برنامه پرواز به سوی مقصد مورد نظر خود را بنویسید - بهینگی

برنامه پرواز به سوی مقصد مورد نظر خود را بنویسید

اشتراک گذاری :
برنامه پرواز به سوی مقصد مورد نظر خود را بنویسید

بسیاری از مردم فکر می کنند که داشتن یک هدف مشخص، مثبت اندیشی و خوش بینی نسبت به این هدف، تنها لازمه موفقیت و خوشبخت بودن است. اگرچه انتخاب مقصد خیلی اهمیت دارد اما تنها نقطه آغاز کار به حساب می آید. حالا کار اصلی شروع می شود. حال زمان آن است که به خود و دیگران نشان دهید در مورد هدف تان جدی و مصمم هستید.

واقعیت این است که تنها ۳ درصد مردم، اهداف مشخص و مکتوب و طرح هایی برای رسیدن به آن دارند. تنها ۳ درصد از مردم هر روز روی مهم ترین اهداف شان کار می کنند. تنها افراد برتر هستند که بیشتر اوقات به اهداف خود فکر می کنند.

 

اکثر مردم به جای هدف، آرزو دارند. آن ها امید، رویا و خیال هایی دارند. این رویاها مانند دود سیگار است. آن ها خیلی زود از شور و شوق می افتند و شفافیت و مسیر خاصی ندارند.

خانه رویاها، کسب و کار، رابطه و کار رویاهای شما تنها یک رویاست مگر این که به آن ” گوشت و استخوان ” اضافه کنید. تنها زمانی که برنامه ریزی کنید و جزئیات سفرتان را تهیه نمایید، می توانید از رسیدن به مقصد بر اساس برنامه خود اطمینان داشته باشید.برنامه پرواز به سوی مقصد مورد نظر خود را بنویسید

هم به یک معیار و هم به یک روش نیاز دارید

اهداف خود را از نظر کمی و کیفی تعریف کنید. وقتی هدفی را به صورت کیفی تعریف می کنید، مشخص می نمایید که پس از رسیدن به آن، چه فکر و احساسی خواهید داشت. در زمان تعریف بهترین هدف خود، غرور، رضایت، سرور، شادی، عشق، صلح و لذتی را که از رسیدن به آن خواهید داشت، احساس می کنید. با تصور این که به هدف تان رسیده اید، این احساسات را در خود ایجاد می نمایید.

شما اهداف تان را از طریق افزودن ارقامی خاص به صورت کمی تعریف می کنید. این کار هدفی را در اختیار شما قرار می دهد که می توانید آن را دنبال کرده و پیشرفت نمایید. اگر نتوانید آن را اندازه بگیرید، توان اداره کردنش را نیز نخواهید داشت.

برای مثال

تمام مردم می خواهند از نظر مالی مستقل باشند اما وقتی از آن ها بپرسید این استقلال یعنی چه، بهترین جوابی که به شما خواهند داد این است: ” می خواهم میلیونر شوم. ”

اما این هدف بسیار مبهم است. ” استقلال مالی ” یعنی این که شما به قدری ثروت داشته باشید که دیگر هرگز نگران پول نباشید. بنابراین سوال این است، چه رقمی؟ واقعا چقدر پول نیاز دارید؟

بیشتر بخوانید:  چهار راه پول سازی: کتابی برای برنامه ریزی دقیق مالی (معرفی کتاب)

برنامه پرواز به سوی مقصد مورد نظر خود را بنویسیدتعیین هدف به روشی ساده

قبل از این که به سوی مقصدتان پرواز کنید، می توانید مجموعه ای از مراحل برنامه ریزی را برای افزایش احتمال موفقیت سفرتان دنبال کنید.

۱- دقیقا تصمیم بگیرید که در هر حوزه ای از زندگی، چه می خواهید

هدف تان را به قدری واضح و مشخص تعریف کنید که یک کودک بتواند آن را درک کند و به کودکی دیگر توضیح دهد. برای مثال به جای آن که بگویید ” می خواهم کلی پول درآورم ” باید دقیقا مشخص کنید که ” کلی ” یعنی چقدر؟ نمی توانید برای هدفی نامشخص و مبهم، انگیزه داشته و مصمم باشید.

۲- هدف خود را بنویسید و آن را قابل اندازه گیری کنید

هدفی که نوشته نشده باشد تنها یک آرزو است. یعنی ” هدفی بدون انرژی در ورای آن. ” وقتی آن را قابل اندازه گیری می کنید، هدفی مشخص برای دستیابی می سازید.

۳- یک ضرب الاجل تعیین کنید

زمان دقیق دستیابی به هدف تان را مشخص نمایید. ضمیر ناخودآگاه، ضرب الاجل ها را دوست دارد زیرا توانایی ذهنی تان را برانگیخته و شما را به جلو هدایت می کند.

۴- تمام موانعی را که باید برای رسیدن به هدف، از سر راه بردارید، شناسایی کنید

ممکن است چه مشکلاتی پیش بیاید؟ چه چیزهایی بین شما و هدف تان قرار گرفته است؟ چرا تاکنون به هدف تان نرسیده اید؟ چه چیز شما را عقب نگه داشته یا می تواند عقب نگه دارد؟

افکارتان را روی کاغذ بیاورید! هر چه بیشتر مشکلات و دشواری هایی که ممکن است سر راه تان قرار بگیرد، مشخص کنید، آمادگی بهتری برای حل و فصل آن ها خواهید داشت.

۵- دانش و مهارت هایی را که برای دستیابی به هدف بدان نیاز خواهید داشت، تعیین کنید

به خاطر داشته باشید برای انجام کاری که تاکنون هرگز به آن دست نیافته اید، باید چیزهایی را یاد بگیرید که قبل از این نیاموخته و انجام نداده اید. دستاوردهای شما تا بدین جا برای رسیدن به آینده کافی نیست. هر هدف جدید، نیازمند کسب و بکارگیری بخش جدیدی از دانش و مهارت است. در مورد شما، این دانش یا مهارت چه چیز می تواند باشد؟ در پاسخ های خود شفافیت داشته باشید.

۶- افرادی را مشخص کنید که برای رسیدن به هدف تان، به کمک و همکاری آن ها نیاز دارید

برای دستیابی به اهداف بزرگ، نیازمند کمک افراد بسیاری هستید. هر چه این افراد را بهتر تعیین کنید، احتمالا استفاده بهتر و بیشتر از کمک آن ها افزایش می یابد.

۷- فهرستی از پاسخ خود به شش سوال فوق تهیه کنید و بر اساس اولویت آن ها را مرتب سازید

ابتدا باید چه کاری کنید؟ مهم ترین نکته چیست؟ فهرستی از فعالیت هایی که به ترتیب اولویت تهیه شده، یک طرح است، مجموعه ای گام به گام از کارهایی که سرانجام شما را به هدف و مقصدتان می رساند.

با استفاده از هفت مرحله مذکور می توانید به هر هدفی که برای خود تعیین کرده اید، برسید. در زیر با فرمولی آشنا می شوید که از آن می توانید برای تعیین مهم ترین مقصد و هدف شماره یک خود استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید:  مقصدتان را انتخاب کنید، افزایش ده برابری سرعت پیشرفت با تعیین اهداف

برنامه پرواز به سوی مقصد مورد نظر خود را بنویسیدفرمول موفقیت تضمین شده

شما با استفاده از این فرمول می توانید زندگی خود را تغییر داده و طبق برنامه، به مهم ترین مقصد خود برسید. این فرمول چهار مرحله ساده دارد. این فرمول می تواند بسیار سریع تر از آن چه تصور می کنید شما را به هدف تان برساند.

مرحله اول: از روش ده هدف استفاده کنید

یک برگه کاغذ بردارید و کلمه ” اهداف ” را همراه با تاریخ امروز روی آن بنویسید. ده هدفی را که می خواهید در آینده به آن ها برسید، یادداشت کنید. ده موردی را یادداشت کنید که می خواهید در آینده باشید، انجام دهید یا داشته باشید، طوری که گویی همه آن ها قطعا روی خواهند داد:

در زیر چند راهکار ارائه شده است:

۱- جملات تان را به زمان حال بنویسید

طوری که انگار قبلا به آن هدف دست یافته اید. به جای این که بنویسید ” من X دلار درآمد خواهم داشت” بنویسید ” من هر سال X دلار درآمد دارم. ” ضمیر ناخودآگاه شما می تواند فرامینی را ثبت کند که تنها به زمان حال بیان می شوند.

۲- جملات تان را مثبت بنویسید

به جای این که بنویسید ” من سیگار را ترک خواهم کرد ” ( منفی ) می توانید بنویسید ” من سیگاری نیستم. ” ( مثبت )

۳- جملات را شخصی بنویسید

برای تمرین از این به بعد در زندگی، هر هدفی را با کلمه ” من ” شروع کنید. شما تنها فرد در جهان هستید که می تواند از کلمه ” من ” با ارجاع به خودتان استفاده کنید. وقتی یک جمله تاییدی مثبت را با کلمه ” من ” آغاز می کنید، ضمیر ناخودآگاه تان بلافاصله آن را به صورت فرمانی مهم از ” مرکز فرماندهی مغزتان ” می پذیرد.

هر یک از ده هدف شما باید با کلمه ” من ” آغاز شود، در زمان حال، مثبت و به صورت شخصی بیان شود و در آخر به یک ضرب الاجل برسد.

برنامه پرواز به سوی مقصد مورد نظر خود را بنویسیدمرحله دوم: مهمترین هدف خود را انتخاب کنید

زمانی که اهداف خود را نوشتید، فرض کنید اگر به اندازه کافی برای شان تلاش کنید، دیر یا زود به همه آن ها خواهید رسید و همچنین تصور کنید می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید تا ظرف ۲۴ ساعت آینده به نتیجه برسید.

حال، این سوال را از خودتان بپرسید: کدام یک از این اهداف است که اگر بتوانم همین الان به آن برسم، بیشترین تاثیر مثبت را در زندگی ام خواهد داشت؟ جواب شما هرچه که باشد، فقط آن هدف را مشخص کنید. حال، این هدف، مهم ترین هدف قطعی، هدف اولیه و مهم ترین مقصد شما برای ادامه سفر زندگی تان محسوب می شود.

مرحله سوم: یک طرح ایجاد کنید

این هدف را بالای یک کاغذ سفید بنویسید. دقت کنید که جمله را به زبان حال، مثبت و شخصی بنویسید و سرانجام ضرب الاجلی برایش تعیین کنید.

فهرستی از مشکلاتی که باید بر آن ها غلبه نمایید، اطلاعات، مهارت ها و افرادی که برای رسیدن به هدف تان نیاز خواهید داشت، تهیه کنید. این اطلاعات را در قالب یک طرح ساماندهی کرده و سپس بلافاصله قدمی برای رسیدن به مقصد بردارید.

مرحله چهارم: در مورد هدف تان ذهن انگیزی کنید

ذهن انگیزی شما را بر آن می دارد که به شدت بر چگونگی دستیابی به هدف تان تمرکز کنید. یک برگه کاغذ بردارید و مهم ترین هدف قطعی خود را در بالای صفحه و به صورت سوالی بنویسید.

سپس بیست پاسخ برای این سوال بنویسید. می توانید بیش از بیست پاسخ بنویسید اما باید حداقل بیست جواب برای این سوال داشته باشید.

نوشتن سه تا پنج پاسخ اول، خیلی ساده خواهد بود. می نویسید که این کار را بیشتر یا کمتر انجام خواهید داد. نوشتن پنج پاسخ بعدی دشوارتر بوده و نیازمند خلاقیت بیشتری است. ده پاسخ بعدی نیازمند تمرکز و نظم بسیاری است. باید به عمق منابع ذهن خلاق خود نفوذ کنید تا به هدف خود برسید.

بیشتر بخوانید:  قدرت جادویی فکر ؛ تصویر سازی ذهنی و ارتباط روحی

برنامه پرواز به سوی مقصد مورد نظر خود را بنویسیداقدام کنید

وقتی بیست جواب خود را نوشتید، یکی از آن سوال ها را انتخاب نموده و روی آن کار کنید. این امر خیلی اهمیت دارد. زمانی که روی یکی از این ایده ها کار می کنید، خلاقیت ذاتی خود را بکار می اندازید. تمام طول روز ایده های جدیدی برای حل مشکلات و رسیدن به اهداف خود خواهید داشت. کم کم در سطوح عالی شروع به کار می کنید.

اگر بلافاصله برای حداقل یکی از این ایده ها کاری نکنید، جریان خلاقیت کُند و سپس متوقف می شود. سود کمی خواهید کرد و اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

رابطه مستقیمی بین سرعت عمل شما در یک ایده جدید و احتمال عمل کردن به هر ایده جدیدی در آینده وجود دارد.

وقتی این عادت را در خود ایجاد کنید، به پتانسیل های خود شتاب می بخشید. به سرعت به سوی دستیابی به مهم ترین هدف خود حرکت خواهید کرد.

این تمرین را به طور مرتب در زندگی خود انجام دهید. هر زمان که نیازمند برنامه ریزی برای یک مقصد جدید هستید، فهرستی از ده هدف خود تهیه کرده و مهم ترینش را انتخاب و بیست راه برای انجام آن پیدا کنید. سپس یک ایده را برگزیده و بلافاصله روی آن کار کنید.

باز هم بازگشت از آینده

در ذهن خود به ضرب الاجل دستیابی به هدف فکر کنید. تصور نمایید همه چیز به خوبی پیش رفته و دقیقا طبق برنامه ای که تهیه کرده بودید، به هدف خود رسیده اید.

از جنبه موفقیت، از آینده به جایگاه امروز خود نگاه کنید و جمله زیر را با بیست پاسخ تکمیل کنید: ” من به این هدف رسیده ام زیرا … ” هر چیزی که به ذهن تان خطور می کند و می توانستید برای تضمین موفقیت خود انجام دهید، بنویسید.

سپس یک برگه سفید بردارید و این جمله را تکمیل کنید: ” من به این هدف نرسیدم زیرا … ” فهرستی از کارهایی که می توانستید انجام دهید اما نکرده اید و منجر به شکست تان شده، تهیه نمایید.

این تمرین به شما کمک می کند با وضوح بیشتری نسبت به سایر مردم فکر کنید. با تکمیل این جملات با ده یا بیست پاسخ، بلافاصله بایدها و نبایدهای تضمین موفقیت خود را خواهید دید.

یک جمله تاکیدی مثبت برای هدف شماره یک خود بنویسید: ” بزرگ ترین هدف قطعی من، رسیدن به درآمد X دلار تا فلان تاریخ است. ” سپس یک تصویر ذهنی واضح از زندگی خود که در آن به هدف رسیده اید، ترسیم کنید. تصور کنید زمانی که به هدف خود دست می یابید، چه احساسی خواهید داشت. به تمامی دلایلی فکر کنید که باعث شده این هدف در جایگاه اول اولویت های شما قرار گیرد.

سرانجام تصمیم بگیرید بدون استثنا، هر روز کاری کنید تا به هدف تان برسید. پیش بروید و به کارتان ادامه دهید. با توجه به مهم ترین هدف تان، به خود یادآوری کنید که شکست نخواهید خورد!

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 51 vote, average: 4٫00 out of 5

میانگین امتیاز 4٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz