افسردگی در ایران : نگاهی به آمار و ارقام - بهینگی

افسردگی در ایران : نگاهی به آمار و ارقام

66
0
اشتراک گذاری :
افسردگی در ایران : نگاهی به آمار و ارقام

افسردگی، چهارمین عامل عمده بیماری ها در جهان است که به تنهایی بزرگترین سهم بیماری های غیر کشنده را به خود اختصاص می دهد. افسردگی با علائم مختلفی در افراد نمو پیدا می کند. این بیماری از جمله اختلالات خلقی است که سلامت روان را دچار آسیب می نماید. آسیب سلامت روان نیز به نوبه خویش علاوه بر آن که روان انسان ها را پریشان می سازد، بر ابعاد دیگر سلامت آنها از جمله سلامت جسمانی و سلامت اجتماعی آنها نیز تأثیر می گذارد.

افسردگی در ایران

این مطلب با استفاده از مقاله  افسردگی در ایران: مرور نظام مند متون پژوهشی  (۱۳۹۲) تهیه شده است. در این مقاله با استفاده از ابزارهای جستجو در پایگاه های الکترونیکی به بررسی نظام مند مطالعات انجام شده در زمینه افسردگی در ایران پرداخته است. به گفته نویسندگان در مجموع، ۴۴ مقاله فارسی و ۱۲ مقاله انگلیسی که در فاصله سال های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۸ در مجلات معتبر علمی – پژوهشی داخلی و بین المللی منتشر شده بود، در مقاله ی آنها استفاده شده است..

افسردگی اساسی و علائم آن

اختلال افسردگی اساسی ( که افسردگی یک قطبی نامیده می شود، ) بدون سابقه ای از دوره های مانیا، مختلط، یا هیپومانی رخ می دهد. دوره افسردگی اساسی باید لااقل دوهفته طول بکشد.

بیماری که دچار افسردگی اساسی می شود، علاوه بر خلق افسرده یا کاهش شدید علاقه به امور لذت بخش، لااقل چهار علامت از فهرستی شامل تغییرات اشتها و وزن، تغییرات خواب و فعالیت، فقدان انرژی، احساس گناه، مشکل در تفکر و تصمیم گیری و افکاد عود کننده مرگ یا خودکشی را نیز ازخود نشان می دهد.

افسردگی در ایران : نگاهی به آمار و ارقام

با توجه به شیوع بالای افسردگی و بار قابل توجهی که این بیماری به فرد، نظام سلامت و جامعه تحمیل می کند، انجام مطالعات گسترده برای اتخاذ روش های مناسب پیشگیری و درمان و مدیریت این بیماری ضروری است.

بیشتر بخوانید:  استرس و روش های مقابله با آن

افسردگی در سنین مختلف

با افزایش سن میزان افسردگی افزایش می یابد. چنانچه در کودکان و نوجوانان کمترین میزان افسردگی و در سالمندان بیشترین میزان پیدا می شود.

در سنین پیری، افسردگی معمولا با نشانه های جسمانی یا تغییرات شناختی همراه است و ممکن است شبیه زوال عقل به نظر برسد. میزان بروز خودکشی در سالمندان بالا است و در مردان سالمند سفید پوست از سایر گروه ها بالاتر است.

افسردگی در ایران : افسردگی در سالمندان

افسردگی در جمعیت شهری و روستایی

درصد افسردگی، فراوانی بیشتری در جمعیت آسیب پذیر روستایی و عشایری دارد. شیوع افسردگی در ایران به میزان ۵٫۶۹ تا ۷۳ درصد بود که این میزان در افرادی که در روستا و شهرهای کوچک زندگی می کنند، به نسبت بیشتری از افرادی بود که در شهرها و کلان شهر ها به سر می برند.

بررسی میزان افسردگی از لحاظ جنسیت

درصد شیوع افسردگی در زنان از ۱۳٫۱ تا ۷۵٫۳ و در مردان از ۶٫۷ تا ۶۷ درصد متغیر بوده است. در حقیقت این نتایج به این معناست که زنان از حدود ۱٫۱ تا ۱٫۷ برابر مردان نسبت به افسردگی آسیب پذیرترند. تقریبا در تمام جوامع، افسردگی در زنان بیشتر از مردان گزارش شده است.

در توضیح درصد بالای افسردگی در زنان، می توان دلایلی بیان کرد. این دلایل عبارتند از : آناتومی و بافت بدن زنان، تجربه دورانی همچون بارداری و زایمان و انجام توأمان وظایف شغلی و خانه داری

افسردگی در دوران بارداری

درصد بالای ابتلای زنانی که در دوران پس از زایمان به سر می برند، نسبت به زنانی که در دوران بارداری هستند بیشتر است.  همچنین در بین جمعیت زنان نابارور و بارور نیز زنان نابارور، درصد افسردگی بالاتری را ازخود نشان داده اند.

یکی از مشکلات زنان باردار افسردگی دوران بارداری است که متأسفانه در اغلب موارد تشخیص داده نمی شود. و مادر همچنین ممکن است دچار جنون پس از زایمان شود. عوامل آن تغیییرات هورمونی، حوادث استرس زا و آزار دهنده و علائم آن کاهش آستانه تحمل، احساس غم، ناامیدی، گریه کردن زیاد و کاهش انرژی است.

افسردگی در ایران : افسردگی پس از بارداری

افسردگی در افراد مجرد و متاهل

افسردگی در مجردها، بیوه ها و افراد طلاق گرفته بیشتر از افراد متأهل است. دلایل زیادی باعث ایجاد افسردگی در افراد مطلقه می شود. ازجمله اینکه فرد مطلقه با احساس شکست و ناکامی در زندگی مواجه است. این شکست باعث دست و پنجه نرم کردن او با مشکلات شرایط جدید می شود. این آسیب روحی فرد مطلقه را دچار افسردگی می کند

در افراد متأهل نیز تعدد مسئولیت در خانه وجود دارد. وجود نوساناتی در روند هر یک از آنها دلیل اضطراب و استرس در فرد است که می تواند او را به سمت افسردگی سوق دهد.

افسردگی در ایران : افسردگی در افراد متاهل

افسردگی و سوء مصرف مواد

علائم افسردگی در افراد مبتلاء به سوء مصرف مواد یا وابستگی به مواد، شایع است. حدود یک سوم تا نیمی از کسانی که سوءمصرف مواد شبه افیونی دارند یا به آن وابستگی دارند، زمانی در طول عمر خود واجد ملاک های تشخیص اختلال افسردگی اساسی بوده اند.

حدود۳۰ تا ۴۰ درصد از افراد مبتلا به اختلالات مرتبط با الکل، زمانی در طول عمر خود واجد ملاک های تشخیصی اختلال افسردگی اساسی می شوند. افسردگی در زنان مبتلا به این اختلال شایع تر از مردان مبتلا است. احتمال بروز افسردگی در بیماران مبتلا به الکل زمانی بیشتر است که مصرف روزانه الکل بالا است و سابقه خانوادگی سوء مصرف الکل وجود دارد. در بیمارانی که به طور همزمان مبتلا به اختلال مرتبط با الکل و اختلال افسردگی اساسی هستند، خطر اقدام خودکشی بالا است و این بیماران احتمالا دچار سایر اختلالات مرتبط با مواد نیز هستند.

افسردگی در دانشجویان و دانش آموزان

بین افسردگی، استرس و اضطراب، ارتباط نزدیکی وجود دارد و کسانی که زمینه استرس و اضطراب دارند، بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار می گیرند.

آمار بالا طلاق، فشارهای اجتماعی و وجود فواصل زیاد بین محل تحصیل و محل سکونت و هرچه دشوارتر شدن دروس دانشگاهی همه روزه افرادبیشتری را در ایران به سوی این بیماری سوق می دهد.

بیشتر بخوانید:  اهمال کاری تحصیلی : چرا دانش آموزان و دانشجویان کارها را به تاخیر می اندازند؟

شیوع افسردگی در مناطق مختلف جهان

میزان شیوع اختلالات افسردگی در کشورهای دیگر مورد بررسی قرار گرفت. بین ۷ کشور مورد به ترتیب در تایلند و تایوان بیشترین و کمترین درصد افسردگی گزارش شده بود.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz