برداشتی از کتاب معروف قورباغه را قورت بده : برخی راهکارهای عملی اهمال کاری - بهینگی

برداشتی از کتاب معروف قورباغه را قورت بده : برخی راهکارهای عملی اهمال کاری

اشتراک گذاری :
برداشتی از کتاب معروف قورباغه را قورت بده : برخی راهکارهای عملی اهمال کاری

برداشتی از کتاب معروف قورباغه را قورت بده : برخی راهکارهای عملی اهمال کاری” قورباغه را قورت بده “ یکی از کتابهای برایان تریسی است که بارها تجدید چاپ شده و از استقبال خوب خواننده ها برخوردار بوده است. خلاصه های متعددی از این کتاب در فضای مجازی وجود دارد، اما در این مطلب سعی شده برداشتی از موضوعات و راهکارهای مهم کتاب ارائه شود.

کتاب قورباغه را قورت بده در سال ۲۰۰۱ منتشر شده است و در آن ۲۱ روش مقابله با اهمال کاری بیان می شود.

در ابتدا قورباغه چیست؟

قورباغه یعنی چی؟ اگر اولین کاری را که باید هرروز صبح انجام دهیم این باشد که قورباغه زنده ای را قورت بدهیم. در بقیه روز خیالمان راحت خواهد بود که سخت ترین و بدترین اتفاقی که ممکن است برایمان پیش بیاید را پشت سر گذاشته ایم. قورباغه همان بزرگترین و مهم ترین کاری است که باید انجام دهیم. همان کاری که اگر فکری به حالش نکنیم تا اخر برای انجام آن تنبلی خواهیم کرد. البته کار مورد نظر همان کاری است که بیشترین تاثیر را می تواند در زندگی مان داشته باشد.

برداشتی از کتاب معروف قورباغه را قورت بده : برخی راهکارهای عملی اهمال کاری

راهکارهای مقابله با اهمال کاری در کتاب قورباغه را قورت بده

در ادامه از بین ۲۱ روشی که در کتاب قورباغه را قورت بده برای اهمال کاری بیان شده است، برداشت خود از چند روش را بیان می کنم:

اهمال کاری یعنی چی؟

تعیین اهداف

برای اینکه بتوانیم قورباغه زندگی خود را قورت دهیم باید اول هدف را مشخص کنیم، هر چه هدف روشن تر و واضح تر باشد سریع ترکار مان را انجام می دهیم. برای اینکه فردی موفق باشیم باید افکار مان را روی کاغذ بیاوریم و هدف هایمان را مشخص کنیم تا استفاده هر چه بهتر از وقتمان داشته باشیم. بد ترین راه استفاده از وقت این است که کاری را به هیچ وجه لازم نیست به بهترین صورت انجام دهیم.

قانون ۹۰ / ۱۰

یکی از راه های که باعث سرعت هر چه بیشتر کارمان می شود استفاده از قانون ۹۰ / ۱۰ است یعنی ده درصد وقت اولیه ای که صرف برنامه ریزی می شود معادل نود درصد از وقتی را که در حین انجام فعالیت مصرف می شود صرفه جویی می کند. کار با برنامه ریزی شروع و پایان راحتی دارد و احساس قدرت و توانایی را در انسان بالا می برد

قانون ۸۰ / ۲۰

اصولی ترین قانون در زمینه مدیریت زمان قانون ۸۰ / ۲۰ است. که عمل به آن زندگی را برایمان لذت بخش تر می کند یعنی ۸۰ درصد از دستاوردهایمان نتیجه ۲۰ درصد از فعالیت هایی است که انجام می دهیم پس بهتر است تلاشمان را روی ۲۰ درصد متمرکز کنیم. تا نتبجه بهتری داشته باشیم.  همیشه قبل اینکه کاری را شروع کنیم باید از خودمان بپرسیم که این کار جز ۲۰ درصد است یا ۸۰ درصد؟

باید در مقابل این وسوسه که اول کارهای کوچک را به اتمام برسانیم مقاومت کنیم چون اگر تصمیم داشته باشیم که هر روز را با کار های کم ارزش شروع کنیم کارهای مهم تر وسخت تر می مانند.

قانون تمرکز

برای موفق بودن فقط کافی است تمرکز داشته باشیم یعنی همه نیرو های خود را روی یک نقطه متمرکز کنیم و بعد به سراغ همان نقطه برویم و منحرف نشویم. تمرکز در معنای درست کلمه توجه ذهن روی یک موضوع واحد است.

برداشتی از کتاب معروف قورباغه را قورت بده : برخی راهکارهای عملی اهمال کاری
قانون ضرورت

قانون ضرورت به ما کمک می کند که بفهمیم هیچ وقت برای انجام همه کارها وقت کافی وجود ندارد ولی همیشه برای انجام کارهای مهم تر وقت کافی هست. نباید کارهایی که از همه مهم تر هستند را قربانی کار های غیر ضروری کنیم. برای انجام هر کاری شرطی وجود دارد یادگیری مداوم هم شرط لازم موفقیت در هر زمینه ای است که باید به آن عمل کنیم.

بیشتر بخوانید:  مدیریت زمان : مفهوم و اهمیت، راهکارهای جامع

قانون کنترل افکار

باید به یاد داشته باشیم اکثر اوقات همان می شویم که به آن فکر می کنیم پس باید افکار مان را کنترل کنیم و به چیز هایی فکر کنیم که می خواهیم داشته باشیم نه چیز هایی که نمی خواهیم. برای داشتن ذهن مثبت، باید مسولیت کامل اعمال خودمان را به عهده بگیریم و دیگران را مقصر ندانیم. و بجای اینکه دنبال توجیه شکست باشیم اراده کنیم تا پیشرفت داشته باشیم.

قانون نه گفتن

میزان موفقیت فقط بستگی به این دارد که تا چه حد می توانیم از انجام کارهایی که در زندگی مان از اهمیت کمتری برخوردارند دست برداریم. چون واقعیت این است که وقتی برای تلف کردن نداریم و باید به هر کاری که استفاده بهینه از وقت و زندگی مان ندارد،” نه” بگوییم.

برداشتی از کتاب معروف قورباغه را قورت بده : برخی راهکارهای عملی اهمال کاری

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz