنولوژیدر راه دسترسی به این هدف اقدامات زیادی را میتوان پیگیری نمود مانند:

سیستم نگهداری و تعمیرات مناسب که از فرسایش زیاد و استهلاک بیش از حد ماشین آلات جلوگیری کند، نقش عمده ای را ایفا می کند.

استفاده بهینه از ظرفیت ماشین آلات و جلوگیری از بیکار ماندن بیش از حد آنها می تواند بهره وری حداکثر را از ماشین آلات و تجهیزات کارخانه فراهم نماید.

نقش سیستمهای علمی

سیستم های علمی نیز به نوبه خود می توانند در افزایش بهره وری تکنولوژیها و تجهیزات واحد صنعتی موثر واقع شوند؛ به عنوان مثال:

یک سیستم کنترل موجودی مناسب با ذخیره اطمینان کافی این ضمانت را بوجود می آورد که هیچ گاه ماشین آلات ما به علت نداشتن مواد اولیه موردنیاز خود بیکار نخواهد ماند و یا سیستم برنامه ریزی و کنترل تولید باعث استفاده بهتر از مجموعه دستگاه های موجود خواهد بود.

در استفاده از ماشین آلات بخصوص ماشین آلات تخصصی و گران قیمت، آموزش و توجیه پرسنل کاملا لازم و ضروری است.

آشنایی با کلیه کارایی های دستگاه، انواع شاسی ها و کلیدها و دیگر موارد لازم باید قبلا برای اپراتور حاصل شده باشد تا با اقدام نامناسبی ماشین را از کار نیندازد و بدان صدمه نزند.

بهره وری عوامل تولید (قسمت دوم): بهره وری در تکنولوژیهمچنین اپراتور باید مسئول باشد که فقط از ابزارهای استاندارد دستگاه برای تولید و تعمیر و سرویس آن استفاده کند و با ابزارهای عمومی نظیر آچار فرانسه و … به کیفیت ماشین لطمه نزند.

بالانس خط و متعادل کردن ایستگاه ها هم باید مورد توجه مسئولین کارگاه ها قرار گیرد. مشخص کردن زمان سیکل و تعیین گلوگاه ها و تعداد ایستگاه های موازی، علاوه بر ایجاد عدالت کاری در بین افراد، در میان ماشین آلات نیز تعادل برقرار می کند و باعث می شود از بیکاریهای بیش از حد در تعدادی از دستگاه های خط تولید یا مونتاژ جلوگیری شود.

بهتر است شناخت نیازها و واقعیتهای کارخانه و خرید ماشین آلات دقیقا منطبق بر نیاز باشد تا از سرمایه گذاری های بیهوده که بعدا برای تهیه وسایل  و لوازم آن با مشکل مواجه می شویم جلوگیری به عمل آید.

ابداعات تکنولوژیکی

ابداعات تکنولوژیکی نیز یک منبع مهم بهبود بهره وری می باشد. افزایش حجم تولید محصولات، سرویس دهی، بهبود کیفیت، بهبود روشهای بازاریابی و … می تواند توسط افزایش اتوماسیون و تکنولوژی اطلاعاتی صورت گیرد.

اتوماسیون همچنین می تواند سیستمهای اطلاعاتی و ارتباطی، انبارداری، حمل و نقل مواد و کنترل کیفیت و تولید را بهبود بخشد.

مدرنیزاسیون

مدرنیزاسیون با تغییرات تکاملی برنامه تولید مرتبط بوده و به ساختن پلی بین فضای خالی دانش فنی و کاربرد عملی کمک می کند.

این یک فرآیند پویا بوده و حاصل آن با بهبود در کارایی صنایع فقط با بهره وری و ارزش افزوده می تواند ارزیابی شود.

بهره وری عوامل تولید (قسمت دوم): بهره وری در تکنولوژینادیده گرفتن ارتباط بین تکنولوژی و بازار مصرف کالای تولید شده در مدرنیزاسیون باعث عدم ارتقاء بهره وری و کارایی به میزان مورد نظر خواهد شد. پویایی فرآیندهای مدرنیزاسیون صنایع نتیجه این حقیقت است که بهره وری زمانی بدست می آید که اقدامات برنامه ریزی شده صنعت، بازار را که هر روز در وضعیت تغییر و تحول است، تغذیه کند. پایین بودن سطح مدیریت، میزان پیشرفت محصول را کاهش داده و از اثرات مثبت مدرنیزاسیون در کارایی صنایع جلوگیری می کند.

مساله دیگری که از مدرنیزاسیون در صنایع جلوگیری می کند ناسازگاری و مخالفت با توسعه بوده که از جانب افراد درون سازمان انجام می شود و بخاطر عادت کردن با وضعیت فعلی است. با وجود این در ۳۰ سال گذشته افزایش بهبود بهره وری در کشورهای صنعتی از طریق اتوماسیون و بهبود تکنولوژی اطلاعاتی بوده و افزایش بهره وری در تولید از این طریق همواره پیشنهاد شده است.

به عنوان مثال روشهای زمان سنجی اتوماتیک و توسعه سیستمهای ثبت زمان انجام کار بطور اتوماتیک و سیستمهای روغنکاری اتوماتیک و یا مواردی دیگر از این قبیل، عواملی بوده اند که زمانهای بیکاری افراد و ماشین آلات را کاهش داده اند. این تکنولوژی جدید که عامل بهبود بهره وری می باشد از طریق ایجاد بخش های تحقیق و توسعه و آموزش مهندسان بدست می آید.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz