انگیزش کودکان و ارتباط آن با عزت نفس کودک - بهینگی

انگیزش کودکان و ارتباط آن با عزت نفس کودک

اشتراک گذاری :
انگیزش کودکان و ارتباط آن با عزت نفس کودک

هرکدام از ما رفتارهای مختلفی از کودکان مشاهده کرده ایم. رفتارها، همان افعال و اقداماتی است که از کودکان سر می زند. برخی از این رفتارها از نظر ما پسندیده و بعضا ناپسند است. غذا خوردن و نخوردن، مهربانی یا پرخاشگری، درس خواندن یا نخواندن… همه اینها نمونه های رفتارهای کودکان است که برخی از نظر ما پسندیده و برخی ناپسند می باشند.

انگیزش : ریشه رفتارهای مختلف کودکان

چرا دو کودک که در یک محیط خانوادگی رشد کرده اند در شرایط یکسان رفتارهای مختلفی نشان می دهند. گاهی پدرها و مادرها، فقط بر اساس رفتارها قضاوت می کنند ولی توجهی به ریشه های هر رفتار ندارند.

انگیزش، چرایی و دلیل هر رفتاری در انسانها ازجمله کودکان محسوب می شود. اگر بتوانیم انگیزه های کودک را در بروز یک رفتار شناسایی کنیم، می توانیم به شکل موثری رفتارهای وی را اصلاح کرده یا بهبود دهیم. در این مطلب به بررسی انگیزش و ارتباط آن با عزت نفس در کودک می پردازیم.

انگیزش چیست؟

انگیزش همان چیزیست که اکثر ما احساس می کنیم به اندازه کافی دارای آن نیستیم. اما می دانیم که وجود آن حائز اهمیت است، چون به ما کمک می کند تا احساس رضایت خاطر کنیم، درباره خودمان احساس مسئولیت کنیم و بر زندگی خودمان مسلط باشیم. انگیزش شرط اساسی رشد شخصیت، رضایت خاطر  و موفقیت است. بدون انگیزش، نیروی بالقوه ما دست نخورده باقی می ماند، یا به جایی می رسیم که هدایت ما، بر عهده شانس و اقبال می افتد و دیگر خود بر زندگی خویشتن، کنترلی اعمال نمی کنیم که در هر دو مورد ممکن است دچار احساس نا امیدی شویم و احساس حسرت ممکن است احترام به خویشتن را در وجودمان بتدریج از بین ببرد.

بیشتر بخوانید:  مبانی انگیزش در فرد و سازمان : انگیزش بیرونی و درونی

انگیزش در کلام

انگیزش در کلام به معانی مختلفی بکار می رود. در ادامه برخی از این موارد را مرور می کنیم.

انگیزش بعنوان الهام فکری

برای بعضی افراد انگیزش اساسا نیرو و اشتیاق، هیجان و هدف است. الهام کلید و اساس خود انگیزشی است. به این معنا انگیزش بیانگر احساسی بسیار شخصی درباره آن چیزهایی است که فرد دوست دارد یا می خواهد، همان چیزهایی که فردیت او را می سازند.

انگیزش به عنوان تلاش و عرق ریزی

تعریف متداول انگیزش، میزان تلاشی است که افراد در رسیدن به نتایج و هدفها صرف می کنند. در این زمینه واژه هایی مانند “اراده “، “پشتکار”، “استقامت” ، “شکیبایی”، “پیگیری”، “تادیب نفس” به ذهن خطور می کند.

انگیزش کودکان و ارتباط آن با عزت نفس کودک

انگیزش بعنوان اشتیاق و آرمان

انگیزش شامل اشتیاق و امید و آرمان نیز می شود. ما باید دارای هدف، آرمان و مقصدی برای بلندپروازی های خود باشیم. بنابراین، مفهوم انگیزش، بر مسائلی همچون برخورداری از حس جهت یابی و میل به تحرک و استفاده مناسب از زمان، متمرکز است.

انگیزش بعنوان خودکاوی

انگیزش به هیجان مربوط به جستجوی خویش و کشف خود نیز مربوط می شود. اگر ما در کشف مهارتهای نوین، استعدادها و منابع شخصی که ملکه ذهن نشده باشند، احساس خرسندی و رضایت نمی کردیم، تمایل کمتری به تلاش می داشتیم. خودکاوی شامل سه ویژگی است: کشف ظرفیت ها، امکانات فردی، درک این ظرفیت ها و امکانات تنها به وسیله خودمان و خودپروری از طریق کنجکاوی کردن.

انگیزش کودکان چیست؟

اگر کودکان دارای انگیزه نباشند، ما والدین ممکن است نگران شویم که شاید آنها نتوانند در مورد خود به درستی عمل کنند و به بیراهه بروند یا حتی زندگی خود را تلف کنند. هرچند ما در این رابطه از بهانه های مختلفی مانند تلویزیون، دوستان نامناسب، معلمان ضعیف و بی روحیه و یا هورمونهای جسمی استفاده می کنیم ولی باز هم در مورد بی هدف و انگیزه بودن فرزندمان خود را مقصر میدانیم و احساس گناه می کنیم. در عمل نیز اگر کودکان با انگیزه و هدف باشند، زندگی کم تنش تر و لذت بخش تر خواهد بود.

انگیزش آتش بینادین زندگی آدمی

انگیزش امری بنیادی است، زیرا با تمام تلاشها و مجاهدت های انسان ارتباط دارد و همواره در خوشی ها و فراغت هایمان با آن مواجه هستیم. انگیزش تحت تاثیر روابط کلیدی ما قرار می گیرد و خود نیز بر آن تاثیر می گذارد. زمانی که ما افسرده هستیم در می یابیم که انگیزه بر احساسات و عواطف ما نیز اثر دارد.

اگر انگیزش را به آتش تشبیه کنیم یعنی  به نوعی منبع انرژی که تعهدات را در وجود انسان زنده نگه دارد، در اینصورت انگیزش به سوخت نیاز دارد و ما بعنوان والدین می توانیم مقداری از این سوخت را فراهم سازیم، البته باید به اندازه و به موقع باشد تا خسرانی به بار نیاورد.

انگیزش کودکان و ارتباط آن با عزت نفس کودک

 عزت نفس بعنوان قلب انگیزش برای کودکان

آنچه در این بخش خواهیم گفت در این یک جمله خلاصه می شود : “کسانی که درباره خودشان احساس خوبی داشته باشند، نتایج خوبی به بار می آورند”.

کودک برای اینکه انگیزه داشته باشد باید خودش را باور کند. کودکان برای اینکه خود انگیخته شوند، نیازمند شناخت خود، باور کردن خویش و مشاهده خود بعنوان فردی لایق و صلاحیت دار هستند. اگر کودک خود را شایسته پیشرفت نبیند، حتی اگر معلم، موضوعی را جالب بیان کند، باز هم او تن به کار نخواهد داد.

در آغاز، عزت نفس بوسیله دیگران شکل میگ یرد. واکنش کسانی که دوستشان داریم و مورد اعتماد و تحسین ما هستند، تاثیر عمیقی بر خودباوری و انگیزش ما دارند. وقتی کودکان احساس خوبی درباره خودشان داشته باشند، وظایف خود را بهتر انجام می دهند و احساس دلگرمی و اعتماد به نفس می کنند.

بیشتر بخوانید:  اعتماد به نفس و انگیزش (قسمت اول)

از طرف دیگر اگر کودکان تنبیه یا تمسخر شوند؛ در تلاش برای آزمودن چیزهای تازه، اشتباه کردن یا سوال کردن، سرزنش شوند؛ اگر بطور مداوم از آنان انتقاد شود؛ اگر نادیده گرفته شوند و احساس بی لیاقتی کنند؛ یا اگر انتظارات والدین از آنان آنقدر زیاد باشد که فشار و ناکامی به یکی از ویژگی های اجتناب ناپذیر در زندگی آنها تبدیل شده باشد؛ فعالیت خود را بکلی متوقف نموده و توان خود را از دست می دهند.

انگیزش کودکان و ارتباط آن با عزت نفس کودک

جمع بندی عوامل زمینه ساز عزت نفس و انگیزش در کودکان

والدین می توانند با استفاده از روش های زیر، به کودکان یاری دهند تا خود انگیخته باشند:

  • داشتن توقعاتی اصولی برای عملکرد و رفتار کودک
  • مقرر کردن اعمال و رفتار مفید بصورت روزمره تا زمانی که کودک این شیوه ها را بپذیرد
  • نشان دادن علاقه
  • پرورش و تقویت عزت نفس و خودباوری کودک
با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz