با برنامه ریزی از پیش تعیین شده، خود را برای بدترین حالت ممکن آماده کنید - بهینگی

با برنامه ریزی از پیش تعیین شده، خود را برای بدترین حالت ممکن آماده کنید

اشتراک گذاری :
با برنامه ریزی از پیش تعیین شده، خود را برای بدترین حالت ممکن آماده کنید

آمادگی نشانه حرفه ای بودن است. آمادگی و تدارک دیدن، نشانه یک فرد موفق نیز هست. وقتی در شغل تان پیشرفت می کنید متوجه می شوید که افراد برتر، زمان زیادی را صرف تدارک می کنند. ۱۰ درصد برتر در هر حوزه ای نسبت به دیگر افراد در همان شغل، همیشه تدارک بیشتری می بینند.
مسافران حرفه ای در تدارک دیدن وسایل سفر، چند مرحله را بارها پی می گیرند تا به آن عادت کنند. ابتدا فهرستی از موارد مورد نیازشان برای سفر تهیه می کنند زیرا به حافظه شان اعتماد ندارند. همه چیز را می نویسند.

دوم، قبل از بسته بندی، هر چیزی را که می خواهند با خود ببرند، جمع می کنند. سوم، وسایل خود را به طور کامل برمی دارند طوری که قبل از زمان مقرر، آماده رفتن به فرودگاه باشند.
مسافران حرفه ای می دانند اگر به خاطر ضیق وقت، با دستپاچگی وسایل شان را جمع کنند، ممکن است بعضی از ضروریات سفر را فراموش کنند.
یکی از تکنیک هایی که می توانید برای سفر کردن و افزایش احتمال رسیدن به مقصد از آن استفاده کنید، فکر کردن به ” بدترین نتیجه ممکن ” است. برای این کار، از خود بپرسید بدترین اتفاقی که ممکن است در این سفر بیفتد، چیست؟

مراقب بدترین اتفاق باشید

بدترین چیزی که در طول سفر ممکن است روی دهد، گم شدن یا با تأخیر رسیدن چمدان ها و مدارک ضروری است. برای مقابله با این وضعیت، تمام وسایل مورد نیاز را همراه خود برده و از جلوی چشم خود دور نکنید. به خاطر این برنامه ریزی پیشرفته، هرگز چمدان های تان را گم نمی کنید.

اگر سفری طولانی داشته باشید، به چمدانی بزرگ تر نیاز دارید. همیشه چمدانی کوچک حاوی ضروریات را با خود به داخل هواپیما ببرید. چمدان بزرگ تر را به بار هواپیما بدهید که اگر گم شد، دچار فاجعه نشوید.
در راه رسیدن به مقصد و دستیابی به مهم ترین هدف، مدام از خود بپرسید بدترین اتفاق ممکن چیست؟ سپس مراقب باشید تا راهی برای مقابله با آن ها بیابید.با برنامه ریزی از پیش تعیین شده، خود را برای بدترین حالت ممکن آماده کنید

برای هر حادثه ای برنامه ریزی کنید

نشانه یک اندیشمند برتر این است که فرض می کند بدترین اتفاق ممکن روی خواهد داد و برای مقابله با آن آماده می شود. زمانی از ناپلئون بناپارت پرسیدند آیا به شانس معتقد است. وی جواب داد: ” بله معتقدم. به بدشانسی اعتقاد دارم. فکر می کنم همیشه بداقبالی همراهم است پس براساس آن برنامه ریزی می کنم. ”

برای مثال، لغو شدن یا تاخیر در پروازها به خاطر مسائلی نظیر آب و هوا یا مشکلات فنی، امری عادی شده است. برای مقابله با این مشکل می توانید لیستی از پروازهای قبل و بعد از ساعت موردنظرتان را از آژانس های مختلف تهیه کنید که اگر مشکلی در پروازتان پیش بیاید، سریع به سراغ پرواز دیگری بروید.

بیشتر بخوانید:  نقش برنامه ریزی در مدیریت زمان

مشکلات کوچک می توانند شما را از مسیر خارج کنند

برای رفتن به فرودگاه به وسیله ساده ای مانند تاکسی نیاز دارید اما هرچه بیشتر منتظر تاکسی باشید، احتمال دیر رسیدن به فرودگاه بیشتر می شود. فرمول زیر را همیشه به خاطر داشته باشید:

” برنامه ریزی مناسب و به موقع، از عملکرد ضعیف جلوگیری می کند. “

تا به حال شاید برای شما هم پیش آماده باشد که کسی در قبال مسئولیتی که به او سپرده اید کم کاری کرده باشد و شما از این موضوع ناراحت شده باشید، بهتر است در چنین زمان هایی آرامش خود را حفظ کنید و به دنبال راه چاره ای باشید.
پس همیشه دو نکته را مدنظر داشته باشید. اول این که آماده بدترین اتفاق ممکن باشید. مهم نیست دیگران چه چیزی به شما می گویند، این احتمال را در نظر بگیرید که ممکن است به قول خود عمل نکنند. پس آماده باشید.

دوم، منفعل نباشید. به جای این که عصبانی و افسرده شوید، دست به کار شده و به مسیرتان ادامه دهید. یک راه دیگر پیدا کنید. اگر شرایط بر وفق مرداتان نبود، آن را نپذیرید. به جای این که منتظر باشید اتفاقی بیافتد، سعی کنید اتفاقی بیافتد.

فهرستی تهیه کنیدبا برنامه ریزی از پیش تعیین شده، خود را برای بدترین حالت ممکن آماده کنید

خلبان ها به دقت چک لیست شان را قبل از پرواز چک می کنند. حتی اگر هزاران ساعت پرواز کرده باشند و بیست سال مدام این کار را کرده باشند، باز هم برای هر پرواز فهرست شان را چک می کنند.

شما نیز باید فهرستی برای خود تهیه نمایید. مهم نیست چندبار به همین سفر رفته باشید، باید فهرست تان را باز هم چک کنید. هرگز به حافظه تان اعتماد نکنید. عدم بررسی حتی یک موضوع کوچک می تواند شما را معطل بگذارد و حتی شاید به مقصد نرسید.

سقوط هواپیما و کشته شدن تمام مسافران

هواپیما حین فرود در دالاس دچار مشکل شده و تمام مسافران کشته شدند. در بررسی های بعدی علت حادثه مشخص شد. آن پرواز، آخرین پرواز آن روز بود و قرار بود خدمه شب را در دالاس بمانند. طبق یافته های جعبه سیاه، خدمه هنگام فرود، با شادی با هم گرم گفتگو بودند. مهندس پرواز – مردی با دو دهه تجربه – هنگام صحبت با خلبان، فراموش کرده بود چک لیست را بررسی کند. در نتیجه فراموش کرده بود سرعت گیرهای هواپیما را به کار بیاندازد. این اشتباه منجر به سقوط هواپیما، آتش سوزی و در نهایت مرگ تمام سرنشینان آن شد.

وقتی به مقصد خود نزدیک می شوید. زمانی که برای رسیدن به اهداف تان تلاش می کنید، در نظر داشته باشید پیامد عدم بررسی فهرست می تواند بسیار جدی باشد. اما در تجارت، ورشکستگی افراد به خاطر عدم توجه به جزئیات ضروری امری عجیب نیست.

راه های تدارک و آمادگی

حتما شنیده اید که می گویند: ” شروع خوب، نیمی از کار است. ” آمادگی و تدارک نشان دهنده افراد موفق و حرفه ای در هر زمینه ای است. روش تدارک موفق، توجه به چک لیست شخصی است.

بیشتر بخوانید:  برنامه پرواز به سوی مقصد مورد نظر خود را بنویسید

در زیر چند نکته مهم را برای آمادگی با هم مرور می کنیم:

۱- به کجا می روید؟ زمانی را برای فکر کردن به اهداف و رویاهای تان صرف کنید. می خواهید به کجا برسید؟ اگر همه چیز وفق مرداتان باشد، چه وضعیتی خواهید داشت؟ هرچه اهداف تان را شفاف تر تعریف کنید، راحت تر می توانید برنامه ریزی نمایید.

۲- فهرستی از مواردی تهیه کنید که برای دستیابی به هدف و رسیدن به مقصد انجام دهید. هیچ چیز را از قلم نیاندازید. کارهای جدید را که فکر می کنید می تواند مفید باشد به فهرست تان اضافه کنید.

۳- تمام مشکلات احتمالی، تأخیرها یا شکست در راه رسیدن به هدف را مدنظر داشته باشید. دوراندیشی کنید و برای هر اتفاق پیش بینی نشده ای آماده شوید. هرگز به شانس یا امید به انجام کارها طبق برنامه اتکا نکنید.

۴- با کسانی که قبلا همین راه را رفته اند، صحبت کنید. سعی نکنید راه جدیدی را ابداع نمایید. متواضعانه از توصیه کسانی که این راه را پیموده اند، استفاده نمایید.

۵- تا می توانید مطالبی را بخوانید که دیگران درباره مقصد و راه رسیدن به آن نوشته اند. گاهی، یک بینش ساده می تواند تفاوت بین شکست و موفقیت را رقم بزند.

هرچه هدف برای شما، خانواده و آینده تان مهم تر باشد، باید زمان بیشتری را صرف تدارک رسیدن به آن کنید. چیزی به اسم ” تدارک مجدد ” وجود ندارد.با برنامه ریزی از پیش تعیین شده، خود را برای بدترین حالت ممکن آماده کنید

برنامه دومی را تهیه کنید

وقتی به سوی هدف و مقصد گام برمی دارید، زمانی را صرف شناسایی تأخیرها، وقفه ها و انحرافات احتمالی در مسیر کنید. همیشه یک برنامه دوم داشته باشید تا اگر برنامه اول تان دچار مشکل شد، بتوانید از آن بهره گیرید. هرگز فرض نکنید همه چیز طبق پیش بینی شما به خوبی انجام می شود.

در تجارت باید افراد مهم، مشتریان، منابع مالی، بازار، روش های فروش و دیگر عوامل ضروری برای شروع و اداره موفقیت آمیز یک تجارت را تعیین نمایید. در زندگی شخصی نیز باید به بدترین احتمالاتی که ممکن است موجب مختل شدن برنامه های شما شود، فکر کنید. برنامه دومی را برای خود تهیه کنید.

هرگز قوانین مورفی را فراموش نکنید

۱- آنچه بتواند خراب شود، خراب می شود.
۲- بدترین اتفاقی که ممکن است بیافتد، در بدترین زمان ممکن می افتد.
۳- بدترین اتفاق با بیشترین خسارت در بدترین زمان ممکن روی خواهد داد.

قانون کوهن نیز می گوید: ” مورفی خوش بین بوده است. ”

برنامه ریزی کنید و از قبل آماده شوید

توانایی شما برای تعیین مقصد یا هدف و سپس فکر کردن و برنامه ریزی برای آن قبل از شروع سفر می تواند به شدت از میزان عدم قطعیت شما کاسته و احتمال رسیدن به هدف را افزایش دهد. این جمله را به یاد داشته باشید: ” شروع خوب، نیمی از کار است. ”

افراد موفق از جزئیات مهم کار به ویژه در آغاز هر سفر جدید آگاه هستند. آن ها هیچ چیز را به شانس وانمی گذارند. فرض نمی کنند که همه چیز به درستی و به شکل مطلوب پیش می رود. در نتیجه به شدت احتمال دستیابی به اهداف را افزایش یافته و این امر هیچ ارتباطی به شانس ندارد.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz