اینترنت امن و بی خطر در بین کودکان - بهینگی

اینترنت امن و بی خطر در بین کودکان

اشتراک گذاری :
اینترنت امن و بی خطر در بین کودکان

ده راهنمایی به مادران و پدرانی که فرزندانشان از اینترنت استفاده می کنند…

اینترنت محلی برای کسب دانش، ارتباط گیری، تفریح و سرگرمی است. رعایت این ده نکته می تواند به شما کمک کند که فرزندانتان را برای استفاده درست از اینترنت راهنمایی کنید تا مشکلی برایشان پیش نیاید. بخاطر داشته باشید حتی اگر فرزند شما از نظر تکنیکی بیشتر از شما از اینترنت بداند هنوز این شما هستند که در مورد زندگی روزمره و معیارهایش، قوانین و مقررات، لذت ها و خطرهای زندگی تجربه دارید.

۱٫ به همراه فرزندتان به اینترنت بروید.

هم برای شما و هم برای فرزندتان خوبست اگر باهم به اینترنت بروید و سایتهای مختلف را با هم کشف کنید سعی کنید با هم سایت هایی را که جالب و هیجان انگیز هستند و درخور فرزندتان هستند را پیدا کنید. بدین صورت زمینه طبیعی صحبت با فرزندانتان را به وجود می آورید و بعد که بزرگ شوند می توانید با او در مورد تجربه هایش صحبت کنید.اینترنت امن و بی خطر در بین کودکان

۲٫ در مورد اینترنت با فرزندتان صحبت کنید.

بزرگسالان معمولا اینترنت را در کارشان و یا برای مقاصد مفید مانند کارهای بانکی و یا رزرو بلیط سفر استفاده می کنند، بچه ها اغلب اینترنت را برای مقاصد کاملا متفاوتی استفاده می کنند. از فرزندتان بپرسید از اینترنت چه استفاده ای می کند؟ از او بخواهید سایتهای مورد علاقه خود را نشان دهد. از او بپرسید به نظرش چه چیزی هیجان انگیز یا شادی آور و جذاب است؟ هر چند وقت یکبار چند ساعتی پیش فرزندتان به اصطلاح کارآموزی کنید. نگذارید ترس بر شما غلبه کند و اورا سرزنش نکنید.

بیشتر بخوانید:  پرورش تفکر در کودکان

۳٫ اخلاق خوب را تشویق کنید.

اینترنت انعکاس جامعه است و همان قوانین اخلاقی جامعه را دارد. بسیار راحت است که پشت پرده «ناشناس بودن» برای امتحان، از مرزها عبور کرده و چیزهایی نوشت که آدم هرگز وقتی که روبروی شنونده صحبت می کند می گوید. به فرزندتان تأکید کنید که همان طور با دیگران برخورد کند که خودش میل دارد که با او برخورد شود. متأسفانه در اینترنت نیز تیپ های مختلف اخلاق ویژه شبکه اینترنت وجود دارد، از لغات نامناسب گرفته تا فحش دادن و لحن ناپسند.

۴٫ با فرزندتان در مورد نحوه استفاده از اینترنت به توافق برسید.

با هم تصمیم بگیرید که چه مقرراتی در یک خانواده باید رعایت شود. مثلا می توانید از نکات زیر استفاده کنید.

اینترنت امن و بی خطر در بین کودکان*چطور آدم در اینترنت هویت شخصی خود را بازگو می کند مثلا نام، آدرس، تلفن، ایمیل و غیره.

*چطور آدم در مقابل دیگران ظاهر می شود مثلا در گپ، در ایمیل، در آی سی کیو و یا مسنجر و یا غیره.

*چه تیپ سایت هایی مورد قبول اند و یا مورد قبول نیستند که آدم به آنها سر بزند؟

فرزندتان را تشویق کنید که این بحث را در کلاس مطرح کند. طبیعتا اگر یک کلاس یا یک مدرسه به قوانین مشترک برای استفاده از اینترنت برسند مثبت تر است.

۵٫ فرزندتان را تشویق کنید که در مورد دادن اطلاعات شخصی، خوددار باشد.

بسیاری از سایت ها برای در اختیار گذاشتن محتوای سایت و خدمتشان از آدم اطلاعات شخصی می خواهند. این اطلاعات بنا به دلایل مختلفی درخواست می شود. بسیار مهم است که فرزندتان آگاه باشد که کی و چگونه اطلاعات شخصی خود را در اختیار این سایتها بگذارد. بهتر است برای اطمینان به او بگویید که هر وقت از او اطلاعات خواستند با شما در میان بگذارد و اگر شما موافق بودید نام، آدرس، آدرس مدرسه، شماره تلفن و یا عکس خود را بفرستد.

۶٫ اجازه ندهید که فرزندتان به تنهایی اشخاص ناشناسی را که با آنها در اینترنت آشنا شده است، ملاقات کند.

اینترنت یک محل ملاقات مثبت است که آدم می تواند در آن دیگران را بشناسد و دوستان جدیدی پیدا کند. ولی برای اینکه از حوادث ناگوار و حتی شرایط خطرناک جلوگیری شود بسیار مهم است که فرزندتان افراد ناشناس که در اینترنت با آنها آشنا شده است را به تنهایی ملاقات حضوری نکند و در صورت ملاقات حتما پدر و مادر، دوستان یا افراد قابل اطمینانی هم با او باشند.

بیشتر بخوانید:  چگونه می توانیم مهارت تصمیم گیری را در کودکان تقویت کنیم؟

۷٫ به فرزند خود کمک کنید تا بفهمد که اطلاعات داخل اینترنت می تواند تقلبی هم باشند.

کودکان معمولا از اینترنت برای انجام تکالیف مدرسه استفاده می کنند. برای اینکه بیشتر یاد بگیرند و درباره مسائل مورد علاقه خود اطلاعات پیدا کنند. تعداد این اطلاعات بسیار زیاد است و لازم است که این اطلاعات جداسازی شوند. به فرزندتان یاد بدهید که بتواند اطلاعات نادرست را از درست جدا کند و درستی هر سایت را کنترل کند.

۸اینترنت امن و بی خطر در بین کودکان. از کنجکاوی فرزندتان زیاد انتقاد نکنید.

فرزندتان حتما به سایت هایی برخورد خواهد کرد که محتوای آنها هم برای او و هم برای شما آزار دهنده خواهد بود مثل سایت های سکسی و نژاد پرستانه. به خاطر داشته باشید که این طبیعی است که آدم از روی کنجکاوی”سایت های ممنوعه” را جستجو کند. از این موقعیت استفاده کنید و درباره این سایت ها با فرزندتان گفتگو کنید. وقتی فرزندتان بزرگتر شود حق او برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر می شود و توانایی انتقادی فکر کردن او هم افزایش خواهد یافت.

۹٫ اطلاعات اتفاقاتی را که فکر می کنید غیر قانونی است اطلاع بدهید.

اگر فرزندتان از محتوای یک سایت بسیار آزار می بیند شما به عنوان پدر یا مادر می توانید بسنجید که آن سایت غیرقانونی است یا نه. ما پیشنهاد می کنیم که آدرس آن را به پلیس گزارش کنید.

همچنین اگر محتوای سایت زیان آور است حتما آن را به شرکت اینترنت خود یا مدرسه گزارش دهید. بسیار مهم است که فرزندتان احساس کند که شما در چنین شرایطی کمکش می کنید. در سایت سافت لینکهایی به پلیس و شرکتهایی اینترنتی و اداره ها و سازمان هایی که در رابطه با اینترنت و مسائل کودکان فعالیت دارند وجود دارد.

۱۰٫ راه حل های تکنیکی می تواند گاه کمک کننده باشد.

روش هایی وجود دارند که می توانند اینترنت را کنترل و محدود سازند. از طریق ابزار اندازه گیری برنامه هایی که با آنها به اینترنت وصل می شویم می توان دید که به چه سایتهایی رفته شده است.از طریق فایل هایی می توان راه ورود به بعضی سایت ها را بست. این روش ها هم کمبودهای خود را دارند، می توان آن ها را دور زد آگاه باشید که این روش ها می توانند از طرف فرزندتان یک نوع تعدی به هویت او تلقی شود و اعتماد فرزندتان را به شما خدشه دار می کند.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 5

میانگین امتیاز 1٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz