اینفوگرافیک فناوری نانو مطالعه ذرات در مقیاس اتمی - بهینگی

اینفوگرافیک فناوری نانو مطالعه ذرات در مقیاس اتمی

136
0
اشتراک گذاری :
اینفوگرافیک فناوری نانو مطالعه ذرات در مقیاس اتمی

 اینفوگرافیک فناوری نانو مطالعه ذرات در مقیاس اتمی

نانو تکنولوژی مطالعه ذرات در مقیاس اتمی برای کنترل آنهاست. هدف اصلی اکثر تحقیقات نانو تکنولوژی شکل‌ دهی ترکیبات جدید یا ایجاد تغییراتی در مواد موجود است. nano کلمه‌ای یونانی به معنی کوچک است و برای تعیین مقدار یک میلیاردیم یا ۹-۱۰ یک کمیت استفاده می‌شود. چون یک اتم تقریبا ۱۰ نانو متر است، این اصطلاح برای مطالعه عمومی روی ذرات اتمی و مولکولی بکار برده می‌شود. نانوتکنولوژی یا ریزذره ها (Nanotechnology)، فناوری جدید است که تمام دنیا را فرا گرفته است و به تعبیر دقیقتر “نانو تکنولوژی بخشی از آینده نیست بلکه همه آینده است”.

تعریف نانو تکنولوژی و آشنایی با آن:

نانو تکنولوژی، توانمندی تولید مواد، ابزارها و سیستم های جدید با در دست گرفتن کنترل در سطوح ملکولی و اتمی و استفاده از خواص است که در آن سطوح ظاهر می­شود. از همین تعریف ساده برمی­ آید که نانوتکنولوژی یک رشته جدید نیست، بلکه رویکردی جدید در تمام رشته هاست. برای نانوتکنولوژی کاربردهایی را در حوزه های مختلف از غذا، دارو، تشخیص پزشکی و بیوتکنولوژی تا الکترونیک، کامپیوتر، ارتباطات، حمل­ و­ نقل، انرژی، محیط زیست، مواد، هوافضا و امنیت ملی برشمرده اند.

کاربردهای وسیع این عرصه به همراه پیامدهای اجتماعی، سیاسی و حقوقی آن، این فناوری را به­ عنوان یک زمینه فرا رشته­ ای و فرابخش مطرح نموده است. هر چند آزمایش ­ها و تحقیقات پیرامون نانوتکتولوژی از ابتدای دهه ۸۰ قرن بیستم بطور جدی پیگیری شد، اما اثرات تحول آفرین، معجزه آسا و باورنکردنی نانوتکنولوژی در روند تحقیق و توسعه باعث گردید که نظر تمامی کشورهای بزرگ به این موضوع جلب گردد و فناوری نانو را به عنوان یکی از مهمترین اولویتهای تحقیقاتی خویش طی دهه اول قرن بیست و یکم محسوب نمایند .

موارد استفاده:

استفاده از این فن­اوری در کلیه علوم پزشکی، پتروشیمی، علوم مواد، صنایع دفاعی، الکترونیک، کامپوترهای کوانتومی و غیره باعث شده که تحقیقات در زمینه نانو به­ عنوان یک چالش اصلی علمی و صنعتی پیش روی جهانیان باشد. لذا محققین، اساتید و صنعتگران ایرانی نیز باید در یک بسیج همگانی، جایگاه، موقعیت و وضعیت خویش را در خصوص این موضوع مشخص نمایند و با یک برنامه­ ریزی علمی دقیق و کارشناسانه به حضوری فعال و حتی رقابتی سالم در این جایگاه، عرض­ اندام و ابراز وجود نمایند و برای چنین کاری طراحی یک برنامه منسجم، فراگیر و همه جانبه اجتناب­ ناپذیر است.

اینفوگرافیک فناوری نانو

 

علم و فناوری نانو (نانو علم و نانو تکنولوژی) توانائی بدست گرفتن کنترل ماده در ابعاد نانومتری (مولکولی) و بهره برداری ازخواص و پدیده‌های این بعد در مواد، ابزارها و سیستم های نوین است. این تعریف ساده خود در برگیرنده معانی زیادی است.

به عنوان مثال فناوری نانو با طبیعت فرا رشته‌ای خود، در آینده در برگیرنده همه فناوری های امروزی خواهد بود و به جای رقابت با فناوری های موجود، مسیر رشد آنها را در دست گرفته و آنها را بصورت «یک حرف از علم» یکپارچه خواهد کرد. میلیونها سال است که در طبیعت ساختارهای بسیار پیچیده با ظرافت نانومتری (مولکولی) _مثل یک درخت یا یک میکروب_ ساخته می‌شود. علم بشری اینک در آستانه چنگ اندازی به این عرصه است، تا ساختارهایی بی‌نظیر بسازد که در طبیعت نیز یافت نمی‌شوند. فناوری نانو کاربردهای را به منصه ظهور می‌رساند که بشر از انجام آن به کلی عاجز بوده است و پیامدهایی را در جامعه بر جا می‌گذارد که بشر تصور آنها را هم نکرده است.

به عنوان مثال:

– ساخت مواد بسیار سبک و محکم برای مصارف مرسوم یا نو

– ورشکستگی صنایع قدیمی همچون فولاد با ورود تجاری مواد نو

– کاهش یافتن شدید تقاضا برای سوختهای فسیلی

– همه گیر شدن ابر کامپیوترهای بسیار قوی ، کوچک و کم مصرف

– سلاحهای سبکتر، کوچکتر، هوشمندتر، دور بردتر، ارزانتر و نامرئی‌تر برای رادار

– شناسائی فوری کلیه خصوصیات ژنتیکی و اخلاقی و استعدادهای ابتلا به بیماری

– ارسال دقیق دارو به آدرسهای مورد نظر در بدن و افزایش طول عمر

– از بین بردن کامل عوامل خطرناک جنگ شیمیایی و میکروبی

– از بین بردن کامل ناچیزترین آلاینده‌های شهری و صنعتی

– سطوح و لباسهای همیشه تمیز و هوشمند

– تولید انبوه مواد و ابزارهایی که تا قبل از این عملی و اقتصادی نبوده‌اند

– و بسیاری از موارد غیر قابل پیش بینی دیگر!

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz