اوتیسم چیست : اطلاعات، عوامل، مشخصات، نشانه ها، پیشنهادات - بهینگی

اوتیسم چیست : اطلاعات، عوامل، مشخصات، نشانه ها، پیشنهادات

39
0
اشتراک گذاری :
اوتیسم چیست : اطلاعات، عوامل، مشخصات، نشانه ها، پیشنهادات

اوتیسم  سندرومی است که ۴ نفر از ۱۰۰ هزار کودک را مبتلا می کند. معمولا اکثرا پسرها به آن مبتلا می شوند. با وجود اینکه سالهاست این سندروم بعنوان یک اختلال تکاملی شناخته شده است، عوامل ایجاد کننده آن هنوز ناشناخته هستند. تعداد رو به رشد موارد تشخیص این سندروم در سالهای اخیر مربوط به افزایش آگاهی و دانسته ها در مورد آن می باشد، گرچه پیشرفتهای تکنیکی هم در تشخیص آن موثر بوده اند.

اوتیسم در تمام نژادها و طبقات اجتماعی و گروه های بومی دیده می شود. گرچه پسرها، چهار برابر بیشتر از دخترها در برابر آن آسیب پذیر هستند. خواهران و برادران کودک مبتلا به اوتیسم هم به میزان کمی یعنی ۵% در معرض ابتلا به اوتیسم هستند.

ریشه و عوامل ایجاد اوتیسم چیست؟

منشا و علت اصلی پیدایش اوتیسم، هنوز بخوبی روشن نیست، گرچه جدیدترین تحقیقات حاکی از آن است که فاکتورهای متعددی می توانند در این میان دخیل باشند. عوامل مهمی که شناخته شده اند به قرار زیر هستند:

 • ژنتیک : اخیرا گمان می شود که کمتر از ۱۰ ژن می توانند در انتقال اوتیسم دخیل باشند و دیگر اینکه، این ژن ها می توانند اثر چندین برابری اعمال نمایند. ضعف در کروموزوم (x) هم می تواند در بروز این بیماری موثر باشد.
 • عوامل بیولوژیکی : غیر طبیعی بودن و اشکال در ناقلین اصلی پیامهای عصبی (نروترانسمیترها) بویژه سروتونین ( که در کودکان مبتلا به اوتیسم سطح بالایی دارد) می تواند مسئول تغییرات عملکردی مغز باشد.
 • عوامل روحی –روانی : چندین نظریه درباره عوامل تاثیرگذار اجتماعی، شناختی یا عوامل تاثیرگذار بر شناخت و آگاهی، در این باره وجود دارد.

اوتیسم چیست : اطلاعات، عوامل، مشخصات، نشانه ها، پیشنهادات

آیا واکسیناسیون دوران کودکی می تواند در بروز اوتیسم دخیل باشد؟

واکسنهایی مانند MMR (اوریون، سرخک و سرخچه) باعث ایجاد اوتیسم نمی شود، گرچه برخی والدین کودکان مبتلا به اوتیسم تردید دارند که این واکسن که در ۱۵ ماهگی زده می شود، می تواند به بیماری کودکشان مربوط باشد. چون در همین سن است که کودکان مبتلا اولین نشانه های اوتیسم را نشان می دهند. اما احتمال دارد که علایم به هر صورت دیگر هم تظاهر یابند، حتی اگرکودک واکسینه هم نشده باشد.

علت دیگری که مورد شک و تردید است، این است که هم اکنون برخی واکسن ها حاوی مواد نگهدارنده هستند که تیمروسال نام دارد و این ماده خود محتوی جیوه است. گرچه دوزهای بالایی از اشکال خاص جیوه می تواند بر تکامل و رشد مغزی تاثیر بگذارد، تحقیقات حاکی از آن است که محتوای جیوه موجود در تیمروسال به این حد و مقدار نمی رسد. در سال ۲۰۰۱، گروهی از کارشناسان به این نتیجه رسیدند که هیچ مدرک و شواهد کامل و جامعی وجود ندارد که واکسن MMR یا هر واکسن دیگری ریسک بروز اوتیسم را افزایش دهد.

مشخصات و ویژگی های کودک مبتلا به اوتیسم

اوتیسم به واسطه تغییرات سیر تکاملی مغزی مشخص می شود. عوامل این تغییرات هنوز کاملا روشن نشده اند. کودک اوتیسمی معمولا دارای ویژگیهای زیر است:

 • از تماس فیزیکی و دیداری با سایر افراد امتناع می کند.
 • به صدای افراد و سایر صداها عکس العملی نشان نمی دهد.
 • صحبت نمی کند و یا قابلیت صحیح استفاده از گویش را ندارد.
 • حرکاتی را مرتب تکرار می کند، پایش را مرتب تکان می دهد، سرش را محکم به جایی می زند و یا مرتبا سرش را می چرخاند.
 • به بخشهایی از یک شی مثلا چرخ های یک اسباب بازی خیره می شود.
 •  مفهوم حرکات دست و یا ژست های بدن را درک نمی کند.
 • از شرکت در بازیهایی که دارای نقش نمایشی است امتناع می ورزد.
 • در مورد قوانین، دستورات و آداب معاشرت، بسیار حساس و نگران است.
 • صورتش بدون هیچگونه حسی است و صدایش یکنواخت می باشد.
 • به خودش آسیب می زند و احساس خطر هم نمی کند.

اوتیسم چیست : اطلاعات، عوامل، مشخصات، نشانه ها، پیشنهادات

تشخیص اوتیسم

کودک مبتلا به اوتیسم به عنوان یک کودک از سایر بچه ها متفاوت نیست. در سال اول زندگی، ممکن است هیچگونه نشانه و علامت غیر معمولی را نشان ندهد. اما در سال دوم، ممکن است تکامل و رشد تاخیری در مهارتهایی چون سخن گفتن و یا درک مطلب داشته باشد و یا حتی توانمندی ها و قابلیت هایی که قبلا کسب کرده است را از دست بدهد. اصولا اوتیسم زمانی تشخیص داده می شود که کودک حدود دو سال دارد، اگرچه تست پزشکی خاصی برای تشخیص وجود ندارد عموما پزشکان رفتار کودک را تحت نظر قرار می دهند و گاهی تکنیک های متعددی را استفاده می کنند و علایم خاصی را که همراه با اوتیسم هستند، مورد بررسی و جستجو قرار می دهند.

بیشتر بخوانید:  تشخیص اوتیسم : نشانه ها و تیم تخصصی تشخیص اوتیسم

خانواده های اوتیسم : والدین کودکان مبتلا به اوتیسم

داشتن کودک مبتلا به معلولیت جسمی و یا ذهنی و همچنین قبول این شرایط بسیار سخت و دردناک است. ممکن است والدین احساس گناه کنند، گیج شوند و در مورد آینده کودک خود نا امید شوند. تمام این عکس العمل های احساسی و هیجانی بر حق و معقول هستند؛ اینجاست که پزشک خانواده، نقش مهمی ایفا می کند، از یک طرف بابت حمایت روحی و روانی و از طرف دیگر بعنوان یک مددکار حرفه ای.

بیشتر بخوانید:  تنیدگی و افسردگی والدین کودکان با اختلال های طیف اوتیسم

اوتیسم چیست : اطلاعات، عوامل، مشخصات، نشانه ها، پیشنهادات

زندگی با اوتیسم : پیشنهاداتی برای خانواده ها و اطرافیان کودک اوتیسمی

 • هرگز درمانی برای اوتیسم وجود ندارد، گرچه پیشرفتهایی جهت پیشگیری از آن صورت گرفته است.
 • درمان دارویی را هم میتوان جهت بهبود مشکلات همراه با اوتیسم از قبیل بیخوابی، بیش فعالی، گیجی، رفتارهای افراطی و… بکار برد.
 • تکنیک های تغییر رفتاری هم امروزه مورد استفاده قرار می گیرند. این تکنیکها همراه با برنامه های خاص طراحی شده برای رشد و تکامل بیشتر کودک اوتیسمی می باشند و از طریق تحریک کردن او، آموزش وی جهت بهتر صحبت کردن، بهبود ظرفیت و توانمندی او برای تمرکز و پاسخ دهی و.. صورت می گیرد. بطور خلاصه مجموعه ای از استراتژی های درمانی برای به حداقل رساندن نقص ها و ناتواناییهای این کودک کمک می کنند و کیفیت زندگی او و میزان پذیرش اجتماعی اش را افزایش می دهند.
بیشتر بخوانید:  تاثیر موسیقی درمانی و بازی درمانی بر کودکان با اختلال طیف اوتیسم
 • بخاطر داشته باشید که والدین کودکان مبتلا به اوتیسم هم نیازمند کمک و آموزش هستند، چون والدین می توانند بعنوان منابع ایجاد هماهنگی مناسب در خانواده و منزل ایفای نقش کنند.
 • آموزش خاص در رابطه با اوتیسم بسیار ضروریست، این آموزش ها می تواند در مدارس خاص یا بصورت انفرادی صورت گیرد. روان درمانی هم استفاده می شود، گرچه موفقیت کمی دارد. چراکه توانایی های گویشی و ادراکی کودکان مبتلا به اوتیسم، مانعی در این راه می باشد.
 • حمایت خانواده بسیار ارزشمند است. والدین بایستی درک کنند که اوتیسم نتیجه مشکلات و اختلالات هیجانی ناشی از تعلیم و تربیت کودک نیست.
 • اغلب مردم در مورد کودکان مبتلا به اوتیسم، اطلاعات اندکی دارند و این موضوع باعث می شود که والدین این کودکان احساس کنند که منزوی شده و کسی آنها را درک نمی کند. این یکی از عواملی است که تشکیل گروه های حمایتی طراحی شده جهت کمک به والدین درگیر این مشکلات و یافتن مناسب ترین راه درمان، ضرورت می دهد.

فیلم سخنرانی درباره اوتیسم

در این بحث واقعی، متخصص ژنتیک ویندی چانگ آنچه که ما درباره طیف اختلال اوتیسم می دانیم را به اشتراک میگذارد – به عنوان مثال، اوتیسم چندین عامل دارد، شاید عوامل به هم پیوسته ای باعث آن می شود. فراتر از نگرانی و توجه که تشخیص بیماری را احاطه کرده چانگ و تیمش به آنچه که ما از طریق مطالعات ،درمان و گوش دادن دقیق یاد گرفتیم ایم ، نگاه می کنند

اوتیسم – آنچه ما می دانیم (و آنچه هنوز نمی دانیم)

 

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz