برای تجارت خود برنامه بازاریابی موثر و قدرتمندی را تدارک ببینید (قسمت اول) - بهینگی

برای تجارت خود برنامه بازاریابی موثر و قدرتمندی را تدارک ببینید (قسمت اول)

37
0
اشتراک گذاری :
برای تجارت خود برنامه بازاریابی موثر و قدرتمندی را تدارک ببینید (قسمت اول)

همه ما می دانیم که بدون مشتری هرگز فروشی در کار نیست. یک برنامه بازاریابی خوب و منسجم از جمله روش هایی است که برای جلب مشتری به کار گرفته می شود. در طول طراحی برنامه ریزی باید به هفت مورد مهم و کلیدی زیر توجه کنید که ما در این قسمت به چهار مورد اول و در قسمت دوم به سایر موارد می پردازیم.

  • محصول
  • قیمت
  • افراد (مشتری)
  • تبلیغات
  • بسته بندی محصول
  • موقعیت یابی
  • مکان

این هفت عامل همیشه و در هر حالتی مطرح می باشند و در هر حرفه و تجارتی به کار برده می شوند. این هفت مورد به میزان خیلی زیادی به هم وابسته بوده و با یکدیگر در رابطه اند. هر نوع تفسیر جزیی در یکی از آن ها موجب بروز تاثیرات سودآور فراوانی روی فروش و تجارت خواهد شد.

۱- محصول

در طراحی یک برنامه دقیق بازاریابی شما باید قبل از هر چیز درمورد محصول خود اطلاعات دقیق و خوبی را کسب کرده باشید و به این نکته کاملا واقف باشید که شما به طور واقعی در حال فروش چه محصولی می باشید؟

یکی از اشتباهات معمول بسیاری از شرکت های اقتصادی این است که محصولات خودشان را با توجه به اطلاعات خود تعریف می نمایند. مثلا “ما دستگاه های فتوکپی و زیراکس تولید می کنیم” یا “ما در تولید لوازمهای رایانه ای مهارت و تخصص داریم” یا “ما در انجام خدمات حقوقی فعالیم” یا “ما در حال فروش انواع لباس و پوشاک های زنانه هستیم”.برای تجارت خود برنامه بازاریابی موثر و قدرتمندی را تدارک ببینید (قسمت اول)

بیشتر بخوانید:  بازاریابی و مدیریت بازاریابی یعنی چی؟

آیا محصول ما جوابگوی نیازهای مشتری هست؟

با این حال با توجه به آنچه که می فروشید مشتری کمتری به شما رجوع می کنند چون به جای تمام این حرف ها آن ها به این نکته مهم توجه و تمرکز دارند که محصول شما برای آن ها چه خدمتی را انجام می دهد؟ قبل از هر چیزی شما باید نیاز مشتریان خودتان را احساس کنید و باید به این نتیجه برسید که آیا محصول شما نیز می تواند این نیاز آن ها را نسبت به محصول رقیبان تان برآورده سازد یا خیر!

شما باید این سوال را از خود جویا شوید که “محصول/خدمات بنده چه نیازی را از آن ها برطرف می سازند؟” یا “محصولات/خدمات من کدام عامل مبهم را از آن ها دور می سازد؟”

تعریف یک فروشگاه لباس زنانه: ما آراستگی را به زنان هدیه می کنیم

یک خرده فروش لباس زنانه امکان دارد کالاهای خود را به این شکل تعریف نماید که: “ما به زنان کمک می کنیم تا آراسته و شیک به نظر برسند” یا “ما به زنان کمک می کنیم تا با انتخاب لباس های ناب و درجه یک به موفقیت های شغلی/اجتماعی سطح بالاتری برسند” یا “ما به زنان زیباپسند کمک می کنیم تا در شب عروسی یا نامزدی شان در بهترین حالت ظاهر شوند.”

بنابراین شما باید همیشه محصولات خودتان را با توجه به سودی که نصیب مصرف کننده می شود تعریف کنید. بهترین کالاها/خدمات تنها در صورتی به فروش می رسند که نیاز مشتری را برآورده سازند.

۲- قیمت

دومین مورد راهبرد بازاریابی، قیمت (هزینه) می باشد.

شما برای کالاهای خود چه قیمتی را درنظر می گیرید؟ چگونه به این سطح از قیمت رسیدید؟ آیا قیمت گذاری شما می تواند با کالاهای مشابه رقبای تان در سطح تجاری قرار بگیرد؟ قیمت کالاهای شما تا چه میزان دوام دارد؟ شما تا چه حد می توانید بر میزان قیمت های خود بیافزایید یا آن ها را کاهش دهید بدون آن که بر توانایی فروش تان اثر بگذارد؟برای تجارت خود برنامه بازاریابی موثر و قدرتمندی را تدارک ببینید (قسمت اول)

نحوه دریافت پول از مشتری

علاوه بر این با توجه به قیمتی که برای محصولات خود در نظر گرفته اید آیا به این نکته توجه دارید که چگونه می توانید پول مشتریان خود را دریافت نمایید؟ آیا از دستگاه های کارت خوان استفاده می کنید؟ آیا بکارگیری این دستگاه می تواند برای مشتریان بالقوه تان موضوع با اهمیتی باشد؟ آیا چک های مشتریان تان را قبول می کنید؟ زمانی که قرار باشد محصولات تان را برای خریدار پست کنید آیا از او پیش پرداخت باربری می گیرید؟ یا صورت حساب را بعدا برایش به طور شخصی می فرستید؟ آیا از او هزینه حمل و نقل را اخذ می کنید؟ آیا به واحد حمل و نقل و حتی پستی به عنوان یک واحد ارزشی و سودآور نگاه می کنید؟

شما باید به تمامی سوالات مطرح شده با دقت و تمرکز هر چه بیشتر پاسخ دهید. در این مسئله مهم توجه داشته باشید که عامل کلیدی و اصلی تعیین قیمت های شما به شرط رقابتی شما در سطح بازار برمی گردد.

بیشتر بخوانید:  تقسیم بازار و تعیین بازار هدف؛ فرآیندی موثر در جذب مشتری

۳- افراد (مشتری)

سومین عامل در راهبرد بازاریابی، مشتریان هستند. شما بایستی تمامی افرادی که در فرایند فروش و تجارت تان درگیر و فعال می باشد را در نظر بگیرید.

قبل از تمامی این ها، نحوه خرید مشتری خودتان را مورد بررسی قرار دهید. بنابراین اگر فعالیت تان را به تازگی شروع کرده اید باید از شرح حال و اوضاع و شرایط مشتریان فعلی خود اطلاعاتی را کسب نمایید یا اگر از مشتری ویژه ای برخوردار نمی باشید شما می توانید از مشتریان رقبای خود بهره بگیرید.

برخی ویژگی های مشتریان که باید مدنظر قرار داد

شما باید به این نکته توجه کنید که در حدود چه سن و سالی هستند؟ از چه جنسیتی برخوردارند؟ حرفه و شغل شان چیست؟ از نظر مالی و اقتصادی در چه سطحی هستند؟ قدرت خریدشان تا چه اندازه می باشد؟ چگونه از مطالب نشریات و مجلات تبلیغاتی استفاده می کنند؟ از کجا بیشتر خرید دارند؟ در کدامیک از تشکیلات اجتماعی شرکت دارند؟ چه حرفه و تجارتی دارند؟ از چه عواملی مرتبط با بازاریابی شما برخوردارند؟برای تجارت خود برنامه بازاریابی موثر و قدرتمندی را تدارک ببینید (قسمت اول)

تبدیل مشتریان به مشتری دائمی

بعد از پاسخ به تمام این سوالات واضح است که شما توانسته اید مشتریان خودتان را نقاشی کنید. برمبنای تمام پارامترهایی که به آن اشاره شد شما می توانید مشتری ویژه خود را ترسیم نمایید. با این خصوصیات شما می توانید به بهترین وجه او را به یک مشتری واقعی و مخصوص تبدیل نمایید.

چه فروشندگانی را برای محصولات خود انتخاب کنیم؟

بعد از آن، شما باید به گروه فروشندگان خود توجه و دقت کنید. شاید فروشنده شما باشید. امکان دارد از نیروی فروش داخلی بهره مند باشید و شاید از طریق نمایندگی های فروش محصولات خود را به فروش برسانید اما با توجه به این عوامل، برای شما اهمیت دارد که افرادی را برای فروش درنظر بگیرید که نسبت به مشتریانی که قبلا تعریف کردیم هماهنگ و منطبق باشند.

درغیراین صورت فروشنده شما قادر نخواهد بود با خریدار بالقوه رابطه اثر گذار را برقرار کند و این عامل در حالی رخ می دهد که ایجاد رابطه اثرگذار بخش مهم و تعیین کننده ای در فرایند فروش خواهد داشت.

با تلاش برای شناخت بیشتر و بهتر مشتریان و مطمئن شدن از اوضاع و شرایط مطلوب فروشندگان شما می توانید به سود و بهره وری بیشتر طی ارتقاء شرکت تجاری تان دست یابید.

۴- تبلیغات

چهارمین عمل در بازاریابی، تبلیغات با هدف گسترش فروش می باشد. برخورداری از اطلاعات زیادی درمورد محصولات، قیمت و مشتری شما می توانید توجه خودتان را به تبلیغات برای فروش بیشتر مطلوب سازید.برای تجارت خود برنامه بازاریابی موثر و قدرتمندی را تدارک ببینید (قسمت اول)

یکی از برنامه های افزایش فروش همان آگهی های تبلیغاتی است. این تنها فرایندی است که از نظر چشم انداز سود و هزینه باید به دقت مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد. درحالی که تبلیغ فروش و آگهی های تجاری امکان دارد بسیار هزینه بردار باشد اما بهترین راه موثر در جلب توجه مشتریان بالقوه از محصولات تان به حساب می آید.

بیشتر بخوانید:  فلسفه های مدیریت بازاریابی (بخش دوم) : گرایش محصول و گرایش فروش

درج آگهی تبلیغاتی توسط واسطه مناسب

انتخاب بهترین واسطه برای انجام آگهی های تجاری می تواند ارزش و اهمیت زیادی را به محصولات تان بدهد. البته امکان دارد قدیمی ترین واسطه برای اخذ آگهی های تبلیغاتی روزنامه ها و مجلات باشند اما آیا مشتری بالقوه شما علاقمند به مطالعه روزنامه یا مجله می باشد؟ آیا نشریات تجاری را مطالعه می کند؟

شما بایستی دقت کنید که طرح آگهی تبلیغاتی شما در روزنامه و مجلات تبلیغاتی اطلاعات مفیدی داشته باشد. ارسال آگهی تبلیغاتی در مجلات و روزنامه های متفاوت و حتی در سایت های مختلف اینترنتی می تواند بهترین انگیزه تجاری در توسعه خدمات و محصولات شما باشد.

نحوه درج آگهی تبلیغاتی در رادیو و تلویزیون

به آگهی های تبلیغاتی در رادیو و تلویزیون توجه کنید. در این شرایط باید با توجه به اوضاع و شرایط مشتریان خود بهترین ساعات روز و بهترین روز هفته را درنظر بگیرید. نوع برنامه ای که درطول آن آگهی شما پخش و تبلیغ می شود را باید مطابق با اوضاع و شرایط مشتریان خود انتخاب و هماهنگ نماید. در این قسمت نیز شما باید مثل درج آگهی تبلیغاتی در روزنامه و مجلات سعی کنید از افراد حرفه ای کمک بگیرید.

آیا به بازاریابی در اینترنت توجه کرده اید؟ اگر پاسخ تان مثبت است مجددا باید از یک متخصص در این کار کمک بگیرید. در بعضی اوقات، استفاده از پست برای ارسال اطلاعات لازم به مشتریان بالقوه می تواند مفید و موثر باشد.

تهیه فهرست دقیق و منسجم از مشتریان

شما می توانید فهرست مورد نیازتان را از منابع مختلفی تامین نمایید. کیفیت این فهرست ها باید از نظر اطلاعات دقیق، درست بودن آدرس ها از اهمیت بالایی برخوردار باشد. شما باید به این نکته توجه داشته باشید که برای کسب یک فهرست دقیق و منسجم از مشتریان ویژه هزینه بیشتری نیز خرج کنید تا اطلاعات دقیق تری را به دست آورید.

نتیجه گیری

قبل از این که چشم بسته درمورد راهبردهای بازاریابی خود فعالیت کنید باید به اندازه کافی وقت صرف کنید و درمورد محصول، قیمت (هزینه)، افراد درگیر در فعالیت تجاری تان و روش های توسعه فروش بررسی و مطالعات لازم را انجام دهید. سرمایه گذاری، زمان و انرژی در این راه به شما کمک می کند تا در هزینه های خود صرفه جویی داشته باشید و اوضاع و شرایطی را برای خود مهیا کنید که به یک برنامه بازاریابی مفید و مطمئنی دست یابید.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz