اهمال کاری یعنی چی؟ - بهینگی

اهمال کاری یعنی چی؟

اشتراک گذاری :
اهمال کاری یعنی چی؟

اهمال کاری یا تنبلی؟

اهمال کاری یک موضوع جالب بین رشته ای است که از امور مالی و سرمایه گذاری تا سلامتی را در بر می گیرد.

اهمال کاری در برخی از متون یک «تأخیر آگاهانه» تعریف شده و این اعتقاد وجود داشته که اهمال کاری یک انتخاب خردمندانه است اما با آغاز انقلاب صنعتی این مفهوم معنای منفی تری به خود گرفته و با تنبلی یکسان در نظر گرفته شده است، در حالی که این دو با هم تفاوت دارند، زیرا در تنبلی فرد خودش میلی برای انجام کار ندارد. درحالی که اهمال کاری به تاخیر انداختن و جایگزین کردن فعالیت های ضروری باانجام فعالیت های غیر ضروری است.
در اهمال کاری فرد اغلب کاری را انجام میدهد و خودش را مشغول نگه می دارد تا از انجام تکلیفی که باید در ان زمان انجام شود، و اولویت دارد اجتناب کند. زمانی که شخص کاری انجام میدهد تلاش می کند تا در صورت امکان خود و دیگران را متقاعد کند که عملش منطقی و معقول است. در این حالت فرد اهمال کار مجبور است در برابر تعلل ورزیدن و همزمان سرزنش کردن خویش از خود دفاع کند. به این ترتیب ازیک سو برای عدم انجام کارهای خود دلیل تراشی می کند، واز سوی دیگرانجام کارش را به اخرین دقایق موکول می کند.
درواقع اهمال کاری راه فرار از زیستن تا حد امکان در لحظات حال است. اهمال کاری هنر ادامه دادن دیروز و اجتناب از امروز است.

اهمال کاری عملی است که در نظر اول، هدفش خوشایند کردن زندگی است. ولی، در اغلب موارد جز استرس، به هم ریختگی و شکست های پیاپی، پیامد دیگری ندارد.

لازم به ذکر است که تعلل ورزی همیشه مسأله ساز نیست. اما، در اغلب موارد می تواند از طریق ممانعات از پیشرفت و عدم دسترسی به اهداف، پیامدهای نامطلوب و جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

نتایج اهمال کاری

این درگیری مداوم ذهنی برای دفاع ازخود با پیامدهای ناخوشایندی در زمینه بهداشت جسمی – روانی همراه است. فشار ناشی از کار زیاد همراه باعجله و استرس برای اتمام آن به تدریج منجر به تخلیه انرژی روانی فرد شده و زمینه برای فرسودگی شغلی را فراهم می کند. چنین حالتی فرد را وادار می کند که برای موجه جلوه دادن عادت های مورد نظر دلایل متعددی را بیاورد. به گونه ای که بتواند درگیری های ذهنی و ناهماهنگی های شناختی خود را مرتفع سازد.

اهمال کاری یعنی چی؟

مفهوم اهمال کاری

هر چند صحبت از اهمال کاری در متن‌های مصر، یونان و روم  باستان به چشم میخورد؛ اما، برای اولین بار این لغت در زبان انگلیسی و در سال ۱۵۴۸ در دیکشنری آکسفورد آمده است.

اهمال کاری در زبان لاتین از دو بخش pro به معنی «جلو»، «پیش» و «در حمایت از» و crastinus به معنای فردا تشکیل شده و معنای تحت‌الفظی آن «تا فردا» است.

مترادف‌های آن نیز شامل مسامحه، دودلی، به تأخیراندازی و به عقب انداختن انجام کار به ویژه به علت عادت در بی دقتی، یا تنبلی و به تعویق انداختن یا تأخیر غیرضروری می شود.

با آن که دامنه تعریف اهمال کاری از تأخیر در شروع یا کامل کردن یک عمل تا تأخیر در پیوستگی عمل همراه با ناراحتی ذهنی و تأخیر غیرمنطقی رفتار را در بر می گیرد، اما در مجموع، آن را به تأخیر انداختن یا به تعویق انداختن عملی تعریف کرده اند که شخص باید انجام دهد و از این رو سطحی از اضطراب ناشی از اهمال کاری را تجربه می کند.

در حوزه های علوم اعصاب و علوم رفتاری اهمال کاری به عنوان یک تاخیر غیر منطقی علیرغم اگاهی شخص به وخامت اوضاع در نظر گرفته می شود. باتوجه به افزایش آگاهی نسبت به ماهیت اهمال کاری، هنوز هم درباره اینکه اهمال کاری واقعا چیست، بحث و مجادله وجود دارد.
اهمال کاری شکلی از امتناع است که فرد تمایل به انجام کار دارد ولی کار را تا اخر برای رسیدن به هدف دنبال نمی کند. این یک مسئله عمومی است که به ویژه دربین جوانان رایج است.

اهمال کاری پدیده ای شایع است. ظاهرا اکثر مردم دست کم با تأخیر در انجام بعضی از کارها، وقت‌گذرانی می کنند و برخی نیز وقت‌گذرانی را شیوه زندگی خود ساخته اند.

اهمال کاری مجموعه وسیعی از عنوان ها و اولویت های پژوهشی را به خود اختصاص داده و رابطه آن با انواع متغیرها، اختلال های روانی مانند افسردگی، اضطراب و فعالیت های تحصیلی به تأیید رسیده است.

اهمال کاری یا به آینده موکول کردن کارها، عادتی است که در بسیاری از افراد وجود دارد تا جایی که پژوهشگران بر این باورند که این ویژگی از تمایلات ذاتی انسان است.

تاریخچه اهمال کاری

از نظر تاریخی اهمال کاری بر اساس دودیدگاه قابل بررسی است:

۱- دیدگاه نخست، آن را یک پدیده نسبتا تازه در نظر می گیرد؛

۲- دیدگاه دوم، آن را پدیده تمام زمان ها در نظر می گیرد که در سال های اخیر افزایش یافته است.

بر پایه دیدگاه دوم، از آغاز تاریخ همه انسان ها دچار اهمال کاری بوده اند. همورابی پادشاه بابل بر پایه قانون ۲۸۳، به منظور جلوگیری از اهمال کاری، قانون مهلت مقرر برای طرح شکایت را به ثبت رسانیده است، رومیان اهمال کاری را واگذاری کار امروز به فردا دانسته اند و در عصر حاضر نیز توماس هابز، ارزش شخصی هر فرد را در توانایی وی برای مدیریت و استفاده مؤثر از زمان تعریف می کند.

 انواع اهمال کاری

اهمال کاری، با توجه به پیچیدگی و مؤلفه‌های شناختی، عاطفی و رفتاری آن، تظاهرات گوناگونی دارد. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- اهمال کاری تحصیلی که معمول‌ترین و متداول‌ترین شکل اهمال کاری در حوزه تعلیم و تربیت است،

۲- اهمال کاری در تصمیم‌گیری،

۳- اهمال کاری روان رنجورانه،

۴-  اهمال کاری وسواس‌گونه.

 

اهمال کاری سازمانی

ازدیدگاه سازمانی، اهمال کاری، دشمن سازمان و مانع رشد بهره وری و خلاقیت است.اهمال کاری سازمانی، اهمال کاری مربوط به کار است. که به عنوان الگوی پایدار یا دوره ای توصیف میشود. در اهمال کاری سازمانی فردی که قادر است کار را انجام دهد، به طور مکرر از آغاز به موقع و اتمام وظایف یا فعالیت های کاری که باید در یک مدت معین انجام شود، امتناع می کند.

اهمال کاری سازمانی به تاخیر انداختن هدفمند شروع یا تکمیل وظایف مختلف شغلی است، یه  طور تخمین  ۱۵ تا ۲۰  درصد کارمندان اهمال کار مزمن هستند.
عوامل موثر بر اهمال کاری:
۱٫عوامل درونی و روانی یعنی آسیب ها و ناهنجاری هایی که مربوط به خود فرد اهمال کار است مانند: احساس خود کم بینی، کوته بینی، توقع بیش از حد خود، پایین بودن آستانه تحمل، کمال گرایی وسواس گونه، افسردگی، شرمساری می باشد.
۲٫ عوامل بیرونی و محیطی یعنی آسیب هایی که هنگام ارتباط با دیگر اشخاص و یا محیط اطراف خود را نشان می دهد. عواملی چون نارضایتی از وضع موجود، احساس عدم مسؤلیت در برابر دیگران، لج بازی با دیگران، تلاش برای جلب رضایت همگان، اهمال کاری و پرخاشگری، توقع بیش از حد از دیگران می باشند. شیوه های مختلفی برای غلبه بر اهمال کاری ارایه شده است که می توان به تلاش برای ایجاد انگیزه و پرهیز از تنبلی و بی حالی، پرهیز از توصیه به تلقین درمانی، تغییر محیط، ایجاد عشق و علاقه، بازی با احتمالات و. . . اشاره کرد.

تکنیک های مقابله با اهمال کاری
زوایای مختلف( شناختی، رفتاری) شیوه های درمانی و تکنیک هایی برای مقابله با اهمال کاری وجود دارد. که در بحث درمان می توان به شیوه هایی چون: تلاش برای ایجاد انگیزه و پرهیز از تنبلی و بی حالی، پرهیز از توجیه، تلقین درمانی، تنبیه و شرطی شدن اجتنابی، تغییر محیط، ایجاد عشق و علاقه، یافتن دوست منضبط، بازی یا احتمالات ، خود تنظیمی و یاد آورنده ها، استفاده از شیوه های هم پیمانی، عدم انتظار پیشرفت سریع، روش هیجانی غلبه براهمال کاری، اشاره کرد.
در مبحث غلبه بر اهمال کاری تکنیک های متفاوتی وجود دارد که ازجمله آن ها می توان به روشن سازی اهداف، برنامه ریزی قبل ازانجام کار، طبقه بندی کردن مسایل( لانه کبوترسازی)، روش سالامی، برنامه ۵ دقیقه ای، روش “اول بدترین” ترازنامه، صحبت با خود، صحبت با دوستان، تحت فشار قرار گرفتن، تشخیص ضرورت، ابتدا عمل بعد فکر، تکلیف مداری، اصل برپاک ، حذف تکیه کلام هایی مانند: اگر، ای کاش، امیدوارم، ارزومندم و . . .می باشد.
منابع:

Coote, Elizabeth A, PhD (1987). Procrastination in the workplace: A
study of the dispositional and situational determinants of delay
behavior at work.
Dewitte S; Schouwenburg H.C (2002). Procrastination, and incentives: the
struggle between the present and the future in procrastinators and the
punctual, British Journal of Social Psychology, Volume 43, Number 2,

 

مطالب مرتبط

بیشتر بخوانید:  مقابله با اهمال کاری : 8 نکته مدیریت کارها برای انجام کارهای بیشتر
با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz