برندسازی سیاسی و مبانی موفقیت در بازار سیاسی تبلیغات سیاسی و مدیریت تصویر سیاسی

برندسازی سیاسی و مبانی موفقیت در بازار سیاسی

اشتراک گذاری :
برند-سازی


مقدمه

در جامعه ی امروز هر سازمانی برای ساخت و ایجاد برندسیاسی خود باید بر اساس اصول اساسی برندسازی سیاسی عمل کند تا علاوه بر کسب وفاداری و سرمایه گذاری افراد، در بازار سیاسی هم موفق شود.
سه ویژگی اساسی برندسازی سیاسی شامل روایت های مملو ازعناصر ارزشی-عاطفی، چند کانالی بودن و اعتمادسازی می توانند این هدف را ممکن کند.

 


ویژگی های برند سازی سیاسی

۱-روایت های مملو از عناصر ارزشی-عاطفی

در ابتدا باید به این نکته توجه کرد که عناصر ارزشی-عاطفی چیست؟

عناصر ارزشی-عاطفی یکی از پر کاربرد ترین مفاهیم در حوزه ی سیاست است.

کاربرد اصلی این مهم در مقاطع سرخوردگی ملت ها یا فشار اقتصادی، جنگ و … با تغییر معنای سیاست، مشارکت را گسترده می کند.
این بدان معناست که احزاب در زمان های مختلف با ارزش بخشیدن به سیاست با چاشنی احساس و عاطفه، حضور مردم در مشارکت ها را افزایش می دهند.
بنابراین در یک تعریف کلی، عناصر ارزشی-عاطفی مجموعه دلایل، برای متقاعد سازی عوام برای تغییر رویه و تفکر آن ها نسبت به سیاست است.
حال اگر در ساختار سیاسی، برند سیاسی بیش از حد دارای این عناصر باشد، حزب یا شخص مورد نظر به سمت عوام فریبی حرکت می کند.

در واقع فقط از طریق تصویر ساخته شده ی برند سیاسی است که هویت و تفاوت های هر دو محصول مشخص می شود. از این رو، هنگامی که ادعا می شود محصول الف بهتر عمل می کند یا محصول ب ارزان تر و موثر تر است، مصرف کنندگان باید با توجه به عناصر ارزشی-عاطفی، اقدام به صرف نظر از محصولی و خرید محصول دیگر کنند.

تمام این فعالیت ها که به نوعی فرآیند های تبلیغاتی نیز محسوب می شود انسان را از نظر ذهنی قادر می کند با مشارکت، روایتی آرمانی و دموکراتیک از زندگی بسازد.

۲-چند کانالی بودن

از دیگر ویژگی های اساسی برند سازی سیاسی، چند کانالی بودن است.
مفهوم چند کانالب بودن را می توان با توجه به مثال زیر روشن کرد:

تولید کننده ی یک اتومبیل مجلل باید مطمئن شود تبلیغاتش در تلویزیون، مطبوعات، پست و… نشان داده می شود تا همه ی احساسات و معانی مورد نظر وی از این کانال های متفاوت، بر مشتریان تاثیر بگذارد تا از این طریق بتواند احساسات مختلف مشتریان را درگیر کند.

در دنیای سیاست  نیز به همین صورت است.
احزاب و شخصیت هایی که در بازار سیاسی و انتخابات، فعالیت می کنند برای گسترش برندسازی خود تمام کانال های ارتباطی را در نظر می گیرند تا بتوانند به گسترش برند خود و افزایش وفاداری به شخصیت سیاسی یا حزب یا دولت مورد نظر مبادرت ورزند.

 


۳-اعتماد سازی

اصل مهم دیگر برای موفقیت در برندسازی سیاسی، اعتماد سازی است.
در متن دنیای سیاست، صداقت یکی از عوامل اصلی جهت ظهور روابط است.
خوردن برند اعتماد به هر محصول تولیدی یا سیاسی، موفقیت آن ها را در مبارزات سیاسی و در بازار سیاست، تضمین می کند و باعث گسترش ارتباطات سیاسی مشارکتی می شود.
بنابر موارد گفته شده، تمام فعالیت های سیاسی یک سازمان، حزب یا شخص باید بر مبنای به دست آوردن اعتماد مشتریان باشد و همچنین حفظ این اعتماد نیز از جمله موارد مهمی است که باید بر آن متمرکز شوند.
شکل زیر ارتباط بین این سه مورد را در زمینه ی برند سازی سیاسی نشان می دهد.
هر برند سیاسی باید دارای هر سه یا حداقل دو مورد از این ویژگی ها باشد.

 

 

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz