اهمیت اوقات فراغت در مدیریت زمان - بهینگی

اهمیت اوقات فراغت در مدیریت زمان

اشتراک گذاری :
اهمیت اوقات فراغت در مدیریت زمان

مدیریت زمان از جمله اهمیت های زندگی می باشد که باعث افزایش بهره وری فرد از زمان خود می شود. چیزی که کشورهای جهان سومی را جهان سومی نگه داشته است عدم مدیریت زمان و اتلاف وقت است، پس اهمیت این موضوع به قول معروف به اندازه نون شب می باشد و باید اطلاعات کافی از برنامه ریزی زمان مناسب داشته باشیم.

در ابتدای کار وقتی صحبت از برنامه ریزی به میان می آید، یعنی مفاهیمی مثل آینده نگری و الویت جز اساس اصلی کار می باشد. همان اساس و قاعده هایی که شدیدا آیدی با آن ها مخالفت میکند.

روان ما از سه قسمت آیدی، ایگو و سوپرایگو تشکیل شده است که کنش های این سه قسمت در نهایت رفتار ها و عملکرد های ما را حاصل می شود.

وقتی حرف از مدیریت زمان و برنامه ریزی به میان می آید مسلم است که آیدی مخالفت کند زیرا اصلی که آیدی بر اساس آن عمل می کند، اصل لذت جویی آن هم در زمان حال است، یعنی تمایل به رسیدن لذت در همان لحظه ای که زندگی می کنیم را دارد.

جایگاه آیدی در برنامه ریزی

باید در برنامه ریزی که انجام می دهیم، اوقات فراغت و تفریح قرار دهیم و در مورد چگونگی انجام فراغت و نوع کارهایی که می خواهیم انجام دهیم از قبل برنامه ریزی نکنیم زیرا فراغتی که از قبل بگوییم چه کار کنیم در واقع صورت گریم شده تمایلات ایگو و سوپرایگو می باشد در صورتی که آیدی اصلا برنامه ریزی نمی کند و در زمان حال به سر می برد. پس اوقات فراغت در برنامه ریزی را آزاد گذاشته تا آیدی بتواند به نیازهایش پاسخ بدهد.

اهمیت اوقات فراغت در مدیریت زمان

اگر در برنامه ریزی خود جایی برای آیدی قرار دادید اینگونه ایگو می تواند کشمکشهای بین سوپر ایگو و آیدی را مدیریت کند ولی اگر اینگونه نکنید و در برنامه هایتان جایی برای آیدی باقی نگذارید. این کشمکشها تبدیل به اضطراب شده و ذهن به صورت ناهشیار تصمیم به کاهش فشار ها و استفاده از مکانیزم های دفاعی می گیرد.

بیشتر بخوانید:  ID و SUPER EGO در ادبیات یونان

مکانیزم های دفاعی حاصل از مدیریت زمان نادرست

اهمیت اوقات فراغت در مدیریت زمان

مکانیزم دفاعی توجیه منطقی در مدیریت زمان نادرست

مکانیزم های دفاعی، اغلب در زمانی که برنامه ریزی زمان به خوبی انجام نگرفته، رخ می دهد. مکانیزم دفاعی توجیه عقلانی است یعنی فرد با بی ارزش کردن مدیریت زمان و محکوم کردن انسان های با برنامه به افرادی سرد و خشک، ارزش آن را کاهش داده و در نتیجه میل فرد به پیروی از برنامه را کاهش می دهد. در واقع برنامه ریزی زمانی باید قابل اجرا باشد.

مکانیزم دفاعی جابه جایی در مدیریت زمان نادرست

بر اساس برنامه ریزی بدون فراغت، ابتدا کار را با قدرت شروع می کنید ولی طولی نمی کشد که انگیزه و قوت خود را از دست می دهید و به قول امروزی ها خالی می کنید. حال خالی کردن خودش باعث ایجاد تنش در فرد می شود و همچنین برای رهایی از آن باید تفریح کرد که عقب افتادن از برنامه هم خود تنش هایی به دنبال دارد؛ که خشم حاصل از این نابسامانی ها امکان انتقال و جابه جایی به عزیزانمان را دارد که خود تبعات بدی به دنبال دارد.

چگونه بی انگیزه می شویم؟

اهمیت اوقات فراغت در مدیریت زمان

روانشناسان آیدی را منبع انرژی روانی می دانند یعنی تامین انرژی روان به دست او صورت می گیرد. اگر به او اهمیت داده شود بالطبع انرژی روان روز به روز کاهش می یابد و همین امر باعث می شود که انگیزه فرد هم کاهش پیدا کرده و میل به کار کردن روز به روز کاهش پیدا کند.

بیشتر بخوانید:  تابستان و حسرت : هشدار تابستانه از دیدگاه MBTI

اوقات فراغت را کجای برنامه ریزی خود قرار دهیم؟

اغلب کانالهای تلگرامی انگیزش و مدیریت زمان با این موضوع رو به رو می شوید که اگر کارهای سخت را در اول برنامه ریزی قرار دهید و آن را انجام دهید بقیه برنامه را به راحتی انجام می دهید.

ولی تیپ های mbti اطلاعات دیگری به ما می دهند. به ظاهر انجام دادن کار سخت در ابتدای روز، ادامه ی عملکرد به برنامه ریزی را آسان تر می کند.

در تیپ های mbti با مشخصه p قضیه یکم متفاوت است، p ها کارهای خود تا حد ممکن عقب انداخته و در دقیقه نود انجام می دهند و پیش از انجام هر کاری ابتدا به خوبی تفریح می کنند و سپس به کار می پردازند.

نوشتن برنامه ای که با کار سنگین شروع می شود ممکن است الزام فرد برای عمل به برنامه ریزی را از بین ببرد و به طور کل بعد از مدتی به برنامه پایبند نباشد.

اهمیت اوقات فراغت در مدیریت زمان

پس باید به این موضوع توجه کرد که برنامه ریزی زمانی را برای چه کسی انجام می دهیم.

از طرفی دیگر افرادی با مشخصه ی j خود به صورت خودکار تمایل به انجام امور با برنامه قبلی دارند برعکسp ها که به دل کار زده و ترجیحی به انجام برنامه ریزی ندارند.

این دسته افراد (j ها) ترجیحشان بر این است که هر چه زودتر کارشان را تمام کنند و اگر فراغتی و تفریحی می خواهند انجام دهند، آن را پس از اتمام کارها انجام دهند.

پس در مدیریت زمان فاکتورهای زیادی دخیل هستند که بدون استفاده آن ها در برنامه ریزی خود نمی توانیم مدیریت زمانی مناسب به وجود آورده و برنامه ای عملی ارائه دهیم.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 5

میانگین امتیاز 1٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz