اهمال کاری تحصیلی : چرا دانش آموزان و دانشجویان کارها را به تاخیر می اندازند؟ - بهینگی

اهمال کاری تحصیلی : چرا دانش آموزان و دانشجویان کارها را به تاخیر می اندازند؟

اشتراک گذاری :
اهمال کاری تحصیلی : چرا دانش آموزان و دانشجویان کارها را به تاخیر می اندازند؟

بدون شک تجربه تجربه افرادی که به عنوان دانش آموزان یا دانشجویان شب امتحانی دسته بندی می شوند در سیستم آموزشی بسیار فراگیر است. شاید خودتان هم اینگونه باشید. این واقعیت که اغلب مطالعه دروس و انجام تکالیف تا لحظات پایانی موعد تحویل به تاخیر انداخته می شود، را در قالب اهمال کاری می توان بررسی نمود.  شناسایی عوامل مرتبط با اهمال کاری تحصیلی موضوعی است که بهینگی در این مطلب دنبال می کند.

انواع مختلف اهمال کاری:

اهمال کاری به آینده محول کردن کاری که تصمیم به اجرای آن گرفته ایم، تعریف می شود. در تعریفی دیگر اهمال کاری به تعویق انداختن انجام کار و ارجاع عمل به آینده توصیف شده است. اهمال کاری رفتار نامطلوب و نکوهیده ای است که به تدریج در وجود انسان به صورت عادت در می آید.

اهمال کاری را می توان در حوزه های مختلف زندگی انسان از زندگی فردی تا کسب و کار مشاهده نمود. یکی از موارد رایج اهمال کاری که خودمان نیز با آن مواجه بوده ایم، اهمال کاری تحصیلی است.

 اهمال کاری تحصیلی:

اهمال کاری تحصیلی ایجاد تاخیر ارادی در انجام یک تکلیف تحصیلی در چارچوب زمانی مورد انتظار یا مطلوب تعریف می شود، علیرغم اینکه فرد به دلیل تاخیر انتظار بدتر شدن ارزیابی یا نتیجه را دارد.

دانشجویانی که اهمال کاری تحصیلی دارند تکالیف خود را تا دقیقه آخر و زمان امتحانات به تاخیر می اندازند. و در ضرب العجل فرا رسیده با انبوهی از تکالیف ناقص و فشار زمان مواجه می شوندو این مشکل ان ها را دچار اضطراب بالا می کند.

اهمال کاری تحصیلی را یک عامل ناتوان کننده می دانند که ارتباط زیادی با دستاوردهای اندک دانشگاهی، اضطراب و عزت نفس اندک دارد. در ادامه به بررسی عوامل تاثیر گذار بر اهمال کاری تحصیلی و نقش انگیزش بر آن می پردازیم.

در سال های اخیر، تعلل ورزی تحصیلی به عنوان نوعی نقص در خود تنظیمی در معنای ناتوانی فرد در کنترل افکار، هیجانات، عواطف و عملکرد مطابق با معیار های موردنظر خود مطرح شده است.

در برخی پژوهش ها به این نتیجه رسیده اند که میزان شیوع اهمال کاری تحصیلی بسیار بالا است. از آن‌جایی که دانش آموزان اهمال کار، اغلب در کلاس درس و محیط مدرسه مورد استقبال دیگر دانش آموزان و نیروهای آموزشی و پرورشی قرار نمی گیرند، به نظر می رسد در این افراد، حس تنهایی نیز وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید:  نقشه ذهنی اهمال کاری : تصاویر 1000 کلمه ای

عوامل تأثیرگذار بر اهمال کاری

اهمال کاری تحصیلی مشکلی چند بعدی است که شامل ابعاد شناختی، رفتاری و انگیزشی می شود. بررسی هر کدام از این ابعاد به تنهایی با اهمال کاری تحصیلی، نمود کاملی از مشکل اهمال کاری تحصیلی را نشان نمی دهد. بنابراین نیاز است تا پژوهش هایی انجام شود که همه ابعاد مربوطه به اهمال کاری تحصیلی را در بر گیرد.

اهمال کاری از عوامل گوناگونی مانند اعتماد به نفس پایین، نداشتن طرح و برنامه کار، توانایی و مدیریت زمان، ترس از عدم موفقیت، احساس حقارت و … تأثیر می پذیرد. سالمون و راتلام(۱۹۸۴) طی تحقیقی که روی دانشجویان انجام دادند به این نتیجه رسیدند که اضطراب ارزیابی، مشکل در تصمیم گیری ها، تنبلی، فقدان جرأت، ترس از موفقیت، مدیریت ضعیف زمان و … از علل عمده اهمال کاری تحصیلی است.

نتایج برخی پژوهش ها در ارتباط با اهمال کاری

نتایج برخی پژوهش ها فراوانی اهمال کاری در دانشجویان را ۸۰ تا ۹۵ درصد تخمین زده اند که از آن میان، ۷۵درصد خود را اهمال کار می دانند. افزون بر این، نیمی از این ۷۵ درصد نیز همواره به اهمال کاری مشغولند. ظاهرا این درصدها رو به افزایش و تا ۹۵ درصد افزایش یافته است. به گونه ای که به نظر می رسد حدود ۲۵ درصد از دانشجویان اهمال کاری مزمن دارند و در امتحان ها نیز نمره کم می گیرند.

برخی دیگر پژوهش ها شیوع اهمال کاری مزمن را تا ۲۳ درصد گزارش کرده اند. به نظر می رسد ناراحتی درون ذهنی دانشجویان که به گونه معمولا با اضطراب همراه است ناشی از اهمال و به تأخیر انداختن وظیفه است.

اهمال کاری تحصیلی : چرا دانش آموزان و دانشجویان کارها را به تاخیر می اندازند؟

نقش انگیزش تحصیلی در مقابله با اهمال کاری تحصیلی

واژه انگیزش از سال ۱۹۳۰ وارد ادبیات روانشناسی شد و بر تمام حوزه هایی که به نحوی با رفتار انسان در ارتباط بودند اثر گذاشت. روانشناسان ضرورت توجه به انگیزش در تعلیم و تربیت را به دلیل ارتباط مؤثر آن با یادگیری جدید، مهارت ها، راهبردها و رفتارها متذکر شده اند.

انگیزش دلایل رفتار افراد از جمله دانشجویان را نشان می دهد و مشخص می کند که چرا آن ها به روش خاصی عمل می کنند.

بیشتر بخوانید:  مبانی انگیزش در فرد و سازمان : انگیزش بیرونی و درونی

انگیزش چیست؟

در حوزه آموزشی انگیزه یک پدیده سه بعدی است که دربرگیرنده باورهای شخص درباره توانایی انجام فعالیت مورد نظر، دلایل و یا اهداف فرد برای انجام آن فعالیت و واکنش مرتبط با انجام آن فعالیت می باشد.

انگیزش تحصیلی چیست؟

انگیزش تحصیلی نوعی درگیری و مشغولیت تحصیلی محسوب می شود. به بیانی سرمایه گذاری چندجانبه ای( شناختی، عاطفی و رفتاری) برای پیشرفت در تعلیم و تربیت است.

انگیزش تحصیلی عاملی است که به افراد تحرک لازم را برای به پایان رساندن موفقیت آمیز یک تکلیف، رسیدن به هدف یا دستیابی به درجه معینی از شایستگی در کار می دهد، تا فرد در انتها بتواند موفقیت لازم را در امر یادگیری و پیشرفت تحصیلی کسب کند.

اهمال کاری تحصیلی : چرا دانش آموزان و دانشجویان کارها را به تاخیر می اندازند؟

اهمال کاری و ارتباط آن با انگیزش تحصیلی

یکی از عوامل شناختی مرتبط با اهمال کاری تحصیلی انگیزش تحصیلی است. دانش‌آموزانی که اهمال کاری بالایی دارند، انگیزش پیشرفت پایین تری دارند. این خصیصه به عنوان یک ویژگی شخصی می تواند هم به عنوان علت و هم معلول در نظر گرفته شود. در پژوهش های صورت گرفته در کشورهای ترکیه و کره به این نتیجه رسیده اند که بین انگیزش تحصیلی و اهمال کاری رابطه معناداری وجود دارد و افراد اهمال کار بعد انگیزشی ضعیف‌تری دارند.

 

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz