بازاریابی سیاسی

بازاریابی سیاسی

اشتراک گذاری :
بازاریابی سیاسی

این مطلب به دنبال تشریح تغییر الگوی ارتباطات سیاسی با استفاده از مفهوم برندسازی و بازاریابی سیاسی است. بر همین اساس، توضیح این دو مفهوم، معنایی جدید از سیاست تولید می کند که سبب تغییر الگوهای قدیمی ارتباطات و گسترش مشارکت می شود. در واقع، خروجی اساسی برند سازی و بازاریابی سیاسی، تولید و گسترش معنای مشارکتی سیاست در جوامع مدنی است.

در اینجا می خواهیم به بازاریابی سیاسی، اهداف آن، ابزارها و تاثیرات آن بپردازیم.

موقعیت و عامل اطمینان محیطی

نحوه ی بازاریابی در دنیای سیاست، تاثیر چشم گیری بر دستیابی بازیگران سیاست به قدرت دارد.اساس کار بازاریابی سیاستمدران برای دستیابی قدرت هایی چون، قدرت های تصمیم گیری درون حزبی می باشد. باید در نظر داشت که در سیاست . به خصوص در نظام های مردم سالارانه مشکل عدم اطمینان وجود دارد که به دلیل تعدد عناصر محیط سیاسی، پیچیدگی را به دنبال خواهد داشت.
با در نظر گرفتن این موارد، موفقیت قدرت های سیاسی به فعالیت های عمومی و اجتماعیشان در برابر افکار عمومی بستگی دارد. مشکلات موجود بر سر راه موفقیت سیاسی، مقوله ی با ارزش بازاریابی سیاسی را بوجود می آورد که ابزارهای کارآمدی در این حوزه ارائه می دهد. با بهره گیری سازمان های سیاسی و به طور خاص کاندیداها، از چارچوب منسجم بازاریابی و با استفاده از کاربرد بازاریابی تجاری در محیط های سیاسی، کمک بزرگی به ترویج و تبلیغات در دنیای سیاست می شود.

بازاریابی سیاسی

بازاریابی سیاسی چیست؟

می دانیم در بازاریابی تجاری، فرد برای القای محصول خود به مشتری و مصرف کننده تلاش می کند و ابزارهایی مانند آگهی، پست و تبلیغات عمومی را بکار می گیرد.

اما در دنیای سیاست بحث تاثیر گذاری بر رای مردم مطرح است.
طبق نظر محققان و اندیشمندان این حوزه، نهاد های مدرن از جمله احزاب سیاسی تلاش می کنند تا مفهوم بازاریابی را به منظور سودمند و موثر بودن بکار برند.

در تعریف ساده تر ” بازاریابی سیاسی طراحی شده است تا آرای مردم در انتخابات را تحت تاثیر قرار دهد “.

تعاریف زیادی از بازاریابی سیاسی صورت گرفته است.
با ترکیب این تعاریف ، تعریفی جامع ارائه شده است که می توان آن را به عنوان آخرین و جامع ترین تعریف بازاریابی سیاسی پذیرفت:

” بازاریابی سیاسی یک واحد سازمانی است برای ارتباطات سیاسی یا مجموعه ای از فرایندهای ایجاد و برقراری و ارائه ی ارزش به رای دهندگان را در بر می گیرد که به دنبال آن مدیریت رابطه به نحوی است که هم برای سازمان ها و هم باری ذی نفعانش سودمند باشد  “.

اهداف بازاریابی سیاسی

بازاریابی به احزاب امکان می دهد با در نظر گرفتن علاقه مندی و نیاز های متنوع رای دهندگان را از طریق تحلیل های بازاریابی، بیش از پیش شناسایی کنند. اعتقاد برخی صاحب نظران بر این مهم استوار است که هدف اصلی بازاریابی سیاسی، توانمند کردن احزاب سیاسی و رای دهندگان برای اتخاذ بهترین و راضی کننده ترین تصمیم هاست. لزوم تصمیم های اتخاذ شده حفظ و بالابردن رابطه ی سودمند رای دهندگان با جامعه و سازمان های در برگرفته شده برآورد می شود.

چرا سازمان ها پویایی لازم برای استفاده از بازاریابی را ندارند؟

مفهوم بازاریابی سیاسی و رشد و توسعه ی روزافزون آن، به لزوم پویایی سازمان های سیاسی  در استفاده از بازارسیاسی و ابزارهای آن، بیش از پیش تاکید دارد.
حال سوال حائز اهمین این است: چرا سازمان ها پویایی لازم برای استفاده از بازاریابی سیاسی را ندارند؟

علت این امر را باید در چند بعد جست جو کرد:

 • نخست؛ سیاست عرصه ی سنت گرایی است و سیاستمداران تلاش می کنند از چارچوب های عرفی جامعه تخطی نکنند.
  بنابراین، دنیای سیاست دارای ثبات بالایی است.
 • دوم؛ چون سازمان های سیاسی با تعداد انبوهی از مردم به عنوان مشتری سرو کار دارند، از رسانه های انبوه بهره می گیرند و چندان به شخصی سازی پیام هایشان که یکی از اصول بازاریابی سیاسی است نمی پردازند.

سر انجام اینکه بازرایابی سیاسی، مانند بازاریابی تجاری فعالیتی مستمر و دائمی محسوب می شود و تب و تاب بازاریابی سیاسی را نمی توان به دوره های پیش از هر انتخابات محدود کرد.

بیشتر بخوانید:  ارتباطات سیاسی و بازار سیاسی

ابزارهای بازاریابی سیاسی

از زمان های قدیم تا دوران مدرن امروز بازاریابی ابزارهایی را شامل می شود.

بازاریابی سیاسی

 • روش های سنتی و قدیمی عبارت اند از :
  حضور چهره های مشهور
  تبلیغات مقایسه ای
  طرح های تبلیغاتی تخریبی
  مچ گیری و رقابت های پیش انتخاباتی
 • روش های نوین عبارت اند از:
  مراکز تماس تلفنی (بانک های تلفنی)
  نظر سنجی ساختگی
  پیام های خودکار
  تبلیغات شبکه ای
  تصویر های ویدئویی و… که توضیح هر یک، مطلب دیگری را می طلبد.
با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz