انواع زنجیره تامین چیست؟ - بهینگی

انواع زنجیره تامین چیست؟

1646
0
اشتراک گذاری :
انواع زنجیره تامین چیست؟

انواع زنجیره تامین چیست؟

مطالبی بسیار زیادی درباره زنجیره تامین در سالهای اخیر منتشر شده است. بخشی از این مطالب به انواع زنجیره تامین یا دیدگاه های مختلف زنجیره تامین اشاره کرده است. در این مطلب تلاش خواهد شد تا انواع زنجیره تامین معرفی شود.

بیشتر بخوانید:  نقشه ذهنی زنجیره تامین : اطلاعات کامل از مبانی زنجیره تامین

زنجیره تأمین مستقیم (forward supply chain)

زنجیره مستقیم یا شبکه توزیع (distribution network) در واقع نماینده نگاه سنتی در مدیریت زنجیره تأمین است. زنجیره مستقیم به مراحلی اشاره دارد که محصول از مبدأ تأمین کننده تا مقصد مشتری نهایی را در زنجیره تأمین طی می‌کند. بنابراین بر هزینه‌های زنجیره تأمین و رضایت‌مندی مشتریان تأثیر مستقیم داشته و رانه کلیدی در سودآوری کلی زنجیره محسوب می‌شود.

انواع زنجیره تامین : زنجیره تامین مستقیم

زنجیره تأمین معکوس (reverse supply chain)

زنجیره تأمین معکوس نماینده نگاه نوین به زنجیره تأمین در قالب مدیریت زنجیره تأمین سبز (Green Supply Chain Management) می‌باشد. دلایل متعددی مانند توسعه پایدار، نگرانی‌های زیست محیطی، کمبود انرژی، کاهش منابع طبیعی و همچنین مسائلی مانند استفاده مجدد از محصولات معیوب، کاهش هزینه‌های بازگشت محصولات مرجوعی و بهبود آوازه شرکت موجب افزایش توجه به مدیریت زنجیره معکوس گردیده است.

زنجیره تأمین معکوس به مراحلی اشاره دارد که محصول برگشتی از مشتری نهایی تا مرحله بازگشت مجدد به بازار یا حذف از زنجیره را طی می‌کند. مشتری به دلایلی مانند پایان عمر محصول، خرابی محصول، از رده خارج شدن محصول و یا ملاحظات زیست محیطی، محصول را برمی گرداند و محصول یا بخشی از آن با طی مراحلی مانند جمع آوری، مونتاژ، بازگردانی، بازیافت و حذف دوباره به زنجیره بازگردانده شده و یا از زنجیره خارج می‌شود.

عمدتا فرایندهای موجود در زنجیره های معکوس شامل جمع آوری، مرتب سازی و دسته بندی محصولات مرجوعی، انتقال محصولات مرجوعی به تسهیلات بازگردانی و بازیافت، انتقال محصولات قابل بازگردانی به تسهیلات تعمیر یا تولید مجدد و در نهایت حذف محصولات مرجوعی غیرقابل تعمیر می‌شود. به طور کلی زنجیره معکوس با ۴ اصل کاهش، جایگزینی، استفاده مجدد و بازیافت سروکار دارد.

انواع زتجیره تامین : زنجیره تامین معکوس

مشتری در زنجیره تامین مستقیم و معکوس:

در زنجیره تامین مستقیم جریان محصول یا خدمت به مشتری ختم می شود و  در زنجیره معکوس جریان از مشتریان آغاز شده و در تسهیلات زنجیره معکوس ادامه می‌یابد و ممکن است به مشتری برگردد.

زنجیره تامین حلقه بسته (closed loop supply chain):

زنجیره معکوس به دو نوع حلقه بسته و حلقه باز تفکیک می‌شود. لجستیک معکوس ارتباط بین بازار محصولات جدید و بازار محصولات مرجوعی برقرار می‌کند. در صورتی که این دو بازار بر هم منطبق شوند، شبکه حلقه بسته و در غیر این صورت حلقه باز نامیده می‌شود. به عبارت ساده تر در صورتی که لجستیک مستقیم و معکوس یکپارچه شوند، تحت عنوان لجستیک حلقه بسته خوانده می‌شود.

به عنوان نمونه، محصولات مرجوعی از دو مسیر به زنجیره مستقیم بر می‌گردند:

۱- در صورتی که بازیابی شوند، به عنوان محصول جدید بر می گردند.

۲- در صورتی که بازیابی نشوند، اجزا سالم آن به عنوان ماده اولیه برگشته و یا بازیافت می شوند.

انواع زنجیره تامین

بهینگی به شما توصیه میکند برای آشنایی بیشتر با زنجیره تامین، مطالب موجود در باکس ترتیب پیشنهادی [که در انتهای همین مطلب قابل رویت است] را از دست ندهید.

 

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz