افزایش بهره وری و دلایل اهمیت آن - بهینگی

افزایش بهره وری و دلایل اهمیت آن

اشتراک گذاری :
افزایش بهره وری و دلایل اهمیت آن

همانطور که در مطالب قبلی بهینگی گفته شده، بهره وری استفاده موثر و کارآمد از ورودی ها برای دستیابی به خروجی هاست. ورودی شامل مواد اولیه، انرژی، سرمایه و نیروی کار است در حالیکه خروجی بطور معمول در فالب درآمد، تولید و کسب و کار بیان می شود.

در این مطلب که با استفاده از کتاب ارزیابی کار و زمان تالیف دکتر علیرضا علی احمدی تهیه شده است، به بررسی دلایل اهمیت بهره وری می پردازیم.

افزایش بهره وری

بدون افزایش بهره وری، محدودیت عوامل تولید در هر کشور و بخصوص کشورهای در حال توسعه و در حال رشد، جمعیت در این کشورها به علاوه افزایش میزان توقعات عمومی، یک تناقض را فراهم می سازد. زیرا در این حالت به جای ایجاد رفاه بیشتر، روز به روز شاهد تقسیم منابع ثروت کشورها بر تعداد فزاینده جمعیت خواهیم بود که حاصل هر فرد از مواهب زندگی را هر روز کمتر می کند.

پس چاره ای جز تلاش برای افزایش بهره وری در این کشورها وجود ندارد و این نتیجه ای است که کارشناسان اقتصادی با هر نوع تفکری به آن دست یافته اند.

افزایش بهره وری و دلایل اهمیت آنیک مقایسه مابین دو کشور سنگاپور و فیلیپین نشان می دهد که در سنگاپور در یک دوره زمانی ۱۷ ساله (مابین ۱۹۶۶ تا ۱۹۸۳) نیمی از افزایش تولید ناخالص داخلی بر اثر افزایش بهره وری بوده است. حال آنکه در فیلیپین و در یک دوره ۶۰ ساله (مابین ۱۹۰۰ تا ۱۹۶۰) فقط ۲٫۳ درصد از رشد اقتصادی بر اثر بهره وری بوده و به همین دلیل اقتصاد آن بسیار آسیب پذیر بوده است.

نمونه ای از افزایش بهره وری در داخل کشور

بطور مثال در کشور ما هر یک از کارمندان دولت ماهانه بطور متوسط یک ساعت از وقت خود را جهت دریافت خدمات بانکی صرف می کنند.

اگر در اثر بهبود نظام عملیات بانکی فقط ده درصد کاهش زمان حاصل شود، ماهانه حدود ۳۰۰ هزار ساعت یا ۳۴ نفر سال وقت صرفه جویی خواهد شد.

بدیهی است اگر به غیر از کارمندان دولت سایر اقشار اجتماع را نیز در این محاسبه دخالت دهیم میزان صرفه جویی وقت به مراتب بیشتر می شود. از طرفی چون اکثر خدمات عمومی توسط دولت ارائه می شود و خود کارمندان حجم وسیعی از استفاده کنندگان از خدمات عمومی را تشکیل می دهند لذا افزایش یا کاهش بهره وری در قسمت های مختلف دولت بطور جدی بر هم اثر تشدیدکننده دارند.

مشتریان خدمات عمومی عامه مردم هستند که وقتی مشاهده کنند کارهای آنها با نظم، دقت، سرعت و بدون پیچیدگی و انجام امور زاید انجام می شود، همه نسبت به خوب انجام دادن کار خودشان تشویق می شوند و فرهنگ بهره وری در کلیه امور اشاعه می یابد.

نتایج افزایش بهره وری

بهره وری بالا منجربه تقلیل هزینه ها و در نتیجه کاهش قیمتها می گردد. از این رو مصرف کنندگان برای خرید کالاها و خدمات مبلغ کمتری می پردازند.

اگر بهره وری در کشوری بالا رود همه فعالیت های انسانی از آن سود خواهند برد و این خود، روی پدیده های اجتماعی و اقتصادی اثر می گذارد.

افزایش بهره وری و دلایل اهمیت آنعامل زمان نیز در این ارتباط اهمیت خاصی می یابد. بدین معنا که هر قدر برای تولید مقادیر مشخصی از کالاها و خدمات با کیفیت یکسان، زمان کوتاه تری صرف شود، بهره وری بیشتر خواهد شد.

دیدیم که یک تغییر به ظاهر ساده در سیستم اداری می تواند یه تدریج زیربنای تحولات عظیمی در کشور قرار گیرد ولی باید به این نکته توجه داشت که بهره وری در جامعه در بستر توسعه اجتماعی صورت می پذیرد و این توسعه در شرایطی بدست می آید که تمدنی نو در جامعه ما شکل یافته باشد.

چالش برای افزایش بهره وری احتمالا جدی ترین مبارزه ای است که مدیریت و نیروی کار امروزه با آن رو به رو است و بیشترین، فوری ترین و بلندمدت ترین پاداش را نیز همراه دارد.

دلایل اهمیت بهره وری

منابع و مواد اولیه

منابع، امکانات و قابلیتهای محدود هر کشور که چارچوبهای پیشرفت و توسعه آینده آن را معین می کنند در مقابل جمعیت فزاینده کشورها و رشد توقعات مردم آنها ناچیز هستند.

این در حالی است که معادن تجدیدناپذیر جهان رو به اتمام است و رشد منابع تجدیدپذیر هم به هیچ وجه جوابگوی رشد جمعیت نیست. این زنگ خطری برای ملل دنیا بویژه کشورهای تک محصولی است که لزوم استفاده بهینه و بهره ور از امکانات را بارز می سازد.

تورم و افزایش قیمتها

اقتصاددانان نبود رشد بهره وری را یکی از عوامل اصلی تورم دانسته اند. زیرا تورم ناشی از افزایش مستمر در قیمت فروش محصولات یا خدمات است.

شاید ساده ترین راه ممکن جهت دستیابی به درآمد بیشتر برای عرضه کنندگان کالا یا خدمات انتقال بار بر دوش مصرف کنندگان است و لذا تولیدکنندگان بجای افزایش بهره وری اقدام به افزایش قیمتها می نمایند که این افزایش خود موجب افزایش هزینه های تولید و کاهش بهره وری می شود.

شاخص بهره وری

نظریه شاخص بهره وری و انتخاب فعالیت های کلیدی بر این مسئله تاکید می نماید که باتوجه به مشکل اساسی کشورهای در حال توسعه که پایین بودن نرخ رشد تولید است، در انتخاب اولویت های اقتصادی-صنعتی جهت سرمایه گذاری باید آن بخش هایی مورد توجه قرار گیرند که در استفاده از منابع تولید صرفه جو بوده و بیشترین رشد اقتصادی را ایجاد نمایند.

تاثیر فرهنگ

اثر فرهنگی و تبلیغی ارتقاء بهره وری در ارائه خدمات عمومی به قدری زیاد است که گاهی معیار قضاوت در مورد فرهنگ یک ملت قرار می گیرد. از این روست که بسیاری از کشورها می کوشند در اماکنی نظیر فرودگاه ها (که اولین مکان در معرض دید خارجیان است) نظم و ترتیب، سرعت، سادگی در نحوه ارائه خدمات و … را به نمایش بگذارند و فرهنگ خود را بهره ور نشان دهند.

اصولا دلیل اصلی عدم دستیابی کشورهای توسعه نیافته به بهره وری را میتوان مشکلات فرهنگی آنها نامید.

ضرورت اشتغال

نقش مهم بهره وری در اشتغال غیر قابل تردید است. از نقطه نظر اقتصاد کلان شرط لازم برای رشد اقتصادی پیوسته و اشتغال کامل، بهره وری نیروی کار است.

حرکت بهره وری در زمان حاضر باید میزان اشتغال و حقوقها را افزایش دهد و فشارهای ناشی از کار را بکاهد.

افزایش بهره وری و دلایل اهمیت آناختلاف طبقاتی

توزیع نابرابر در دارایی های مولد، نرخ بالای بیکاری پنهان و گسترده در مناطق فقیرنشین بخصوص روستاها به همراه بهره وری پایین آنها، فقر را در این مناطق شکل می دهند. این وضعیت را میتوان به خوبی در کشورهای آسیای جنوبی دید که در مقایسه با کشورهای شرق آسیا بسیار فقیرتر هستند.

بکارگیری منابع اضافی

افزایش بهره وری نیروی کار باعث می گردد که همان میزان تولید، با منابع کمتری انجام گیرد و بنابراین منابع اضافی می تواند برای افزایش ظرفیت کارخانه جهت تولید بیشتر همان کالا یا کالاهای دیگر سرمایه گذاری گردد.

بدین ترتیب با افزایش بهره وری سرمایه گذاری ها، کالا و خدمات بیشتر و اشتغال و توسعه بالاتر و در نتیجه رفاه بیشتری در اختیار مردم قرار می گیرد.

استراتژی های ملی

بدیهی است که مجرای اصلی هرگونه استراتژی توسعه ملی نیازمند افزایش بهره وری است. بهره وری در روند توسعه جامعه ایران امروز از چنان اهمیتی برخوردار است که برنامه ریزی، هدایت و حمایتهای دولت در سیاستها و سرمایه گذاری ها بدون توجه بدان، به نتیجه نمی رسد.

استفاده موثر از سرمایه های موجود

در شرایط حاضر بسیار ضروری است که علاوه بر ایجاد سرمایه های جدید، به این نکته توجه شود که از سرمایه های موجود با چه بهره وری و کارایی استفاده می شود.

به عبارت دیگر مسئله روز ما در شرایط حاضر بحث بهره وری و چگونگی بکارگیری این مهم در امور مختلف اقتصادی کشور است.

کیفیت زندگی کاری

رابطه کیفیت زندگی کاری و بهره وری منابع انسانی یک رابطه دوسویه است. اگر این رابطه برای مدیران اینگونه مطرح باشد که افزایش کیفیت زندگی باعث افزایش بهره وری می گردد و عکس این رابطه را در نظر نگیرند، سازمان و در نهایت جامعه به سوی تنبلی، کم کاری و رفاه طلبی کشیده می شود.

استفاده مطلوب از نعمتها

بهره وری به مفهوم استفاده مطلوب از نعمتها، نه تنها ریشه در مضامین اسلامی دارد بلکه یکی از سنتهای الهی است.

بسیار نیکوست که برای مسائل جدید دنیای امروز مصادیق و توصیه هایی از متن مذهب و سیره بزرگان دین بیابیم و جهت ایجاد انگیزش و تشویق با تکیه به پشتوانه ای محکم آنها را بکار بریم.

پتانسیلها، استعدادها و ظرفیتها

پیشرفت ملت و کشور، رشد و توسعه و تحقق آرمانهای انقلاب اسلامی نیاز به دانش و تکنولوژی، سرعت و تحول، تدبیر و برنامه ریزی، بهره وری و بهره برداری مناسب از امکانات و ظرفیتها دارد.

برای رسیدن به اهداف یاد شده باید از منابع، پتانسیلها، استعدادها و از همه مهمتر از نیرو و منابع انسانی به نحو احسن استفاده شود تا در دهه های آینده شاهد رشد و گسترش امکانات و بهبود شاخص های اجتماعی-فرهنگی و تحول اساسی در ساختارهای اقتصادی و اجتماعی کشور و حضور فعال در صحنه جهانی باشیم.

افزایش بهره وری و دلایل اهمیت آن

جمع بندی

بهره وری یک ضرورت و در عین حال بیشتر یک مقوله فرهنگی است که فرهنگ خاص خود را می طلبد. عوامل ایجاد بهره وری عمدتا برداشتهای ذهنی و روانی هستند نه یک واقعیت محض.

در شکل گیری باورهای ذهنی اشخاص نیز فرهنگ و ارزش های آنها نقش عمده ایفا می کنند که به تعبیری ارزش های فرهنگی نامیده می شوند.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان: